Erkeklerde en sık görülen infertiliteye neden olan faktörler nelerdir ?

• Konu Sahibi mayatupbebek
  • Başlangıç Tarihi
M

mayatupbebek

Ziyaretçi
Erkeklerin sperm sayı ve kalitesindeki etkilenmeler, erkek kaynaklı infertilitenin esas nedenidir. Erkeklerin sperm sayı ve kalitesi, yaşam tarzları, alışkanlıkları, beslenme biçimi ve maruz kaldığı etkenlerden etkilenebilir. Erkeklere özgü cinsel işlev bozuklukları da ailenin doğurganlığında ciddi rol oynayan bir unsurdur. Örneğin erkeklerde görülen sertleşme problemleri (impotans), erken boşalma (prematüre ejakulasyon), meninin geriye kaçması (retrograd ejakulasyon), sinir zedelenmeleri nedeni ile erkeğin boşalamaması gibi durumlar eşlerin düzenli ve sürekli ilişkide bulunmalarını ve ilişki kalitelerini etkileyerek kısırlığa neden olmaktadır. Bunlar arasında alkol, ilaçlar, kurşun-solvent-tarım ilaçları gibi çevresel etkenler, sigara kullanımı, mevcut hastalıkları ve bunlara yönelik alınan ilaçlar, kansere yönelik kemoterapi ya da radyasyon tedavisi ve ileri yaş yer almaktadır.

mrb benim esimde sperm kanali tikanikligi var bu yuzden sperm sayimiz cok dusuk tamamen tikali degilmis
bunun ameliyati varmis ama bir faydasi yokmus bu konuda bir bilgi alabilirmiyim
merkezinizde boyle bir ameliyat yapiliyormu

Merhaba,

Sperm kanalındaki tıkanıklık teşhisi kesin olarak konduysa, bu tıkanıklığın yerinin de tespit edilmesi gerekir. Eğer büyük kanallarda ve uygun yerdeyse ameliyatla düzeltilmesi mümkün olabilmektedir. Bu tür ameliyatların başarı şansı çok yüksek değildir. Bir üroloji uzmanı ile görüşmenizi tavsiye ediyorum.

Sağlıklı günler dilerim.

cok tsk ediyorum
tam olarak belirlenmedi insallah ilerleyen gunlerde
bir urolojiye gideriz

eşimde sperm testi ve ultrason yaptırmıştı sperm testi normalmiş ama canlı sayısı azmış bunu çoğaltmak için neler yapılmalı acaba
birde testis ultrasonunda varikösel değil ama biraz sorunluymuş tabi görmeden birşey sölenmez ama ne yapılmalı acaba

eşimde sperm testi ve ultrason yaptırmıştı sperm testi normalmiş ama canlı sayısı azmış bunu çoğaltmak için neler yapılmalı acaba
birde testis ultrasonunda varikösel değil ama biraz sorunluymuş tabi görmeden birşey sölenmez ama ne yapılmalı acaba

Merhaba Necla Cevk,

Eşinizin sperm üretimi ve kalitesi ile ilgili problemlerin çözümünde, bu konu ile ilgili ileri inceleme panellerinin değerlendirilmesi sonucunda tedavi programı belirlenmektedir. Eşinizin spem tahlil sonucu ile ilgili sorunuzda bahsetmiş olduğunuz özeti, bizim yorumlayabilmemiz için elimizde kruger kriterlerine uygun, sağlıklı, yorumlanabilir bir sperm tahlilinin olması gerekmektedir. Bu kriterlere uyan tahlil sonucunuzu bize ulaştırabilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Dr bey benim eşim cinsel ilişkide bulunamıyor sigara ve alkol kullanımı var .alkolü her zaman değil ama sigarayı çok içiyor. ne gibi çözüm önerirsiniz.

nişanlım böbreklerini üşütmüş, dr iltihabın yumurtalıklarını etkilediğini %90 çocuk sahibi olmana engel demiş. sperm testi henüz yapılmadı ama.. bu tamamen bebek şansımız yok mu demek yoksa tüp bebek ihtimali var mı? Yani Sperm dölleme özelliğini yitirmiş olabilir mi? bu konuda yardımcı olabailirmisiniz..Moralimiz gerçekten çok bozuk.. en ufak bi şans bizi çok mutlu edicek

Dk. Bey benim eşiminde sperm tahlilinde problem var sayısı düşük çıkıyo acaba yğkseltmek için bişey yapılabilirmi alkol alımı ve sigara kullanımı mevcut değildir?

Dr bey benim eşim cinsel ilişkide bulunamıyor sigara ve alkol kullanımı var .alkolü her zaman değil ama sigarayı çok içiyor. ne gibi çözüm önerirsiniz.

Merhaba 53 NURSEL,

Öncelikle üroloji ve psikiyatri uzmanları ile görüşmenizi tavsiye ediyorum. Bu noktalarda büyük olasılıkla fayda göreceksinizdir. Çocuk isteminizin, bu tedavi sürecinde iken ön plana çıkması durumunda, gerekirse bir tüp bebek merkezi ile de görüşme yapmanız, incelenmeniz ve bir yol belirlemeniz gerekebilir.

Doğru ve etkili tedavilerle buluşmanız dileği ile...

Op. Dr. Osman Denizhan Özgün
Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi

Son düzenleyen: Moderatör:
nişanlım böbreklerini üşütmüş, dr iltihabın yumurtalıklarını etkilediğini %90 çocuk sahibi olmana engel demiş. sperm testi henüz yapılmadı ama.. bu tamamen bebek şansımız yok mu demek yoksa tüp bebek ihtimali var mı? Yani Sperm dölleme özelliğini yitirmiş olabilir mi? bu konuda yardımcı olabailirmisiniz..Moralimiz gerçekten çok bozuk.. en ufak bi şans bizi çok mutlu edicek

Merhaba tuzluçerez,

Bahsettiğiniz durum neticesinde çok telaşlanmanıza gerek yok. En kısa zamanda bir tüp bebek merkezine giderek sperm sayı-hareket ve morfolojisinin incelenmesini sağlayınız. Sonucu yine burada yazarsanız yardımcı olmaya devam ederiz. <eşinizin yumurtalıklarının iltihaplanması ile derhal sperm yapımının bozulmasını beklemeyiz, ancak bahsettiğimiz sperm analizini yaptırarak önlem alınabilir.

Dk. Bey benim eşiminde sperm tahlilinde problem var sayısı düşük çıkıyo acaba yğkseltmek için bişey yapılabilirmi alkol alımı ve sigara kullanımı mevcut değildir?

Merhaba sidelya01,

Eşinizin sperm analizi sonuçlarınızı da burada yazabilirseniz, bu konuda bir şey yapılıp yapılamayacağı onusunda biraz daha sağlıklı bir şeyler söyleyebilirim. Bu konudaki genel eğilim, sperm hasarı oluştuktan sonra, bu hasarı geri çevirmenin pek mümkün olmadığı yönğndedir.

Merhaba tuzluçerez,

Bahsettiğiniz durum neticesinde çok telaşlanmanıza gerek yok. En kısa zamanda bir tüp bebek merkezine giderek sperm sayı-hareket ve morfolojisinin incelenmesini sağlayınız. Sonucu yine burada yazarsanız yardımcı olmaya devam ederiz. <eşinizin yumurtalıklarının iltihaplanması ile derhal sperm yapımının bozulmasını beklemeyiz, ancak bahsettiğimiz sperm analizini yaptırarak önlem alınabilir.

çok teşekkür ederim doktor bey en kısa zamanda test yaptırıcaz..umarım bir problem çıkmaz ama çıkarsaki kapınızı çalarız...

mrb hocam benim merak ettigim konu esimde lokosit 5 milyon bunun icn ilac kullanması gerekiyo mu ne ypmalıyız

mrb hocam benim merak ettigim konu esimde lokosit 5 milyon bunun icn ilac kullanması gerekiyo mu ne ypmalıyız

Merhaba ncinar;

Bahsettiğiniz durumunuzun derahl açıklığa kavuşturulabilmesi için yapmanız gerekenin, bir ürolog ya da bir tüp bebek merkezine başvurmanızı öneririm. Sağlıklı günler ve etkili tedaviler dilerim.

hocam eşim bir süredir l50 mg lustral kullanıyor.8 aydır evliyim fakat korunmadığım halde hamile kalamadım.Bu ilaç ne gibi etkiler yaratır ve bir de ne gibi bir yol önerirsiniz ilginize teşekkürler

hocam merhabalar.. nişanlımın çok geç boşalma problemi var.. bunun nedenleri ne olabilir sizce.. bu aceba ileride bebek olması için sıkıntı yaratırmı.. çok merak ediyorum cevaplarsanınz sevinirim.. şimdiden çok teşekkürlerr.. iyi günler..

X