Gebelikte mide yanması

aysun444

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
9 Nisan 2007
1.547
21
Yaklaşık iki haftadır hiç geçmeyen bir mide yanması mide ekşimesine benzer bir durumum var, ve sanırım 5 aydan sonra bir çok hamile bayanda görülüyormuş.
Doktorunuzun önerdiği ilaç kullanmadan bu durumu hafifletecek bir yöntem var mı?

BEBEGIN SACLANDIGI DÖNEM DERLER...

tıbbı bır acıklaması varmıdır bılmem.. besıncı aydan sonra bende de cok olmustu.. bebegımde saclı dogdu.

kendını cok dınleme,kuru yiyecekler ye baskada bır ılacı yok snırım..

Midenin üst kısmındaki kapakçıkta gevşeme oluyormuş hamilelikte, e haliyle mide asidi yemek borusuna kaçınca bu şikayetlere neden oluyormuş. Olayın tıbbi açıklaması bu. Kendini çok dinleme diyosun ama hakikaten çok rahatsızlık veriyor, reflü gibi bişey.
Bakalım belki hafifletecek bişeyler vardır,uygularım,zararsız olacak bitki çayı gibi; olmadı doktora ilaç yazdırıcam.

benimde aynı sorunun var afedersiniz ağzıma geliyor ekşi su midem gövsümde sanki patates yedimmi daha çok oluyor ne yememem gerektiğinide bilmiyorum baharatlı şeylerde çok fazla yakıyor midemi her şey herşey ekşitiyor napıcaz bu sorunu bu arada bende 5 buçuk aylık hamileyim

ilac mumkunse kullanma.. ve sabret . az kaldı saclı sacaklı bı bebe gelırse şasırma ama..

Benim de aynı sorunlarm var. Doktor talcid, rennie ve gaviscon kullanabileceğimi söyledi. Fakat çok zorda kalınca kullanıyorum, yokda günde yarım şişe gavisconu ya da 1 plaka talcidi bitirmem gerekir.

İçinde tuz görevi yapan bir madde varmış, çok fazla kullanırsak o sakıncalıymış. Doktoruna da sor, ben 3 farklı doktora sordum, 3üde kullanabilirsin dedi.

Meyvelerin kabuğunu soy da ye, kabuğu oldukça asitliymiş, portakal yeme, ayva iyi geliyor bana mesela. Bir şey yedikten sonra hemen yatma. En az 10-15 dk dik konumda dur.

Benim de aynı sorunlarm var. Doktor talcid, rennie ve gaviscon kullanabileceğimi söyledi. Fakat çok zorda kalınca kullanıyorum, yokda günde yarım şişe gavisconu ya da 1 plaka talcidi bitirmem gerekir.

İçinde tuz görevi yapan bir madde varmış, çok fazla kullanırsak o sakıncalıymış. Doktoruna da sor, ben 3 farklı doktora sordum, 3üde kullanabilirsin dedi.

Meyvelerin kabuğunu soy da ye, kabuğu oldukça asitliymiş, portakal yeme, ayva iyi geliyor bana mesela. Bir şey yedikten sonra hemen yatma. En az 10-15 dk dik konumda dur.

Portakal evet daha fazla rahatsız edebilir ama tam mevsim meyvesi, çok faydalı. pooofff

Yaklaşık iki haftadır hiç geçmeyen bir mide yanması mide ekşimesine benzer bir durumum var, ve sanırım 5 aydan sonra bir çok hamile bayanda görülüyormuş.
Doktorunuzun önerdiği ilaç kullanmadan bu durumu hafifletecek bir yöntem var mı?

canım ilaç kullanmamakta kararlıysan bunun sebebinin ne olduğunu düşün en çok baharatlı gıdalar miğde yanmasına sebeb oluyormuş ama her hamilelikte yaşanan şeyler bunlar bende oldu sadece dr'um bana 1 şurup yazdı ve şuan Allaha şükür iyiyim:CüvCüv:a.s.

canım benim aynı sorun bende de vardı. doktoru aradım rennie içebilirsin demişti ama ben ilaç kullanmak istemedim. aynı günlerde televizyonda bi doktor bundan bahsetti. 3 yudum soğuk süt için demişti onu uyguladım ve gerçekten işe yaradığını gördüm herkese tavsiye ederim. yani 1 bardak kadar fazla içmene gerek yok miden yandığı anda 3 yudum süt iç sende işe yaradığını göreceksin.

canım benim aynı sorun bende de vardı. doktoru aradım rennie içebilirsin demişti ama ben ilaç kullanmak istemedim. aynı günlerde televizyonda bi doktor bundan bahsetti. 3 yudum soğuk süt için demişti onu uyguladım ve gerçekten işe yaradığını gördüm herkese tavsiye ederim. yani 1 bardak kadar fazla içmene gerek yok miden yandığı anda 3 yudum süt iç sende işe yaradığını göreceksin.

Aaa enteresan deneyeyim, bakayım.. Çok teşekkürler

merhaba benimde hamileliğimin son haftası artık. bende yaklaşık iki üç hafta öncesine kadar mide problemi yaşıyordum dr um hamur işi makarna pilav baharatlı yiyecekleri yasaklamıştı ama yinede yemeden olmuyordu soğuk süt ve elma bunlar geçirmezse talcid kullanabilirsin demişti ama soğuk süt içiyordum ve ilaca hiç gerek kalmadı.
tüm hamilelere problemsiz hamilelik geçirmeleri dileğiyle..:nazar:

merhaba benimde hamileliğimin son haftası artık. bende yaklaşık iki üç hafta öncesine kadar mide problemi yaşıyordum dr um hamur işi makarna pilav baharatlı yiyecekleri yasaklamıştı ama yinede yemeden olmuyordu soğuk süt ve elma bunlar geçirmezse talcid kullanabilirsin demişti ama soğuk süt içiyordum ve ilaca hiç gerek kalmadı.
tüm hamilelere problemsiz hamilelik geçirmeleri dileğiyle..:nazar:

Tamam yazılanlara göre bunun ilacı sanırım soğuk süt, bu olmazsa elma bu da olmaz sa ayva...
Deneyelim bakalım.. Çok teşşekkür ediyorum hakikaten çok rahatsız edici bir durum,saolun.

ben yatmadan önce ılık süt içer yatardım hemen ama korkuma içemiyorum hiçbişi o ne acı öyle yanma hissi sanki asitler ağzımdan çıkıcak gibi canımı yakıyo yaa iğrenç bi his 1tane yastığı mecburen kullanırken şimdi 3tane üstüste koyup öyle yatıyorumm
soğuk süt demek ah keşke ii gelse deniycem bu gece inşlh çözüm olur

kızlar hayretle okuyorum sızı hadı sız 5 aylıktan fazlasınz yanıo ben daha 12 haftalıgım sbha kdr uyumuorum ölüyuorum bardak bardak sut ıcıyorum yınee de gecmıyor ve sadece gecelerıde olmuyor mesala su an yıne yanıo yıne elımde kocaman bardak sut aglıycam sınırımden:KK43: çöktum resmen cuma doktra gtcm cumaya kadar ıdare etmem gerek sanırım:KK43:

Benim doktrum başından beri her gittiğimde acı, baharat, salça ve kızartma kesinlikle yeme dedi, hem bulantı için hemde yanma için. Rennie kullanmkatan neden korkuyorsunuz kızlar, zararlı olsa doktor verirmi hem reçetesinde hamilelikte görülen herhangi bir zararı yoktur yazıyor. Bana 3 şişe renni yazdı ama benim yanma sorunum olmadığı için kullanmadım.

Mide yanması için verilen ilaçlara (Gaviscon, Rennie vb.) yönelik olarak bebeğe herhangi bir zarar verdiğini gösterebilen bir çalışma yok. Gebelikte ilaç kullanmaktan kaçınmak önemli bir şey ama burada yarar-zarar dengesini de düşünmek gerekiyor. Eğer bahsi geçen yöntemlerle (süt içmek vb.) mide yanması geçmiyorsa, dozunda kullanmak şartıyla bahsedilen ilaçlardan almanın yararı muhtemel zararından çok daha fazla olacaktır.

Ha bir de demir hapı (kan hapı diye de biliniyor) alıyorsanız, bunun mide yanmasını arttırma ihtimali var çünkü mideyi tahriş ediyor. Doktorunuza bir danışın.

Gaviscon isimli şurup var, doktorum önerdi ve gönül rahatlığı ile kullanıyorum. 39 haftalık hamileyim ve hamilelik önceside reflü rahatsızlığım olduğu için iki misli sıkıntı yaşıyorum, haftada 1 şişe bitiyor. Hiç bir yan etkisi yokmuş.

arkadaslar bende 8+4 gunluk hamleyim benimde asiri derece mide bulantilarim var gece uykumdan uyandiriyo agrilar bulantilar ve mide yanmasi felaket durumdayim ne yersem ne icersem aninda geri cikio napicam ben yardimci olucak birisi yok mu cok kotu durumdayim surekli yatiorum ayaga kalkarsam midem iki kat alt ust vaziyette sutude denedim ama fayda vermedi gaviscon aldim ama ilac kokusu aldim onuda cigneyemedim oooff yaa benim gibi sorunlar yasayan basindan gecmis arkadaslar yok mu yardimeecek birisi yok mu

ben ıkı aylık hamıleyım ama dayanılmaz mıde yanmalarım var cok rahatsız edıyor sutu bende denıcem

X