Evinizi nasl dzenli ve temiz tutarsnz?

Benim bebeğim var 10 aylık ilk zamanlar işler aksıyordu bende rahatsız oluyordum ortalık dağınık durdukça.Şimdi duruma alıştım sabah kahvaltıdan sonra bebeğim mutlu olur önce süpürge açar,yer siler ve toz alırım.Mutfak hep topludur hep o an toplarım yemekten sonra bulaşıkları makinaya yerleştiririm yatmadan önce göz atarım dağınıklık varmı diye.Aksayan cam ve ütü oluyor onlarıda 15 bir eve gelen bayan hallediyor.Toplu duruyor temiz oluyor.

Benim evimde herzaman temiz ve düzenlidir.Kirletmemek en güzel temizliktir mantığıyla bakmak olaya,birde işleri üst üste bindirmemek.Haftada bir tüm evi detaylıca siler süpürürüm,yollukları çırparım,tozları alırım,yine haftada bir nevresimleri yıkarım,yaz kış haftada 2 kere balkon yıkarım,2 ayda bir cam siler,perdelerimi yıkarım,evimde kimsenin temizlik yapmasını istemem(temizlikçi bayan gibi)evimi ve düzenimi en iyi ben bilirim,herkesin bir temizlik anlayışı vardır,hijyen benim için önemlidir ve elim hızlıdır,temizliği yük gibi görmediğimden bana kolay geliyor temizlik...

kızlar ya benim eşim çok dağınık aldığı şeyi hiç yerine koymaz,dolaptan çekmeceden bi şey alır içinde ne varsa dağılır. bide 2 yaşında bi kızım var sağolsun oda çok dağıtıyor ben bir türlü evi toparlayamıyorum. çok moralim bozuluyor, evi dağınık gördükçe içim daralıyor, çıldırasım geliyor. nasıl toplanacak bu ev?

burdaki yorumları okurken benmi çok pasaklıyım dedim kendime....
valla ben bulaşığıda bırakıyorum dağınıklığıda napim ya yoruluyorum....
eşim çok düzenlidir benim yerde leke görsün hemen gider siler eşyalarına toplar v.s.....
ben hafta sonları dip köşe temizliyorum...
bide beni kendi evi olmayışı çok etkiliyo kiradayken benimseyemiyorum evi....

bence işleri biriktirmemek 1.kural.. biriktikçe insanın gözündede büyüyo, sonra büyük temizlik yapıldığı zaman yorgunluktan ölüyoruz ve zulum geliyo temizlik yapmak.. ben çözümü böyle buldum hergün 1 saatimi temizliğe ayırıyorum ve gerçekten çok rahatladım kafam rahat evim temiz oh beee:))

biraz temizlik manyağıyım ama çok abartmamak için bazen kendimede zaman ayırıyorum ben hergün elimde bez dolaşmam belirli günler var apartmanımızda mesela pazartesi halı silkelem günü.. o gün ben eğer temizlik yapacaksam halı falan silşeceksem önce yapacağım odayı bi güzel halıyı kaldırır süpürürüm sonra camlara kadar hava şahsen güzelse siler tozunu alır tabi muhakkak silme suyum kokulu olacak yada evinizde eğer oda parfümü varsa suya ondan sıkın özellikle yerleri marley olan evlerde koku parfümün kalitesine görede değişiyor ama bi kaçgün gitmez..sonra siliyorum.. bulaşıklarımı muhakkak akşamdan durular makineye dizerim. asla her yeri aynı gün kaldırmam yoksa işiniz o gün hiç bitmez tek tek her hafta bir yeri silerim normal zamanda sadece tv sehpa gibi şeylerin tozunu alırım haftada misafir gelmese bile 4 5 gün süpürgemi açarım yerde kıl görmeye tahammülüm yok.banyom hiç ıslak bırakmam bıraktırmam her banyodan sonra silerim yada kurularım.wc hassasım onu duruma göre domestos yada kokulu cifte olabilir yıkarım lavobalar özellikle misafir gelmeden önce ilk baktığım yerlerdir bide havluları misafir gelmeden önce muhakkak değişirim.çünkü evine gidipte elimi silmek istediğim bir kişi bana kendi kullandığı ıslak havluyu verirse çok rahatsız olacağım için kendimde hassas olduğum şeylere kendi evimde dikkat ederim balkonlarım muhakkak hep temiz olmalı kışın dahi olsa yıkarım kısacası pisliği herkes gibi sevmem ama bunlarıda birgüne sığdırmıyorum hergün bi işini yaparsan zaten rahat ediyorsun tabi çok çucuklu aileler işin acı tarafı böyle bir lüksleri yok hergünde yapsan iş bitmez Allah yardımcıları olsun...benim durumum iki kişi olmanın avantajlarından yararlanıyorum.kaydirigubbakcemile3.

Bende çalışan bi bayan olarak herşeyimi sistemli düzenli yapmaya çalışıyorum
Evim mutlaka düzenlidir dağınık olursa hiçbişey yapamam.
Akşamları düzenli olarak bi sonraki günün yemeğini yapar bulaşık makinasını yerleştiririm(aslında bunu yapmayı sevmiyorum sağolsun hep eşim yerleştirir) çamaşırlarımı haftasonu yıkar ütüler yerleştiririm,
kızımın odasını sürekli düzenli tutarım bütün oyuncakları iç içe değildir hepsini kendi içinde guruplara ayırırım ki o da düzene alışsın.
Aylık perdelerim yıkarım halılarımı 15 günde bir mutlaka silerim koltuklarım da aylık silinir,
wc ve bonyoyu gün aşırı yıkarım.
Şimdilik aklıma gelen bunlar.

kızlar biliyormusunuz şu domuz gribi çıktı çıkalı temizlik malzemelrinde patlama yaşanmış önceden millet pismi geziyodu acaba? bi anlam veremedim kaydirigubbakcemile3

düzensızlıyı sevmem,rahatsız oluyorum sınırlerım pozulur.ama bebek olduqdan sonra bır cok seyde duzen olmamaga baslıyor.temızlık yaparımsa dort dortluk yaparım.hayatda utusuz perde asmam.utusuz perde benı acayıb sınırlendırıyor.bebıs olduqdan sonrada perdelerı utuleyıb asarım.ama yınede eskı duzen yok.ılk basda duzensızlıkden cıldırdıgım ıcın depresyon ılacları ıcdım.ıyı geldı.yenı annelere tavsıye edıyorum,tabı bebısı emzırmıyorlarsa.

en ağır işçi ev hanımı bence mafoldumben
yatana kadr bitmiyo izni tatili yok bide peşinden dağıtan olmasa
ama evimi seviyorum ne kdar yorulsamda :1rolleyes:

Son düzenleme:
bence işleri biriktirmemek 1.kural.. biriktikçe insanın gözündede büyüyo, sonra büyük temizlik yapıldığı zaman yorgunluktan ölüyoruz ve zulum geliyo temizlik yapmak.. ben çözümü böyle buldum hergün 1 saatimi temizliğe ayırıyorum ve gerçekten çok rahatladım kafam rahat evim temiz oh beee:))

kaydirigubbakcemile5

eşimde bende çok düzenliyizdir evim hiç dağınık görülmemiştir tabii bu durum çocuk olunca ne derece değişir bilemiyorum. hergün toz alırım , halı kullanmadığımdan yerleri gün aşırı silerim ,15 günde bir cam silerim ,mutfağımda asla kirli bulaşık beklemez makinem doluysa elde yıkar kaldırırım ,gece dahi misafirim gelse aman bulaşıklar kalsın sabaha toplarım diyemem aslaa:eek:ve en büyük kabusum ise kızartma yaptıktan sonra mutfak yıkama huyum-tatlicadiarzu- yani o derece kıyı köşe mutfak temizliğine girişiyorum , mutfak camlarını silene kadar o kızartma kokusu geçmiyor burnumdan sanki:1no2:

3 tane küçük çocuğum var ne kadar evi toparlasam süpürsem silsemde hep bir taraf eksik kalıyo.iş sanki hiç bitmiyoakannehir
o nedenle aşırı titiz davranmıyorum zaten davranmak istesemde boş kendimi hasta ederim
yazan arkadaşları okudum bazıları ne güzel anlatmışlar ama inanın evde 2-3 tane küçük çocuk olunca hiçbirşey planladığınız gibi olmuyo:1no2:

eşimde bende çok düzenliyizdir evim hiç dağınık görülmemiştir tabii bu durum çocuk olunca ne derece değişir bilemiyorum. hergün toz alırım , halı kullanmadığımdan yerleri gün aşırı silerim ,15 günde bir cam silerim ,mutfağımda asla kirli bulaşık beklemez makinem doluysa elde yıkar kaldırırım ,gece dahi misafirim gelse aman bulaşıklar kalsın sabaha toplarım diyemem aslaa:eek:ve en büyük kabusum ise kızartma yaptıktan sonra mutfak yıkama huyum-tatlicadiarzu- yani o derece kıyı köşe mutfak temizliğine girişiyorum , mutfak camlarını silene kadar o kızartma kokusu geçmiyor burnumdan sanki:1no2:

delüüüüüüüüüüüüüüüü

ben de temizlik hastası olmak istiyorum
birileri bana bulaştırsın şu hastalığı yaaa
bende temiz ve yorgun olmak istiyoum
bende düzenli ve hassas olmak istiyorum

bende önceden cok titizdim...ama cocuklar olunca durum degisiyor o eski enerjim kalmadi malesef ev temizligi konusunda.....

:hulya: maşallah hepinize ne hamaratsnız, ben sabah 7 de kalkar giyinirim akşama yapılacak yemekleri çıkarırım buzluktan ben gelene kadar çözülsün diye, akşam 8 de eve gelir jet hızıyla mutfağa dalar yemek yaparım yemeği bitirmemiz saat 9 olur eşimle yine jet hızıyla mutfağı toparlarız. sonra ben salonda sızarım, h.içi mutfak dışnda hiçbir yere elim gitmez. çünkü vaktim yok, yatağımı bile toplayamıyorum çünkü eşim benden sonra çıkıyor. cuma günleri kirli çamaşırları makineye atar ykarım. c.tesi kadın gelir evi temizler o evi temizlerken ben ütümü yaparım. öyle sil süpür yok bende ama. mutfak banyo temiz olsun, birde yemek olsun evde yeter

:c.tesi kadın gelir evi temizler o evi temizlerken ben ütümü yaparım. öyle sil süpür yok bende ama. mutfak banyo temiz olsun, birde yemek olsun evde yeter

Canim, eve kadin geliyor dedin...Ayiptir sormasi ama ne kadar ödüyorsun kadina? Neler yapiyor tam olarak ve haftada kac saat calisiyor?

Banada ihtiyac gibi...:nazar: Calisan bayanin isi coooooook zooooor yaaaaa..!!!

3 tane küçük çocuğum var ne kadar evi toparlasam süpürsem silsemde hep bir taraf eksik kalıyo.iş sanki hiç bitmiyoakannehir
o nedenle aşırı titiz davranmıyorum zaten davranmak istesemde boş kendimi hasta ederim
yazan arkadaşları okudum bazıları ne güzel anlatmışlar ama inanın evde 2-3 tane küçük çocuk olunca hiçbirşey planladığınız gibi olmuyo:1no2:

haklısın çocuk olunca gör sen o düzeni buradan yazmak kolya çocuğu olmayan için

X