Kekler - Pastalar Muzlu Rulo Pasta ( Resimli Anlatımlı )

allah razı olsun nehir kardeşim :1hug: burda da yetiştin imdadıma kaydirigubbakcemile5
pazar kısmetse önemli bi misafirim gelecek.. tatlı olarak dha önce yapmadığım bişey olsun istedim.. ne yapsam diye düşünürken buraya girdim ve ilk tıkladığım senin pastan olmuş :)
bakalım yapmayı düşünüyorum kısmetse.. yalnız cumartesi sabahtan geç vakte kadar dışarda olucam. hazırlayamam o gün..
bunu perşembe ya da cumadan yapsam acaba muzları kararır mı pazara kadar
bi fikrin var mı :uhm:

Bende tecrübelerimden dolayı söylüyorum.Krem şanti hoş olmuyor 2-3 gün sonra o yüzden benim tavsiyem hamurunu cumadan yap.Krem şantisini ve muzunu pazar koyarsın o zaten 5-10 dk sürer . Bu arada muzlar bazen kararıyor bazende nedenini bilmiyorum kararmıyor durdukça.Yani şansa bırakma işini canım :cokacimcoook

dscf2305vy6.jpg

w640.png

Buda benim daha önce yaptığım , ben hamuru kalıba koyup yapıyorum.Benim malzemelerimde aynı.

Son düzenleme:
Aaa buda çok güzel olmuş. Ellerine sağlık. Nasıl kalıba koyuyorsun anlayamadım? Ama çok güzel olmuş şekli. Böylede deneyebilirm artık. Tekrar eline sağlık :))

gerçekten çok güzel olmuş, ellerine sağlık, yağlı kağıda direl döküyorsun değil mi tatlım

kolay çıkıyor mu peki kağıttan

gerçekten çok güzel olmuş, ellerine sağlık, yağlı kağıda direl döküyorsun değil mi tatlım

kolay çıkıyor mu peki kağıttan

Teşekkür ederiiim:asigim: Evet direk döküyoruz. Üzerine nemli-ıslağa yakın bezi sarıp bekletince kolayca çıkıyor kağıttan.

Bende tecrübelerimden dolayı söylüyorum.Krem şanti hoş olmuyor 2-3 gün sonra o yüzden benim tavsiyem hamurunu cumadan yap.Krem şantisini ve muzunu pazar koyarsın o zaten 5-10 dk sürer . Bu arada muzlar bazen kararıyor bazende nedenini bilmiyorum kararmıyor durdukça.Yani şansa bırakma işini canım :cokacimcoook

evet çok mantıklı öyle yapayım en iyisi
tşk bacım a.s.

Aaa buda çok güzel olmuş. Ellerine sağlık. Nasıl kalıba koyuyorsun anlayamadım? Ama çok güzel olmuş şekli. Böylede deneyebilirm artık. Tekrar eline sağlık :))

Canım senin tarifi ben klasik kek kalıpları var yaa onları fırçayla bol katı yağla (becel) yağlıyorum hamuru kalıba döküyorum.Pişmesi ruloya göre daha uzun sürüyor ilk 20 dk fırını hiç açmıyorsun yoksa sönüyor kek.Yaklaşık 30-35 dk pişireceksin.(fırına göre zaman ayarı değişiyor) Yani üzeri iyice kızarıyor.Erken çıkarma ziyan olmasın.Çıkardıktan sonra hafif soğuyunca bıçakla kekin kenarlarını kalıptan hafif ayırıyorum.Servis yapacağım tabağa çeviriyorum.

dscf2281az9.jpg

w640.png

dscf2283yn2.jpg

w640.png

dscf2302ct1.jpg

w640.png

Son düzenleme:
Bencede çok iyi bir tavsiye olmuş. Kolay gelsin şimdiden canım :)

Şimdi anladım canım çok teşekkür ederim. Buda iyi fikir. Peki ölçüleri aynımı bana biraz daha fazla gibi geldi.

Şimdi anladım canım çok teşekkür ederim. Buda iyi fikir. Peki ölçüleri aynımı bana biraz daha fazla gibi geldi.

Hatta senin ölçün birer fazla bende yani ben 3 yumurta (yumurta küçükse 4) - 3fincan un ve 3 fincan şeker kullanıyorum.Aslında ölçü hemen hemöen aynı , İlk döktüğünde az gibi ama iyi kabarıyorkaydirigubbakcemile3

Son düzenleme:
harika gözüküyor, ben bir kez denemiştim bu ondan çok daha hoş geldi gözüme :)

bu da bana fikir verdi..o zaman bende kalpli kalıbımla yapailirim bunu a.s

Evet ölçüler aynıymış.
Dimplehawkçım deneyebilirsin istediğin kalıpta. Zaten özünde pandispanya hamuru. Nereye koysan, içine ne sürsen fark etmez :))
Tuce cim bi yapta resimden yiyelim :)

Bir kaç kaba ihtiyacınız olacak. Çünkü yumurtanın sarıları ve şeker bir kapta, yumurta akları bi kapta, un ve kabartma tozu bir kapta karıştırılacak.
Krem şantiyide önceden hazırladınızmı bu iş tamam demektir.

Gelelim yapım aşamasına. Resimli olarakta aşağıda anlattım ama buradan dikkat etmeniz gereken detayları vereyim.
4 yemek kaşığı şeker ve 4 yumurtanın sarısını bir kapta iyice çırpın. (Benim düşünceme göre yumurta sarıları şekerle çırpılınca yumurta kokusu olmuyor)
Başka bir kapta ayırdığınız yumurtanın beyazlarını köpükler oluşana kadar çırpın.
Gene bir kapta 4 yemek kaşığı un ve 1 paket kabartma tozunu iyice karıştırın.
Çırptığınız yumurta beyazlarını, yumurta sarıları ve şeker karışımına yavaş yavaş ilave edin ve un+kabartma tozu karışımınıda ekleyip yavaşça çırpın.
Elde edilen karışımı yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dökün.
Kekin hamuru çok az gibi gelecektir ama merak etmeyin yeterli geliyor.Kaşık yardımıyla bütün tepsiye yayın. Çok ince bir hamur olacak.
Önceden ısıtılmış 170 derecelik fırında üzeri kızarana kadar pişirin.
Yalnız hamur çok ince olduğundan çok çabuk pişiyor. Başından ayrılmayın derim :)
Devamını resimlerde görebilirsiniz.

Oncelıkle ellerıne saglık canım. O yaglı kagıdı aradan nasıl cıkartıyorsun o kısmı anlamadım cunku rulo yaparken kagıt ıcerde kalıyor. Bırde muzları rulonun ıcıne koyupmu sarıyon. yoksa ruloyu tekrar acıpmı bırde bu pastayı sade yaglı kagıt uzerındemı pısırdın tepsıye koydunmu. Ne cok sordum cevapların ıcın sımdıden sagol

Ne demek yardımcı olabilirsem ne mutlu.
Şimdi başlayayım anlatmaya.

Yağlı kağıdı fırın tepsisine göre kesiyorum. Tepsinin içine koyuyorum yağlı kağıdı.Sonrada hamuru döküyorum öyle pişiyor.

Ruloya gelince;
İlk başta kağıtla rulo yapmamızın nedeni rulo şeklini alması için.
Kağıtla birlikte sıcakken rulo yapıyoruz. Üzerine ıslak-nemli bez koyuyoruz. Sonra bezi kaldırıp ruloyu yavaşça açıyoruz ve yağlı kağıdı çıkartıyoruz.
Zaten ruloyu açınca anlayacaksın şeklini almış oluyor.

Yani yağlı kapıtla rulo yapıyoruz ama sonra soğuyunca açıp yağlı kağıdı çıkarıyoruz. Böylece rulo şeklini almış oluyor ve krem şanti sürüp muzu koyunca kolayca kırılmadan rulo oluyor.

Anlayamadığın bir yer olursa gene hiç çekinme lütfen.
Çünkü ben bildiğim için eksik anlatıyor olabilirim. Mutlaka yardımcı olurum canım .Teşekkür ederim :)

Yapın hanımlar memnun kalacaksınız. Ama resim isteriz yaptıktan sonra ona göre :))

eline sağlık çok güzelllllll çok beceriklisin maşallahhh

X