smear,vajinal kültür,vajinal mantar..bilgi

nesrin111

hayat boş boş boş
Kayıtlı Üye
28 Mayıs 2008
3.852
18
arkadaşlar birşey sormak istiyorum...örneğin mantarınız var,test yapılacak...
smear testi sadece normal,enfeksiyon var yada yok gibi bir sonuç mu veriyor..yoksa enfeksiyon varsa bunun mantar ,bakteriden vs kaynaklandığını mı da söylüyormu? yani mantar varsa bunun çeşidinide öğrenebiliyormuyum?
mantarın çeşidi için illa mantar kültür mü yaptırmam lazım...
vajinal kültür nedir o zaman? smear testi de bir çeşit vajinal kültür değilmidir?
benim kafam karıştı çünkü bir doktora derdimi anlattım ve hafif anestezi altında bu 3 testi yapalım diyor ve ben 1 tane testte ben enfeksiyon ve çeşidini öğrenebileceksem neden 3 ünü de yaptırayım...
bilginiz varmı?

canım benim bildiğim kadarıyla smear testi türkçe tabiriyle kanser tarama testi yani senin rahminden aldıkları döküntülerin kanser hücresi taşıyıp taşımadığını inceliyorlar,1- negatif yani normal çıkarsa atipik hücre yok, 2- Negatif. Selim bazı hücre değişiklikleri (örneğin enfeksiyon yani iltihap, mantar vs) 3-şüpheli, 4- pozitif , böyle yani. ben dün smear yaptırdım, anestesi yokki smear testinde,ayrıca mantar da test yok bildiğim kadarıyla, yani şöyle hiç bir şikayetin yoksa bile sen istediğin takdirde smear testi yaptırabilirsin sağlığın için ,çünkü her kadın 2-3 yılda bir yaptırmalı hiç şikayeti yoksa bile, benim bildiğim böyle canım

canım benim bildiğim kadarıyla smear testi türkçe tabiriyle kanser tarama testi yani senin rahminden aldıkları döküntülerin kanser hücresi taşıyıp taşımadığını inceliyorlar,1- negatif yani normal çıkarsa atipik hücre yok, 2- Negatif. Selim bazı hücre değişiklikleri (örneğin enfeksiyon yani iltihap, mantar vs) 3-şüpheli, 4- pozitif , böyle yani. ben dün smear yaptırdım, anestesi yokki smear testinde,ayrıca mantar da test yok bildiğim kadarıyla, yani şöyle hiç bir şikayetin yoksa bile sen istediğin takdirde smear testi yaptırabilirsin sağlığın için ,çünkü her kadın 2-3 yılda bir yaptırmalı hiç şikayeti yoksa bile, benim bildiğim böyle canım

şekerim benim spekulum korkum varda)) o yüzden anestezi.))
bende vijinit var da bununda mantardan kaynaklandığı söylendi ama test falan yapıldı....bir doktorda bu 3 testi yapalım diyor...ama ben fazla para ödemek istemiyorum hepsi aynı kapıya çıkıoyrsa

canım tabiki aynı kapıya çıkar bu üç testi ilk defa duyuyorum,bu arada ben smear testi için 55 lira ödedim

canım tabiki aynı kapıya çıkar bu üç testi ilk defa duyuyorum,bu arada ben smear testi için 55 lira ödedim

benimde sosyal güvencem yok.mecbur para verecem..muane 35-test58 lira..anestezi olursa pahalı oluyor..150 da o...)) bu başka bir hastane....
sorduğum doktor prof dü...ne biliyim yaaa.kimseye güven olmuyor

canım benim sosyal güvencem var ama doktorum özel olduğu için özelde yaptırdım, doktorum hastanelere bağlı değil,malum zaten hastanede 1 hafta sürer bu iş hemde ilgilenmezler ki ama ben 1 günde hallediyorum hepsini

zaten benim devlet hastanesinde yaptırmam mümkün değil..zamanında gittim muane dedi olamadım.)) korktum..sadece test için özele gideceğim.)) sonrasında özeldeki doktora gösteririm testi..birde devlette bir doktor var çok gittiğim ona da gözteririm..o doktor beni zamanında tıpa sevketmişti..belki tıpa gönderir yine..seni bir deprof görsün demişti uzun zaman geçmeyince..
prof de bu 3 testi yapalım dediği için hepsi aynı kapıya mı çıkıyor diye sormak istedim..
mesela sen smear testi yaptırdığına enfeksiyon çıktımı?
çıktıysa mantar olduğu ve mantarın çeşidi yazdı mı=?

ben smearı dün aldırdım sonuş bugün çıkacak, bana mantar tanısını testten önce koymuştu zaten, tedavisini yapti smear sonucuna bakacak ve bendeki yarayı yakacak(küçük bi yara varmış rahim ağzında)

dün baktığında yara duruyordu, eğer tahlil temiz çıkmazsa yaradan biyopsi yapılır,evet kadın olmak çok zor, o çatala gerildiğim zaman kadınlığımdan nefret ediyorum

Op.Dr.Yeşim Yerçok
Pap smear testi rahim ağzında hücre değişimlerine yol açan patolojileri(displazi, servisit, rahim ağzı kanseri..gibi) erken tespit etmemize yarayan bir tarama testidir. Vaginal kültür ise vaginadada akıntıya sebep olan patojenleri (candida, gardnerella, trichomonas..vs) tespit etmemize yarayan bir testtir. Pap smear ve vaginal kültürün amaçları ayrıdır, farklı çubuklarla, farklı şekilde alınır.

ben cevabımı aldım..sizlerinde bilgilenmesi amacıyla buraya yazıyorum...

nesrin111 teşekkür ederim bilgilerin için, tahlil sonuçlarım temiz çıktı,çok mutluyum

nesrinciğim, smear ce vajinal kültür farklıdır, herşeyi tek bir testle öğrenmek imkansız malesef...
sanırım sen de araştırmışsın ama, ben de yazmak istedim...
vajinitin sebebi ve derecesi için vajinal kültür (dışarda görülebilen, çamaşıra çıkan akıntı(vajinal flora) dışardan alınan akıntıya bir sprey sıkarak o anda sonucu öğrenilebilen bir testtir.

ama smear, rahim ağzı sıvısındaki değerleri, değişkenleri, kanser taraması dahil olmak üzere, virüs taraması dahi yapılabilen, patolojik bir testtir. her kadının her yıl mutlaka 1 kez yaptırması şarttır. spekulum korkun varsa bilemem tatlım ama rahim ağzı sıvısını alırken hiçbişey hissetmeyeceğini garanti ederim.

kolay gelsin a.s.

bende mantar enfeksiyonum olduğu için gitmiştim hastaneye smear testi yapıldı ve hsıl çıktı ardından kolposkopi yaptılar ve sonra biyopsi ama ne yazıkki biyopsi doktorumun istediği kısımdan alınmamıştı ve patoloji sonucumla smear testimde uymsuzluk vardı şimdi tekrar biyopsi yaptırcakmışım ama çok sıkıldm yoruldum sürekli git gel bişeyde söylemiyo doktorlar nolcak bilmiyorum

arkadaşlar canım çok sıkkın bende yaptırdım bu testten..ama not düşmüş altına tekrar yapılması gerek die..acaba bişeymi şüphelendiler...doktorum izinli görüşemedim..yada iltihabım yoğundu anlayamadılarmı acaba:KK43:(

arkadaşlar canım çok sıkkın bende yaptırdım bu testten..ama not düşmüş altına tekrar yapılması gerek die..acaba bişeymi şüphelendiler...doktorum izinli görüşemedim..yada iltihabım yoğundu anlayamadılarmı acaba:KK43:(

umarım önemli bir şeyin yoktur..belki de test için alınan sürüntü yetersizdir,bazen öyle olabiliyormuşş.umarım öyle bişidir..test yaptırarsan söyle..geçmiş olsun

X