Vücut ağırlığı nasıl ölçülür?

seaBahAR

Nosce Te İpsum
Pro Üye
13 Nisan 2007
15.555
36.069
Vücut ağırlığı nasıl ölçülür?

Vücut ağırlığı her gün hatta gün içinde bile farklılıklar gösterebilir. Bu sebeple tartı sırasında mümkün olduğunca aynı koşullarda olmanızı arzu ediyoruz. İdeal tartı koşullarını açıklayalım:

* Sabah uyanınca,

* Aç olarak,

* Tuvalete çıktıktan sonra,

* Kıyafetsiz,

* Adet dönemi olmadan,

* Bir gün önce ağır fiziksel aktivite yapılmadan,

* Aşırı kafein veya alkol alımı olmadan tartılmak en doğru rakamları veriyor.

Bunların dışında aç tok, tuvalete giderek gitmeden tartılma, kadınlar için adet dönemi olup olmaması 0,5 kg ile 1 kg arası fark edebilen faktörlerdir. Tartıda yanılgıya düşmemize neden olurlar. Bireysel farklılıklara göre bu fark 1-1,5 kg’a kadar çıkabilir. Kıyafetin önemli yanıltıcılardan biri olduğu unutulmamalı, kıyafetsiz ya da aynı kıyafet ile tartılmalısınız.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu

akşam uyumadan önce tartılıyorum. sonra sabah kalkıp wcye girip ardından tartılıyorum.. arada 1kg fark oluyor :=))

Valla ben adet döneminde 1,5-2 kilo fazla çıkıyorum, neyseki bunun bu dönemle alakalı olduğunu biliyorum da rahatlıyorum..

Ben genellikle sabah yataktan kalktığım gibi tartıya çıkarım, alışkanlık oldu bende..En sağlıklı sonucu bu veriyor diye biliyorum..

Bir de akşam yemeğini çok kaçırdığım zaman (nadiren olur bu) tartı da 1-1,5 kilo fazla çıkıyor insan..

sabah açken tuvalete gidip tartıya koşuyorum 60 çıkıyorum
akşamlarıda eğer gün içinde yeme-içme az olduysa 61, iyice kaçırdıysam 62 çıkıyorum...

X