ameliyat şartmı

nickminkenari

sıkı sıkı tutun
Kayıtlı Üye
2 Ocak 2008
1.398
21
merhaba...
eşimin sol testisinde varikosel teşhis edildi.herhangi bir agrısı veya şikayeti yok.9 aydır bebek istiyoruz fakat olmadı dr sebebin varikosel olabileceğini söyledi ve ameliyat önerdi.benim merak ettiğim ameliyat kesin sonuç veriyormu.yada diğer bir seçenek olarak hiç ameliyat olmadan tüp bebek deneye bilirmiyiz.

merhaba...
eşimin sol testisinde varikosel teşhis edildi.herhangi bir agrısı veya şikayeti yok.9 aydır bebek istiyoruz fakat olmadı dr sebebin varikosel olabileceğini söyledi ve ameliyat önerdi.benim merak ettiğim ameliyat kesin sonuç veriyormu.yada diğer bir seçenek olarak hiç ameliyat olmadan tüp bebek deneye bilirmiyiz.

Seherjik Merhaba,

Varikoselin olduğu doğrudur. Ancak bu durumun ameliyatla düzelmesini beklemiyoruz. Bu tip problemli vakalarda ameliyat olmadan da tedavi denenebilir.
Sağlıklı günler diliyorum.

benim eşimde de aynı problem var...dediğiniz yöntemler sanırım ilaç tedavisi...peki düzelme oranlarını öğrenebilir miyim...

benimde eşimde sağ ve sol varikosel var ameliyat denildi ama ben tüp bebek düşünüyorum sperm sayısı 3 milyon %98 hareketsiz bu durumda ameliyat ne kadar etki eder

merhaba...

Merhaba Seherjik,

Varikosel ameliyatı olmadan da tedavi denenebilir. Bundan ICSI (mikroenjeksiyon) yada IVF(tüp bebek tedavisi) ni kastediyoruz. Eşinizin sperm analizi sonucunda eğer spermler orta veya şiddetli hasara uğramışlarsa mikroenjeksiyon veya tüp bebek tedavisi gerekmektedir.

Sağlıklı günler dilerim.

benimde eşimde sağ ve sol varikosel var ameliyat denildi ama ben tüp bebek düşünüyorum sperm sayısı 3 milyon %98 hareketsiz bu durumda ameliyat ne kadar etki eder

Merhaba karabiber1410,

Daha önce de belitmiş olduğum gibi eşinizin sperm durumu ile ilgili sizi daha iyi aydınlatabilmemiz için bu bilgi yeterli değildir. Eşinizin Kruger kriterlerine uygun sperm analizini lütfen yazınız. Detaylı analiz sonuçlarını görmeden size ancak eşinizin durumda varikosel ameliyatının etkili olacağını fazla düşünmediğimi, mutlaka ICSI (mikroenjeksiyon) yada IVF (tüp bebek) tedavisi denemenizde fayda gördüğümü belirtmek isterim.

Sağlıklı günler dilerim.

Arkadaşlar eşimde çift taraflı ilerlemiş varikosel + su toplama (hidrosel) vardı. Sperm analizinde 18 milyon sperm, %40 hareketlilik vardı. Morfoloji normaldi. 2 kere hamile kalmama rağmen bebeklerin 2. ayda kalbi durdu. Sperm yeterince güçlü olmadığından hamilelik devam edemiyor diye yorumladı doktorlar. Eşim varikosel ameliyatı oluduktan sonra 3 ay bir iğne ve bir hap kullandı ve 3 ayın sonunda sperm sayısında değişme olmamasına rağmen hareketlilik %89'a bir saat sonundaki hareketlilik %85'e fırladı ve o ay hamile kaldım. Şu an sorunsuz devam ediyor hamileliğim. Yaşadıklarımızı paylaşmak istedim, çok umutsuz olmayın özellikle sayı çok düşük değilse ve morfolojide de sorun yoksa ameliyatla normale dönüyor. Ameliyat olacaklar korkmasın. Ameliyattan sonra bir hafta kadar yataktan kalkması, yatması zor oluyor, sadece hareket ederken biraz canı yanıyor, ama bir haftada toparlıyor kendini.

Canım öncelikle geçmiş olsun ve değerleriniz çok güzelmiş yaaa.:nazar:

eşimde de tek taraflı varikosel var ve ameliyat olmak istemiyor morfoloji %1 ve hareketlilik te %1 ne yapacağımı bilmiyorum.

Arkadaşlar eşimde çift taraflı ilerlemiş varikosel + su toplama (hidrosel) vardı. Sperm analizinde 18 milyon sperm, %40 hareketlilik vardı. Morfoloji normaldi. 2 kere hamile kalmama rağmen bebeklerin 2. ayda kalbi durdu. Sperm yeterince güçlü olmadığından hamilelik devam edemiyor diye yorumladı doktorlar. Eşim varikosel ameliyatı oluduktan sonra 3 ay bir iğne ve bir hap kullandı ve 3 ayın sonunda sperm sayısında değişme olmamasına rağmen hareketlilik %89'a bir saat sonundaki hareketlilik %85'e fırladı ve o ay hamile kaldım. Şu an sorunsuz devam ediyor hamileliğim. Yaşadıklarımızı paylaşmak istedim, çok umutsuz olmayın özellikle sayı çok düşük değilse ve morfolojide de sorun yoksa ameliyatla normale dönüyor. Ameliyat olacaklar korkmasın. Ameliyattan sonra bir hafta kadar yataktan kalkması, yatması zor oluyor, sadece hareket ederken biraz canı yanıyor, ama bir haftada toparlıyor kendini.

Merhaba Aidaa,

İnşallah gebeliğiniz sorunsuz bir şekilde devam eder ve sağlıklı bir doğum ile sonlanır. Büyük ihtimalle yaşadığınız önceki düşüklerin nedenlerinin altında, sperm özelliklerinden ziyade genetik faktörler daha etkilidir diye düşünüyorum.

Diğer bir konu da, varikosel operasyonları özellikle, istirahat halinde bile ağrı yaptığı zamanlarda ve spermde yarattığı bozukluğun ilerlemesinin önlenmesi için düşünülmektedir.

Sağlıklı günler ve doğru tedavilerle buluşmanız dileği ile…

merhaba osman bey bende değerleri veriyorum cevaplarsan sevinirim 3.5yıllık evliyiz 1 aşılama oldu başarısız
grade 2 varikosel ameliyat dendi ama eşimin ağrı falan yok
sperm sayısı 75 milyon
hareketlilik %77
PHSS % 50
MORFOLOJİ % 5
BAŞ ANOMİSİ % 63
AKROZOM %5
OROLET ORTA KISIM % 7
KUYRUK KISMI %1
SİTOPLAZMİK DROLET %19
HIZLI LİNEER HAREKET +4 % GÖRÜLMEDİ( BU NEDEN BÖYLE ANLAMADIK NEDEN GÖRÜLMEMİŞ OLABİLİR)
YAVAŞ HAREKET +3 %50 38 MİLYON
LOKALİZE + 2 %27 20 MİLYON
HAREKETSİZ +1 %23 17 MİLYON
CANLILIK TESTİ HOST

Benimde eşimin testinde ileri hareketliliğinde düşüklük tespit edildi. Şikayeti yoktu 3 ay önce apar topar ameliyat oldu. Doktor başka bir ol deneyelim demedi.Şimdi çok pişmanız. Burada yazılanlarıda görünce. Gelecek hafta tekrar test yapılacak bunun sonucuna göre nasıl bir yol izlemeliyiz. Alternatif tedavi yöntemleri neler. Yani bu hareketliliği attıracak iğne yada ilaç yokmudur.?

benim eşimde de varikosel var yeni öğrendik ve ameliyat diyolar............başka bir tedavisi yokmu bunun acaba............ikibuçuk senedir çocuk istiyoruz...........ve eşimdeki varikosel ağrı yapıyor........yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.................

Benimde eşimin testinde ileri hareketliliğinde düşüklük tespit edildi. Şikayeti yoktu 3 ay önce apar topar ameliyat oldu. Doktor başka bir ol deneyelim demedi.Şimdi çok pişmanız. Burada yazılanlarıda görünce. Gelecek hafta tekrar test yapılacak bunun sonucuna göre nasıl bir yol izlemeliyiz. Alternatif tedavi yöntemleri neler. Yani bu hareketliliği attıracak iğne yada ilaç yokmudur.?

Merhaba ezel.nal,

Spermlerdeki niteliksel özelliklere ait problemlerin çözümünde operasyonların ve ilaç kullanma gibi alternatif tedavilerin yeri ne yazık ki yoktur. Sperm sayı, hareket ve şekil bozukluklarının, iyi bir inceleme ile (Kruger kriterlerine göre) ortaya konmasının ardından, en basitinden en karmaşık olana kadar mevcut olan tedavi yaklaşımlarından, eşinizin sonuçlarına en fazla uyum gösteren seçilerek size çözüm olarak sunulması gerekmektedir. Sağlıklı günler geçirmenizi ve etkili tedavi yaklaşımlarıyla buluşmanızı dilerim.

Op. Dr. Osman Denizhan Özgün

Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi

benim eşimde de varikosel var yeni öğrendik ve ameliyat diyolar............başka bir tedavisi yokmu bunun acaba............ikibuçuk senedir çocuk istiyoruz...........ve eşimdeki varikosel ağrı yapıyor........yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.................

Merhaba kurnaz ;

Varikosel erkeklerde oldukça sık rastladığımız bir durum. Varikoselin varlığına, aynı zamanda ağrı eşlik ediyorsa o zaman ameliyatı öneriyoruz. Ancak unutulmaması gereken nokta, yapılacak olan ameliyat sayesinde ağrı şikayetinin ortadan kalkması beklenir, buna karşılık eğer eşinizin sperm sayı, hareket ve morfolojik yönden problemleri varsa, bu durumlara varikosel ameliyatı ile ciddi bir düzelme beklenmemelidir. Sağlıklı günler geçirmenizi ve etkili tedavi yaklaşımlarıyla buluşmanızı dilerim.

bilgileriniz için teşekkürler doktor bey evet eşimin sperm sayısı ve hareketlilğide az tüp bebek mi yapmamız gerekiyor başka bi şansımız yokmu acaba teşekkürler .............

bilgileriniz için teşekkürler doktor bey evet eşimin sperm sayısı ve hareketlilğide az tüp bebek mi yapmamız gerekiyor başka bi şansımız yokmu acaba teşekkürler .............

Merhaba kurnaz;

Bu gibi durumlarda, Kruger kriterlerine göre incelenmiş sperm sayı-hareket ve morfoloji değerleri görülemeden net bir şey söylenmesi doğru olmaz. Size söyleyebileceğim, eğer sperm değerlerindeki 3 parametredeki hasar da ileri düzeyde ise, tedavi yaklaşımı tüp bebek (mikroenjeksiyon) olmalıdır. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavi ile buluşmanızı dilerim.

merhaba osman bey ben bu siteye yeni üye oldum ben gaziantepten katılıyorum.öncelikle çok güzel bir siteye benziyor......nasıl anlatayım ben öncelikle 3 yıllık evliyim.benim eşim sekiz ay önce çift taraflı testleride varikosel ameliyatı oldu...bu devirden sonra benim hamile kalma ihtimalim yükselirmi cevabınızı bekliyorum

sayı 50 milyon
total spermatozoid 150 milyon
ph 8
normal ileri hareketli %20 2 saat sonra %10
yavaş ileri hareketli%10 ,, ,, ,, %10
hareketsiz %70 ,, ,, ,,%80
morfoloji normal spermatazoid %55
amorf baş %35
stoplazmik droplet %6
bend mid piece %1
kısa kuyruk%2
dağ defekti %1
agülütasyon negatif
mikroskopi her alanda 6-8 lökosit görüldü

hocam bu eşimin ameliyat öncesi tessttir ameliyat ollalı 8 ayı geçti....acaba bir gelişme olabilecekmi cevaplarınızı saygıyla bekliyoruz

merhaba osman bey ben bu siteye yeni üye oldum ben gaziantepten katılıyorum.öncelikle çok güzel bir siteye benziyor......nasıl anlatayım ben öncelikle 3 yıllık evliyim.benim eşim sekiz ay önce çift taraflı testleride varikosel ameliyatı oldu...bu devirden sonra benim hamile kalma ihtimalim yükselirmi cevabınızı bekliyorum

sayı 50 milyon
total spermatozoid 150 milyon
ph 8
normal ileri hareketli %20 2 saat sonra %10
yavaş ileri hareketli%10 ,, ,, ,, %10
hareketsiz %70 ,, ,, ,,%80
morfoloji normal spermatazoid %55
amorf baş %35
stoplazmik droplet %6
bend mid piece %1
kısa kuyruk%2
dağ defekti %1
agülütasyon negatif
mikroskopi her alanda 6-8 lökosit görüldü

hocam bu eşimin ameliyat öncesi tessttir ameliyat ollalı 8 ayı geçti....acaba bir gelişme olabilecekmi cevaplarınızı saygıyla bekliyoruz

merhaba tenzire;

Göndermiş olduğunuz sperm değerlerine baktığımızda, sperm analizinin eski kriterlere göre değerlendirilmiş olduğunu düşündüm. Eski kriterlere göre baktığımızda da sonuçlarda çok ciddi bir problem olmadığı görülüyor. Ancak, en doğrusu, eşinizin kabul görmüş bir tüp bebek merkezi androloji laboratuarında Kruger kriterlerine göre sperm sayı-hareket ve morfolojisinin incelenmesini sağlamanız ve bu inceleme sonuçlarını bana yazmanız olacaktır. Böylelikle daha net yardımcı olabilirim diye düşünüyorum. Sağlıklı günler ve başarılı tedaviler dilerim.

--------------------------------------------------------------------------------

hocam merhaba eşimin sperm sonuçlarını yazıyorum.. yaşadıım yerdeki doktorlardan bir açıklama alamadık. yardımcı olurmusunuz.. sonuçlar gebeliğe engel teşkil ediyormu..

görünüm...opak
miktar......4cc
çözünme...30
viskozite... normal
ph...8.0
sperm sayısı...12.000.000 /ml de,
48.000.000 tüm semende

sperm hareketi
a tipi (ileri progresif ) hareketli.....%40
b tipi hareketli.......%20
c tipi (yerinde hareketli).....%10
hareketsiz....%30

sperm morfolojisi
normal morfolojide....%16
baş anomalisi......%47
orta parça anomalisi....%:12
kuyruk anomalisi.....%25

mikroskopi... 1-2 spermatogenetik hücre izlendi.

X