Rotavirüs aşısı yaptıran var mı?

Strawberry_83

Guru
Kayıtlı Üye
21 Nisan 2008
5.352
1.396
Slm kızlar dün doktora gittim aşıları için sağlık ocağına gönderdi ordan da gel ishal aşısı yapalım dedi tamam dedim sağlık ocağından sonra doktora gittim aşı 130 ytl miş o an müsait olmadığım için ve araştırmadan yaptırmak istemedim 3 doz yapılıyormuş 2.4.ve 6. Aylarda yapılıyormuş yaptırmam gerekiyormu dedim sana kalmış dedi buraya arada dışkısı kanlı olan bebekler yatıyor bu virüsü önlemek adına yapılan bir aşı dedi aranızda yaptıran var mı doktorunuz sizlerede bahsetti mi bu aşıdan ben yaptırmakla yaptırmamak arasında kaldım

slm
ben rotavirüs aşısını yaptırıcaktım fakat sonradan bi araştırma yaptım ve vazgeçtim..
yenidoğanlarda ve küçük bebelerde antibiyotik kullanımı ve aşının her türlüsü içinde metaller marındırdığı için tehlikeli..
otizme sebebiyet verebiliyo..
otistik çocuklar arasında yapılan araştırmada hepsinin geçmişinde bu tür bi durum var..
aslında aşı yüzde yüz bi koruma sağlamıyo..
sen karar ver yaptırdığında mı daha risk altında yaptırmadığında mı..
ben düşündüm ve yaptırmamaya karar verdim..

aşı ile ilgili bende birşey sormak istiyorum..yarın aşılarımız olacak kızım 2 aylık oldu ,aşı kartında 3 aşı var 5li karma verem ve pnömokok ..bir günde 3 aşımı olacak yani şimdi..tecrübeli arkadaşlar yardım edin..

slm
ben rotavirüs aşısını yaptırıcaktım fakat sonradan bi araştırma yaptım ve vazgeçtim..
yenidoğanlarda ve küçük bebelerde antibiyotik kullanımı ve aşının her türlüsü içinde metaller marındırdığı için tehlikeli..
otizme sebebiyet verebiliyo..
otistik çocuklar arasında yapılan araştırmada hepsinin geçmişinde bu tür bi durum var..
aslında aşı yüzde yüz bi koruma sağlamıyo..
sen karar ver yaptırdığında mı daha risk altında yaptırmadığında mı..
ben düşündüm ve yaptırmamaya karar verdim..

cnm benim teşekkür ederim bilgin için açıkcası bende araştırma yapmadan yaptırmak istemedim bunu duymam iyi oldu nereden araştırdın daha net bilgi verebilirmisin

aşı ile ilgili bende birşey sormak istiyorum..yarın aşılarımız olacak kızım 2 aylık oldu ,aşı kartında 3 aşı var 5li karma verem ve pnömokok ..bir günde 3 aşımı olacak yani şimdi..tecrübeli arkadaşlar yardım edin..

eylülcüm bir günde 3 aşı oluyorlar karma ,zatüre,verem iki bacak bir kol

cnm benim teşekkür ederim bilgin için açıkcası bende araştırma yapmadan yaptırmak istemedim bunu duymam iyi oldu nereden araştırdın daha net bilgi verebilirmisin

ben psikoloji bölümü mezunuyum..
bi çok üniden arkadaşlarla bi psikoatölye çalışması yapıyoruz..
ordan maille bilgilendirdiler..

Prof. Dr. Ahmet Aydın ın araştırması..
İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ABD
Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı Başkanı

Bana da Cerrahpaşa'da yaptırmamı tavsiye ettiler. Aynı kurumdan iki farklı fikir mi çıkıyor şimdi?

Yalnız dr'a ısrarla sorduğumda eğer ben bilinçli bir anneyim diyorsanız ishalde hemen çocuğu getirirseniz yaptırmayın dedi. Evet ben belki bilinçli bir anne olabilirim ama ishal çok gözden kaçabilecek ve hemen dr a gitmeyi gerektirmeyecek bir şey. Ya ciddi bir şey olduğunun farkına varmayıp atlarsam ne olacak? Ben de çok kararsızım aşıyı yaptırıp yaptırmama konusunda. Bir de yeni şeylerden korkuyor ve çekiniyorum. Ne de olsa biz çernobillli çayları içmiş, içirilmiş milletin çocuklarıyız. Her şey sonradan ortaya çıkıyor. Kimbilir ki bizi bu aşı konusunda deneysel bir ülke olarak kullanmadıkları. Belki komplo teorisi ama insanın aklına her şey geliyor.

ben bu durumda yaptırmamayı düşünüyorum şimdilik biraz araştırayım,

beni vazgeçiren otizm değil ama belirteyim

ben bu durumda yaptırmamayı düşünüyorum şimdilik biraz araştırayım,

beni vazgeçiren otizm değil ama belirteyim

denizanası nedir seni vazgeçiren ben druma çok güveniyorum ben yaptırın derim ama şart değil dedi hani mutlaka yaptırın demedi ama dr yaptırın deyince insanın içine kurt düşüyo

benim drumda çok gerekli bi aşı olmadığını jülinin dr dediği gibi eğer bilinçliysen ve ishal başlangıcında başvurursan korkma hiç bişi olmaz dedi. ben illa yaptırın demiyorum size kalmış dedi.bizde düşündük yaptırmama kararı aldık.jülinin dediği gibi ya bizi deney için kullanıyorlarsa.herkezin kendi fikri buda benim..

Rotavirüs İshali

Rotavirüs, küçük çocuklarda görülen ağır ishallerden sorumlu bir grup virüstür.Yaklaşık 2 gün süren kuluçka döneminin ardından kusma, ateş, karın ağrısı ve sulu ishal başlar. Ateş ve kusma 2-3 günde geçer, ishal ise 1 hafta- 10 gün kadar sürebilir.
Bulaşıcı mıdır?

Rotavirüs çok bulaşıcıdır. Mikrop bulaşmış su veya gıdayla, mikrobu taşıyan eller yoluyla vücuda alınır. Yuva gibi kalabalık ortamlarda, özellikle çocuklar tuvaletten sonra ve yemekten önce ellerini yıkamayı unuttuklarında kolayca yayılır. O kadar bulaşıcıdır ki, genel hijyen koşulları ne kadar iyi de olsa, hemen her çocuk 5 yaşını doldurmadan rotavirüs ishali geçirmiş olmaktadır. Ülkemiz gibi ılıman iklim kuşağındaki ülkelerde, kış aylarında görülür. Özellikle 2 yaş altı küçük çocuklar etkilenir. Erişkinde ise, daha hafif seyreder.

büyük oğlum 2005 aralıkta çok şiddetli ishal geçirdi tam 10 gün sürdü ilk3 günü ateş ve kusma seyretti demek oda rotavirüstü hatta çocuk ishal diyemiyodu su kakası diyodu yavrumun makatı yanmıştı artık okadr ishalden inşallah bu aşıyla önünü alabiliriz abisi okuldan mikrop getirebilir şu anda da .ve bebek olduğu için daha ağır seyredebilir ben yaptırıcam genelde ağır seyreden ishaller rotavirüs mikrobyndan kaynaklanırmış zaten

denizanası nedir seni vazgeçiren ben druma çok güveniyorum ben yaptırın derim ama şart değil dedi hani mutlaka yaptırın demedi ama dr yaptırın deyince insanın içine kurt düşüyo
canım doktorların dediği gibi bilinçli insanlarız, bebeklerimizin üzerine titriyoruz, ishal gibi önemli bir şeyi atlamam kendi adıma, ve bu çok yeni bir aşı yeternce araştırılmışmıdır bilmiyorum

otizm konusundan yana içim rahat belki otistiklerin geçmişinde böyle bir bulgu olabilir ama henüz otizmin nedeni bulunabilmiş değil, hatta tv izlettirmeyin otistik olur gibi şeylerde doğru değil , kaynak A.Ü. eğitim fak. prof. dr. bülbin sucuoğlu kendisinin verdiği otizm seminerine katılmıştım

Ya bir günde 3 aşı nasıl oluyo ya ..nasıl dayanıcak çocuk buna ..ateş filan yapmazmı ..offf

Canım evet zor oluyor. Ama bebeğin bacağından tut ve gözlerini kapa. Bir de onun o sırada canının biraz yandığını ama hasta olmayacağını düşün ben öyle dayandım. Benim dayanmam çok daha zordu. Aşılar biter bitmez hemşire o çıplak haliyle kucağıma verdi. İçini çekti çekti bir eli de yüzümde sonra gömdü kafasını omzuma bir de emzirince unutuverdi her şeyi. O gece ben uyumadım hep başındaydım ateş yapar mı diye. Ateşsiz geçirdik ama 24 saat falan huysuzluğu oldu. Şimdi eski haline döndü. Rota yı da yaptırırsan bir günde 4 aşı oluyor. 4. ayda da böyle sanırım aşı takvimine baktım da.

bu dediğiniz ishal aşısı dimi bize doktorumuz bahsetti ama ille yaptırın demedi bidahaki gitmemizde tekrar sorcam yaptırırm belki.
eylül cnm insanın içi kötü oluyo bebişine aşı yapılırken ama onların iyiliği için herşey.ateş yapmıyo ama biraz huysuz oldu benim kızım ertesi güne hiçbişeyi kalmamıştı

Veremi bize 13 gün sonraya gün verdiler.
Karmayı ve pnomokoku olduktan sonra.

Benim kızda ateş oldu.Evde mutlaka fitiliniz olsun.

darkcım biz de bugün olduk.verem ve karmayı yaptılar.pnömokoku şubata ertelediler.3 ü çok olur dediler.

rota virüsünü de doktorum bana bıraktı ama oğluna yaptırmış.brn yaptırmayı düşünüyorum

benım oglum bronsıt oldugu ıcın hıcbır asısı yapılmadı
antıbıyotık kullanıyoruz
yarın kontrolumuz var bakalım ne dıyecek doktor
rota vırusu bılmıyorum ama verem, pnomokok ve karma asısını bır an evvel yaptırmak ıstıyorum
ınsa allah sorun olmaz cocugum cok sıkıntı yasadı

X