sezeryan sonrası sarkmış göbek :(

Selam kızlar uzun zamandır sessiz takipçiydim üye olalı fazla olmadı ilk yazımı buraya yazıyorum:)
İlk hamileliğimde 50 kilonun altındaydım ve midemden hiçbişey yiyemediğim halde 25 kilo almıştım.
Doktorum çok ilgisizdi çatlaklar için nasıl önlemler alabilirim diye sorduğumda hiçbişey fayda etmez badem yağı sür demişti. O zamanlar badem yağı bulmak bi deert vıcık vıcık kullanmak bi dert. İnanın göğüslerimden ayak bileklerime kadar çatladım:KK43:
Normal doğum yaptım. Karnımı hemen sardım. Karnım düzdü ama bıngıl bıngıl omuştu. Mesela yatakta nereme dönsem karnımda o tarafa sarkıyordu. Fazla kilolar gidince durum dahada vahimleşmişti. Spor yaparak bol bol yüzerek vücudum karnım bayağı sıkılaştı.
Ama çatlaklar için hiçbir çare yok malesef. Eğer çatlaklar yeniyse belki biraz birşeyler yapılabilir ama eski çatlaklara çare yok. Ancak karın germe ameliyatı ile biraz azalıyor o kadar.
Şimdi yine hamileyim korkuyorum yine kilo almaktan. En fazlada doğumdan korkuyorum:KK70: Sırf bu yüzden bazen sezaryen düşünüyorum ama sezaryeninde sonradan çilesi oluyor hemen toparlanamıyor insan.

Başlığı tesadüf eseri gördüm.Doktorumun hala kazık attığını düşünüyorum ve maalesef sezaryenkle doğum yaptım 9 ay önce. 20 kilo aldım hamilelikte ve hala çok üzülüyorum ama benim sütüm neredeyse hiç yoktu.:KK43: Bebeğim de emmek istemiyordu ama ben onu zorladım yavrum emiyordu ama süt gelmediği için doymuyordu tabii.Aklınıza ne gelirse yaptım süt olsun diye neyse olmadı. Niye yazdım bunu çünkü biliyorsunuz emzirmek kalori yaktırıyor aynı zamanda. Ben de bu imkan olmamasına rağmen bebeğim 2 aylık olunca yüzmeye başladım.2 ay yüzdüm. önce az sonra 1 km hatta bazen 2 km. Kondisyonum arttı. Eski kiloma 6.ayda indim. Fakat göbek yumuşaktı. Yaz bitince yüzme imkanım da ortadan kalktı.Yılmadım, bu arada işe de başladım ve sürekli bilgisyar başında oturyordum. İkinci el koşu bandı aldım. 5 aydır düzenli spor yapıyorum.Mekik çekiyorum ağırlık kaldırıyorum.Hepsini evde çok para vermeden ve daha kolay zaman yaratarak yapıyorum.Hedefim yazın eski vücudumdan daha iyi bir vücuda sahip olmak. BU arada göbek filan kalmadı. Sıkılaşma için spor mutlaka şart. İşte bile aklıma gelince karnımı çekerek karın kaslarımı çalıştırıyorum. İstedikten, kafaya koyduktan sonra olur.:KK16:

Slm kizlar.ben 21 gun once dogun yaptim sisligim hala var haliyle.ama dikisimin ustune dusen et beni cok korkutuyo.ilk bebegim ve henuz 2 senelik evliyim.oyuzden bu et orda kalmamali:) simdiden ufak ufak baslasam mekik hareketlerine egzersizlere cokmu tehlikeli bi is yapmis olurum sizce?

sezeryan yapmış ama karnı dümdüz olan kimse yokmu aranızda ya?ben çok merak ediyorum bunu benim pek karnım yok ama dümdüz değil:KK59:3 gündür egzersize başladım bakalım dümdüz olacakmı:44:umut varmı sizce olabilirmi bu mümkünmü?bu arada sarkma,buruşma,çatlak gibi hiçbirşey yok sadece ayva göbek diye tabir edilen hafif göbeğim var yani ama sezeryanlı olanla normal doğum yapan kişinin karnı illaki değişiyormu yoksa bu bizim elimizdemi onu çözemiyorum ben:44:

2 sezeryan doğum yaptım ve dümdüz sıkı bi karnım vaarrr.:)))))

Merhabalar sezaryan sonrası en erken 4-6 hafta sonra egzersize başlanabilir. Ve ben pilates yapmanızı öneriyorum pilates tüm egzersizlerinde karın kaslarınıda çalıştırıyor ve orantılı bir düzelme sağlıyor . Özellikle sezaryan sonrasında çok dikkatli olmak gereklidir. Bu işe karar wernlrr detaylı bir değerlendirme sonrası bir eğitmen eşliğinde pilates yapmalıdır

ben iki sezeryan geçirmiş bir anneyim elbette sizler gibi bende sarkmış çatlamış bir karınla karşılaştım,fakat yılmadım allahıma şükürler olsun ki şuanda karnım hemen hemen istediğim şekle geldi diyebilirim.Zaten sıfır kilometre bir karın bekleyemeyiz buna kim inanırki,ilk gebeliğimde 24 ikincide 13 kilo almıştım dünya tatlısı iki oğlumdan kalan sarkmış karnımı nasılmı toparladım anlatayım size;

öncelikle sürekli mekikten bahseden arkadaşlar var bu kesinlikle sezeryandan düşmüş kasları toparlamaz,alt karın kaslarını mekikle çalıştıramazsınız,alt karın kasları tek bir hareketle güçlenir sıkılaştırılır;

1-düz yatıp elleri başımız altına bağlayalım
2-dizleri kırmadan birleşik durumdaki bacakları kafanıza doğru çekip tekrar yere değdirmeden aşağıya indirin
3-yere değmeden topukları tekrar kırılmadan dizleri bacakları kaldırbildiğiniz kadar kaldırın

evet bu hareketi ben günde en az 30 kere yaptım,oldukça zor bir hareket fakat ben gözlerime inanamadım çektiğim mekikler boşaymış dedim,karnım resemn toparlandı sarkan bölge yukarı çıktı,tabiki sabah içtiğim elma sirkeli balı suyum,saunalarım,conturatubex jelim işimi kolaylaştırdı..............kesinlikle tavsiye ediyoruma.sa.s:emir_bebek:
Yok imkansız yapamıyorum size helal olsun günde 30 kere kalmaz tabi göbek ben eşofmanımı tuta tuta anca kaldırdım ayağımı nasıl bi tembelse artık vücudum doğumdan önce 36 bedendim 2 ay oldu hiç bişey olmuyor şimdi napcam bilmiyorum :'(

Offff o sorun ben de var bnm 3. Doğumum . Bir ara Ebru salli ile egzersiz yaptım ama çocukla çıkmaman ayiramadim.biraz kaldı göbeğim ve dogum yapali 9 ay oldu. Simdi ne yapacağımı bilmiyorum:KK43:

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

elfff0kt: 44316854 .!.:
Bende 4 gün önce sezeryan oldum arkadaşlar korse önerdiler kullanan varmı
Bir arkadaşım kulandi gerçekten ise yaradi bana apse kaptigim icin dr ancak 6 ay sonra kullanılabilir sin dedi ama ben cok kilo aldim malesef evde oturunca kilolar gitmedi yapisti ustume bebeğim i kendim buyutmek istedigim için işe ara verdim dogum vs kilolar göbek kaldi malesef gitmiyor :/

Bir arkadaşım kulandi gerçekten ise yaradi bana apse kaptigim icin dr ancak 6 ay sonra kullanılabilir sin dedi ama ben cok kilo aldim malesef evde oturunca kilolar gitmedi yapisti ustume bebeğim i kendim buyutmek istedigim için işe ara verdim dogum vs kilolar göbek kaldi malesef gitmiyor :/
Ben bebeğim iki aylık olunca zayıflama kemerine başladım faydasını da fördm cnm tavsiye ederim

karın bölgesinde sinir kesilince çalışmıyor sanırım göbek var gibi sarkıyor

aktif yaşama özen göstermek ve hafif tempoda spor yaparak ilerlemek yararlı olacaktır. Köprü hareketini, pilates ve mekik tavsiye ederim. Aktif yaşamla beraber diyetler denemek lazım. Umarım hepimiz istediğimiz vücuda geri dönüş yapabiliriz

Valla şu konuda bi kesin çözüm bulabilen varsa lütfen banada yardım etsin 2 sene oldu sezeryan doğum yapalı mecburi sezeryandı ve ben hamileliğimde rahatsızlığım yüzünden 30 kilo aldım 50 kiloyla gebe kalıp 80 kilo ile doğuma girdim bir sene kilom 69 ile devam etti son 3 aydır diyet yapıyorum diyet kilom başlama 62 idi şuan 57 56 larda gidip gidip geliyorum ama o sarkmış kocaman 3 aylık gibi duran karnıma asla çözüm bulamıyorum çatlaklardan geçtim artık kardiyo ağırlıklı spor mekik squat eliptik bisiklet tempolu koşu bacak herşeyi yapıyorum tek bir bölgeye yüklenmek doğru değil sadece karın kası çalışılmaz eskiye dayanan spor geçmişime dayanarak söylüyorum 1 senedir sporuma aralıksız devam ediyorum pandemi döneminde dahi evde devam ettim ama bütün vücudum. Gayet düzgünken karnımda milim oynama yok Dr arkadaşlarla da görüştüm şuan bir abdomina plasti ve liposhaksn amilaytı 35 40 milyar yardım edin

Size tavsiyem diastazis recti var mı diye doktora görünün eğer varsa seviyelerine göre yapılacak şeyler değişiyor. Böyle bir sıkıntı yoksa eğer ya da az varsa sporla halledebilirsiniz bu konu da YouTube’dan Reyhan Oksay I şiddetle tavsiye ediyorum. Onun karın hareketleri efsanedir. Bende sezeryan doğum yaptım ve onun sayesinde bayağı toparladım. Hormonlar normale dönmeden eskisi gibi olması imkansız zaten karnınızın ama yine de eskiye yakın hale gelir.

X