fsh değeri

wannababy

iki cocuklu ve mutlu:))
Kayıtlı Üye
15 Mayıs 2008
8.256
21
merhaba,

geçen sene mayıs ayında fsh değerim 14.8 çıkmıştı. iki ay sonra 8.5 oldu. dünde değerim 9.7 çıktı. ekim ayında aşılama yapıldı. maalesef bebek sağlıklı gelişmediği için kürtaj olmak zorunda kaldım. bu değerlerle tekrar aşılamamı denemeliyim yoksa tüp bebek mi düşünmeliyim? bu arada yaşım 34. teşekkür ederim.

Merhaba Wannababy,

FSH testlerinizi yaptırdığınız gün adetinizin 2. ya da 3. günü müydü? Bu önemli
Eşinizin de sperm sayısı, hareketliliği ve yapısal değerlerine bakılması gerekiyor. ,
Kritk yaşa yaklaşıyor olmanız nedeniyle biran önce karar vermelisiniz.
Gebelik yaşamış olmanız bir avantaj olarak görünüyor; ancak gebeliğin düşükle sonuçlanmasının nedeni doğru bir şekilde araştırılmalı. Daha fazla vakit kaybetmemek için bu konuda hem sizin hem de eşiniz bir takım bütünsel incelemelerden geçmeniz, bazı testlri yaptırmanız gerekiyor.

Saygılarımla.

öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.

fsh testlerim adetin 3. günü yapıldı. eşiminde testleri yapıldı ama onda herhangi bir sorun çıkmadı.

peki sizce tüp bebeği ciddi düşünmeden önce tekrar aşılamamı denemeliyim yoksa fsh değerim ve yaşım yüzünden hemen tüp mü düşünmeliyim.

merhaba dr bey benimde sorunum 12 yıldır bebek sahibi olamadık reglimin 3. günü yaptırdığım tahlil sonuçları fsh 6.89 lh 8.67 e2 50.3 eşimin sperm tahlilide sayı 38,000,000 totalsayı 68,400,000 motilite %50 a.%0 b. %25 c. %25 d. %50 benim yumurtalık rezervlerimde azalma olduğu söyleniyor yaşım 32 bu tahliller sonucu çocuğumuzun olması zormu cevabınız için şimdiden teşekkürler

merhaba dr bey benimde sorunum 12 yıldır bebek sahibi olamadık reglimin 3. günü yaptırdığım tahlil sonuçları fsh 6.89 lh 8.67 e2 50.3 eşimin sperm tahlilide sayı 38,000,000 totalsayı 68,400,000 motilite %50 a.%0 b. %25 c. %25 d. %50 benim yumurtalık rezervlerimde azalma olduğu söyleniyor yaşım 32 bu tahliller sonucu çocuğumuzun olması zormu cevabınız için şimdiden teşekkürler

Merhaba gül@end,

Öncelikle eşinizin sperminin morfolojik özelliklerinin de incelenmesi gerekmektedir. Bu amaçla başarılı bir tüp bebek merkezinde bir sperm analizi yaptırmalısınız.

12 yıldır gebelik oluşmadı ise bu durumun nedenleri araştırılmalı ve zaman geçirmeden, sizin ve eşinizin durmunuza uygun bir tedaviye başlanmalıdır.

Sağlıklı günler dilerim.

dr osman özgün cevabınız için tşkr ederim 2 aşılama 2 de micro yaptırdık sonuç (-) 1. yaptırdığımız micro tuttu 20. haftada kalbi durduğu için alındı hala kucağımaıza bebek alamadık yani ileri araştırmalar hangisi her şeyin yapıldını söylediler yaptırmamız gereken başka tahlil varmı şimdi 3. micro yapılcak onun öncesinde nelere baktırmamız gerekiyor

dr. osman bey benim değerlerim fsh 4.31; ıh 3.36; e2 35.43 sizce değerlerim nasıl çocuk olmasında bir problem görünüyormu östrojen seviyem sizce yüksek mi?

dr osman özgün cevabınız için tşkr ederim 2 aşılama 2 de micro yaptırdık sonuç (-) 1. yaptırdığımız micro tuttu 20. haftada kalbi durduğu için alındı hala kucağımaıza bebek alamadık yani ileri araştırmalar hangisi her şeyin yapıldını söylediler yaptırmamız gereken başka tahlil varmı şimdi 3. micro yapılcak onun öncesinde nelere baktırmamız gerekiyor

Merhaba gül@end,

Öncelikle 20.haftadaki gebelik kaybının neden olduğunun araştırılması gerekir. Eğer elinizde yeterli kanıt yoksa diğer tedavilerinizi göz önüne alarak neden gebe kalamadığınızla ilgili rahim filminiz (HSG), genetik, pıhtılaşma, bağışıklıkla ilgili faktörlerin araştırılması gerekmektedir.

Mikroenjeksiyon işleminde kaçar tane yumurta alındı, bunların kaçı döllendi bunlarla ilgili bilgileri bize ulaştırmanız durumunda üçüncü denemeniz öncesinde size daha çok yardımcı olabileceğiz.

Sağlıklı günler dilerim.

dr. osman bey benim değerlerim fsh 4.31; ıh 3.36; e2 35.43 sizce değerlerim nasıl çocuk olmasında bir problem görünüyormu östrojen seviyem sizce yüksek mi?

Merhaba crazy,

Bu değerleriniz son derece normal görünmektedir, bir problem yok. Elbette doğru bir tedavi planı belirlenebilmesi için yalnızca sizin hormon değerleriniz değil, eşinizin Kruger kriterlerine uygun sperm tahlili değil, sizin rahim filminiz de son derece önemlidir.

Sağlıklı günler dilerim.

merhaba dr bey
bebek kaybında elimde yeterli olurmu bilmem epikriz var fakat bebek patolojisi yapılmadı epikrizde her şey normal yazıyor birde genetik ve pıhtılaşma tahlili hariç hepsi yapıldı bebek kaybından sonrasındada tahliller tekrarlandı her şey normal dendi birinci micro 2007 yılında yaptırmıştık 5 yumurta alındı biri boş çıktı diğer dördü döllendi içinden a kalite 4 hücreli iki embriyo transfer edildi ve ikiside tuttu biri boş keseydi diğeri 20. haftaya kadar geldi boş kese 10. haftada kanamam olmuştu dr a gittiğimizde kanamanın ordan olduğu söylendi bebeğe zarar vermemişti 20. haftada yine kanamam oldu bu kez gittiğimizde kalbinin durduğu söylenildi yani 20 haftada iki kez kanama geçirdim her şey normal ve iyiydi ikinci mikro 2008 yılında yapıldı 4 yumurta alındı ikisi boş çıktı biri gelişmedi diğeri üç hücreli bir embriyo transfer edildi malesef tutmadı bende yumurta sayısı çok az erken menopozla karşılaşabilirsiniz dendi şimdi üçüncü son şansımı kullanıcam eşim yeter artık bu son dedi bende şimdi her şey yapılsın ilerde keşke şu yapılsamıydı bu yapılsamıydı dememek için neler yapmam gerektiğini öğrenmek istiyorum dr lara kalırsa gerek yok deniyor bence var muhakkak bir problem varki olmuyor cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum

dr. osman bey rahim filmi neyin göstergesidir acaba bu arada bitkisel bir ilaç kullanıyorum ben(özel bir durum) östrojen fazlası rahim kalınlaşmasına sebep olurmuş böyle bir durumun olumsuz bir sonuç doğurması (kanser gibi) ne kadar zamanda oluşur acaba?bir de vücutta ciddi bir problem olmadığı taktirde bu hormon değerleri tahlillerde normal seviyesinde çıkarmış yani bir hastalık da varsa hormon tahlilleri normal çıkabilirmiş tahliller tam bir gösterge değilmiş doğrumudur acaba birde östrojenin normal seviyesi nedir çok sordum kusura bakmayın şimdiden teşekkür ederim.

selamlar dr. bey ben 26 yaşında yüksek fsh ile savaşmaktayım: üç defa tahlil yaptırdım sonuçlar.1.fsh150 lh75 2.fsh125 lh70 3.fsf 120 lh35 budurum neyi göstermekte hiç düzelme yokmu saygılar..:ecrin_bebek::CüvCüv:

dr. osman bey rahim filmi neyin göstergesidir acaba bu arada bitkisel bir ilaç kullanıyorum ben(özel bir durum) östrojen fazlası rahim kalınlaşmasına sebep olurmuş böyle bir durumun olumsuz bir sonuç doğurması (kanser gibi) ne kadar zamanda oluşur acaba?bir de vücutta ciddi bir problem olmadığı taktirde bu hormon değerleri tahlillerde normal seviyesinde çıkarmış yani bir hastalık da varsa hormon tahlilleri normal çıkabilirmiş tahliller tam bir gösterge değilmiş doğrumudur acaba birde östrojenin normal seviyesi nedir çok sordum kusura bakmayın şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba crazy,

HSG (Rahim filmi), tüplerin açıklığının, rahimde yapışıklık ve yer kaplayan kitlelerin olup olmadığını ortaya koyan kıymetli bir tanı aracıdır. Yapılması gerekli olan durumlar olabilmektedir.

Bitkisel ilaç kullanımı konusunda sizi uyarmak isterim, hem genel vücut yan etkileri hem de tedavi nedeniniz her ne ise o konudaki verimliliği konusunda lütfen uyanık ve sorgulayıcı olunuz. Östrojen ve kanser arasında bir ilişki olduğu doğrudur, ancak bu ilaçları kullanarak kanser olunması sürecinde, hem doz hem de süre belirleyici rol oynamaktadır. Kanser oluşumu için ilaç kullanım süresinin 5-10 seneler gibi bir maruziyet süresi gerektirdiği bildirilmektedir. Östrojen kullanımına ilişkin şikayetler ve bir takım bulgular yaşayanların doğru ve eksiksiz bir izlem için bir jinekoloğun izlemine girmesinde yarar vardır. Burada biyopsi vb gerektirebilecek sürekli bir takip süreci faydalı olacaktır.

Sağlıklı günler ve doğru tedavilerle buluşmanız dileği ile…

selamlar dr. bey ben 26 yaşında yüksek fsh ile savaşmaktayım: üç defa tahlil yaptırdım sonuçlar.1.fsh150 lh75 2.fsh125 lh70 3.fsf 120 lh35 budurum neyi göstermekte hiç düzelme yokmu saygılar..:ecrin_bebek::CüvCüv:

Merkaba gülnazlı2,

Bu durum, yumurtalık rezervinizin sıkıntıda olduğunu göstermektedir. Netleştirmek ve gereken sürekli izlemleri sağlamak amacı ile en kısa zamanda bir jinekoloğa başvurmanızı öneriyorum.

Sağlıklı günler ve doğru tedavilerle buluşmanız dileği ile…

Merhaba Doktor Bey,
Biz bir ay önce doktora gittik benim muayenede bir sorun çıkmadı bana ve eşime bazı testler verdi. Eşimin semen testinde 7-8 canlı sperm görüldü. bir hafta sonra tekrar yaptıracağız. Hormon tahlilleri ise fsh(36,65) lh(20,64) T. Testesteron(230) Proklin(17,61) çıktı. Bu değerler çok mu yüksek. Normal değerlere gelmesi için ne yapmalıyız? İlaç kullanması gerekir mi? Teşekkür Ederim.

dr bey merhaba bende fsh mağdurlarındanım.. benm tedaviden önce değerim 12.27 idi o sıra doğum kontrol hapı kullandım değerim 9 a düşmüştü tüp bebek denedik sadece 3 yumurtam olmustu ve 1 i döllendi ve transfer edildi sonuç negatif ... dr um bana dhea adet düzenleyici ve natural bir hap verdi onlar kulanıyorum dhea yı günde 3 sefer... bir de sabah akşam hayıt tohumu demleyip içiyordum ama dr umun haber yok bundan .. araştırıdm bu soruna ii geliyor diye başladım ama şu an bıraktım 1 hafta kullandım korktum kaş yapayım derken göz çıkarırım diye.. siz ne düşünüyorsunuz bu konuda sizce hem ilaç hemde bu bitkiler bir araya gelince zararlı olur mu...

Merhaba Doktor Bey,
Biz bir ay önce doktora gittik benim muayenede bir sorun çıkmadı bana ve eşime bazı testler verdi. Eşimin semen testinde 7-8 canlı sperm görüldü. bir hafta sonra tekrar yaptıracağız. Hormon tahlilleri ise fsh(36,65) lh(20,64) T. Testesteron(230) Proklin(17,61) çıktı. Bu değerler çok mu yüksek. Normal değerlere gelmesi için ne yapmalıyız? İlaç kullanması gerekir mi? Teşekkür Ederim.

Merhaba thirdeyes,

Merhaba thirdeyes;

Yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile sizde çocuk istemi mevcut ve bunun gerçekleşmesine yönelik girişimlere başlamışsınız. Yazdığınız, eşinize ait hormon değerlerinin, normal değerlerden oldukça yüksek olduğu görülüyor. Bu değerleri, normal sınırlar içine çekmeye yönelik herhangi bir teknik maalesef yoktur. Eşinizin verdiği örnekte az sayıda da olsa sperm olması son derece değerlidir. Çok fazla vakit kaybetmeden, tecrübeli bir tüp bebek merkezine başvurmanızı öneririm. Günlerinizi sağlıklı geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Op. Dr. Osman Denizhan ÖZGÜN

Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi

dr bey merhaba bende fsh mağdurlarındanım.. benm tedaviden önce değerim 12.27 idi o sıra doğum kontrol hapı kullandım değerim 9 a düşmüştü tüp bebek denedik sadece 3 yumurtam olmustu ve 1 i döllendi ve transfer edildi sonuç negatif ... dr um bana dhea adet düzenleyici ve natural bir hap verdi onlar kulanıyorum dhea yı günde 3 sefer... bir de sabah akşam hayıt tohumu demleyip içiyordum ama dr umun haber yok bundan .. araştırıdm bu soruna ii geliyor diye başladım ama şu an bıraktım 1 hafta kullandım korktum kaş yapayım derken göz çıkarırım diye.. siz ne düşünüyorsunuz bu konuda sizce hem ilaç hemde bu bitkiler bir araya gelince zararlı olur mu...

Merhaba servem,

FSH yüksekliğinde dünyada genel kabul gören yaklaşım, derhal tüp bebek ya da mikroenjeksiyon tedavisinin planlanmasıdır. DHEA ile ilgili bilimsel çalışmalar devam etmekte olup, olumlu veya olumsuz sonuçlar net biçimde henüz toparlanmamıştır. Doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanabilirsiniz, natural haplarla ilgili bilimsel veriler olmamakla birlikte kullanmanızı önermiyorum. Bir an önce mikroenjeksiyon tedavisinin planlanabilmesi için tecrübeli bir tüp bebek merkezine başvurmanızı öneririm.

Sağlıcakla kalınız, etkili tedavilerle buluşmanız dileği ile...

Op. Dr. Osman Denizhan Özgün
Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi

Merhaba Doktor Bey,
Benim hormon tahlillerimi yorumlayabilir misiniz?
E2-28
FSH-6,64
LH- 6,62

Proklaktin 24,29
Serbest T4 - 1,02

TSH- 1,49
Testosteron - 26,1
Testosteron(Serbest) 0,74
DHE4-SO4 - 169

Eşimdeki sperm sayısı düşüklüğü nedeniyle tüp bebek merkezine gidicez bu aşamada benim hormonlarım ne kadar önem taşıyor?
Şimdiden çok teşekkür ederim.

merhaba dr bey ilk sayfanın sonunda ayrıntılı mesaj yazmıştım cevaplamadınız sanırım görmediniz ilgilenirseniz sevinirim

X