Aile Planlaması Normal bakır spiral mi?yoksa hormonlu spiral mineramı?lütfen akıl verin

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

silagul

yorgun savaşçı
Kayıtlı Üye
14 Şubat 2007
1.735
32
arkadaşlar ilk spiralimi 4.5 sene önce taktırdım.bakır dı.ama zaten 8 gün süren reglim ara kanamalarla ayın yarısından fazlasını kaplıyor.iki ayrı doktora gittim hormonluyu önerdiler.dün gittiğim doktorda rahmim küçük olduğu için bakır spiralin büyük geldiğini ara kanamların ondan olduğunu ve koku yaptığını söyledi.enfeksiyon var diye gitmiştim koku oluyordu ama temiz çıktı. şimdi hormonlu beni korkutuyor.vücudum nasıl tepki veriri aylık iğne kullanmıştım iki ay kanamadan ölüyordum.bide adet öncesi sıkıntıları yapı olarak herkesten ağır yaşıyorum.hormonluda adetin kesilmesi kilo alma gibi yan etkilerde oluyormuş. adetim kesilirse hepten kafayı yerim heralde.

hormonlu spiral kullananlar tavsiye edermisiniz yan etkileri ne oldu?

ha bide farlutal diye bir ilaç verdi adetinin 15. günü başla dedi bakalım nasıl alacak ara kanam olacakmı birkaç ay kullanırsın dedi. napcam arkadaşlar hormonludan başka çare yokmuki

benim deneyimim yok ama spiral RİA lar hakkında bilgim var..
katkısız olanı da var onu neden düşünmüyorsunuz? eğer bakırlı ii gelmediyse,hormonludan teraddutluyseniz katkısız olanıı hakkında bilgi alabilirsiniz Dr. dan?

hormonlu spiral kullanmıyorum daha doğrusu spiralde kullanmıyorum ama benim bir arkadaşım var kullanıyor ve çokta rahat diyordu; ancak regl olmuyordu...ama isterse çocuk yapmasına engel değilmiş, yani reglin kesilmesi bir daha çocuk yapmasına engel olmuyormuş, çıkardıktan sonra regl düzene giriyormuş...ama o bana söylenen ve herkeste aynı mı olur bilemem..bunu en iyi doktor açıklar sana

Son düzenleme:
arkadaşım bende mirenayı yeni takdırdım,çok şükür memnunum,burda kullanan arkadaşlarda yazdılar onlarda memnun ,ilk hafta biraz ağrı yaptı,inşallah başka şey yapmaz,doktorum çok iyi bir yöntem olduğunu söylüyor.

ben 3 aylık ıgnenın ustune ıstenmeyen bı gebelık yasadım ama dustu kurtaj oldum ve bakırlı oluo sanırım avrupa cınsınden taktılar cok memnunum ole ara kanamam yok bazen dusensız oluoo kadar ama doktorum hormanlusunu onermedı cnku vucut dengesını bozuomus tabııı her bunye farklı ama kılo alımı adet kesılmesını duzensızlıklar yasıomusun bu yuzden bunu kullandm memnunum ama bı arkadasında dedıgı gıbı katkısız olanını kullan o zamn

Merhaba hormonlu spiral mirana bende var 5 senedir ve günü gecti cikarmam gerek.Cok memnunum yan etkileri elbetteki var.
1-ilk takildiginda 1 -2 ay sancilarim oldu abartilacak kadar degil.
2-cok zayif birisi oldugum icin 2-3kilo aldim ama nrmalde kilo yapiyor hormon salgiladigi icin.
3-yüzde 1 ihtimal hamilelik riski var
4-ilk aylarda hafif depresif oldum
5-cok az adet kanamasi yapiyor.Kansizlik sorunu olanlar icin tadavi amacli takiliyor(bende varda)
6-Ilk aylarda sivilcelenmeler oldu ki bünye alisana kadar bunlar beklenen septomlar
Bizim cevremizdeki her 10 kadindan 8.de bu spral var genelininde sikayetleri bu.ASIL SORUM GUNU GECDIGINDE KORUMAYI BIRAKIYORMU .HALA DOKTORA GIDEMEDIMDE...

ben kullanıyorum,hiç yanetkisi yok,kan görme merakım olmadığından bu da beni psikolojik olarak etkilemiyor ,yaklaşık 3 senedir takıyorum,hiç kilo almadım aksine daha zayıfım,tavsiye edereim.

:1closedeyes:daha önce bakır spiral kullandım çok fazla adet görürdüm ama başka yan etkisi olmadı 5yıl kullandım. 2.doğumumdan sonra kanamam kesilmediği için doktor hormonlu spiral taktı. kanamam azaldı ama çok kilo almaya başladım. basen ve göbek kısmımda aşırı bir yağ birikmesi oldu. çok sinirli tahammülsüz biri oldum. doktora danıştım sinir yaptığını duyuyoruz dedi. hiç memenun değilim. kilo almaya yatkın olanlar taktırmadan bir daha düşünsünler. hayatımda hiç çıkmadığı noktalarda yüzümde sivilce çıkıyor. ve çene bölgemde tüylenme oldu. kuaförüm bile siz ne kullanıyorsunuz sizde tüylenme başlamış dedi. doktordan randevu aldım çıkarttıracağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
X