Crohn (İbh)

birsen2505

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
3 Ocak 2009
137
1
merhaba arkadaşlar
bundan 8 ay önce aşırı kilo kaybı ishal yüksek ateş halsizlik şiddetli karın ağrısı şikayetiyle başladı problemler
sırasıyla endoskopi kolonoskopi ve enteroklisiz yapıldı ve teşhis olarak crohn (ince bağırsak iltihabı) teşhisi konuldu uzun bi hastane tedavisinden sonra normal hayatıma dönebildim zor günler geçirdim ama şimdi dimdik ayaktayım

endoskopi kolonoskopi ve enteroklisiz ile ilgili sorunları ve soruları olan arkadaşlar varsa seve seve yardımcı olurum
inş sormanızı gerektiren bi durum olmaz:Saruboceq:
hepinize sağlıklı günler dilerim:eek::enbuyukkk:

benim eşim de crohn hastası. aynı tedaviler ona da uygulandı hala ilaç kullanıyor. arada atakları oluyor. en son 2 ay önce yattık hastanede. allah tekrar yatırmasın bizi ve hasta olan herkese şifa versin rabbim çok zor.

gecmıs olsun canım benım de annem fıstul hemoroıd dıye gıttık endoskopı kolonoskopı yapıldı cok zor ıslemler.allah kımseye yasatmasın.fıstul ıcın amelıyat dedıler napcaz bılmıyorum.

benim eşim de crohn hastası. aynı tedaviler ona da uygulandı hala ilaç kullanıyor. arada atakları oluyor. en son 2 ay önce yattık hastanede. allah tekrar yatırmasın bizi ve hasta olan herkese şifa versin rabbim çok zor.

canım çok geçmiş olsun benimde ara ara ataklarım oluyo ama genelde yediklerimden ve sinir stres durumundan etkileniyo ben uzun zamandır remisyondayım atağım olmuyo Rabbim hepimize şifa versinn:eek:

gecmıs olsun canım benım de annem fıstul hemoroıd dıye gıttık endoskopı kolonoskopı yapıldı cok zor ıslemler.allah kımseye yasatmasın.fıstul ıcın amelıyat dedıler napcaz bılmıyorum.

çok geçmiş olsun
inş en kısa zamanda hepimiz sağlığımıza kavuşuruzz
Allah yardımcımız olsun

Öncelikle herkese geçmiş olsun Allah yardımcınız olsun diliyorum.

Benim eşimde crohn hastas maalesef.
Üç yıl önce şidetli karın ağrısı,yüksek ateş,kusma ve isal şikayetleriyle hastaneye gittiğimizde yapılan tahliller ve kolonoskopi sonrasında eşimin rahatsızlığının crohn hastalığı olduğu ortaya çıktı.

Crohn hastalığı sadece ince bağırsak hastalığı değildir:Nitekim eşimde görülen kalın bağırsak tutulumu olarak belirlendi.Yani bağırsak duvarında kalınlaşma ve iltihaplanma.

Hastalığın ilk döneminde atak geldiği zaman eşim hiçbir şey yiyemiyor su dahi içse çıkarıyordu.Bu durmdan birkez hastanede yattı daha sonraları polikıliniklerde serum taktırarak atlatmaya çalıştık,Şimdi daha iyi Allah'a şükürler olsun.Ama yinede bu ataklar sorun oluyor ne yapacağımı bilemiyorum.

Benim merak ettiğim:Crohn hastalığı olan arkadaşlar sizler atak dönemini nasıl atlatıyorsunuz?

Son düzenleme:
Bu arada Yeşilim arkadaşım verdiğin linkteki spastik kolon la crohn hastalığı aynı olmadığı için,
crohn tanısı konulan arkadaşlar veye yakınları buraya yazarlarsa sevinirim.

Üç yıl önce şidetli karın ağrısı,yüksek ateş,kusma ve isal şikayetleriyle hastaneye gittiğimizde yapılan tahliller ve kolonoskopi sonrasında eşimin rahatsızlığının crohn hastalığı olduğu ortaya çıktı.

Crohn hastalığı sadece ince bağırsak hastalığı değildir:Nitekim eşimde görülen kalın bağırsak tutulumu olarak belirlendi.Yani bağırsak duvarında kalınlaşma ve iltihaplanma.

Hastalığın ilk döneminde atak geldiği zaman eşim hiçbir şey yiyemiyor su dahi içse çıkarıyordu.Bu durmdan birkez hastanede yattı daha sonraları polikıliniklerde serum taktırarak atlatmaya çalıştık,Şimdi daha iyi Allah'a şükürler olsun.Ama yinede bu ataklar sorun oluyor ne yapacağımı bilemiyorum.

Benim merak ettiğim:Crohn hastalığı olan arkadaşlar sizler atak dönemini nasıl atlatıyorsunuz?[/Q

öncelikle çok geçmiş olsun
benim teşhisim konulalı 1,5 yıl oldu ve bende crohn hastasıyım benim tutulum yeri ince bağırsak sonu
bu hastalıkta önemli bikaç husus var
bunlar ilk başta ilaçlarını aksatmaması
ikinci olarak yedikleri
ve son olarak psikolojik durumu
ben yaklaşık bir yıldır atak geçirmiyorum ama bunun öncesinde atak geçirdiğim zaman
yemek olarak yoğurt çorbası komposto ve haşlama tavuk çok iyi geliyodu
ve atak zamanında kesinlikle kepek ekmeği yememesi gerekiyo ve sütü hayatından çıkarması gerekiyo kalsiyum ihtiyacını yoğurttan ve peynirden alabilir
ve son olarak kesinlikle sinir ve stres durumuna dikkat etmesi gerekiyo benim doktorum bu hastalığa hassas insan hastalığı diyo bende buna çok inanıyorum çünkü sinirli olduğu zaman hemen atak geçiriyorum bunlara dikkat ederse remisyon süresi uzar ve atak geçirmez diye düşünüyorum
soruların olursa bana yazabilirsin
elimden geldiği kadar yardımcı olurum
inş en kısa zamanda bu hastalığın çözümü bulunur ve bizlerde sağlığımıza kavuşuruz
eşinize ve size sağlıklı günler diliyorum
hoşçakalın:teselli:

arkadaslar ben bu hafta kolonoskopiye giricem fakat çok korkuyorum,7 aydır tuvaletimi yaptıktan sonra rahatlayamıyorum dışkım bazen suluya yakın ya da katı mukus kaplı geliyor,bazen iştahım çok acılıyor yiyiyorum baya 2 hafta sonra ishal oluyorum 1 gun sonra geçiyor kilo olarak 1 kilo verdim kramp tarzı ağrılarım yok,her sabah uyandığımda bi stres uyanıyorum bugun dıskımı nasıl yapıcam kabızmı olucam ishalmi 7 aydır kolonoskopiye girmemekle kendime işkence ettim,mide gastritim var ve stres yapınca midem bulanıyor her sabah tuvaletımı yapana kadar bu devam ediyor bagırsaklarımla yatıyor bağırsaklarımla kalkar oldum,crohn muyum,kansermiyim ,ülseratif kolitmiyim hergün ayrı birşey kuruyorum 7 aydır bu şikayetlerle birlikte huylarım inanılmaz değişti yazdıklarımdanda anlıcanız gibi inanılmaz takıntılı ve evhamlı bir insan oldum,lütfen crohn hastası olan arkadaslar şikayetlerinin nasıl başladığını aniden mi ortaya cıktıgını yazabilir mi?

arkadaslar ben bu hafta kolonoskopiye giricem fakat çok korkuyorum,7 aydır tuvaletimi yaptıktan sonra rahatlayamıyorum dışkım bazen suluya yakın ya da katı mukus kaplı geliyor,bazen iştahım çok acılıyor yiyiyorum baya 2 hafta sonra ishal oluyorum 1 gun sonra geçiyor kilo olarak 1 kilo verdim kramp tarzı ağrılarım yok,ama bazen sağ kasığımda bir ağrı oluyor cok hafif bir ağrı internette crohn da sağ kasıkta ağrı olduğu yazıyor,her sabah uyandığımda bi stres uyanıyorum bugun dıskımı nasıl yapıcam kabızmı olucam ishalmi ,mide gastritim var ve stres yapınca midem bulanıyor her sabah tuvaletımı yapana kadar bu devam ediyor bagırsaklarımla yatıyor bağırsaklarımla kalkar oldum,crohn muyum,kansermiyim ,ülseratif kolitmiyim hergün ayrı birşey kuruyorum 7 aydır bu şikayetlerle birlikte huylarım inanılmaz değişti yazdıklarımdanda anlıcanız gibi inanılmaz takıntılı ve evhamlı bir insan oldum,lütfen crohn hastası olan arkadaslar şikayetlerinin nasıl başladığını aniden mi ortaya cıktıgını yazabilir mi?

Benim merak ettiğim:Crohn hastalığı olan arkadaşlar sizler atak dönemini nasıl atlatıyorsunuz?[/Q

öncelikle çok geçmiş olsun
benim teşhisim konulalı 1,5 yıl oldu ve bende crohn hastasıyım benim tutulum yeri ince bağırsak sonu
bu hastalıkta önemli bikaç husus var
bunlar ilk başta ilaçlarını aksatmaması
ikinci olarak yedikleri
ve son olarak psikolojik durumu
ben yaklaşık bir yıldır atak geçirmiyorum ama bunun öncesinde atak geçirdiğim zaman
yemek olarak yoğurt çorbası komposto ve haşlama tavuk çok iyi geliyodu
ve atak zamanında kesinlikle kepek ekmeği yememesi gerekiyo ve sütü hayatından çıkarması gerekiyo kalsiyum ihtiyacını yoğurttan ve peynirden alabilir
ve son olarak kesinlikle sinir ve stres durumuna dikkat etmesi gerekiyo benim doktorum bu hastalığa hassas insan hastalığı diyo bende buna çok inanıyorum çünkü sinirli olduğu zaman hemen atak geçiriyorum bunlara dikkat ederse remisyon süresi uzar ve atak geçirmez diye düşünüyorum
soruların olursa bana yazabilirsin
elimden geldiği kadar yardımcı olurum
inş en kısa zamanda bu hastalığın çözümü bulunur ve bizlerde sağlığımıza kavuşuruz
eşinize ve size sağlıklı günler diliyorum
hoşçakalın:teselli:

mrblar bende indetermıne kolitım ilk başta ük diyolardı sonra crohn sonra senın hem ınce hem kalında sorunun var dedıler 40 gun hastanede yattım geçen kış yakalandım Allaha şükür remısyon saglandı şimdılık bıdaha yatmamyıumut edıyorum dıyetıme çok dıkkat edıyorum sıgarayı bıraktım en buyuk etken o çunku tavsıyem duzenlı saglıklı beslenme ılaç destegıyle stresten uzak durabılme kaydıyla remısyon saglanıyo biçok şeyı yemıyorum süt ve süt urunlerını çıkardım peynır çok az yoğurt en faydalı şeymiş fakat evde yapıldıgı takdırde hepımıze geçmiş olsun Allah herkese acıl şifalar versın

arkadaslar ben bu hafta kolonoskopiye giricem fakat çok korkuyorum,7 aydır tuvaletimi yaptıktan sonra rahatlayamıyorum dışkım bazen suluya yakın ya da katı mukus kaplı geliyor,bazen iştahım çok acılıyor yiyiyorum baya 2 hafta sonra ishal oluyorum 1 gun sonra geçiyor kilo olarak 1 kilo verdim kramp tarzı ağrılarım yok,ama bazen sağ kasığımda bir ağrı oluyor cok hafif bir ağrı internette crohn da sağ kasıkta ağrı olduğu yazıyor,her sabah uyandığımda bi stres uyanıyorum bugun dıskımı nasıl yapıcam kabızmı olucam ishalmi ,mide gastritim var ve stres yapınca midem bulanıyor her sabah tuvaletımı yapana kadar bu devam ediyor bagırsaklarımla yatıyor bağırsaklarımla kalkar oldum,crohn muyum,kansermiyim ,ülseratif kolitmiyim hergün ayrı birşey kuruyorum 7 aydır bu şikayetlerle birlikte huylarım inanılmaz değişti yazdıklarımdanda anlıcanız gibi inanılmaz takıntılı ve evhamlı bir insan oldum,lütfen crohn hastası olan arkadaslar şikayetlerinin nasıl başladığını aniden mi ortaya cıktıgını yazabilir mi?

mrb lar bukadar panıkolmanıza gerek yok sızı çok ıyı anlıyorum bnde kafayı yıyodum çunku teşhıs konaana kadar artık korkmuyorum streste olmuyorum ve ınan çok rahatım eskıden şunu yemeyım şu dokunur bu dokunur en ufak bıyerım agrsa kesın atak geçircem korkusu derken atlattım korkularımı yendım Allaha şükür ilaca dıyete devam remısyon saglandı çok şükür kolonoskopıyı anesteızılı yaptrn bnce bana 10 gunde 2 kere yaptılar çok zor gubnlerdı çok şükür ıyıyım şimdı ALlah yardımcımız olsun acil şifalar nerdesının hangı hastanede tedavı goruyosunuz

Arkadaşlar merhaba, bana da crohn teşhisi 1 yıl önce kondu. teşhis konana kadar resmen süründüm hastanelerde git gel, tahlil tetkik vs... sonra ilaca başladım, iyi geldi ama ömür boyu ilaç kullanmak istemiyodum doktorla beraber ilacı kesmeyi denedik ama 2 aya kalmadan atak yaptı, eskisinden beterdi bi de. yine hastane yine ilaç... MR enterografi istediler onu da yaptırıcam. Nedir bu çektiğimiz içimizden anlamadım. Bunun ilaçsız kalıcı bi çözümü yok mudur kiii

Merhabalar. Bende bu probiyotiklerin çok faydasını gördüm 1 seneyi geçkindir kullanıyorum, bünyemi güçlendirdi. Kefir de içiyorum. Ev yoğurdu da yapıyorum, doğal beslenmeye özen gösteriyorum. Bu probiyotiklerin bazı hastalıklara da iyi geldiğini bu 1 sene zarfında öğrendim ama herşeyde olduğu gibi insanlarımız hastalanmadan yada başına kötü birşey gelmeden bu tarz faydalı bilgileri öğrenmiyorlar yaaa..
Probiyotikler ile Tedavi Edilen Hastalıklar Neler, Gözlerine inanamayacaksın...

Tedavi edilemeyen, tekrarlayan iltihabi hastalıklar (Enfeksiyonlar)
Mantar (Candida) enfeksiyonları
Çocuklarda görülen pamukçuk
Şeker Hastalığı (Diyabet)
Romatizmal Hastalıklar
Hashimato hastalığı
Sedef hastalığı
Multiple Skleroz (MS)
Otizm
Depresyon
Kronik yorgunluk
Çocuklarda öğrenme bozuklukları
Dikkat eksikliği
Baş ağrısı
Şizofreni
Besin tahammülsüzlükleri ve besin alerjileri (Gıda intoleransları)
Vitamin eksiklikleri
Üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları (Zatürre, Bronşit, Sinüzit, Orta kulak iltihapları, Nezle, Grip vb.)
Ülseratif kolit
Crohn hastalığı
İrritabl bağırsak sendromu
Reflü

merhaba arkadaşlar
bundan 8 ay önce aşırı kilo kaybı ishal yüksek ateş halsizlik şiddetli karın ağrısı şikayetiyle başladı problemler
sırasıyla endoskopi kolonoskopi ve enteroklisiz yapıldı ve teşhis olarak crohn (ince bağırsak iltihabı) teşhisi konuldu uzun bi hastane tedavisinden sonra normal hayatıma dönebildim zor günler geçirdim ama şimdi dimdik ayaktayım

endoskopi kolonoskopi ve enteroklisiz ile ilgili sorunları ve soruları olan arkadaşlar varsa seve seve yardımcı olurum
inş sormanızı gerektiren bi durum olmaz.............
hepinize sağlıklı günler dilerim:eek::enbuyukkk:
merhaba, bende de 3 aydır süregelen bağırsak rahatsızlıklarım var. Onca doktora gitmeme rağmen şikayetlerime bir türlü çözüm bulamadım. Ve 3 aydır sürekli alakalı alakasız verdikleri ilaçları kullanıyorum. En son bi doktor renkli tomoğrafi çekti ve ince bağırsaklarımda kalınlaşma tespit etti ve kolonoskopi yapılması gerektiğini belirtti. Daha önce aranızda kolonoskopi olan var mı ve bu işlemde esnasında tavsiyeleriniz nelerdir. Doktora sordum bayıltmadan işlemi yapıcakmış. bildiğiniz uzman var mıdır? vede şikayetleriniz nelerdi?

Atlatamıyorum maalesef. İlaçlar hiçbir şey fayda etmiyor bu yüzden psikolojiyi iyi tutmak lazım sakinleştirici yarıyor bazen bende kafam rahatlayınca atak duruyor

yeşilim hanım
spastik kolonla crohn aynı şey deil
farklı şeyler
konumu taşımanız üzdü beni:çok üzgünüm:
bu hastalıkla uğraşan arkadaşlar lütfen sormak istediklerinizi buraya yazın
paylaşmak ve yardımcı olmak istiyorum
benimde bilmediklerim olabilir
lütfennsenağlama
Crohn hastalığı sonrası ameliyat bilgisi veya tecrübesi olan arkadaş varmı.
Lütfen paylaşın.

X