Kekler - Pastalar UzmaN'dan ''Kadayıflı Pasta'' Tarifi (Resimli)

UzmaN

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
19 Şubat 2007
5.078
10
Ben böyle hafif ve leziz pasta görmedim:))

Hamur halinde alınan kadayıflar tavada çok az bi sıvı yağla yakmadankavrulmalı..Soğuduktan sonra elle parçalanmalı..

Kadayıf(çok değil yarım kilonun yarısı diyelim)
Yarım kilo süt
Yarım su bardağı un
Yarım paket margarin
Bir vanilin
Bir su bağdağı toz şeker
Biraz ceviz içi
Bir paket sade krem şanti
Bir su bardağı süt
Tarçın

Dışardan kızarmamış kadayıflar satılır ya ondan biraz alınız alınız..Bir tavada içine biraz tarçın ekleyerek kızartınız..Sonra bir kaba alıp elinizle çok ufaltmadan parçalayın.
Bir borcamın tabanına bu parçaladığını kadayıf tanelerini serpin hatta biraz çokça serpin..Bi tutamda tarçın gezdirin üstüne..
Tencereye yarım paket margarini ve bir su bağdağı unu alın asla kavurmadan şöyle bir çevirin ve içine yarım kilo süt ve bir su bardağı şekeri ilave edip pişirmeye başlayın..
Dediğim gibi un kavrulmayacak sadece şöyle bir çevrilecek yağda..
Koyulaşmaya başlayan kremayı indirmeden bir paket de vanilin ilave edip ocaktan alın,bir paket vanilini ekleyin ve soğumaya bırakın.
Başka bir kapta bir su bardağı soğuk süt ile sade krem şantiyi çırpıp dolapta beklemeye alın..
Pişirdiğimiz krema soğuyunca kaşık yardımı ile krem şanti ve kremayı bi güzel karıştırın ve kadayıfları serptiğimiz borcama yayınız..
Sonra kremanın üstüne yine kadayıfı bir tabaka şeklinde serpiniz..
Bir tutam tarçını ve dövülmüş ceviz içinide serptiniz mi doğruca buzdolabına soğumaya bırakın..
Soğuduktan sonra servis ediniz.
Not: Şayet kafayıfı hamur halinde almak işlem yapmak istemiyorsanız marketten hazır olanını alın aynı işlemi yapın değişen bişey yok:) Ama hamur halinde alıpkavurup kavonazlarda saklarsanız buzdolabındapasta yapacağınızda büyük kolaylık sağlıyor..Ben öyle yaptım..esim de ekleyeceğim en yakın zamanda herkese afiyet olsun..

pic0101em1.jpg

Bunlar bayramda memeleketten aldığım kızarmamış kadayıfların,evde tavada kızartılıp ufalanmış hali..Ben poşetledim ve buzdolabında saklıyorum..Pastayı yapacağımda büyük kolaylık oluyor..
pic0104fr5.jpg

Borcamın tabanına bu kadayıflardan serpiyoruz..Miktarı size kalmış..Çok da olabilir az da..Serptikten sonra bir tutam tarçın da ekleyelim..
pic0107kb4.jpg

Tarifde ki gibi kremamızı pişirdik ve krem şantimizi bir bardak soğuk sütle hazırladık..Kremamız iyice soğuduktan sonra krem şanti ile birleştiriyoruz..
pic0109bg3.jpg

Kremamızı borcamımızda ki kadayıf parçalarının üstüne ekliyoruz..
pic0110nb2.jpg

Kremayı ekledikten sonra yine kadayıf parçalarını en üste ilave ediyoruz..Miktarını siz belirleyin..Ben biraz çokca serptim..Yine bi tutam tarçında gezdirdik..
pic0113wx8.jpg

Bu da bitmiş hali..Üstünü ceviz içi ile süsleyebilirsiniz..
pic0114pp5.jpg

Bu da yandan görünüşü..
Buzdolabında iki yada üç saat beklettikten sonra kare kare keserek servis yapabilirsiniz..
pic0119rx7.jpg

Bu da servis hali...
Kadınlar Kulübü Yemek Tarifleri :nazar:

Son düzenleme:
hııımm güzel bişeye benziyo ama kadayıflar sert olmuyomu sadece o krema yumuşatıyomu yarma gülüm:nazar:

Değişik bir tarif denemek lazım eline sağlık a.s ay karnım da aç canım çekticokacimcoook

Hemen deneyeceğim ama kadayıfları öyle yağsız mı kızartıyoruz tavada?

hııımm güzel bişeye benziyo ama kadayıflar sert olmuyomu sadece o krema yumuşatıyomu yarma gülüm:nazar:

O kadayıflar varya ağızda kıtır kıtır oluyor gülyabanim..Yok böyle bir tat ya valla yap bak yarım saatte pasta yapıyorsun daha ne..Sen benim tariflerimi bilirsin çekinme yap bana güven...yerimseniben

Borcamı buzdolabına direk koyun üstünü streec yada folyo ile kapatmayın kadayıf kırıntıları yumşamasın..:mymeka:

Kadayıfı elimizde ufalaıyoruz unutmayın çok küçük değilçok da büyük değil..

Alttaki kadayıf kremanın etkisi ile yumuşar ama en üstteki kıtır kıtır olur kanımca..kızartıldığı için..Ama pek güzel birşeye benziyor..:)

okeyto bebişim hemen aboneliklerime ekledim en kısa zamanda yapiciimm :nazar:

Yarım paket margarin ve krem şantiyle hafif oluyo mu gerçekten? ya da onların yerine koyabileceğimiz önerdiğin bişey var mı?

bir de bunu sarıp da yapıyorlar
alta kadayıfı koyup üzerine muhallebisini döküp rulo sarıyorlar
ama seninkisi daha kolaymış

Aaaa evet bir kaç damla sıvı yağda kızartıyoruz tarife ekleyim..Teşekkürler..

Hah...şimdi anladım... valla erken çıkıp gidip yapasım geldi.. bayılırım sütlü tatlılara.. yapayım bakalım becerebilirsem haber veririm. Ellerine sağlık.

Ben yedim ben yedim altı üstü kadayıf ortası muhallebi tarzı. görümcem yaptı bir kaç kez. ben beğendim deneyecek arkadaşlara tavsiye ederim.

ooy uzmanımda tarif verirmiş sen kendin kadayıfsın ama bende deneyeceğim bu pastayı cidden çok değişikmiş benim edimde kadayıfa bayılır

Yarım paket margarin ve krem şantiyle hafif oluyo mu gerçekten? ya da onların yerine koyabileceğimiz önerdiğin bişey var mı?

Hazırlanan krema ve krem şanti karışımıhani şu patanede ki yaş pastaların kremesı oluyor..Asla ağır değil emin olun ben çok seçiciyim yoksa denemeye çekinirdim inanın..

Onların yerine bişey öneremem çünkü krema zaten bunlardan oluşuyor..yerimseniben

ooy uzmanımda tarif verirmiş sen kendin kadayıfsın ama bende deneyeceğim bu pastayı cidden çok değişikmiş benim edimde kadayıfa bayılır

Dene ablam çok hafifi ve lezzetli..Bi de zaman darlığı çeken ev sahibesi için misafirine çıkarabileceği kolaylıkda bir pasta..

Ben yapayım en iyisi resim de ekleyim..

ay valla çok kolay gözüküyo yapılısı...yapanm olursa resim koyarmısınız arkadaşlarrr merak ettiimmm çokkkkkkkkk....

X