Yöresel Tarif Antakyanın meşhur Kısır tarifi

Yöresel Yemekler

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.857
29.762
60
14052008%28004%29.jpg

kısırı yoğuracağımız bir tepsiye köftelik bulgurumuzu boşaltıp üzeine 1 bardak kadar soğuk su döküp 15 dk.kadar ıslatıyoruz.ıslanan bulgurun üstüne biber ve domates salçamızı da ekleyelim,bir kaşık yardımıyla iyice yumuşamasını bekleyelim...
not:su soğuk olacak...sıcak su kullanmıyoruz

1 komposto kasesi köftelik bulgur
1 demet taze soğan
1 bağ maydanoz
nar ekşisi
zeytin yağı
arzu ettiğiniz kadar biber salçası
domates salçası
4 bardak kadar su(soğuk,musluktan olabilir)

bu arada taze yeşilliklerimizi iyice yıkayıp ince ince doğruyoruz...
daha sonra tepsiyi önümüze alıp,yoğurmaya başlıyoruz....bulgurlar iyice yumuşayana kadar bu işleme devam ediyoruz...
arada bir eğer bulgurlar çok diriyse ellerimizi bir kap içine aldığımız 3 br.suya batırıp ellerimizi ıslatıyoruz...dikkat edin sadece ıslatıyoruz...ekstradan su katmıyoruz...
iyice yoğurduğumuz bulgurumuza( 10 dk.kadar) bir çay bardağından 1 parmak eksik nar ekşisi ilave edip her tarafına yedirip 1,5 çay bardağı kadar zeytin yağını ilave edip harmanlıyoruz...en son ise ince ince doğradığımız yeşilliklerimizi lilave edip servis tabağına alıyoruz....

Süper görünüyor ellerine sağlık!
Bayılıyorum bu tarz kısıra...:KK56:
Annemde böyle yapar,yoğurarak,çiğköfte karışımına benziyor o zaman...
Birazdan denicem,sağolasın...:KK71:

işte kısır bu ya ben de hataylıyım ve o haşlanarak yapılanlara asla kısır demem

soğuk suyla diri kalmıyor mu?ben hep sıcak su koyuyorum kaynar kaynar...

en güzeli sıcak suyla bekletmek bir hataylı olarak çok güzel yaparım harika görünüyor eline saglık

ben de bir aydınlı olarak haşlayarak yaparız.yazın salatalık domates ve biber de koyarız.kısırımızı sevmeyen yoktur.canım çekti:KK56:

X