Bebek Beslenmesi Bebeklerimiz için ek gıda tarifleri

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

hilarya

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
1.951
8
42
Arkadaşlar bu başlık altında toparlayalım ki sayfa aralarında kaybolmaz tariflerimiz... Hepsi elimizin altında olur... Hepimiz yaptığımız çorba ve bebek yemeklerini burda paylaşabiliriz..

Karışık sebze maması : 4. ayında meyve sularına başladıktan 1-2hafta sonra başlanır.Genellikle öğle öğününde verilir.
1-2 tatlı kaşığndan başlayıp yavaş yavaş arttırılarak verilir.Başlangıçta koyu çorba ,ilk haftadan sonra koyu püre şeklinde hzırlayın..
1.hafta (sebze çorbası)
4 su bar. su,2 orta boy havuç ve 1orta boy patatesi 45-50dk ağzı kapalı kapta pişirin. Düdüklü tencere kullanacaksanız 1.5 su bar. su ile 10-15dk pişirin..
Tel süzgeçten geçirip hiç ezmeden sebzelerin suyunu bir kaba alın.Bir çay kaşığı irmik ile 5 dk daha kaynatın..
2.Hafta (basit sebze püresi)
4 su bar. su,2 orta boy havuç ve 1orta boy patatesi 45-50dk ağzı kapalı kapta pişirin.Tel süzgeçte havuçları ve patatesleri ezerek püre haline getirin. Bu pürenin içine yine irmik katarak 5 dk daha kaynatın..

Hazırladığınız gıdaları 2 saatten fazla oda ısısında bırakmayın.
rondo blender ile çorbaları öğütmeyin..
Nişasta bebeğin sindirimini zorlar.Bu yüzden prinç unuyla yapacağınız maları tercih edin. Mama yaparken kesinlikle un ve prinç ununu kavurmayın. Ek gıdalara başladığınızda her beslenmeden sonra mutlaka bebeğinize su verin..

3.Hafta (karışık sebze püresi)
4 su bar. su,2 orta boy havuç ve 1orta boy patatese 1 çay kaşığı prinç ve her gün bir sebze daha ekleyin..(örneğin ilk gün 3-4 yaprak maydonoz ertesi gün maydanoz ve birkaç yaprak ıspanak ) 45-50dk ağzı kapalı kapta pişirin.Tel süzgeçten geçirin.. Aynı şekilde irmik ilave edebilirsini.z
4.Hafta ( Tam sebze püresi)
Yukarıdaki şekilde hazırlanan püreye bir çay kaşığı zeytinyağı katın.

Muhallebi : 250ml (bir bardak ) süt ya da su ,3 çay kaşığı şeker , 3 tatlı kaşığı prinç unu 15 dk pişirilir..
Ben bunu tercih etmeyeceğim.. Çünkü içinde şeker var..

4-5 aylık normal süt çocuğunun beslenme programı örneği

06:00 1. Öğün Anne sütü
08:00 Ara öğün Meyve püresi
11:00 2.Öğün Sebze püresi
16:00 Ara öğün meyve püresi ya da yoğurt
19:00 3.Öğün Muhallebi
22:00 ara öğün anne sütü

Bunlar sadece örnek arkadaşlar sizler kendi çocuğunuzun düzenine göre ayarlayabilirsiniz..

canım saol paylaşımın için ek gıda tarifleri için topic açman iyi olmuş. ben daha ek gıdaya başlamadım. başlayınca bol bol yararlanıcam. teşekkürler canım

süpper oldu böyle...ben geçmişe dönüp pek okumuyorum... kaçıracaktım bütün tarifleri...
ben de daha başlamadım.. zaten bizimki hiç bişeyi beğenmiyo...
6. aydan sonra deneyeceğim inşallah..

çok iyi yapmışsın böyle bi sayfa açmakla hilarya.böylece tarifleri kaçırmayız.ellerine sağlık

bizimde perşembe günü kontrolümüz vardı.dr.umuz anne sütüne devam etmemi söyledi.ancak 6.ayda katı gıdalara geçerken zorlanmamak amacıyla hergün öğlen 2'de elma ve armut püresi.(cam rendede)akşam 6'de sütaş'ın babymix yoğurdundan vermemi söyledi.amaç beslenmek değil katı gıdalar alıştırmak dedi.

sizlerden elmanın kabız yaptığını duyduğumdan dr.a söylediğimde o yüzden armutla beraber veriyorum zaten dedi.

ama benim oğlum sadece meyva mamasını yiyor.yoğurdu beğenmedi şimdilik.zaten dr.teyzesi zorlama dedi.yerse devam et dedi.

ben bugün kış türlüsü yapmıştım kendimize.havuç karnıbahar patates pırasa brokoli var içinde.kendimiz yerken hemen içinden havuç brokoli ve patatesi azcık yemeğin suyundan da koyup ezdim ve yedirdim.çok sevdi minnoşum bi güzel yedi. babymix yoğurt verdim ama sevmedi benim kız.normalyoğurt veriyorum onu seviyor.bi de hero baby nin sebze püresini verdim onu da sevmedi.zaten tadı çok kötü.ama meyve püresini yedi.

sebze püresi ve haşlama suyuna tel şehriye çorbası

1 küçük patates 2 küçük havuç çeyrek kabak doğrayıp üzerine 2 çay bardağı su koydum düdüklüde 10 dk haşladım haşlanan sebzelerin suyunu süzüp bir tencereye aldım kalan sebzeleri tel süzgeçten geçirip sebze püresi yaptım

suyuna da önceden kırıklayıp sıcak suda bekletmiş olduğum bir yemek kaşığı tel şehriye yi ve 1 tatlı kaşığı irmik katıp kaynattım içine bir çay kaşığı da püreden ekledim

kuzucuğum ikisini de severek yedi cokacimcoook denemek isteyenlere afiyet olsun

kızlar yavas yavas baslasam yaa
yoksa erkenmı nedıyorsunuz sonra emmeyı bırakmasın:uhm:

kızlar yavas yavas baslasam yaa
yoksa erkenmı nedıyorsunuz sonra emmeyı bırakmasın:uhm:

serencim 4. ayını doldursun öyle başlarsın azar azar bence canım..
daha erken değil mi 3,5 aylık henüz senin paşa :ecrin_bebek:

serencim 4. ayını doldursun öyle başlarsın azar azar bence canım..
daha erken değil mi 3,5 aylık henüz senin paşa :ecrin_bebek:

evet cnm banada erken gelıyo ama nebılım cogunluk baslamıs banada habıre ver dıyolar
aslında 6 ay ek gııda yok doktorlar ole dıyo bende napıcgmı sasırdm vallalaelaelaelaelae

evet cnm banada erken gelıyo ama nebılım cogunluk baslamıs banada habıre ver dıyolar
aslında 6 ay ek gııda yok doktorlar ole dıyo bende napıcgmı sasırdm vallalaelaelaelaelae

evet canım sütü yeten annelere ilk 6 ay anne sütü verin diyor dr.lar.. bizim dr.umuz da öyle söylüyor..
ben de demir ilacına başlayalı ; ilacı meyve püresine katıp yediriyorum ama çok çok az miktarda , iki tatlı kaşığı kadar.. çünkü demir ilacının kokusu ve tadı bi garip ben bile sevmedim bebiş de yutmadı tükürdü:CüvCüv:
bunun dışında sadece anne sütü veriyorum ben de.. ek gıdalara 6. ayda başlayacağım tam anlamıyla inşAllah..

bende daha ek gıdalara başlamadım. ama başlayanlar için kuzularına yedirdikleri mamalar ile yapabilecekleri yoğurt tarifi yazmak istiyorum.

içme suyunu kaynatıp ılıtın.bu sudan 120 ml,yoğurt mayalayacağınız kaba boşaltın.bu suya 6 ölçek yedirdiğiniz mamadan ilave edip,iyice karıştırarak yoğurt yapımında kullanılacak sütü elde edin.elde edilen bu sütün sıcaklığı 50 c civarında olmalı.(daha düşük sıcaklıktaki süt ile mayalayacağınız yoğurt sulu olur.ama lütfen sütü sonradan ısıtmak amacıyla kaynatmayın.)sonra maya olarak kullanacağınız 1 yemek kaşığı yoğurdu hazırlanan sütten iki kaşık kadar ayrı bir kaba alarak iyice ezip,yavaş yavaş mamaya ilave ederek karıştırın.yoğurdun mayalanması için,üzerini sıkıca örtüp uygun bir ortamda EN AZ 4 SAAT bekletin.
NOT: yoğurt bebeğe ikindi öğününde verilir.1-2 tatlı kaşığıyla başlanır ve miktarı zamanla arttırılır.saat 15:30-16:00 civarında verilmesi tavsiye edilir.

yoğurt tarifi.....(herkes biliyordur aslında :) )

100 ml sütü kaynatıyorsunuz..yoğurt yağacağınız kaba alıp ılıtmaya bırakıyorsunuz..serçe parmağınızı süte sokup 1 den 7 e kadar saydığınızda parmağınızın dayanabileceği sıcaklıkta olması gerekiyor..istenen sıcaklığa geldiğinde 1 çay kaşığı dolusu yoğurdu ayrı bir kapta ılıttığınız sütten biraz alarak karıştırıyorsunuz...bu karışımı ılımış süte ekleyip karıştırın...varsa evde kalorifer peteğine bir bez serin üzerine koyun,etrafınıda havlu ile sarın...3-3,5 saat sonra yoğurdunuz hazır...dilerseniz buzdolabında 1-2 saat bekletip suyunun çekmesini bekleyebilirsiniz...

yoğurt tarifi.....(herkes biliyordur aslında :) )

100 ml sütü kaynatıyorsunuz..yoğurt yağacağınız kaba alıp ılıtmaya bırakıyorsunuz..serçe parmağınızı süte sokup 1 den 7 e kadar saydığınızda parmağınızın dayanabileceği sıcaklıkta olması gerekiyor..istenen sıcaklığa geldiğinde 1 çay kaşığı dolusu yoğurdu ayrı bir kapta ılıttığınız sütten biraz alarak karıştırıyorsunuz...bu karışımı ılımış süte ekleyip karıştırın...varsa evde kalorifer peteğine bir bez serin üzerine koyun,etrafınıda havlu ile sarın...3-3,5 saat sonra yoğurdunuz hazır...dilerseniz buzdolabında 1-2 saat bekletip suyunun çekmesini bekleyebilirsiniz...

deryacım teşekkürler tarif için bende aynen böyle yapıyorum canım ellerine sağlık afiyet olsun durucuğa
cokacimcoook

merhaba bayanlar , ben de eylül annesiyim ............... ben henüz ek gıdalara başlamadım ama 2 hafta sonra başlamamı söyledi doktorum ,......... özellikle şu yoğurt meselesini açarsanız biraz sevinirim , yani mamasıyla yapmak şart mı , yoksa pastörize sütle yapılır mı ? yağı az bir süt mü kullanılır? süt sulandırılır mı ? ( galiba sulandırılırsa yoğurt tutmaz ama ) kullanılacak maya da pastörize yoğurttan mı alınır ? ev yapımı yoğurtla mı mayalanır ?

ayyyy ne çok sordum , zahmet olmazsa cevaplar mısınız ?

merhaba bayanlar , ben de eylül annesiyim ............... ben henüz ek gıdalara başlamadım ama 2 hafta sonra başlamamı söyledi doktorum ,......... özellikle şu yoğurt meselesini açarsanız biraz sevinirim , yani mamasıyla yapmak şart mı , yoksa pastörize sütle yapılır mı ? yağı az bir süt mü kullanılır? süt sulandırılır mı ? ( galiba sulandırılırsa yoğurt tutmaz ama ) kullanılacak maya da pastörize yoğurttan mı alınır ? ev yapımı yoğurtla mı mayalanır ?

ayyyy ne çok sordum , zahmet olmazsa cevaplar mısınız ?

ben doktorumun önerisi ile pastörize süt ve hazır yoğurtla yapıyorum....dilersen pakette günlik süt alabilirsin...tam yağlı yarım yağlı farketmiyor ben ikisi ile de yaptım..ama bazı arkadaşlar tam yağlının kendi bebeklerine ağır geldiğini yazmıştı....

ben doktorumun önerisi ile pastörize süt ve hazır yoğurtla yapıyorum....dilersen pakette günlik süt alabilirsin...tam yağlı yarım yağlı farketmiyor ben ikisi ile de yaptım..ama bazı arkadaşlar tam yağlının kendi bebeklerine ağır geldiğini yazmıştı....

teşekkür ederim

ben direk pastörize yoğurt yediriyorum.zaten yakında işe başlıycam hergün yoğurt yapcam diye uğraşamam.meyve suyu ve püresini,sebze püresini falan yapıyorum ama yoğurda uğraşmıyorum.

Arkadaşlar bu başlık altında toparlayalım ki sayfa aralarında kaybolmaz tariflerimiz... Hepsi elimizin altında olur... Hepimiz yaptığımız çorba ve bebek yemeklerini burda paylaşabiliriz..

Karışık sebze maması : 4. ayında meyve sularına başladıktan 1-2hafta sonra başlanır.Genellikle öğle öğününde verilir.
1-2 tatlı kaşığndan başlayıp yavaş yavaş arttırılarak verilir.Başlangıçta koyu çorba ,ilk haftadan sonra koyu püre şeklinde hzırlayın..
1.hafta (sebze çorbası)
4 su bar. su,2 orta boy havuç ve 1orta boy patatesi 45-50dk ağzı kapalı kapta pişirin. Düdüklü tencere kullanacaksanız 1.5 su bar. su ile 10-15dk pişirin..
Tel süzgeçten geçirip hiç ezmeden sebzelerin suyunu bir kaba alın.Bir çay kaşığı irmik ile 5 dk daha kaynatın..
2.Hafta (basit sebze püresi)
4 su bar. su,2 orta boy havuç ve 1orta boy patatesi 45-50dk ağzı kapalı kapta pişirin.Tel süzgeçte havuçları ve patatesleri ezerek püre haline getirin. Bu pürenin içine yine irmik katarak 5 dk daha kaynatın..

Hazırladığınız gıdaları 2 saatten fazla oda ısısında bırakmayın.
rondo blender ile çorbaları öğütmeyin..
Nişasta bebeğin sindirimini zorlar.Bu yüzden prinç unuyla yapacağınız maları tercih edin. Mama yaparken kesinlikle un ve prinç ununu kavurmayın. Ek gıdalara başladığınızda her beslenmeden sonra mutlaka bebeğinize su verin..

3.Hafta (karışık sebze püresi)
4 su bar. su,2 orta boy havuç ve 1orta boy patatese 1 çay kaşığı prinç ve her gün bir sebze daha ekleyin..(örneğin ilk gün 3-4 yaprak maydonoz ertesi gün maydanoz ve birkaç yaprak ıspanak ) 45-50dk ağzı kapalı kapta pişirin.Tel süzgeçten geçirin.. Aynı şekilde irmik ilave edebilirsini.z
4.Hafta ( Tam sebze püresi)
Yukarıdaki şekilde hazırlanan püreye bir çay kaşığı zeytinyağı katın.

Muhallebi : 250ml (bir bardak ) süt ya da su ,3 çay kaşığı şeker , 3 tatlı kaşığı prinç unu 15 dk pişirilir..
Ben bunu tercih etmeyeceğim.. Çünkü içinde şeker var..

4-5 aylık normal süt çocuğunun beslenme programı örneği

06:00 1. Öğün Anne sütü
08:00 Ara öğün Meyve püresi
11:00 2.Öğün Sebze püresi
16:00 Ara öğün meyve püresi ya da yoğurt
19:00 3.Öğün Muhallebi
22:00 ara öğün anne sütü

Bunlar sadece örnek arkadaşlar sizler kendi çocuğunuzun düzenine göre ayarlayabilirsiniz..

cansucum sen yaptın mı çorayı?ben şimdi yapıyorum da enin tarifinde 4 su bardağı su diyor öyle yapıyorum..internet sitelerine aynı tarif 2 su bardağı su ile....ben seninkini yapıyorum....sen memnunmusun tariften canım?

X