Öğretmen adaylarına ve yeni öğretmenlere, tecrübeli öğretmenlerden öneriler...

DingiltereKralicesi

Nirvana
Kayıtlı Üye
31 Ağustos 2008
5.746
10
Merhaba hanımlar,

Bu bölümde tecrübeli, yıllardır çalışan bir çok öğretmen arkadaşımız var. Ben bu sene mezun oluyorum ve önümüzdeki sene inşallah göreve başlayacağım.

Sizler tecrübelerinizden yararlanarak, benim gibi öğretmen adaylarına ya da yeni mezun olmuş tecrübesiz öğretmenlere neleri önerirsiniz, nelere dikkat etmemiz lazım dersiniz ?

Bu paylaşım her konuda olabilir; okul, öğrenciler, müdür, öğretmen arkadaşlar, küçük yerlerde yapacağımız görevler için köyde dikkat etmemiz gerekenler ... vs her konuda paylaşımlarımız bizler için çok faydalı olacak diye düşünüyorum.

Şimdiden tüm paylaşımlara teşekkürler a.s.​

a.s.a.s.inşallah hemen atanırsın atanmak bi sorun çalışmak ayrı sorun. boşver düşünme ne yaşıyacağını zaten herşeyi çalışırken öğreneceksin.atandığın il köy okul çok önemli hepsi çok farklı öğretmenlik güzel bir meslek ama güzel devam ettirmek öğretmenin elindedir.başarılar herşey gönlünce olsun

çook teşekkür ederim güzel dileklerin için a.s.

Ogretmenlıkte 5. senem ama annemın ogretmen emeklısı olması sebebıyle ogretmenlıkle hep ıcıceydım. Ben yenı baslayan bırıne tavsıyem goreve baslayacakları okuldakı ogretmenlerden ıdarecılerden ogrencı velı ve okulun bulundugu ortam hakkında ıyı bılgı almalı. Ogrencılerle ılıskılerınde ne asırı samımı ne de asırı sert olmalı ıkısının arasındabır denge kurmalı. Bır de ogretmenın dikkkat etmesı gereken kural bence kesınlıkle ogrencılerın yaptıgı davranısları kısısel almamaları. Affedıcı olmalı evet hatayı uyarmalı ama bı dk sonra unutmalı kın nefret vs asla beslememelı. Cunku cocuklar ne kadar hata yapsalarda ogretmenı bı nevı anne babası yerıne koyuyor ve o kendısınden nefret ettıgını hıssederse psıkolojık olarak etkılenıp ıstenmeyen davranıslara yonelebılıyor.

Merhaba ben de 5 yıllık öğretmenim. 5 yılda hemen hertürlü okulda çalıştım önce sözleşmeliydim sonra kadroya geçince eskişehirin bir ilçesine atandım küçük yerlere gidecek arkadaşlara tavsiyem çok dikkatli olun çok komikti sınıfdta bir olay olur ordaki bakkalın bile haberi vardır dedikodu kazanı :))
onun dışında öğretmenlikte ilk ders çok önemlidir ilk derse nasıl girtersen öyle gider mesafeyi iyi ayarlamak lazım ...

Bence herşeyden önce beklentini yüksek tutma derim.Üniversitede okurken staj için hep merkez okullarına gitti ve hep o hayallerle başladık ancak sınıf öğretmeni olarak atanacağımız ilk yerler köyler okuldan öğrenciden ve veliden beklentin nekadar çok olursa yaşayacağın hayal kırıklığıda okadar çok olur.ben yaşadım biliyorum.yerimseniben idareye karşı haklarını her zaman iyi bil öğren ilköğretim kurumları yönetmeliğini her zaman takip et ve kendi haklarını hep öğren aksi taktirde art niyetli insanlarla çalışırsan senin iyi niyetini mutlaka suistimal edeceklerdir.(gerçi sende kendini ezdirecek göz yok ama ben uyarım:jeyyar:) velilerinle hep bir sınırın olmalı özelliklede köyde isen onları saydığını mutlaka hissettir ancak sınırı bilmeleri lazım yoksa senle askerlik arkadaşı gibi el kol şakasına lüzumsuz konuşmalara girerler( ay ne fena konuşuyorum ben ya için karardımı)şuanda aklıma gelenler bunlar sözün özü beklentini en düşük seviyey çek.iyi bir ortama düşersen ne mutlu sana kötü bir oratmada olursan hazırlıklı olursun.kız seni beni yanıma atarlar inşlhkaydirigubbakcemile

Bence herşeyden önce beklentini yüksek tutma derim.Üniversitede okurken staj için hep merkez okullarına gitti ve hep o hayallerle başladık ancak sınıf öğretmeni olarak atanacağımız ilk yerler köyler okuldan öğrenciden ve veliden beklentin nekadar çok olursa yaşayacağın hayal kırıklığıda okadar çok olur.ben yaşadım biliyorum.yerimseniben idareye karşı haklarını her zaman iyi bil öğren ilköğretim kurumları yönetmeliğini her zaman takip et ve kendi haklarını hep öğren aksi taktirde art niyetli insanlarla çalışırsan senin iyi niyetini mutlaka suistimal edeceklerdir.(gerçi sende kendini ezdirecek göz yok ama ben uyarım:jeyyar:) velilerinle hep bir sınırın olmalı özelliklede köyde isen onları saydığını mutlaka hissettir ancak sınırı bilmeleri lazım yoksa senle askerlik arkadaşı gibi el kol şakasına lüzumsuz konuşmalara girerler( ay ne fena konuşuyorum ben ya için karardımı)şuanda aklıma gelenler bunlar sözün özü beklentini en düşük seviyey çek.iyi bir ortama düşersen ne mutlu sana kötü bir oratmada olursan hazırlıklı olursun.kız seni beni yanıma atarlar inşlhkaydirigubbakcemile

canım walla mütiş anlatmışsın ben köyde değilim istanbul sarıgazideyim ama burasıda pek farklı değil üstelik burdakiler bilmiş cahil oldukları için çok daha fazla zorlanıyoruzz
Allah kolaylık versinn walla sennerde görev yapıosunn

Daha önce yazmıştım bazı konuları ancak aklma gelen bir noktayı daha eklemek istiyorum.Mesleğimin ilk yılında rehberliğime gelen müfettiş( bana şimdiye kadar hep iyi müfettişler denk geldi hep olumlu eleştirilerde bulundular asla kırmadılar) bana bir söz demişti ve zamanla ona çok hak vermiş ve asla unutmamıştım.
Ben mezun olupta göreve başladığımda( sınıf öğretmenliği mezunuyum) ben bu işi biliyorum okulunu okudum çokta idealistim ve seviyorum diyordum yani kendime çok güvenliydim bu elbetteki çok güzel bir durumdu.ancak bu müfettiş demiştiki bana.---Öğretmenim sen öğretmenliği önümüzdeki 10 sene içinde meslekte öğreneceksin ,pişeceksin hiç telaş etme ümitsizliğe kapılma evet okunu okumak elbette güzel ancak öğretmenlik sınıfta öğrenilir bak göreceksin neleri tecrübe edeceksin demişti.
Evet bu müfettiş okadar haklıydıkı ben yaşadıkça gördükçe ona daha çok hak verdim.sizler okuyan yada görevde ilk senesi olan arkadaşlar mesleğinizi çocuklarınızı sevdiğiniz sürece okadar güzel pişip okadar güzel öğretmenler olacaksınız ki Atatürk'ün dediği gibi gerçekten"Yeni nesil bizlerin eseri olacaktır."
Hepinizi sevgiyle kucaklıyorum.

sevgili genç kardeşim ilk önce dilerim atanabilirsin.
ikincisi tecrübe dille okumayla değil yaşayarak kaznılıyor ilk yıl biraz zorlanırsın ikinci yıldan itibaren hızlı bir öğrenme sürecine girersin ama 15 yıl dolu dolu öğretmenliğini yaşarsan pişersin. şimdiden kolay gelsin

X