Mutfak Püf Noktaları Çıtır sigara böreği Nasıl Yapılır

kahvefincanxix

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Kasım 2007
400
10
selam arkadaşlar;:eek:

1. yufkaları nasıl kesiyorsunuz?
2. hangi peyniri kullanıyorsunuz?
3. peynir ve maydanoz dışında bir şey katıyor musunuz?
4. tavada mı fırında mı pişiriyorsunuz?CADIARZU
5. dondurucuya atıyor musunuz?
sigara böreği önce süte sonra galeta ununa bulanıp fırında kızartılıyormuş, böyle yapan arkadaşlar var mı? bu şekil çok güzel oluyormuş....a.s.

önce 4'e sonra tekrar her bir parçayı 2'ye bölüyorum
sanırım 12 parça çıkıyor bir yufkadan
bazen içerisine pul biber de katıyorum güzel oluyor
maydonoz sevmiyorum katmıyorum o yüzden
lorla iyi peyniri karıştırıp koyuyorum
böylece peynirimi fazla kullanmamış oluyorum
her zaman buzluğum da sigara böreği bulunur.
sütede olabilir yumurtaya sonra galeta ununa bulayıp fırın da pişirebilirsin.
ben bol yağda tava da pişiriyorum çıtır çıtır olmasını istiyorsan
kızgın yağa atman gerekiyor...

Son düzenleme:
elifsun böyle kesince kalın olmuyor mu? bir de fırın tepsisini yağlıyor musun canım, önce süte sonra yumurtaya en son galeta ununa mı buluyorsun....

elifsun böyle kesince kalın olmuyor mu? bir de fırın tepsisini yağlıyor musun canım, önce süte sonra yumurtaya en son galeta ununa mı buluyorsun....

canım ben bu haliyle fırın da yapmadım
daha da geniş yani 4 parça halini fırın da yapıyorum
galeta ununa bulamadan...
tepsiyi hafif yağlayıp yufkalara da yağ ve süt karışımı sürüp
harcını koyup
üzerine yumurta sarısı sürüp fırına veriyorum.

kayınvalidem de minik minik sarıp
fırın da pişiriyor yine tepsiyi ve yufkaları hafif yaağlayarak..

Yufkayı 12 eş parçaya kesiyorum...Peynir koyuyorum içene (peynir ve pul bibiri karıştırıyorum) sarıyorum... Yağda kızartıyorum çıkarınca kağıt havlunun üzerine alıyorum yağını alıyor kıtır kıtır oluyor... Fırında ise aynı şekilde yapıp tepsiyi yağlayıp sıralıyorum üzerine bazen yumurta sarısı sürüyorum bazende 1 yumurta biraz süt ve biraz sıvı yağ ile karışım yapıp sürüyorum ikiside güzel oluyor...

peyniri çok az koymama rağmen kızartırken bazıları yufkayı delip çıkıyor ve yağ sıçrıyor, sizde de oluyor mu?[/Q

Yufkan bayatsa delinebilir.iyi sıkı sarmadıysan yandan çıkabilir. yanlarını iyi kapatmadıysan sararken yani o zaman çıkabilir. birde lor peyniri kullan. yaş yağlı teneke peynirlerini sigara böreğinde kullanma hele birde bu peynir çıkarsa sen gör bakalım manzarayı nasıl patır patır patlıyo yağ. birde yağ iyice :eek:klava: kızmadan atma. afiyetler olsun

kızlar yufkayı 12 parçaya bölünce çok küçük olmaz mı?

bir de önce 4'e sonra da onları ikiye bölerseniz 8 parça çıkar.
12 taneyi nasıl keserek çıkartıyorsunuz?

ben börek yaparken asla kapalı poşette yufka almam. onlar hem kalın oluyor hem de sert.
sararken çatlıyorlar ve kızartırken de peynir dışarı çıkıyor.
ben maydanoz koymuyorum sigara böreğine. bazen peynirin içine 1 yumurta kırıyorum, güzel oluyor.
ve mutlaka temiz ve çok kızgın yağda kızartıyorum. her zaman da çıtır çıtır oluyor

Yufkan bayatsa delinebilir.iyi sıkı sarmadıysan yandan çıkabilir. yanlarını iyi kapatmadıysan sararken yani o zaman çıkabilir. birde lor peyniri kullan. yaş yağlı teneke peynirlerini sigara böreğinde kullanma hele birde bu peynir çıkarsa sen gör bakalım manzarayı nasıl patır patır patlıyo yağ. birde yağ iyice :eek:klava: kızmadan atma. afiyetler olsun

evet yağlı peynir kullandım..

12 taneyi nasıl keserek çıkartıyorsunuz
önce 4 e, sonra da 2 ye bölüyorum 8 parça çıkıyor ve ebat ,şekil olarak çok muntazam ,güzel oluyor...12 bayağı küçük olur sanırım

Son düzenleme:

ben börek yaparken asla kapalı poşette yufka almam. onlar hem kalın oluyor hem de sert.
ben maydanoz koymuyorum sigara böreğine. bazen peynirin içine 1 yumurta kırıyorum, güzel oluyor.
ve mutlaka temiz ve çok kızgın yağda kızartıyorum. her zaman da çıtır çıtır oluyor

önce 4 e, sonra da 2 ye bölüyorum 8 parça çıkıyor ve ebat ,şekil olarak çok muntazam ,güzel oluyor...12 bayağı küçük olur sanırım

ya tavada çok yag çekiyor ksılar fırındada sevmiyorumm..tavada az yag çekmesini nsl saglayabilirsikii..herseferinde börek yerine yag yiyor giib oluyorum..

tavada ve yağda dimi cnm :)

bende yufkayı önce 4 e sonra çıkan üçgeni ikiye bölüyorum bir yufkadan 8 tane çıkıyo yani lor ve beyaz peyniri karıştırıyorum içine yumurta akı kırıyorum bi tane kızgın yağda kızartıyorum mutlaka buzluğumda bulunur sürekli

slm canım bak benim yaptığım sigara börekleri çok güzel çıtır oluyor yaparsan eminim çok beğeneceğine...Ben de yufkayı 12 eşit parçaya bölüyorum yufkan çok küçük değilse parçalar da çok küçük olmaz. 1 su bardağı su 1 su bardağı sıvıyağı karıştırıyorum yufkayı bölmeden önce her yerine sürüyorum sonra bölüyorum içerisine de yeşil mercimekli harç koyuyorum ve fırında kızartıyorum, üzerine arzu edersen yumurta sarısı sürebilirsin. Mükemmel çıtır çıtır harika bir börek oluyor dene pişman olmazsın Allah'ın izniyle...:KK34::KK34::KK34::KK34::KK34::KK34::KK34:

X