Evinizi nasl dzenli ve temiz tutarsnz?

çok temizim titizim diyen arkadaşıma dün çay içmeye gittim yeni temizlik yaptım dedi o sırada oğlu elindeki keki koltuğun arkasına düşürdü koltuğu çektik almak için ama ne göreyim koltuğun altı ,arkası hep kıl ve tüy yumakları doluydu:KK53::KK53: arkadşaım biraz utandı , herkesi çok pis diye eleştiren bu arkadaşımın evi temiz mi şimdi? merak ediyorum yaa benim evde hiç olmaz öyle sık sık silerim ama arkadaşımda hemen dediki yeni silmiştim ama normal böyle şeyler oluyor hep ...:KK53::KK53::KK53:

çok temizim titizim diyen arkadaşıma dün çay içmeye gittim yeni temizlik yaptım dedi o sırada oğlu elindeki keki koltuğun arkasına düşürdü koltuğu çektik almak için ama ne göreyim koltuğun altı ,arkası hep kıl ve tüy yumakları doluydu:KK53::KK53: arkadşaım biraz utandı , herkesi çok pis diye eleştiren bu arkadaşımın evi temiz mi şimdi? merak ediyorum yaa benim evde hiç olmaz öyle sık sık silerim ama arkadaşımda hemen dediki yeni silmiştim ama normal böyle şeyler oluyor hep ...:KK53::KK53::KK53:

YOk artik ... O nasil titizlikmis oyle! Bazilari sadece sozde titiz canim..

aranızdaki en pis benim herhalde. hafta içi bi kere süpürüüm hafta sonu hem siler hem süpürürüm. akşam yemekten sonra üstünkörü toplarım sonra eşimle vakit geçiririm, sabah işe gitmeden önce toplarım veya işe geldikten sonra. çok az mobilyam var o yüzden pek te toz olmuyor. fazla vakit ayırmıyorum açıkcası. eşimin yanında hiç temizlik yapmam veya ev toplamam. çocuk yok bu arada

ben bi türlü işe başlayamıyorum evım sureklı dagınık bı komsu gelınce de cok utanıyorum cocuk ta yok bende ama hep bi mızmızlık var bende allahım nasıl yenıcem bu durumumu bu durum benı cok rahatsız edıyor esım eve gelmeden 2 saat once ıs yapmaya baslıyorum yemek tı fln bı telasla ne yaptıgımı bıle anlamadan toparlıyorum ama evımın sureklı derlı toplu olmasını cok ıstıyor ve ayrıca yumusatıcı kokmasını cok ıstıyorum sırf yumusatıcı koksun dıe 2 gunde bır perdelerı yıkıyorum bu konuda bılgınız var mı yardım lutfen:KK5:

Yumusaticinin saglikli olmadigini düsünürsek, ferah bir ortam icin evinizi her gün sIk sIk havalandirmaniz yeterli olacaktir.

bende çamaşırlarla kafayı bozdum yumuşatıcı kokmuyorlar. yumuşatıcımı değiştirip farklı yöntemler deniyeceğim belki de ben alıştığım için kokusunu almıyorum geçen işyerimde arkadaşım annemin kullandığı yumuşatıcı ile yıkamış sanırım hırkasını buram buram kokuyodu arkadaşıma söyledim hayır kokmuyor dedi yumaşatıcının adını söyledim evet o dedi ama kokladı kokladı hırkayı bana hiç koku gelmiyor dedi. buram buram yumuşatıcı koksun istiyorum çamaşırlarım varmı bi yöntemi acaba

aranızdaki en pis benim herhalde. hafta içi bi kere süpürüüm hafta sonu hem siler hem süpürürüm. akşam yemekten sonra üstünkörü toplarım sonra eşimle vakit geçiririm, sabah işe gitmeden önce toplarım veya işe geldikten sonra. çok az mobilyam var o yüzden pek te toz olmuyor. fazla vakit ayırmıyorum açıkcası. eşimin yanında hiç temizlik yapmam veya ev toplamam. çocuk yok bu arada

ben seni geçmiş olabilirim canım. haftada bir abla gelir perşembe günü, ben sabahına evin altını üstüne getirmiş olurum. en başta dağınığımdır. çok pis ev dağıtırım, aldığımı yerine koymam, çocuklar yerin göğün altını üstüne getirir dur demem... heleki yorgunsam şurada bardak dursun kaldırıp koymam, işime gelirse makinaya yerleştirirm. istemezse yapmam valla... rahatıma düşkünümdür yani. zaten eve 11 de giriyorum o saatten sonra napcam. işe gitmeden önce makinayı çalıştırırım gelince makinam canı isteyip yıkadıysa çamaşırı asarım. toplayıp sepete biriktirirm. perşembeleri gelen abla hepsini ayrıştırır. o gelmeden önce toplarım ama evi :) yoksa bi daha gelmez diye korkarım. :)))) gelen bayan kendi kafasına göre siler toplar dolapların içini, camları ikide bir silip duruyo sağolsun. ama en takdir ettiğim kısmı kızların dolaplarını hiç bıkmadan usanmadan toplar. bense inadına dağınığımdır..
bizim evde kimse çıkardığını yerine koymaz :)))
sürekli misafir gelirse sıka sıka derleyip topluyor insan, yoksa hiç ama hiç önemsemem. eve geldikten sonra dağıtırız çoluk çocuk evi sonra uyuturm onları, bazen kızlarımdan önce uyurum. sabahta 8 de kalkar çocukların kıyafetlerini hazırlarım. birini ananeye birini babaneye... tekrar akşam eve girmek en erken 10.30 dağırsa da yapcak birşey yok. :KK52::KK52::KK52:

Son düzenleme:
Evimi nasıl düzenli ve temiz tutarım? :)
Valla 5 dakika oturmam işim bitene kadar.iki çocuğum var ikiside küçük.Çalışıyorum.
Sabah evden çıkarken yarım saat evi jilet gibi yaparım derlerim toplarım,balkonlarımı silerim,lavabolarımı akıtırım. öyle çıkarım.Akşam gelincede kızların birini babanneden ötekini kreşten aldığımdan hemen üst baş değiştirir yemeklerini yediririm.Onlar oyun oynarkende çamaşırım varsa yıkar kurutma makinesinde kuruturum.Bi yandan tozumu alırım.Mutfaktayken elimde hem bez vardır lekeli gördüğüm yeri hemen silerim.Ocağımı her akşam düzenli silerim zerzevatlarını gece makineye atarım bulaşıklarla birlikte.Salatamı yapar eşimi beklerim yemekten sonrada diğer akşamın yemeğini ayarlarım.Yemek pişerken evimi iki günde bir süpürüyorum.Öylede otururm.Çocukların yemeleri derken onlar yattıktan sonrada silerim.Dolaptan kıyafet alırken mutlaka dağınıklığımı katlarım.Çok dağılmasına mahal vermem yani.Haftada bir akşamda eşimle çocukları dışarıya postalar halıların üzerini bir kat alırım hemen.Gece onlar yatıncada koltukların üstünü alırım.Yani aslında keyif yapmadıktan sonra yapacak çok iş üretirim kendime.Birde huyum kötü misafirden önce temizlik yapmam ben.Misafir gider hemen peşinden halılarımın üzerini silerim koltuklarımı silerim.

evliyim.çocuğum yok..kpss hazırlanıyorum evde kendi imkanlarımla.

3 günde bir ;toz alır,süpürür,silerim..banyoları yıkarım

haftanın diğer boş gunu çamasır ve ütü günümdür.. birde alısverıs veya dinlenme..eğlenmee vs...

haftalık yemek planı yaparım ona göre carsı -pazar alısverısımı yaparım

akşam yemegınden sonra mtfagı toplamadan -silmeden çıkmam..

dip-koşe temizliğimi ayda bir yapıyorum

pek düzenli olmasamda benim için yeter :KK34::KK24:

bende sizin yaşadığınıza benzerini yaşadım...

arkadasımın 3koltugu vardı cocuguna yemek yedırıyordu sonra koltugun iki minder arasına düşürdü..bende yardımcı olmak için koltuk minderlerinden birine kaldırdım veee gözümdee sürekli öven tiziliğiyle kadın kayboldu gitti... ne ararsan vardı biçoğu küflenmiş artık gıdaların .. kırıntılar vs.. o an ikimizde bölee kalakaldık :KK53::KK53::KK53: sonra ben çok pişman oldum ne bilim sanki bilerek yapmıs gibi miş oldum acaba dıye düşünüp durdum yani.. çalışan bi kadın olsaydı yine dersin çalışı nerden vakıt bulsun gozunden kaçmnıstır dıye .ev hanımıydı.

bu arkadas bana gelırken hep beyaz corap giyerdi bana dediki senın evın temiz okadar beyaz çorap giydim ayaklarımın çoraplarımın altı hiç siyahlanmadı ben böleee:KK53::KK53::KK53::KK53: bu zamana kadar test etmek için mi gelmiş yani evime :KK23::KK53:

ben buna ava giden avlanır diyorum kısaca :KK53::KK34:

bende sizin yaşadığınıza benzerini yaşadım...

arkadasımın 3koltugu vardı cocuguna yemek yedırıyordu sonra koltugun iki minder arasına düşürdü..bende yardımcı olmak için koltuk minderlerinden birine kaldırdım veee gözümdee sürekli öven tiziliğiyle kadın kayboldu gitti... ne ararsan vardı biçoğu küflenmiş artık gıdaların .. kırıntılar vs.. o an ikimizde bölee kalakaldık :KK53::KK53::KK53: sonra ben çok pişman oldum ne bilim sanki bilerek yapmıs gibi miş oldum acaba dıye düşünüp durdum yani.. çalışan bi kadın olsaydı yine dersin çalışı nerden vakıt bulsun gozunden kaçmnıstır dıye .ev hanımıydı.

bu arkadas bana gelırken hep beyaz corap giyerdi bana dediki senın evın temiz okadar beyaz çorap giydim ayaklarımın çoraplarımın altı hiç siyahlanmadı ben böleee:KK53::KK53::KK53::KK53: bu zamana kadar test etmek için mi gelmiş yani evime :KK23::KK53:

ben buna ava giden avlanır diyorum kısaca :KK53::KK34:

ben titizim demem diyemem ama pasağa kire dayanamam üşüngeç bir yapım var yapıncada ayıptır söylemesi miss gibi yaparım
biriktirmezsem hem evim herdaim temiz kalıyor hemde yorulmuyorum:KK14:

bugünün işini bugün yapmak kesinlikle..asla aman yarın yaprım deyipte bırakıp gitmem evim her zaman topludur hersey yerli yerindedir..

Ay havalar soğuk hiç iş yapasım yok valla annem gelcek pazartesi ev dağınık öff öff :KK14::KK14:

sizler cok iyisiniz. valla ben hucbi isi yetistiremiyorum :KK43:.
calisiyorum .sabah 7 de evden cikiyorum aksam 6 da evdeyim. zaten halim kalmiyo 10 dedinmi uyuyorum yorgunluktan:)). aradaki zamandada esimle yemek yiyor ve muhabbet ediyoruz. temizligi haftada 1 yapabiliyoruz. esim evi supurur toz alir. havalandirir bende mutfagi toplarim yemekleri yaparim :))). camasir yikama asma toplama bende , bulasik makinesini doldurma bosaltma esimde .tuvalet banyo bende , musluklari parlatma esimde.biz boyle duzen kurduk.herkes kendi isini yapiyo.esim yarim etmezse hicbi is yapamam zatende cogunu o yapiyo :)).masallahh subahanallah diyeyimmmm :))) kalkip bi borek yapayi. bugun temizlik gunu odulumuzde olsun ama demiii:)))

Düzenli olmayı çok istiyorum.. Öğrenciyken evde kalırken anlattığınız gibi akşamdan toplardım, bulaşık bırakmazdım. bulaşık makinesi de yoktu.. Mutfak dolaplarını çamaşır suyuyla filan silerdim.. Şimdi desen erteleye erteleye bir hoş oluyorum herbişeyi.. iş başa düşünce düzen sağlanmaya çalışılıyor.. biraz da şöyle bişey olabilir, insanın kafasında o etrafta olan işten daha büyük sorunlar varsa, iç dünyasında kendini daha kötü hissediyorsa dışarıyı da daha az görüyor.. bilmiyorum.. ama düzenli olunca, kendine bir düzen sağlayınca da kendini daha iyi hissedip sistemli olabiliriz.. istemek ve başlamak lazım..

bulasıgı anında makınaya atarım hıc ortada bırakmam
haftada 2 kere camasır makınası calısır ve utu yapılır bırıktırmem
hergun yer supurur 2 gunde 1 balkonu yıkarım temız olunca tum evı supurup sılıp toz alıp balkonları yıkayıp banyo cıflemek toplam 1 saat suruyor

yemeklıklerımı hazırlar derın dondurucuya koyarım şipşak yemek cıkar
haslanmıs nohut fasulye bezelye gıbı...

Çocuk yokken herseyimin bir düzeni günü ve sıralaması vardı. Sabah uyanır mutfağı toparlar süpürür çamaşır ütü toz al yemek yap derken bide üstüne tatlı yapardım çocuk ve çocuklar olduktan sonra( Allah eksikliklerini göstermesin) herşey birbirine girdi. oyuncak topla mama yedir toz al aman kız ağladı ay oğlan acıktı kızın altını değiş yine oyuncak topla oğlan patates ister kıza çorba yap üstüne uykusuzluk tempo kosturmaca akşam da koca gelecek yemek yap vs vs vs. Artık ne zaman uyurlarsa fırsat bulursam o zaman temizlik düzenleme yapıyorum. Ne çektim bee..

Kızlar merhaba. Annem markette satılan meyve sebzeyi hiç sevmediği için mutlaka her hafta pazara gidiyor ve evin haftalık meyve sebze ihtiyacını tek seferde alıp geliyor. Onları büyük kağıtlara sarıp şeffaf günlük torbalara koyup yerleştiriyor buzdolabına ayrı ayrı. Ancak bu hem görüntü açısından bence kötü görünüyor hem de örn biber bulmak isteseniz tek tek kağıtların içine bakıp aramanız gerekiyor. 1 hafta dayanmasının başka yolu yok diyor. Böyle haftalık toplu alıp yerleştirenler nasıl yaptıklarını yazabilirler mi acaba? Plastik kutu filan denedim kağıt ve torba kadar iyi saklamıyor diyor. Siz nasıl muhafaza ediyorsunuz? Yöntemleriniz nelerdir? Teşekkürler şimdiden:)

X