bebek gelişmemesi ile ilgili yardım edermisiniz.

pembeinci

Canan & Murat
Kayıtlı Üye
17 Temmuz 2008
5.444
5
41
arkadaşım 6 aylık hamile fakat bebeği beslenme bozukluğundan 5 aylık gibiymiş bu durumda bebek ne olacak ilaçlarla falan toplarmı acaba kendini ne olur bu konuda bilginiz varmı ?

canım gelişim geriliği olan bebek için anneye iğne yapılıyor.
heparin maddesi olan bir iğne yazar doktoru.kan sulandırıcı yani.

teşekkür ederim bilgilendirdiğin için birazda olsa içimiz ferahladı allah tüm bebek bekleyen annelere sağlıkla kucağına almayı nasip etsin.

bizim bebekte de var gelişim geriliği
dr iğne ve aspirin verdi
ayrıca bol pekmez ve süt, et yiyorum
bebek büyümeye başladı

ama biz ayrıntılı ultrasonda bebeğin organ gelişimine baktırdık
damarlardan beslenmesi normal mi ona da baktılar

bu nedenle kadın doğumcu dışında iyi bir ultrasoncuya baktırın derim

gecmiş olsun kıslarr...neysekı tıp ılerledıde herseyın var bır cozumu careesii...
Rabbım tum meleklerı bağışlsın ailesine...
bu gelişim geriliği nasıl bellı oluo kıslar ya?ılk kez duydum...benımkı ılerı gıdıo gelışımı..ama dr olabılır deı...Rabbım kucaklamayı nasıp etsın meleklerımızı...sewgıler

canim benim arkadasimda da vardi. doktor doguma kadar yatacaksin dedi. o da kendini yormadi doguma kadar yatti. nur topu gibi bebegi dogdu.

Bu konu hakkinda biraz daha acikliyici olurmusunuz arkadaslar anne karninda bebegin gelismemesinin ne gibi nedenleri olur tibbi mudahale yapildigi zaman ne gibi faydasi olur sonuc olumludur olmsuzmudur. nasil bir yol izlenmelidir.

Rahim içi gelişim geriliği bebeğin ölçümlerinin olması gereken haftaya göre oldukça geriden gitmesiyle ortaya çıkıyor (genellikle 3 haftadan fazla, ama her doktorun bu konuda farklı bir kriteri olabiliyor). Bu simetrik de olabiliyor (yani bütün ölçümler geri gidiyor, kafa çapı, göbek çapı, bacak boyu vb.), ya da asimterik gelişiyor (yani bir ya da iki ölçüm geri). Annenin yeme içme alışkanlığıyla çok ilgili olmayabiliyor her zaman, bebeğe yeterli kanın gitmemesi, vücudun bebek için yeterli büyüme hormonlarını salgılayamaması vb. gibi nedenleri olabiliyor.

Rahim içi gelişme geriliği ya da intrauterin growth restriction (IUGR) diye geçer literatürde, o şekilde aratıp ayrıntıları okuyabilirsiniz. Böyle durumlarda genellikle bebeği erken alıp kuvözde büyütüyorlar.

X