Bebek Aylık Gelişimi, Aşı Takvimi Bebekler 4. Ayda Oturmaya Hazır

Bebeğimizin Aşıları, Kontrolleri, Aylık Gelişim Bilgileri

cnnsysl

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
14 Aralık 2007
282
3
40
Dördüncü ayda oturmaya hazır

Bazı bebekler dördüncü aydan itibaren destekle oturmaya hazır hale gelebiliyor

Bebeğin vücudunun üst kısmının gelişebilmesi için belirli bir ayın geçmesi gerekiyor. Doktorlar dördüncü aya kadar çocuğu zorlayıcı herhangi bir hareket yapılmamasını öneriyor. Çünkü bebeğin kafasını tutabilmesi, sırtını düz tutabilmesi en erken dört aylıkken mümkün oluyor. Altı aylıkken de yanına destekler koyulduğunda yarı oturur vaziyette birkaç dakika geçirebiliyor. Sekizinci ayda ise tamamen desteksiz oturabiliyor.
Klinilk Bebek, Çocuk ve Genç Sağlığı Merkezi’nden çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Dr. Gülnihal Şarman, çok yaygın mitlerden biri olan “Bebek oturtulmaz yoksa beli eğrilir” inanışının bebekte yol açabileceği sorunlar ve neler yapılması gerektiği konusunda bilgi verdi:
“Bebek oturtulmaz yoksa beli eğrilir” lafını çok sık duyuyoruz. Bu nedenle bebeklerin oturması engelleniyor ve dolayısıyla da bebeğin gelişimine bazı engeller konulmuş oluyor.
Beli eğrilmez
Başını iyi tutan, kafasını iyi kaldıran, kendini öne getirmeye çalışan ya da ana kucağından atmaya çalışan, yarı yatar pozisyonda bile rahatsız olduğunu belli eden bebekleri destekleyerek kucağımızda oturtmanın hiçbir sakıncası yok, beli eğrilmez. Bu durumdaki bebekler genellikle dört aylıktır. Bebekler yaşamlarının her döneminde yeni kademelere geçiyorlar. Bu oturmayla ilgili dönem, bebeklikte üçüncü dördüncü ayda başlayan bir gelişimsel nokta. O nedenle bebeğin oturmasını yedinci ve sekizinci ayına kadar bekletmek, bebeklerin gelişimini engelleyici bir davranış oluyor.
Bebeğin oturması neden önemli? Oturmaya kadarki dönemde bebekler hep tavana bakıyor. Tavana bakarken aldıkları stimülasyon çok az, renk az sadece ışık var, hareket yok ve bu, bebeğin görsel ve sosyal gelişimi için yeterli değil. Bebek büyümeye başladığı zaman bir iki ayını geçirdikten sonra kendini öne doğru kaldırmaya başlayan hareketler yapar. Yüzükoyun koyduğunuz zaman kafasını dirseklerinin üzerine çıkacak kadar yükseltmeye başlar. Bu demektir ki boyun kasları ve sırt kasları artık hazırlanıyor. Bu durumda bebeklerin mutlaka ve mutlaka oturur ve etrafına bakar pozisyonlara getirilmeleri lazım. Kendi kendine oturamayan bir bebeği oturtursanız pat diye düşer. O nedenle ilk üç-dört ayında oturur pozisyona getirirken her zaman için destek verip arkasının dik olduğundan emin olunmalı. Ama dik de olsa oturur tarzda annenin kucağında kalabilir. Daha sonraki beşinci ve altıncı aylar içinde bebek desteklendiği zaman, mesela bir koltuk kenarına konulduğunda durabiliyorsa destekli şekilde oturtulabilir.
Oturuyorsa ek besine hazırdır

Bebek en erken yedinci ve sekizinci ayında desteksiz bir şekilde oturabiliyor. Yine bu oturma durumuna göre de ek besinlere geçiyoruz. Altıncı ve yedinci aya gelip de sırt kaslarını iyi koruyup, destekli bir şekilde tuttuğunuz zaman iyi oturabilir bir durumdaysa o zaman bebek artık yemeye de hazır demektir.

Bebeklere oturur pozisyonda dünya çok daha enteresan geliyor. Bebek, dışarıya çıkarıldığında arabaları seyredebilir, etrafta yürüyen insanları takip edebilir. Bebek oturduğu zaman çevresindeki kişilerle göz göze gelecektir. Bu göz göze gelmesi çok önemli, çünkü o gözlerden çok fazla mesaj alacaktır.

Yine oturan çocuk başka şeylere daha kolay ilgi gösterebiliyor. Yakalaması için, eline alması için merak edebilmesi için bir şekilde uzanıp etrafındakileri elde etme çabası daha erken başlamış oluyor.
Oturtulmaması sorun yaratabilir

Oturtulmayan, yatırılan bebeklerde bakış anomalileri olabiliyor. Mesela çok yatırılmış ve bir nedenle tek tarafa bakmayı tercih etmiş bebeklerde görme odaklanması bile değişebiliyor.

ay ben geç kalmışım ertuğ oturt diye çok aglıyo ben hiç oturtmamıştım daha ya şimdi oturturum ertuğ 3 aylıkken atıyodu kendini ana kucagından herkes oturur diyodu ben inanmadığımdan oturtmuyodum ay çok komik oluyo şimdi aldım kucagıma oturuyo ay evetya çok güzel bakıyo masaya vuruyo eliyle eneeeee kılavyeye basıyo ay maşallah ya çok sagol canım verdiğin bilgiler için başparmagımı yakaladı çekiyo hoşuna gitti galiba elim ordan oraya gidiyo ya

hiehi bizimki de klavyeye basıyo ps yerdeykene yüzüstü dönmüş tam onun önünde ellerini vurup duruyo tuşlara minicik parmaklar bi tane tuşu sökmüş çıkarmışşşş,,
ekrana bi bakışı var,,alem bunlarr

evet bide de aynı durum var kalvyeye basıo bi de ekrana bakıyo maymun eşim diyor ki bi çocuk bu kadar annesine benzer.bu arad ben kucağımda 1haftadır turtuorum dr.umuz oturt dedi kucağında artık sıkıldı çocuk yatmatan dedi geçen gün kotltukta biraz aşağı inik şekilde yastıklarla denedim oturdu çok d a hoşuna gittin babasıyla bana akıllı akıllı baktı bakın bende oturuorum dercesine ancak 2 dakika sonra bi baktım piitsa kulesi misali yandan bakıo bana

ben de 3.ayın sonlarında kucağımda destekle oturtmaya başladı...şimdi hep oturmak istiyor...zaten ana kucağında da kafasını sırtını kaldırıyor..sıklıdı yavruak aylardır orada yatmaktan :))

bizimki oturuyo walla şimdilerde de oturmaktan sıkıldı istemiyo esas isteği ayağa kalkmak ellerini tuttuğumuzda kendini yukarı çekiyor:) emeklemeden yürüyecek mi kızım yoksa yaww :)

bizimki oturuyo walla şimdilerde de oturmaktan sıkıldı istemiyo esas isteği ayağa kalkmak ellerini tuttuğumuzda kendini yukarı çekiyor:) emeklemeden yürüyecek mi kızım yoksa yaww :)

bende öle düşünüyordum tam yanlız benimkimi öle diye bi acayiplikmi var diye ....yanlız değilmişiz:))):nazar:

moonlight cnm hayırlısı ile ilk adımlarını atsınlar kuzularımız bakalım hangisi ayaklanacak önce :)

şüphenmi var nihan annesi oğlun yürüyecek inşallah şimdilik ellrimden sıkı sıkı tutupbacaklarımdan yürümeye başlayıp enson memişlerime basıyo ordakalıyo yürümüyo sıpa çünkü süt çekildi tabe ayaklarının altında meme yastığı var onlara basıp basıp gülüyo eççek

ay yerim ben oğlumu bee maşallah ona,gün gelecek el ele tutuşup yürüyecek kuzularımız ay yarabbm şükür sana :)

[COLOR="Blue"]ben daha oturtmuyorumm.bi ay önceki dr kontrolümüzde sordum.kemikleri batar oturtma dedii...ama bakıyorum tüm bebişler oturuyo.bende alıştırayım artık yavaş yavaşş:))[/COLOR]

Bende bu yazıyo okuduktan sonra mama sandalyesini çıkarttım. En son yatan seviyeye getirdim mama tablasını çıkardım arkasını battaniyesiyle destekledim kemeriyle bağladım kahvaltıda bizimle oturdu. Çok tatlıydı bizimle göz hizasına gelince konuşmalarımıza o da katılmaya başladı :) kendince bişeyler konuşup duruyor bıcırık. Çok fazla oturtmadım kahvaltıdan hemen sonra aldım bundan sonra böyle ara ara oturtucam alışsın yavaştan

bende başlaıyayım yavaştan normalde kucağımda hep oturur vaziyette duruyor büyüyor bacılar bebeklerimiz bi bakacaz yürüyecekler bi bakacaz konuşacaklar oğlumda anlamamıştım çok çabuk büyüdü anne olmayı bunda daha çok anladım kızım tam bi cadı

ya Tuna 3,5 aylıktan beri oturmaya çalışıyor hatta yaklaşık 3 haftadır falan kucağımızda oturtuyorduk ve ben yemek yerken yanıma alıp bizle beraber onunda ek besinini vermeye çalışıyordum yani onu kucağıma oturtup masaya oturuyordum sonra bir kaç kişi omuriliği zarar görür (hatta nette bir sitede zeka özürlü olur diye yazmışlar) sakın oturtma dediler çok korktum ne yapacağımı şaşırdım ben çok oturttum ya çocuğuma bişey olduysa diye ne ağladım sonra cuma günü doktora götürdük genel muayene etti bir problem yok ama 6 ayı dolana kadar oturtma omurgası yumaşak eğilmesin dedi şimdi yine şaşkınım herkes farklı diyor ne yapmalıyım arkadaşlar sizce bundan sonra bide şimdi yine korkuya kapıldım acaba belinde ya da omuriliğinde bi bozukluk olmuş mudur diye

ebrarda epeydir yattıgı yerde başını sürekli öne doğru kaldırıyodu banada herkes oturtma beli rahatsız olur diodu dün annem geldi ebrarın ellerinden tuttu oda hemencecik oturdu ay baştan çok korktum annem kolunu kendi çekio koluna bişi olurdie bide ben deneyim dedim bide baktım kendi oturuyo çok hoşuma gittti şimdi keyfi olunca arada bi otur kalk yapıyoz kızımındaçok hoşuna gidio .ben bilg. oturunca çok barıyo (aynen şimdki gibi:) kucagıma aınca direkt klavyenin tuşlarına basıyo bazen teyzesiyle msn de böle msjlaşıyolar :)))

destek koyarak çok kısa sürelerde ben de oturtuyorum. çok seviyor etrafı daha iyi görebiliyor. ama uzun süre oturtmaya korkuyorum. dr. 5.ayda destekli oturtun dedi. henüz erken.(yani sölediğinde erkendi)

ben denedim Eylül desteksiz oturabiliyor hihoyyythihoyyyt ikili koltuğun tam ortasına oturttum hemde gayet güzel oturdu kuzum desteğe gerek kalmadan oturacak benimkisi sanırım ama kısa bir süre yaptım bişey olması die.

ya Tuna 3,5 aylıktan beri oturmaya çalışıyor hatta yaklaşık 3 haftadır falan kucağımızda oturtuyorduk ve ben yemek yerken yanıma alıp bizle beraber onunda ek besinini vermeye çalışıyordum yani onu kucağıma oturtup masaya oturuyordum sonra bir kaç kişi omuriliği zarar görür (hatta nette bir sitede zeka özürlü olur diye yazmışlar) sakın oturtma dediler çok korktum ne yapacağımı şaşırdım ben çok oturttum ya çocuğuma bişey olduysa diye ne ağladım sonra cuma günü doktora götürdük genel muayene etti bir problem yok ama 6 ayı dolana kadar oturtma omurgası yumaşak eğilmesin dedi şimdi yine şaşkınım herkes farklı diyor ne yapmalıyım arkadaşlar sizce bundan sonra bide şimdi yine korkuya kapıldım acaba belinde ya da omuriliğinde bi bozukluk olmuş mudur diye

dr muayene etmiş işte canım yok bişiyi maşallah.
ama oturtma dr.ların bi bildiği var da konuşuyolar dimi
bence de daha iskelet sistemleri hazır değil kesinlikle oturtmaya

benim 3,5 aylık bir oğlum var şimdiye kadar ellerinden tuttuğumuzda kalkıyordu 1 haftadır ellerini tuttuğumda kendini attırmak istiyo ayaklarınla basıyodu gitmediğim doktor kalmadı o kadar korktumki çocuk kalkamıyo artık diye kalça çıkıklığına falan baktırdım içim rahat etsin diye boynunu falan kontrol ettiler doktorların hepsi normalbebeğin gelişiyo artık oturmak istemiyo ayaklanmak istiyo o yüzden böle yapıyo dediler ama bir kaç gün o kadar çok korktumki çocuğuma bişe oldu diye artık kimseye hırpalatmıyorum yavrumu şimdi sizin yazınızı görünce biraz daha rahatladım paylaşımınız için teşekkürler...

X