Saç Uzatma Yöntemleri Anneannemin Sa uzatma forml...

catgirl24

Guru
Kayıtlı Üye
2 Nisan 2007
300
3
Bugün anneme bu siteden bahsediyordum saç hakkında bilgi alıyorum derken bana anneannemin uyguladığı formülden bahsetti... Küçüklükten beri anneannem annemin saçlarını ayda bir kere bu formülden uygulamış ve annemin saçı öyle sağlıklı ve gürmüşki hızlı hızlıda uzarmış..
Formül şu:küçük top top hindiztan cevizlerini (kahverengi) toprak tasın içinde zeytinyağı ile iyice sürte sürte eritirmiş üstünede karanfil dövüp eklermiş bende şimdi yarın bu hindistan cevizlerinden aktarlardan bulmaya çalışcam...
Annemin saçları o kadar güzelki ipek gibiler ışıl ışıl dümdüz ve akıcı iyiki bu konuyu açmışım anneme... :dance:

saol tatlım paylaşım için ananelerin bu formulleri çok bunu dneeyende olacaktır iyi sonuç çıkarsa bnde dneerm şmdiden saol ttlm (=

Ben yarın annemle çıkıp bulucam arkadaşın dediğide olabilir muskat anneme sorayım ben..

Bu arada ben bu karışımı sadece ayda iki kez yapıcam normalde her hafta 1 kez yağ karışımı uyguluyorum saçımı ve haftanın diğer günleride turplu su yapıyorum saçlarımız hızla uzasın dimi ama.. Bu arada internette araştırdım gerçektende o küçük hindistan cevizlerinin adı muskatmış... Bu karışım evden çıkmadığınız bir gün boyunca 6 yada 7 saat saçınızda duracakmış ve saçınızı açtğınızda mis gibi bir koku ve yumuşacık pırıl pırıl sağlıklı saçlarla karşılaşacakmışız.. Anneannemin saçları çok gürdü anneminde aynı şekilde ve sık sık kuaföre giderlerdi saç kestirmeye inşallah bendede işe yarıyacak....

cnm her seyi anladım su sürte sürte eritme meselesini anlamadım bencede güzel kokar hindistan cevizli şampuanlarda hos kokar karanfilde güzel kokar karanfilinde miktarını yazarsan ben cok mutlu olurum

cnm her seyi anladım su sürte sürte eritme meselesini anlamadım bencede güzel kokar hindistan cevizli şampuanlarda hos kokar karanfilde güzel kokar karanfilinde miktarını yazarsan ben cok mutlu olurum

Canım eskiden toprak çanaklar varmış çanağın içine göz kararı mesela 3 tane hindistan cevizini alıp zeytinyağıyla birlikte o toprak çömleğe güzelce sürtülerek eritilir.. Üstüne dövülmüş kuru karanfiller atılır biraz daha zeytinyağı dökülüp iyice karışltırılır sonra bu karışım saç diplerine ve uçlara doğru iyice yedirilir. Saç güzelce sarılıp durabildiğin kadar durabilirsin 6-7 saat a.s.

Eveeet ben sonunda dün bu maskeyi yaptım size nasıl anlatıcam bilmiyorum o ne koku o ne yumuşaklık anlatılamaz evin içi bile mis gibi koktu saçımdan resmen ayna olur parıl parıl parlıyorrr... Ben bu maskeyi ayda iki kez yapmaya karar verdim..
Ben hiç bi maskeden bu kadar memnun kalmadım eeee eskilerin varmış bi bildiği uzatma etkisinide yakında görücez inşallah, şimdilik saçlarımdan sağlık fışkırıyor hihoyyyt :teytey:

Ben maskeyi şu şekilde yaptım;
2 tane muskat(küçük hindiztan cevizi)
1 tutam kuru karanfil
Yukarıdakileri geçecek kadar sızma zeytinyağı
Önce muskatları havanda biraz dövüp parçaladım sonra rondoya alıp içine karanfilleri ve zeytinyağını koyup iyice rondodan geçirdim bu karışımı 3 gün bekletmek gerekiyor cam kavanozda..
Sonra saç uçlarıma kadar uyguladım, pazar günü evde olduğum için 6 saat beklettim ve gerisi tarif edemeyeceğim kadar süperrr herkeze öneriyorum arkadaşlar..

Son düzenleme:
ne varsa eskilerde var harbi.. o güzel kokuyu tahmin bile edemiyorum var ya.. bayılırım hindistan cevizine.. keşke bunu yapabilecek kadar zamanım olsaydı..

Eveeet ben sonunda dün bu maskeyi yaptım size nasıl anlatıcam bilmiyorum o ne koku o ne yumuşaklık anlatılamaz evin içi bile mis gibi koktu saçımdan resmen ayna olur parıl parıl parlıyorrr... Ben bu maskeyi ayda iki kez yapmaya karar verdim..
Ben hiç bi maskeden bu kadar memnun kalmadım eeee eskilerin varmış bi bildiği uzatma etkisinide yakında görücez inşallah, şimdilik saçlarımdan sağlık fışkırıyor hihoyyyt :teytey:

Ben maskeyi şu şekilde yaptım;
2 tane muskat(küçük hindiztan cevizi)
1 tutam kuru karanfil
Yukarıdakileri geçecek kadar sızma zeytinyağı
Önce muskatları havanda biraz dövüp parçaladım sonra rondoya alıp içine karanfilleri ve zeytinyağını koyup iyice rondodan geçirdim bu karışımı 3 gün bekletmek gerekiyor cam kavanozda..
Sonra saç uçlarıma kadar uyguladım, pazar günü evde olduğum için 6 saat beklettim ve gerisi tarif edemeyeceğim kadar süperrr herkeze öneriyorum arkadaşlar..

canım saçlarının resmini koysan görmüş olurduk.Bir de muskatları aktardan mı aldın canım.

sadece saç uçlarına mı uygulanıyor yoksa tamamına mııı..Bir de bu muskatı aktarlardan buluruz değil mi??Pahalı birşey mi?
Çok sordum cevaplar için şimdiden teşekkürlera.s.

evet bencede saçlarının resmini koymalısın canım merak ediyoruz bide muskatın fiyatı nedir canım?

Bu muskat dedigin marketlerdede satılıyor ama biraz büyükce oluyor onun bir tanesi ile olmazmı? Keşke o kadar zamanın olsaydı 6 saat dile kolay ..turplu suyu yapamaya bile eriniyorum ama bakalım inş denerim ..teşekkürler bilgin için.

Arkadaşlar en kısa zamanda saçımı çekip koyucam ...
Muskat aktarlarda var ama sanırım hepsinde yokmuş... (tanesi 50 ykr) Yani illa 6 saat değil zamanınız yoksa en az 2 yada 3 saatde durabilir gerçi ne kadar iyi etki eder bilmiyorum.. Yani gerçekten böyle bi yumuşaklık ve canlılık yok inşallah zaman bulup yaparsınız...
Ayrıca bu karışım saç diplerine ve uçlara kadar uygulanıyor..

Acaba bunu uyguladıktan sonra saçımızı güzelce streçleyip üzerine bere takıp uyusak olurmu?
Sabah mis gibi kokularla uyanıp güzelce temizleriz saçımızı

Olurmukii :S

Acaba bunu uyguladıktan sonra saçımızı güzelce streçleyip üzerine bere takıp uyusak olurmu?
Sabah mis gibi kokularla uyanıp güzelce temizleriz saçımızı

Olurmukii :S

Valla çokta güzel olur fırsatı olamayanlar bu şekilde yapabilir.. Benim aklıma gelmemişti.. :bbo:
Annem mesela sabah saçını bu maskeyle sarıp gece yıkıyormuş yani bütün gün saçını bu maskeyle tutuyormuş..
Bu arada ben yeni karışımı hazırladım 3 gün bu karışım beklicek sonra saçıma tekrar uygulucam.. İşte saçım kuruduğunda size fotoğraflarım... a.s.

arkadaşlar bu muskatın 3 gün bekleme işi bence güneşte olmalı
beklemesinin sebebi yağının zeytinyağına çıkmasıdır bence
mesela egede bazı yağlar mesela sarı kantaron yağı bu şekilde oluyo
yaşlı bi aktar amca bunu zeytinyağına koyup güneşte bekletirizki çiçeğin yağı çıksın demişti
ayrıca hindistan cevizi yağını ben de yaptığım yağlara koyardım bana da çok mantıklı geldi bu tarif
sadece gece sarıp yatmıyalım saç havasız kalınca kök zayıflar bence

arkadaşlar bu muskatın 3 gün bekleme işi bence güneşte olmalı
beklemesinin sebebi yağının zeytinyağına çıkmasıdır bence
mesela egede bazı yağlar mesela sarı kantaron yağı bu şekilde oluyo
yaşlı bi aktar amca bunu zeytinyağına koyup güneşte bekletirizki çiçeğin yağı çıksın demişti
ayrıca hindistan cevizi yağını ben de yaptığım yağlara koyardım bana da çok mantıklı geldi bu tarif
sadece gece sarıp yatmıyalım saç havasız kalınca kök zayıflar bence

Keşke anneannem sağ olsaydı ona sorardım bunları.. Ben Muğlalıyım ve bizim oralarda hastalıklar bile ilk başta bitkiyle tedavi edilirdi.. Karnımız ağrısa başımız ağrısa grip olsak anneannem bi bitki kaynatır yada yağını karıştırır geçirirdi hastalıklarımızı :çok üzgünüm:
95 yaşında öldü belkide inanmıcaksınız ama saçında çok az beyazlar vardı ve çok gürdü saçları...

X