Evinizi nasl dzenli ve temiz tutarsnz?

flower84

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Kasım 2008
191
1
Ben biraz üşengecim ama evin temiz olması beni mutlu eder.ama dediğim gibi çoğu zaman üşeniyorum ama yaptığım zaman da içim rahatlıyor.

peki siz nasılsınızdır ve temizlik konusunda püf noktalarınız varmıdır.Ve evinizi nasıl düzenli temiz tutarsınız.

Bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.hamarat ve deneyimli hanımlardan bilgiler almayı çok isterim şimdiden teşekkürlera.s.

evet bende temizlik yapmayı çok severim aslında ama iş başlamada.ben şu anda çok uygulayamıyorum ama bence en önemlisi bügün gözüne çarpan yapman gereken şeyleri bugün yapman sonra kalıyor.birde ayağına dolaşan çocuğun olmasında beni külkedisi yapsınlar razıyım

bende çalışan biri oldugum için yemekleri akşamları yapıyorum mutfagı temizleyim öle yatıyorum bölece sabah temiz bir mutfaga giriyorum
ve sabah oturma odasını mutlaka toplarım akşma yemekten sonra düzgün bi oturma odasına girmek için
e işe gitmeden öncede yatak odasını topluyorum
yani günün belli kısımını belli işe ayırdım
büyük temzilikleri hafta sonu yapıyorum
ama ev hanımı olsaydım bu kadar düzenli olmazdım nasılsa vaktim var deyip bi türlü işe başlamazdım

Akşam yemeği yedikten sonra mutfağımı toplarım.Çamaşır atılcaksa makineye atarım asarım.yine gece yatmadan bütün heryeri kontrol eder dağınıkları toplarım.Çamaşır varsa katlarımm ütülencekleri ayırırım.onlar pazar günü ütüleniyo.
2 günde bir falan banyoyu domestos ve cifle ovar temizlerim.cuma yada ctesi günleri işten gelince evi süpürür silerim toz alırım.pazar günü rahat tatil yapmak için.pazar günüde nevresimleri değiştiririm ütü yaparım...Cam çerçeve olayına kış olduğu için hiç girmiyorum yazın 15 güde birde camları siliyorum.3-4 ayda birde tülleri yıkıyorum.ama en çok temizlik yaptığım yer mutfak ve banyo..

Mutfağım muhakkak derli topludur. Hiçbir zaman dağınık bırakmam, bulaşık hiç kalmaz. tezghın üstü düzenli temiz olmalıdır, yoksa afaganlar basar bana.Akşamdan mutfağı temizlerim. Yatmadan öncede salonu ve çocuk odasını toparlarım.Islak zeminleri her akşam silerim.

Sabah işe giderken herşey düzenli oluyorda, akşam döndüğümde aynı şekilde bulamıyorum maalesef. Evin sabahki halinden eser kalmıyor, kuzucuklar sağolsun:hooray:

msj ı tamamlayamadan gönderdim yanlışlıkla.ne güzel vallahi hamarat hanımlarsınız belli.
Bayılırım temiz insanlara ya çevremde görüyorum harıl harıl temizlik yapan hanımlar hem hergün yaptıkları için evleri temiz kalıyor gördüğüm kadarıylada her yere yetişiyorlar ama ben kendimde o gücü bulamıyorum.yani istiyorum ki işlerim bitsin oturayım ama yok kaytarıyorum biraz sonra diye.bir yaptımmı da benden mutlusu yok oysaki düzenli yapsam hergün yapsam birikmez ve sıkmaz ama nerde.

umarım yazmaya devem edersiniz de bizlerde heveslenirz.fikirler alırız:eek:

bende çok üşengeçtim ama çok şükür başımda da öyle bir kaynana var ki hasta temizlik hastası anlatmak değil yaşamak görmek lazım o derece evde iki kişi olduğumuz halde her gün temizlik yaparım çünkü ev kirleniyor ister istemez üçgünde bir halılar kalkar 15 günde bir halılar silinir ayda bir perdeler yıkanır 15 günde bir camlar silinir 2 ayda bir duvarlar ve fayanslar silinir her gün tuvalet ve banyo temizlenir mutfak desen her gün her gün iş yapılırsa ev hiç kirlenmez ve rahat temizlenir

kızlar gece yatmadan evi iyice toparlamak ,sabah kalktığında insanı acayip rahatlatıyor bence.
birde benim mutfağımda dağınıklık olmayacak,mesela az önce evin her tarafını toparladım ve pc nin başına öyle oturdum.evde dağınıklık varsa rahat edemiyorum.

mutfak toplu oldumu işimin %50si bitmiş demektir.tezgah düzenli olacak,makine boş oldumu rahat oluyorum.akşam oğlum uyudumu toplarım her yeri sabah işler daha kolay oluyor.hergün süprürüm gün aşırı silerim.kış şimdi camlarla çok uğraşmıyorum.banyo wc temizliği rutin zaten ama arada işlerden kaytardığımda oluyo :)) genelde topludur evim..

Gerçektende akşam toplandığı zaman ne güzel oluyor değilmi sabah tertemiz kalkıyor insan.akşam mutfağı topladım yattım ama şuanda evin içinde yapılacak o kadar çok iş varki hiç içimden gelmiyor yapmak.temiz olsun istiyorum heryer ama bir başlasam...

bende çok üşengeçtim ama çok şükür başımda da öyle bir kaynana var ki hasta temizlik hastası anlatmak değil yaşamak görmek lazım o derece evde iki kişi olduğumuz halde her gün temizlik yaparım çünkü ev kirleniyor ister istemez üçgünde bir halılar kalkar 15 günde bir halılar silinir ayda bir perdeler yıkanır 15 günde bir camlar silinir 2 ayda bir duvarlar ve fayanslar silinir her gün tuvalet ve banyo temizlenir mutfak desen her gün her gün iş yapılırsa ev hiç kirlenmez ve rahat temizlenir

bravo böyle temizlik yapabilmeyi çok isterim ama ancak çocuklarla uğraşıp kalan zamanlarda temizlik ve yemek yapıyorum.

gun asırı evı supurur sılerım mutfagımın her zaman toplu olması gerek yoksa afakanlar basar banyo ve wc gun asırı temızlerım camları kısın gerek gordukce sılerım yazın sık sık sılerım en onemlısı ısımı bıtırmeden pcye oturmam yoksa tembellık edıyorum :)

bende mutlaka sabah kalkınca rutin işlerimi yaparım....bunlar yatak toplamak,banyo wc temizliği,toz almak vs....
mutlaka sabah yapmam lazım bunlarııı içim rahat etmez...
bende gece evi toplıyanlardanım...mutfak oturma odası heryer derli toplu olunca sabah süper oluyor...
7 yıldır düzenim bu benim...

ilk işim yatagımı toplamak eger yatagımı bırakırsam evim dagınıkmıs gibi hissediyorum... ha bide hergun toz alınır lavobo banyo temizlenir mutfak tertiplenirse hiiiççççç sorun olmuyoo... ha bide makinada asla bulasık yada camasır bırakmam biter bitmez bulasıklarımı yerlestiriyor camasırlarımıda asıyorum...bi tek sorun esim oturma odasında kıyafetlerini degişir bende ha bire arka toplarımm napiimmm:KK43:

Bende bi çok arakadaşın yazdığı gibi, yatmadan önce her yerleri toplarım...Mutfağımda hiç bulaşık bırakmam...
Bu en büyük püf noktası bence...Sabah kahvaltıyı yapıp saat 12 ye kadar bütün işlerimibitiririm(ütü,çamaşır,süpürge,toz alma vb o gün ne varsa)
Sonra o günkü planım neyse onu yaparım gezmeye giderim, kk. ya girerirm,Komşuya giderim her daim içim rahat olur...
Temizlik insan psikolojisisni çok etkiliyor...

hemde çoook etkiliyor.ahhh ah bir istikrarı yakalayabilsem ne güzel olacak ama nerdee.biraz sonra yaparım dedimmi biliyorum o gün o iş kalıyor.ama söz geçiremiyorum tembelliğim tuttumu.

ben çok pratiğimdirr
gece yatmadann her yer toplanır
her gece yatmadann tuvalat ovulur
elimde sürekli bez var her fırsatta silerim herşeyi
benimm en çokk çamaşırımm olurr odaa sorun bende
çünkü bir giydiğimi mallesef bir daha giyemiyomm
hemenn yıkarımm çamaşırdann nefret ettimm birde ütüden
geri kalann hiçbişiy beni bu kadarr yormuyor

X