Saç Dökülmesi, Yıpranmış, Kırılmış Saçlar Androjen Hormonları Kökenli Saç Dökülmesi

Yıpranmış Kırılmış Saçlar, Saç Dökülmesi ve Çözümleri

Olala

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
4 Aralık 2008
6.464
17
45
Arkadaşlar merhaba,

Ergenlikten beri saçlarım dökülüyordu. Şu an 30 yaşındayım. Öyle ki saçlarımı ergenlikten beri ilk defa omzuma kadar son bi kaç senedir uzatabildim.. Öyle ki uzun saç sevdamı özlemimi dindirebilmek için peruk bile taktım..(Hayat daha kolaylaşınca saçlarım da çoğaldı son iki senede şükür allahıma...) Saçlarımın azlığından sürekli kısacık saçlarla dolaşmak zorunda kaldım yıllarca.. Saçımı ilk defa bu sene boyayabildim.. Sana kısa saç yakışıyor deseler de hep üzüldüm, kendime güvenim o kadar azalmıştı ki.. Gezmediğim dermatolog kalmamıştı..

Yaklaşık 6 ay önce kan şekeri düşmesiyle ilgili olarak endokrin bölümüne gittim. Dr'a son anda odadan çıkacakken hocam dedim benim çok saçlarım dökülüyor dedim. Acaba bunun için herhangi bir test tavsiye eder misiniz (çünkü özel sağlık sigortam 2 güne bitecekti.) Testleri oldum, sonuçları götürdüm.. Sonra yıllarca nasıl da drların beni doğru yönlendirmediğini, saç dökülmesini (ağrısı sızısı yok güya, öldürmüyor ya) aslında umursamamış olduklarını farkettim. Çünkü hiç bir dermatalog beni endokrine yönlendirmemişti, sadece tanı koyamadık sebepsiz dökülüyor deyip yollamışlardı (oysa kadın bünyesinde saç dökülmesi onarılmaz hasarlar yaratıyor..)

Endokrindeki Dr'um bana saç dökülmemin nedenini şöyle açıkladı: Bazı kadınlarda androjen hormonlarının (temelde testestron) etkisi normalden fazla olurmuş. Ve erkek tipi saç görülmesi görülürmüş (ama illa erkeklerdeki gibi bölgesel ya da alında kellik gerekli değil, tüm saçlarınız eşit oranda azalıyor da olabilr). Ayrıca bunun için de illa kandaki testestron seviyenizin yüksek çıkması gerekmiyor (şimdiye kadar fiks bu test yapılmıştı sadece ve değerlerim normaldi) Böbreküstü bezlerinizin hormon üretim sistemindeki bazı dengesizlikler kan testestron değerlerinin normal olmasına rağmen etkisini 10 katına falan çıkarabiliyormuş. Hastalığımın adı konjenital (kalıtsal) adrenal (böbrek üstü bezleri) hiperplazisi. Farklı farklı dereceleri varmış, bendeki en hafifiymiş, ama büyük ihtimalle saç dökülmemin kaynağı buymuş. Nerden anladı diye sorarsanız 17-OH Progestron seviyem olması gerekenin çok çok üstünde çıkmıştı.. Bende kıllanma, tüylenme, adet düzensizliği falan yoktu; illa olması da gerekmiyor maalesef.. Ne yazık ki bazı drlar basmakalıp sorularla tanıyı geçiştirebiliyorlar..

Bu arada bir de mineral vs testleri de yaptırmıştı dr ve biotin (H vitamini) seviyem düşük çıkmıştı.. Sonuç olarak doktorum bana diane35 (antiandrojen etkili, androjen hormonlarının etkisini zayıflatıyor yani, doğum kontrol hapı işlevi de var), Aldactone (yine içinde antiandrojen etkili bir etken madde var, aslında hipertansiyon hastalarına veriliyor, ödem atıcı etkisi de var) ve Biotin kullanmamı söyledi..

Tedaviye yaklaşık 2,5 aydır devam ediyorum. Rutin karaciğer testleri yapılması gerekliymiş karaciğer fonksiyonlarını izlemek için.. Sanırım bi kaç yıl da kullanacağım bu ilaçları. Saçlarımda yavaş yavaş gelişme var, en önemlisi bunca yıl özel drlar dahil bu kadar para harcamama ve eziyeti çekmeme rağmen beni doğru yönlendirmediler.. Bunca yıl sonra bulabildim saç dökülmemin sebebini.. Bütün bunları belki siz de benzer probleme sahipsinizdir ve belki faydası olur diye yazdım.

Ben doktorumun önerilerine ek olarak pantogar adlı besin desteğini de kullandım 6 ay, içinde folik asit vb B vitaminleri var özellikle. Ama maalesef çok pahalı, aylık yaklaşık 75 YTL..

Kısacası saç dökülmeniz uzun süreliyse ve travmatik bir olay geçirdikten sonra olmadıysa SADECE DERMATOLOĞA gitmekle YETİNMEYİN! ENDOKRİN Bölümüne de GİDİN..
Hepimizin sağlıklı gür saçları olması dileğiyle sevgiler :nazar:

Son düzenleme:
çok teşekkür ederim yaşadıklarını anlatıp bizi bilgilendirdiğin için inşallah kısa zamanda sağlığına kavuşursun

olala verdiğin bilgiler için öncelikle teşekkür ederim ,

ben 24 yaşındayım ve yaklaşık 7 senedir saçlarım dökülüyor . gitmediğim doktor , kullanmadığım ilaç kalmadı . normalde saçlarım zaten seyrek ve ince tellidir bir de dökülme ve açılmalar olunca moralim çok bozuldu . artık isyan edip bununla yaşamayı öğrenmem gerek galiba diyorum .

neyse ben de en son çapadaki dermotolojiye gittim onlarda bana hiçbir rahatsızlığımın olmadığını saçlarımın sebepsiz yere döküldüğünü söylediler . bütün tahlillerim normaldi . senin gittiğin gibi beni de endokrin e gönderdiler . oradaki tahlillerde de bişey çıkmadı değerler normalmiş . doktor bana şu durumda yapılacak bişey olmadığını verdiği ilaçları kullanmamı ve sabretmem gerektiğini söyledi . shen min hap günde 2 tablet ve hair cure saç losyonu tavsiye etti . ama kızlar ben sabredemiyorum . çünkü toplum içerisinde herkes sanki uzaylı görmüş gibi bakıyor :KK43:(( bu da psikolojik olarak beni çok etkiliyor . ilaçları kullanıyorum hala ama pek bi faydasını göremedim ehh işte . açık olan yerleri toppik ile kapatıyorum ama o da çok pahalı her zaman alamıyorum . utançtan ne kuaföre gidebiliyorum ne dışarı çıkabiliyorum . bunun bir çözümü yok mu yaa . hayatımız boyunca böyle mi yaşıyacağız .

olala verdiğin bilgiler için öncelikle teşekkür ederim ,

ben 24 yaşındayım ve yaklaşık 7 senedir saçlarım dökülüyor . gitmediğim doktor , kullanmadığım ilaç kalmadı . normalde saçlarım zaten seyrek ve ince tellidir bir de dökülme ve açılmalar olunca moralim çok bozuldu . artık isyan edip bununla yaşamayı öğrenmem gerek galiba diyorum .

neyse ben de en son çapadaki dermotolojiye gittim onlarda bana hiçbir rahatsızlığımın olmadığını saçlarımın sebepsiz yere döküldüğünü söylediler . bütün tahlillerim normaldi . senin gittiğin gibi beni de endokrin e gönderdiler . oradaki tahlillerde de bişey çıkmadı değerler normalmiş . doktor bana şu durumda yapılacak bişey olmadığını verdiği ilaçları kullanmamı ve sabretmem gerektiğini söyledi . shen min hap günde 2 tablet ve hair cure saç losyonu tavsiye etti . ama kızlar ben sabredemiyorum . çünkü toplum içerisinde herkes sanki uzaylı görmüş gibi bakıyor :KK43:(( bu da psikolojik olarak beni çok etkiliyor . ilaçları kullanıyorum hala ama pek bi faydasını göremedim ehh işte . açık olan yerleri toppik ile kapatıyorum ama o da çok pahalı her zaman alamıyorum . utançtan ne kuaföre gidebiliyorum ne dışarı çıkabiliyorum . bunun bir çözümü yok mu yaa . hayatımız boyunca böyle mi yaşıyacağız .

hic oyle dusunme sakin psikolojini bozma unutma en onemli olan sey psikolojimiz eger iyi dusunur pozitif olursak hastaliklarimizda o denli iyi ve hizli iyilesir .
bende bu yaz inanilmaz tarif edilmez bir sac dokulmesi yasadim ve dedigin gibi kan degerlerim hep normal cikti neyse sonunda bir jinekologa gittim ve orda ultrasonda polyoverkistik sendromu ihtimali teshisi kondu ve sac dokulmesi belirtilerinden biriymis . simdi tedavisine basladim ve yavas yavas toparlanmaya basladi saclarim . bu arada disardanda destek olarak lavanta suyu bakimi uyguluyorum . cok havuc ye havuc suyu ic bol protein beslenmeye calis butun bunlar etkili oluyor sacta ayrica disardan sac icin vitaminler alabilirsin ben mesela biotin zinc b komplex aliyorum inan cok faydasi oldu . ayrica birde sac doktoru var kesin tavsiye ederim onada gidebilirsin benim sacimda extradan deride kepek sorunu cikti ortaya kepekler deriyi kapadigindan saclar cikamiyormus onun icinde tedavi olarak ozel bi sampuan verdi . ve birde losyon verdi . lutfen bu dediklerimi uygulamaya calis inanki ben bu konuda cok cok doktora gittim en iyi olanlarina cok para harcadim o yuzden icim rahat bir sekilde soyluyorum sana . sormak istedigin bisey varsa sorabilirsin son olarak aklima geldi dus yaptiktan sonra saclarina son durulama suyunu ictigimiz temiz sudan yaparsan faydasini goruceksin . uzun oldu biraz ama icinde oldugun durumu bende kismen yasadigim icin yazmak istedim moralini bozma hersey iyi olucak .

hic oyle dusunme sakin psikolojini bozma unutma en onemli olan sey psikolojimiz eger iyi dusunur pozitif olursak hastaliklarimizda o denli iyi ve hizli iyilesir .
bende bu yaz inanilmaz tarif edilmez bir sac dokulmesi yasadim ve dedigin gibi kan degerlerim hep normal cikti neyse sonunda bir jinekologa gittim ve orda ultrasonda polyoverkistik sendromu ihtimali teshisi kondu ve sac dokulmesi belirtilerinden biriymis . simdi tedavisine basladim ve yavas yavas toparlanmaya basladi saclarim . bu arada disardanda destek olarak lavanta suyu bakimi uyguluyorum . cok havuc ye havuc suyu ic bol protein beslenmeye calis butun bunlar etkili oluyor sacta ayrica disardan sac icin vitaminler alabilirsin ben mesela biotin zinc b komplex aliyorum inan cok faydasi oldu . ayrica birde sac doktoru var kesin tavsiye ederim onada gidebilirsin benim sacimda extradan deride kepek sorunu cikti ortaya kepekler deriyi kapadigindan saclar cikamiyormus onun icinde tedavi olarak ozel bi sampuan verdi . ve birde losyon verdi . lutfen bu dediklerimi uygulamaya calis inanki ben bu konuda cok cok doktora gittim en iyi olanlarina cok para harcadim o yuzden icim rahat bir sekilde soyluyorum sana . sormak istedigin bisey varsa sorabilirsin son olarak aklima geldi dus yaptiktan sonra saclarina son durulama suyunu ictigimiz temiz sudan yaparsan faydasini goruceksin . uzun oldu biraz ama icinde oldugun durumu bende kismen yasadigim icin yazmak istedim moralini bozma hersey iyi olucak .

çok teşekkür ederim öncelikle ,

sormak istediğim hangi doktora gittin . ben de bir sürü doktora gittim en son agop kotoğyan a gitmeyi düşünüyorum fakat çok pahalı muayenesi bile . bi de sen doktor tavsiye ettiği için mi jinekoloğa gittin . bende zinco c kullanmıştım . şu an da shen min e devam ediyorum . losyon olarak da çam yağı , sarımsak yağı , ısırgan tohumu yağı kullanmıyorum . faydası olur inşallah .

çok teşekkür ederim öncelikle ,

sormak istediğim hangi doktora gittin . ben de bir sürü doktora gittim en son agop kotoğyan a gitmeyi düşünüyorum fakat çok pahalı muayenesi bile . bi de sen doktor tavsiye ettiği için mi jinekoloğa gittin . bende zinco c kullanmıştım . şu an da shen min e devam ediyorum . losyon olarak da çam yağı , sarımsak yağı , ısırgan tohumu yağı kullanmıyorum . faydası olur inşallah .

bende bir cok cilt doktoruna gittim agopada gittim ama olan parama oldu acikcasi bi faydasini gormedim . en son cerrahpasanin bir doktoruna gittim dr server serdaroglu muayenesi kadikoyde telefonu 216-349 49 92 sac konusunda uzman biri tavsiye ederim .
oncelikle ayrintili iyi bir kan tahlili yaptirman lazim . sacim icin dr bana ozel bi sampuan verdi ama benim sac derimde kepeklenme olusmus senin durumun farkli olabilir bence bu dedigim doktora gitmelisin . jinekologa ben kendim gittim faydasida oldu cunku polyoverkistik sendromunu buldu ve onun icin bi tedaviye basladim sac dokulmesini buda yaparmis o yuzden diyorum iyice arastirilmali diye bence hem bu dedigim server beye hemde bir jinekologa gitmelisin . hatta en son olarak ben endoktorin doktorunada gittim anlican bu uc doktorla beraber calisiyoruz hepsi takipte 3 ay bitince kontrollerim var yani yaklasik 1.5 ay sonra . umarim seninde kullandigin losyon vs iyi gelir bu arada unutmadan bol miktarda havuc yemeyi ihmal etme yada havuc suyu is ve protein beslen saclar icin beslenmek cok onemli bir faktor sadece disardan yeterli olmuyor .

bende bir cok cilt doktoruna gittim agopada gittim ama olan parama oldu acikcasi bi faydasini gormedim . en son cerrahpasanin bir doktoruna gittim dr server serdaroglu muayenesi kadikoyde telefonu 216-349 49 92 sac konusunda uzman biri tavsiye ederim .
oncelikle ayrintili iyi bir kan tahlili yaptirman lazim . sacim icin dr bana ozel bi sampuan verdi ama benim sac derimde kepeklenme olusmus senin durumun farkli olabilir bence bu dedigim doktora gitmelisin . jinekologa ben kendim gittim faydasida oldu cunku polyoverkistik sendromunu buldu ve onun icin bi tedaviye basladim sac dokulmesini buda yaparmis o yuzden diyorum iyice arastirilmali diye bence hem bu dedigim server beye hemde bir jinekologa gitmelisin . hatta en son olarak ben endoktorin doktorunada gittim anlican bu uc doktorla beraber calisiyoruz hepsi takipte 3 ay bitince kontrollerim var yani yaklasik 1.5 ay sonra . umarim seninde kullandigin losyon vs iyi gelir bu arada unutmadan bol miktarda havuc yemeyi ihmal etme yada havuc suyu is ve protein beslen saclar icin beslenmek cok onemli bir faktor sadece disardan yeterli olmuyor .

çok teşekkür ederim canım yarın ilk iş arıcam burayı ... bu saç olayı berbat bişey . dökülmesi an meselesi ama çıkması ççok zor .ilgilendiğin için çok saol .

rica ederim insallah memnun kalirsin . ne yazikki sac dedigin gibi cok sabir isteyen bir sey ama unutma sabir acidir meyvesi tatlidir :)
ben dun aksam kuru maya maskesi yaptim kotu cok arastirdim cok ise yaradigini okudum bakalim nasil olucak , bu arada saclarindaki gelismelerden haber verirsen sevinirim

Merhaba vermis oldugun bilgiler insana inan umut veriyor:) benim saclarim cok yagli ve ince telli yillardir da polikistik over sorunu yasiyorum adetlerim dogum kontrol hapi kullanmadan duzene girmiyor son 6 aydir metformin kullaniyorum dogum kontrol hapini kesmistim fakat simdide doktor androkur ve dogum kontrol hapi verdi ne olucak sonum bilmiyorum yillar boyu bu ilaclar kullanilamaz ki saclarimda tepe kisminda ve onlerde cok seyreldi birde ek olarak minoksidil kullaniyorum, benimde testosteron duzeyim normal ama doktor baska testlere bakmadan verdi antiandrojeni umarim bir yarari olur ve sizinle paylasabilirim, inanin iki senede hayattan sogudum surekli agresif bir yapiya burundum, beni hasta eden sey nedenini bulamamalari ...

arkadaşlar kolsuz agop'a gitmeyin.. ben yıllar önce gitmiştim.. yaklaşık 15 yıl önce.. epey de para bayılmıştım.. tek önerdiği şey pantogar almamdı.. o zaman bu destek el altından geliyordu artık eczanelerde var..

çoğu doktor hep en rutin testleri yaptırıyor.. açıkcası çok da kale almıyorlar saç dökülmesini.. örneğin sadece androjen hormonuna bakıyorlar direk kan sayımında.. oysa androjen hormon seviyeniz normal de olsa başka faktörler sebebiyle etkileri normalden çok daha fazla olabiliyor.. eğer özellikle ergenlik civarından itibaren dökülmeniz başladıysa mutlaka yazımı bir daha okuyun.. 17-OH progesteronunuz yüksekse genelde ya polikistik over oluyor ya da konjenital adrenal hiperplazi diye başka bi hastalık.. sonuç olarak öyle ya da böyle hormonal bir dengesizlik söz konusu oluyor ve erkeklik yani androjen hormonlarınızın etkisi ortalama bir kadından daha fazla hissediliyor. bu hastalığın farklı seyirleri var.. örneğin etkileri çok hafif görülebilir, hatta sadece saçınız bile dökülebilir.. sonuçta insanlar birbirinin kopyası değil, herkesde adet düzensizliği ya da tüylenme görülmek zorunda değil.. bende bunlar yoktu mesela ama hormonlarım yine de dengesizmiş.. fakat bir çok doktor bu kadar ayrıntılı düşünmeye gerek görmüyor maalesef ya da bilgisi olmuyor.. ben acıbadem hastanesinde adnan gökçele gitmiştim.. memnun kalmıştım tavsiye ederim.. bir de lütfen saç olayını büyütüp hayatınızı karartmayın.. açıkcası ben çok üzüntü çektim ama çaremi 30 yaşında buldum.. en önemlisi de pozitif ve mutlu olmak.. sakın hayata kızmayın yani.. istanbuldaysanız ve biraz da paranız varsa Dr. Adnan Gökçeli tavsiye ederim.. sonuçta dermatologların çözemediği bir problemse saç dökülmeniz kesinlikle endokrine gidin.. çünkü yaptıkları testler çok rutin.. ve bilgileri de sınırlı.. ve unutmayın çoğu doktor saç dökülmesini fazla umursamayacak çünkü öyle bir derdi yok ve saç da onların gözünde yaşamsal bir olay değil ne yazık ki.. yani biraz sabırlı olmanız lazım..
geriye dönüp baktığımda aradan geçen 15 yılda nasıl üzüldüğümü, saç olayının beni nası ürkek ve huzursuz hatta öfkeli ve güvensiz bir insan yaptığını farkettim.. şimdi çok daha kendine güvenli ve mutluyum.. kim ne derse desin bir kadın için saçları ve dış görünüşü karakterini bütünleyici bir özellik.. ve de derdi olmayan derdinizi anlayamaz.. ama inanın sabır inanç ve sevgiyle pes etmeden çözüm ararsanız bir şekilde buluyorsunuz.. sakın kendinizi üzmeyin :)) hele hele kendini beğenmiş ve küçümseyici doktorların sizi üzmesine kesinlikle izin vermeyin..

Son düzenleme:
Merhaba Olala, nette dolaşırken yazdıklarını tesadüfen gördüm. hemen siteye üye oldum. açıkçası adrenal hiperplazi teşhisi alan biriyle konuşmak benim için çok önemli çünkü bu teşhisi alma ihtimalim var, tahliller yapıldı ama henüz sonuçları doktora götürmedim.

bende yıllardır saç dökülmesi problemiyle uğraşıyorum. saçlarımın önleri baya açıldı ve hala inanılmaz dökülüyor. neyazık ki çoğu kişi gibi senelerce cildiye, kadın doğum bölümlerinde oyalandım, bi allahın kulu da çıkıp endokrine gideceksin demedi. neyse ki en son bi cildiyeci yönlendirdi beni. testler yapıldı, DHEA-S ve 17-OH progesteron değerleri yüksek çıktı. böbrek üstü bezine bağlı androjen artışı olduğunu düşünüyor doktor. eskiden beri tüylenme sorunum da var. teşhis için synachten testi yapıldı. bu test sana da yapıldı mı? sonuçların ne çıktı? ben henüz sonucumu göstermedim ama eğer teşhis konursa kortizonlu hap(dekort) başlayacağız dedi. sana farklı bir tedavi verilmiş. etkisini görüyor musun?

son testte 17-OH progesteron değeri 3.8 çıktı oldukça yüksek. yarın böbrek üstü bezi ultrasonu çektirmeye gideceğim. onun sonuçlarını da alıp doktora gitmeyi düşünüyorum. gelişmeleri yazarım, görüşmek üzere..

yedekruh açıkcası benim özel sigortam doluyordu ve ne yazık ki daha sonraki aşamadaki testleri yaptıramadım. bana doktorum baya ayrıntılı anlattı mekanizmasını olayın ve nası tedavi edileceğini ama aklımda çok şey kalmadı maalesef.. 3 ayrı ilaç tedavisi var ama.. kortizon tedavisi yan etkileri en ağır olan tedavi. doktoruna daha az yan etkisi olan bir tedavi alternatifin olup olmadığını açıkca bir danışsana.. tek alternatif olarak kortizon söylerse nedenlerini de sorarsın. bu arada bildiğim kadarıyla polikistik overin de belirtileri ve tedavisi benzer.. sen ileri aşama testleri yaptırdığın için daha net belirlenmiştir problemin.. nette çok arama yaptım doktora gittikten sonra.. hormonal olaylarda çok gelişmemiş tıp.. çok net açıklamalar bulamadım.. çünkü çok net bir sonuca ulaşılmamış anladığım kadarıyla..
bana verilen hap aynı zamanda doğum kontrolüne yarıyor.. içindeki hormon kombinasyonu androjen hormonlarının etkilerini baskılıyormuş.. 6 aydır düzenli kullanıyorum, benim görebildiğim tek yan etki gögüslerimin büyümesi oldu.. bir de saçımdaki yağlanma gitti ve cildim pürüzsüzleşti.. bacaklarımdaki tüyler vs de epey azaldı..
bildiğim kadarıyla ailede hipertansiyon hikayesi falan varsa, ya da sigara içiyorsan bu hapı kullanmamak gerekiyor çünkü pıhtı oluşturabiliyor.. pıhtı da nerde oluşursa artık, tehlikeli olabilir.. ama bunlar yoksa yan etkileri önemli değil,
adrenal hiperplazinin çeşitleri var.. bizdeki en hafif hali.. yani yaşamsal bir etkisi yok sonuçta.. ama saçlar insanı çok etkiliyor işte..
bana özelden msj atsana tedaviye karar verildiğinde, bakalım sonuç alacak mıyız,
sevgiler,

ya bu bölümde 8 sene ihtisas varmış, ve türkiyede pek yaygın değil.. dolayısıyla doğru yönlendirme olmayınca insanın aklına gelmiyor.. güya okumuş insanım şans eseri buldum doktorumu.. hormon metabolizması aslında vücudun tüm dengesini, tüm metabolizmayı düzenliyor.. saç dökülmesi, kıllanma vb semptomlar hormonal dengesizliklerden kaynaklanabiliyor.. saç dökülmeniz varsa ve cildiyeden sonuç alamadıysanız mutlaka endokrine gidin.. ve doktorunuza içiniz ısınmadıysa bir kaç farklı doktora gidin hatta.. herkese gür saçlı günler dilerimm :)

arkadaşlar ben yıllaaaar önce (yaklaşık 15 yıl önce) agop'a 2 kez gittim.. hiç tavsiye etmem.. boşuna paranızı saçarsınız.. beni doğru yönlendirmedi.. yönlendirse şimdi daha iyi durumda olurdum.. dermatologa gittiyseniz ve size bişi bulamadıysa ve saçlarınız gerçekten de kötü durumdaysa (çünkü bu göreceli bişi) endokrin uzmanına görünün.. ben acıbadem'de dr.adnan gökçel'e gitmiştim (birbuçuk seneyi aştı).. kendisi oldukça iyi bir doktor çok memnun kaldım direk nokta atışı buldu sorunumu.. çapanın endokrini de çok iyiymiş.. bu arada polikistik over ve adrenal hiperplazinin belirtileri ve tedavisi çok çok benzer belki nedenleri de ortaktır.. aklınızda olsun..

bu arada konuyu ben açmıştım. ilk mesajı okuyun lütfen.. tedaviye bir sene devam ettim.. antiandrojen doğum kontrol hapı ve adını hatırlamadığım kan sulandırıcı bir tansiyon hapı.. tansiyon hapı hem diğer hapın pıhtı riskini azaltıyor hem de içindeki etken madde saç üretimini destekliyordu.. ilaçlar bende aşırı sersemlik ve yorgunluk yapıyordu.. o yüzden birinci sene bitince bıraktım.. sonuç şu: başladığım noktanın çok ötesindeyim.. artık saçlarım omuz hizasını çoktan geçti.. şöyle diyebilirim ilk defa bu kadar uzun saçım oldu.. çıkan saçlarım tekrar dökülmedi.. hala saçlarım seyrek sayılır çoğu kıza göre.. ama yine de artık güzeller :) özgüvenim resmen arttı.. günde bir adet pantogar alıyorum bu aralar önlerden minik saçlar çıkmaya devam ediyor..

ben sir ağdadan sonra hamama gittim epey oluyor

ağdadan mı hamamdan mı bilmiyorum kıl köklerimde feci iltahaplanma oldu

ve kollarım maalesef ben doldu..

özledim ama hamam olayını.. bi de hijyene güvenebilsemm

kızlar hatlar karışmışş özürr diliyorumm
ben sir ağdadan sonra hamama gittim epey oluyor

ağdadan mı hamamdan mı bilmiyorum kıl köklerimde feci iltahaplanma oldu

ve kollarım maalesef ben doldu..

özledim ama hamam olayını.. bi de hijyene güvenebilsemm

Öncelikle geçmiş olsun olala. Benim bi sorum olacaktı. Hiperplazinin tedavisi için sadece yukarıda yazdığın ilaçları mı kullandın? Tedavi pcos tedavisiyle aynı olduğu için merak ettim de...

X