Anne sütünü artırmanın yolları

arkadaşlar, ayva da anne sütünü artırıyormuş. hem de 4-5 kat artırıyormuş günde 1 tane yemek tavsiye ediliyor. ben şahsen deneyeceğim. hele kuzum doğsun :dance:

dut kurusunu kaynatın bir iki taşım ve suyunu tanesiyle için bilimsel olarak ispatlanmış ve ben denedim işe yarıyo, geceleri süt azalınca kalkıp ikisu bardağı suya bir iki çorba kaşığı dut pekmezi atıp şerbetini içiyodum sabahları göğüslerim çeşme gibi akıyodu yerlere arkadaşlar
Bir de ggüzel beslenmek sütü besleyici yapıyo aynı zamanda kilo gitsin diye az yiyip suya yüklenenlerin sütü kalorisiz oluyo bebiş beslenmiyo
Bide bebiş güzel emiyosa göğüsler yumuşak oluyo ama aylık kilo alımı güzelse yumuşak olmak önemli değilmiş
Sütün en büyük düşmanı sütüm yetmiyo, eyvah psikolojisi bunu unutmayın!!!!!!!!
Sakin ve paniksiz gelişimini takip edin duta rezeneye devam edin güzel de beslenince göreceksiniz sonuç iyi olacak...

ben 38 günlük anneyim ilk gün sütüm hiç gelmiyordu pompayla yavaş yavaş getirdim ve ilk hafta 120ml sütüm geldi şimdi bebegim emiyor ama şimdi sağıgımda 30ml anca geliyor .geceleri ağlıyor 3-4 saat annem aç dedi mama verdi bi gece. ama genede ağlıyor gaz oldugunu sanıyorum,sütümün azaldıgını düşünüyorum kafam çok karıştı. ben helva,humana cayı, ayva, ayva kompostosu hepsini denedim ama parmağımla gögüs ucumu sıkmadıktan sonra sütün varlıgını anlamıyorum gögüslerim sızlamıyor bana bu konuda fikir verebilirmisiniz?

hayatım bebişin muhtemelen gaz dan ağlıyodur mama verme bence geceleri genelde gaz sıkıntı yapar bizde de vardı o sorun malesef 3 ay kadar sürüyo ne yapsan da ama doktor önermeden asla mama verme
bak benim sütüm 4. gün geldi normali bu zaten ve hiç 30 cl den fazla süt sağamadım ama bebişim ayda 900 gr alıyo doktor maşallah diyo üstelik göğüslerim yumuşadı gitti hiç dolmuyo gibi duruyo ama bebiş süper besleniyo hiç mama vermedim bu kaygılar bende de oluyodu annelerin sütünü azaltan şey kaygılanıp mamaya başlamaları annene söyle doktor demeden vermesin dut pekmezinden şerbet yap iç rezene tohumunu çay yap iç güzelcede beslenirsen bebiş doyar bunu kilosundan anlarsın..

Çok teşekkür ederim yazdıkların beni inanılmaz rahatlattı. Bebeğim 1700kg erken dogum olmuştu kilomuz 2700 e gelene kadar ara ara mama veriyoduk şimdilerde mamayı kesmiştik.Acaba açmı diye yeniden mama verdik.Dediklerimi gercekten uzun zamandır çok kafama takıyordum.Bebeği hangi sıklıklarla kaç dk emdirmek sağlıklıdır?

Son düzenleme:
bir memeyi 20 dakikadan fazla verme diğerine geç halen istiyorsa ilk iki ay her ağladığında emzirmek gerekiyo kanallar açılana kadar sonraları 2-3 saatte bir ama 4 saatten fazla ara verme eğer daha sık emmek istiyosa kafana takma süt üretimini azaltmıyor sık emmesi kilo alımını aylık olarak iyi takip et bir de çiş, kaka olayı da yeteri kadar yapıyosa bez kirletiyosa besleniyodur ha önemli bi ipucu yetersiz beslenen bebeklerde kaka rengi yeşile çalıyo rengi altın sarısı ise ve her gün yapıyosa besleniyodur kilo alımını da takip edersin gerisini kafaya takma canım

dut kurusunu kaynatın bir iki taşım ve suyunu tanesiyle için bilimsel olarak ispatlanmış ve ben denedim işe yarıyo, geceleri süt azalınca kalkıp ikisu bardağı suya bir iki çorba kaşığı dut pekmezi atıp şerbetini içiyodum sabahları göğüslerim çeşme gibi akıyodu yerlere arkadaşlar
Bir de ggüzel beslenmek sütü besleyici yapıyo aynı zamanda kilo gitsin diye az yiyip suya yüklenenlerin sütü kalorisiz oluyo bebiş beslenmiyo
Bide bebiş güzel emiyosa göğüsler yumuşak oluyo ama aylık kilo alımı güzelse yumuşak olmak önemli değilmiş
Sütün en büyük düşmanı sütüm yetmiyo, eyvah psikolojisi bunu unutmayın!!!!!!!!
Sakin ve paniksiz gelişimini takip edin duta rezeneye devam edin güzel de beslenince göreceksiniz sonuç iyi olacak...

bizde dut diilde üzüm pekmezi var evde acaba o da olur mu :)
Bütün gıdaların yanında bence en önemlisi düzenli yemek, uyku ve huzur, mutluluk :) bide sütüm azmı çokmu,gittimi geldimi diye çok fazla uğraşmamak .(zaten sütün olmaması çok nadir görülen bir durumdur ancak meme dokusunun zedelenmesi veya yokluğu durumunda söz konusudur. Her kadının bebeğine 6 ay yetecek süt üretimi olur, kendisi kurcalayıp düşürmezse)

dut anne sütü salgısını arttıyormuş üzümü bilmiyorum kaynak: Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu
Geceleri çok emince bebek gerekebiliyo takviyeler..

bende boza,incir ve meyva kompostolarını öneririm eminim faydasını göreceksiniz :KK66:
birde kabak çekirdeğini deneyin derim

seli54 bende 30cc den fazla süt hiç sağamadım bebeğim2,5 aylık oldu ve mama takviyeli besleniyo doktor önerisi bu saatten sonra artar mı acaba yetermi bilmiyorum mamayı 90cc veya 120cc yiyo nası yeticek umutlarım iyice tükendi

seli54 bende 30cc den fazla süt hiç sağamadım bebeğim2,5 aylık oldu ve mama takviyeli besleniyo doktor önerisi bu saatten sonra artar mı acaba yetermi bilmiyorum mamayı 90cc veya 120cc yiyo nası yeticek umutlarım iyice tükendi

canım hiç merak etme artar.Benimki de hiç emek istemedi vwe 45 günlükken pompa aldık ancak o zaman sağmaya başladım.İlk sapdığımda iki gösten 10cc çıkmıştı.Annem boşver kızım uğraşma dedş bak ne güzel mamalar var eskiden bunlar yoktu bak siz de ne akılı sağlıklı büyüdünüz dedi.İnan hiç de rahlatamadı beni hata daha çok hırsızlandım. her iki saate sağymaya başladım.Ondan sonra daha 1.5 ay bebeğim anne sütün yanında mama da vermeye devam ediyordum.3 aynın sonunda tamamen anne sütüne geçtim.Önemli olan kendine güveneceksin ve süt gelecek diye inanıcaksın bu durumda insan psikiloji çok önemli.Güzel beslen.Bol bol su tüket.

Anne Sütünü Arttıran Gıdalar

1 – Anne hamileyken ayva yerse,kan dolaşımına faydalı olur.Kompostosunu sütü artırır.
2 – Marul yemek, anne sütünü arttırır
3 – Nohut yemek, anne sütünü arttırır
4 – Bal şerbeti, tıkanan damarları açar,sütü arttırır
5 – Yoğurt, üzüm, hurma, kuru incir, doğum yapan kadınların vazgeçilmez gıdasıdır.Hurma ve bal, lohusalık yaralarının tedavisini kolaylaştırır.
6 – Mürver çiçeği, biberiya anne sütünü arttırır
7 – Çakal eriği ( dağ eriği ) suda kaynatılıp, günde 3 kere 1’er çay kaşığı içilir.( Kabızlık yapmaması için sinameki ilave edilir )
8 – Havuç tohumu, su ile kaynatılıp içilir(bebeklerde iştah açıcı olarak verilir.Bir çay kaşığı havuç tohumu bir çay barda suda kaynatılır 5dk,günde 3 kez yemekten sonra içilir)
9 – Funda, su ile kaynatılıp içilir
10 – Rezene, su ile kaynatılıp içilir
11 – Anason, su ile kaynatılıp içilir
12 – Turp tohumu, su ile kaynatılıp içilir
13 – Isırgan otu, su ile kaynatılıp içilir(fazla içilmemelidir 20 gün işilirse 10 gün dinlenmelidir)
14 – Kırmızı mercimek, mısır unu, yulaf unu, kimyon, kekik çorba yapılıp içilir.
15 –Turp, badem, tavuk eti, yerelması, şalgam, enginar, muz, elma
16 – Şalgam suyu, anne sütünü arttırır
17 – Adaçayı, anne sütünü arttırır
18 – Boza,tahin helvası annelere göre sütü artırır.
19 – Süt düğümlenmesinden, tıkanmasından şişen , sertleşen memeye nane lapası konursa tıkanıklığı giderir,şişi indirir
20 – 2 yaşına kadar bebek emzirilir.Bu zaman içinde beyni çok gelişir.Beyin için gerekli olan gümüş iyonu, cevizde bol miktarda vardır.Anne çokça ceviz yerse, sütten bebeğe geçer.Bebek, hariçten yemeye başladığında da ceviz yedirmek gerekir.Cevizi bal, azıcık sirke ile macun yapıp yedirmek yan tesirini telafi eder.Anne de ceviz yiyince bal şerbetine sirke katıp içerse daha aydalı olur.
21 – Çörek otu, ılık bal şerbetiyle içilirse anne sütünü arttırıriÇörek otu yağı birkaç damla bir fincan ılık suda katılır günde 3-4 kez içilir anne sütü artırır.
22 – Antep fıstığı, anne sütünü arttırır.Fazlası baş ağrısı yapar.Şeker telafi eder
23 – Soğan, anne sütünü arttırır.Fazlası bebekte karın ağrısı yapar
24 – Kara lahana ( Karadenizlilerin çok sevdiği lahana ) yemek, yemeğini yemek, anne sütünü arttırır
25 – Enginar yemek, her türlü yemeğini yemek anne sütünü arttırır
26 – Ayva, balla pişirilip lapa olarak ğöğüse bağlanırsa süt yollarını açar.
27-- Ihlamur,pağpatiya kaynatılır sütü artırır.Sekersiz ıhlamur iştahı kapatır bebeklere ve emziren annelere sekerli içmelidir.
TAVSıYE : Sütümüz olmuyor, az oluyor diye, bebekler suni gıdalara mahkum edlmemelidir.Siz de 27 formülden birini seçip, deneyebilirsiniz.Anne sütüyle beslenen bebek, hem gıdalanır, hem de anneye karşı olan sevg bağı artar.Anne sütünden sonra, anti alerjik süt, anne sütüdür.A da inatçı yapabilir.Annelerin çoçuklarını tam 2 sene emzirmesi ayetle sabit olduğu gibi ( Kadınlar çocuklarnı tam iki yıl emzirirler-Bakara suresi 233.ayet ), tıp da bu gerçeğe doğru hızla ilerliyor.2 sene zarfında anne, 2 yaşından küçük başka bir çocuğa süt verirse, bu kendi çocuğunun sür kardeşi olur.Bunların evlenmesi dinen ve tıbben zararlıdır.Ahmak, sinirli kişilerin sütü ve kanı, verilen kişiye geçeceği için seçici davranmak gerekir.( Kadın,hamileliğinde, doğum yapıncaya kadar ve bebeği memeden kesilinceye kadar, Allah yolunda hudutlarda nöbet bekleyen mücahit gibidir.Eğer bu safhalarda ölürse, ona şehit mükafatı ve sevabı vardır. –Ahmak kadına süt emzirtmeyiniz-Hadis-i Şerif )

Maydanoz ve mısır için anne sütü azıltır okumuştum.Bazı yerler artırır bazı ise azaltır.Ben kesin olmadığı için ne mısır ne de maydanoz tüketiyorum.
Limon,çok tuzlu ,çok ekşi yicekler,Turşular anne sütü azaltır.
Sarmsak kokusu süte geçer bebek amek istemeye bilir.
Emziren anneler pekmez.ıspanaküet yumurta yani demire zengin gıdaları tüketmeli bebeğin kansızlığı önleyebilsin.

Son düzenleme:
canım hiç merak etme artar.Benimki de hiç emek istemedi vwe 45 günlükken pompa aldık ancak o zaman sağmaya başladım.İlk sapdığımda iki gösten 10cc çıkmıştı.Annem boşver kızım uğraşma dedş bak ne güzel mamalar var eskiden bunlar yoktu bak siz de ne akılı sağlıklı büyüdünüz dedi.İnan hiç de rahlatamadı beni hata daha çok hırsızlandım. her iki saate sağymaya başladım.Ondan sonra daha 1.5 ay bebeğim anne sütün yanında mama da vermeye devam ediyordum.3 aynın sonunda tamamen anne sütüne geçtim.Önemli olan kendine güveneceksin ve süt gelecek diye inanıcaksın bu durumda insan psikiloji çok önemli.Güzel beslen.Bol bol su tüket.

canım sağıcam ama göğ ucları iyice pembeleşerek incelir gibi oldu sizdede oldumu medelanın lektrikli pompasını aldım manuel pompada var ama onunla sağmayı beceremiyom alttan akıyo sağarken süt boşa gidiyo umarm bende tamamen süte geçerim :çok üzgünüm:

Anne Sütünü Arttıran Gıdalar

1 – Anne hamileyken ayva yerse,kan dolaşımına faydalı olur.
2 – Marul yemek, anne sütünü arttırır
3 – Nohut yemek, anne sütünü arttırır
4 – Bal şerbeti, tıkanan damarları açar,sütü arttırır
5 – Yoğurt, üzüm, hurma, kuru incir, doğum yapan kadınların vazgeçilmez gıdasıdır.Hurma ve bal, lohusalık yaralarının tedavisini kolaylaştırır.
6 – Mürver çiçeği, biberiya anne sütünü arttırır
7 – Çakal eriği ( dağ eriği ) suda kaynatılıp, günde 3 kere 1’er çay kaşığı içilir.( Kabızlık yapmaması için sinameki ilave edilir )
8 – Havuç tohumu, su ile kaynatılıp içilir
9 – Funda, su ile kaynatılıp içilir
10 – Rezene, su ile kaynatılıp içilir
11 – Anason, su ile kaynatılıp içilir
12 – Turp tohumu, su ile kaynatılıp içilir
13 – Isırgan otu, su ile kaynatılıp içilir
14 – Kırmızı mercimek, mısır unu, yulaf unu, kimyon, çorba yapılıp içilir.
15 –Turp, badem, tavuk eti, yerelması, şalgam, enginar, muz, elma
16 – Şalgam suyu, anne sütünü arttırır
17 – Adaçayı, anne sütünü arttırır
18 – Maydanoz, anne sütünü arttırır
19 – Süt düğümlenmesinden, tıkanmasından şişen , sertleşen memeye nane lapası konursa tıkanıklığı giderir,şişi indirir
20 – 2 yaşına kadar bebek emzirilir.Bu zaman içinde beyni çok gelişir.Beyin için gerekli olan gümüş iyonu, cevizde bol miktarda vardır.Anne çokça ceviz yerse, sütten bebeğe geçer.Bebek, hariçten yemeye başladığında da ceviz yedirmek gerekir.Cevizi bal, azıcık sirke ile macun yapıp yedirmek yan tesirini telafi eder.Anne de ceviz yiyince bal şerbetine sirke katıp içerse daha aydalı olur.
21 – Çörek otu, ılık bal şerbetiyle içilirse anne sütünü arttırır
22 – Antep fıstığı, anne sütünü arttırır.Fazlası baş ağrısı yapar.Şeker telafi eder
23 – Soğan, anne sütünü arttırır.Fazlası bebekte karın ağrısı yapar
24 – Kara lahana ( Karadenizlilerin çok sevdiği lahana ) yemek, yemeğini yemek, anne sütünü arttırır
25 – Enginar yemek, her türlü yemeğini yemek anne sütünü arttırır
26 – Ayva, balla pişirilip lapa olarak ğöğüse bağlanırsa süt yollarını açar.
TAVSİYE : Sütümüz olmuyor, az oluyor diye, bebekler suni gıdalara mahkum edlmemelidir.Siz de 26 formülden birini seçip, deneyebilirsiniz.Anne sütüyle beslenen bebek, hem gıdalanır, hem de anneye karşı olan sevg bağı artar.Anne sütünden sonra, anti alerjik süt, anne sütüdür.A da inatçı yapabilir.Annelerin çoçuklarını tam 2 sene emzirmesi ayetle sabit olduğu gibi ( Kadınlar çocuklarnı tam iki yıl emzirirler-Bakara suresi 233.ayet ), tıp da bu gerçeğe doğru hızla ilerliyor.2 sene zarfında anne, 2 yaşından küçük başka bir çocuğa süt verirse, bu kendi çocuğunun sür kardeşi olur.Bunların evlenmesi dinen ve tıbben zararlıdır.Ahmak, sinirli kişilerin sütü ve kanı, verilen kişiye geçeceği için seçici davranmak gerekir.( Kadın,hamileliğinde, doğum yapıncaya kadar ve bebeği memeden kesilinceye kadar, Allah yolunda hudutlarda nöbet bekleyen mücahit gibidir.Eğer bu safhalarda ölürse, ona şehit mükafatı ve sevabı vardır. –Ahmak kadına süt emzirtmeyiniz-Hadis-i Şerif )

maydanoz ve mısır için anne sütü azıltır okumuştum.Bazı yerler artırır bazı ise azaltır.Ben kesin olmadığı için ne mısır ne de maydanoz tüketiyorum.

çok güzel bir paylaşım olmuş henüz anne olmadım doğumuma iki hafta kaldı fakat ilerde çok faydalı olacak eminim teşekkür ederim paylaştığın için anne sütü artırıcı bu kadar kapsamlı bi bilgi bulamamıştım nette:KK70:a.sa.sa.s

yulaf ezmesi ..... kesin deneyin...

lifalif_yulafezmesi.gif

benim bir karışımım var acayip artırıyor ısırganotu rezene kimyon anason papatya mutlaka deneyin

canım sağıcam ama göğ ucları iyice pembeleşerek incelir gibi oldu sizdede oldumu medelanın lektrikli pompasını aldım manuel pompada var ama onunla sağmayı beceremiyom alttan akıyo sağarken süt boşa gidiyo umarm bende tamamen süte geçerim :çok üzgünüm:

ilk baştan benim çor ağrım oluyordu göğüs uçlarım su topluyordu ama süt artınca çok mutlu oluyordum ve acıları hiç duymuyordum bile.Moralini yüksek tut canım biraz sabır lazım.Pompayla sağdığın zaman gözlerini kapat ve bebeğini emzirmeni düşün zamanla süt artıracak.

bebekler için Doğadan mini karışık bitki çayı markası içinde rezene,anason,papatya,ıhlamur,frenk kimyonu,melisa,dereotu,fesleğen çayları var.Bu çay gazlı bebekler için veriliyor.Ben bebeğime vermiyorum kendim içiyorum hem bebeğimi rtahlatıyor hemde süt artırıyor.Deneyin.

X