Anne sütünü artırmanın yolları

kızlar bol sıvı alıyorum un açılımı nedir?
her gün en az 3 lt su tüketiyorum bazen 4 de oluyor
arada boza içiyorum
yoğurta dereotu doğradığım gün sütüm çoşmuştu
ayrıca aktarın önerisiyle sabah akşam bir su bardağı sıcak suya bir poşet rezene bir poşet ısırgan çayı koyup onu içiyorum
arada rezene içiyorum günde 3 fincan rezene ediyor
mutlaka bir fincan ıhlamur içiyorum
sık sık bulgurlu bir şeyler yiyorum pilav kısır gibi
çayı günde bir fincana indirdim o da açık ve limonlu
her hafta en az iki kez balık yiyorum
her gün en az bir elma bir ayva yiyorum
çok da kafaya takmıyorum
sütüm yetiyor diye düşünüyorum moral bozmuyorum
ve sonuç: hiç mama vermedim özellikle şu rezene ısırgan karışımından beri. oğlumun kilo alımına dr bile hayret etti. nasıl bu kadar kilo aldırdın dedi. boy uzaması da çok iyi.

Benim sütüm bitmek üzereydi. Humananın çok faydasını gördüm; ama günde 4 bardak içersem faydalı oluyor. Pahalı olsa da almak zorundayım. Mama verdiğim günler oldu bebeğime ve bu nedenle psikolojik olarak çok yıprandım. Bir kutusu bir haftadan fazla yetiyor, ayda 3 kutu falan almam gerekiyor, yaklaşık 60 lira yani. Ama anne sütünü satın alma imkanımız yok ki. Bu paraya değer bence. Bu arada ayva kompostosu ve bulgur da arttırıyor. Ya işin aslı ben her şeyi denedim, en etkili olan bu üçü oldu.

Bence anne sütü olayı %90 psikolojik. Ne kadar stres, üzüntü, yorgunluk o kadar az süt.

Ben pek üstünde düşünmedim acaba sütüm yeter mi, bebeğim doyar mı diye. öyle deli gibi yorulacak ev işi de yapmadım. günlük yemek, toz alma fln. arada moralimin bozuk olduğu günler de oluyordu. hemen göğüslerimden belli oluyordu zaten sütümün etkilendiği. hemen sakinleşicek birşeyler bulup unutuyordum moral bozukluğumu. hiçbirşey bebeğimin sağlığından önemli değil çünkü. çok şükür bebeğim ilk 6 ay sadece anne sütü aldı. 6,5 aylık oldu, hala da bol bol emiyor.

bu arada günde 2,5-3 litre su içiyorum. kendimi bildim bileli hep içerim ama, zorla içmem yani. birde sanırım şansım yağver gitti bu konuda.

herkese bol sütler diliyorum..

unutmuşum: lohusalığımda humana çayı ve şekersiz şeftali kompostosu içerdim. bir de kahvaltılarda taze nane, maydanoz, dereotu.

Son düzenleme:
bende 4 subatta dogum yaptım ılk bır hafta hiç sutum gelmedı ayın 11den berıde az az gelıyor humananın cayını 2kutusunu içiyorum ama oyle cok bır artıs yok galıba yorgunluktan bebısımı dr tavsıyesıyle mama verıyorum yoksa bebısım ac kalıyor tahın pekmezı deneyecem rezene anason cayıda ıcıyorum ama yok artma

hayırlı olsun bebişin .güle güle büyüt. umarım sen de benim gibi fayda görürsün.

şu an bebeğim 9 aylık oldu. Tabi sütüm epey azaldı. Ama geçen gün bulgur pilavı yapmıştım.Yaında taze soğanla yedim. Onu yediğim gün acayip hararet yaptı ve su içmekten gına geldi:) ıçtiğim suyun etkisi olmuştur ama hiç bir dönemde memelerimin bu derece süt dolduğunu ve gerildiğini görmemiştim.
Yani süt getiriyormuş, bulgur pilavı-yeşil soğan ikilisi:) Still-tee'nin de faydası oluyor.
Birde kendini yormaman gerekiyor. Ben yorulunca hemen biraz dinleniyorum, sütün hatrına...
Tabi, sütün memeden çekilmeside gerekiyor. Bebek başlarda etkili şekilde ememez. Eğer pompan varsa çekersen sütün artırımına etki eder.

vala kizlar simdi bebegim 3 aylik oldu. sut olsun diye onu ye bunu ye gina geldi ardik bana
(sutumde oldu ama) kilo almamda çabasi tabi: (( guzelce ogunumum de yemegimi yersem fazla yorulmassam sutu iyi yetiyor. vel hasil normal ogun yemegi,bol sivi dinlenmek, stresden uzak kalmak sutu bollastiyor.(bende oyle oldu)

ben ilk oğlumda ilk hafasında sütüm yetmiyor sanıp sürekli bebişimi emziriyodum.emziriyodum o yarımsaat bir saat sonra ağlıyordu bidaha emziriyodum yine ağlıyodu.en sonunda kontrole gittiğimizde dr a sütüm yetmiyo diyecekken dr bana ne desin çok fazla beslenmiş bu bebek hazmedememiş ondan ağlıyo...akannehir.. emzirmek öncelikle psikolojiktir yeterki isteyelim ve azmedelim emzirebiliriz.beslenme konusuna gelince kısır bence süper bir süt yapıcı hem yeşillik hem bulgur hem zeytinyağı bir de susatır bol su içersiniz işte size süütttt:hulya:

kızlar benimde 2.5 ayım bebeğim çok ağladığı ve sürekli
emmek istediği için acaba sütüm mü yetmiyor
kaygılarıyla geçti ama her kontrolde ve ara kontrollerde
kilo alımının iyi olduğu görüldü bana da bir güven geldi
still tea gnc den aldığım ısırgan otu hapı ve malt içeceği hapı
3 litreden biraz fazla su süt işte benim sütün hikayesi de bu
bol sütlü günler benden de size.....

a.s.a.s.
kızlar bol sıvı alıyorum un açılımı nedir?
her gün en az 3 lt su tüketiyorum bazen 4 de oluyor
arada boza içiyorum
yoğurta dereotu doğradığım gün sütüm çoşmuştu
ayrıca aktarın önerisiyle sabah akşam bir su bardağı sıcak suya bir poşet rezene bir poşet ısırgan çayı koyup onu içiyorum
arada rezene içiyorum günde 3 fincan rezene ediyor
mutlaka bir fincan ıhlamur içiyorum
sık sık bulgurlu bir şeyler yiyorum pilav kısır gibi
çayı günde bir fincana indirdim o da açık ve limonlu
her hafta en az iki kez balık yiyorum
her gün en az bir elma bir ayva yiyorum
çok da kafaya takmıyorum
sütüm yetiyor diye düşünüyorum moral bozmuyorum
ve sonuç: hiç mama vermedim özellikle şu rezene ısırgan karışımından beri. oğlumun kilo alımına dr bile hayret etti. nasıl bu kadar kilo aldırdın dedi. boy uzaması da çok iyi.

ısırgan ve rezene karışımını iki gündür içiyorum gözle görülür bi artış oldu çoooook teşekkür ederim

c nm bak o zaman bunu da dene:) benm göğsümden fışkırıyor süt maşallahhhh:=)))

sabah akşam bir kupaya:
bir tatlı kaşığı rezene
bir tatlı kaşığı ısırgan
bir tatlı kaşığı ıhlamur
bir çay kaşığı anason
bir çay kaşığı tane kimyon
bunları sıcak suya koy bekle biraz 2-3 dk kadar sonra süzüp iç

ayrıca gene her gün öğlende rezene ısırgan karışımı çayımı içiyorum
sabah ıhlamurla kahvaltımı yapıyorum
her gün bir elma bir ayva tüketiyorum
3 lt su da cabası
valla takviye yapmıyorum artık iki ay oldu:)

zaman zaman sütümün azaltığı hatta kesiliyor zanettiğim zamanlar oldu.humana still tee içtim epey bir süre o artırdı ,baktık epey yekün tutuyor,ve artık etki etmemeye başladı eşim aktara gitti o bir karışım vermişti çeşitli bitkilerden oluşan ,abartmıyorum arkadaşlar ilk içtiğim gecenin sabahında tamamen yumuşamış olan göğüslerim:))bir uyandım sanki 2 tane kayanın üzeirnde yatıyorum,:)) o an çok komikti hemen eşime seslendim,ve epey uuzun süre sağmak zorunda kaldık,üstelik çok acımışlardı doluluktan,artı bu kış hiç hastalanmadım masaşllah bu çay korudu diye düşünüyorum
bildiğim kadarı ile yazayım içindekileri
zencefil
zerdaçal
hibiskus
ıhlamur
rezene
tarçın inşallah bol bol süt olur kuzucuklarımıza:)

arkadaşlar merhaba.benimde sütüm azdı önceleri sonra eşime dr bir arkadaşı malt içeceği önermş inanılmaz işe yarıyor.

sabah akşam bir kupaya:
bir tatlı kaşığı rezene
bir tatlı kaşığı ısırgan
bir tatlı kaşığı ıhlamur
bir çay kaşığı anason

3 lt su da cabası

Canımcım senin dereotu kürünü yaptım iki gündür aannaaaammm süt süt oldu heryer...
Benim bide her akşam bir şişe alkolsüz bira :))
gün içersinde rezene ısırgan ıhlamur papatya çayları..
Sabah kahvaltısında beyaz peynir ile öğlen yoğurtla(senin usul) dereotu...
Kuru incir arada canım tatlı isteyince.Gayet iyi süt oldu akşam üstü gögsün acımaya başladı artık. Dondurucuyada stok yapmaya başlayabildim sonunda :))
Hakiki hollanda ineği oldum zemuszemus Maşallah..

Bugün sabah senin geçen yazdıklarının aynını ender saraç TV de söyledi süt için bunlar bunlar iyi dir diye. birde tahin pekmez dedi. Ama kilo problemi olmayanlar için. Tahin Bebişlerin zeka gelişiminde çok önemliymiş. Ender saraç gibisin valla ...:teytey:

Canımcım senin dereotu kürünü yaptım iki gündür aannaaaammm süt süt oldu heryer...
Benim bide her akşam bir şişe alkolsüz bira :))
gün içersinde rezene ısırgan ıhlamur papatya çayları..
Sabah kahvaltısında beyaz peynir ile öğlen yoğurtla(senin usul) dereotu...
Kuru incir arada canım tatlı isteyince.Gayet iyi süt oldu akşam üstü gögsün acımaya başladı artık. Dondurucuyada stok yapmaya başlayabildim sonunda :))
Hakiki hollanda ineği oldum zemuszemus Maşallah..

Bugün sabah senin geçen yazdıklarının aynını ender saraç TV de söyledi süt için bunlar bunlar iyi dir diye. birde tahin pekmez dedi. Ama kilo problemi olmayanlar için. Tahin Bebişlerin zeka gelişiminde çok önemliymiş. Ender saraç gibisin valla ...:teytey:

valla bak yeni bir keşif daha:) derotlu yoğurda ben bi de çörekotu atıyorum iki gündür az da tuz başka türlü yiyemiyorum da:) çörekotu da acayip süt yapıyormuş valla ben durumdan memnunum ayrıca gün içinde ısırgan artı rezene poşet çay da içiyorum artık:)
alkolsüz bira mı var kız?
papatya da içmek lazım o da sakinleştiriyor sinirlerimize de ii gelirdi...

valla maşallah bebekler bitiremiyor dimi sütü içe içe. ay nazar değmesinnnn bol bol süt olsun inşallaahhhhhh

tahin yiyordum bir ara ama çok abartmayayım dedim malum kilolar.
bir de pekmez ama dut pekmezi yine kk da okumuştum bir arkadaşımız akşamları iki bardak ılık suya iki kaşık dut pekmezini karıştırıp içiyormuş o da acayip dolduruyormuş göğsü ama ben iki akşam anca içebildim içebilen varsa denesin pekmezi direk içemem zaten ama sabahları dut pekmezi yiyorum birkaç banak.
ay sorma şekerim süt vercez deyü atmadığımız takla okumadığımız yazı dinlemediğimiz bitkici kalmadııııı :nazar:

valla bak yeni bir keşif daha:) derotlu yoğurda ben bi de çörekotu atıyorum iki gündür az da tuz başka türlü yiyemiyorum da:) çörekotu da acayip süt yapıyormuş valla ben durumdan memnunum ayrıca gün içinde ısırgan artı rezene poşet çay da içiyorum artık:)
alkolsüz bira mı var kız?
papatya da içmek lazım o da sakinleştiriyor sinirlerimize de ii gelirdi...

valla maşallah bebekler bitiremiyor dimi sütü içe içe. ay nazar değmesinnnn bol bol süt olsun inşallaahhhhhh

tahin yiyordum bir ara ama çok abartmayayım dedim malum kilolar.
bir de pekmez ama dut pekmezi yine kk da okumuştum bir arkadaşımız akşamları iki bardak ılık suya iki kaşık dut pekmezini karıştırıp içiyormuş o da acayip dolduruyormuş göğsü ama ben iki akşam anca içebildim içebilen varsa denesin pekmezi direk içemem zaten ama sabahları dut pekmezi yiyorum birkaç banak.
ay sorma şekerim süt vercez deyü atmadığımız takla okumadığımız yazı dinlemediğimiz bitkici kalmadııııı :nazar:

Alkolsüz bira namı diğer malt içeceği var evet.. Tadı biraya pek benzemiyor daha güzel :))
İki marka var piyasada biri vitamalt biride maltana vitamalt pekmez tadındaymış ben pekmezi hiç sevmem. Küçükken kan yapar diye içire içire bıktırdılar. O yüzden maltana aldım Bayıla bayıla içiyorum..evde pekmez var ama içemem yaa hamileykende bir kaşık bile içmedim...
Şimdilik çok çok iyi süt durumları. Aklımda bulunsun kayınvalidem gelince birara yüzüne fışkıtcam :roflol:xamanında sütün yok sütün yok aç bu çocuk benimki fışkırırdı zaptedemezdim diyordu gelsin elini yüzünü yıkasın sütümle şimdi sırnaşık şey Başka keşfin olursa haberimiz olsunn..opuyorumnanaktan

sabah akşam bir kupaya:
bir tatlı kaşığı rezene
bir tatlı kaşığı ısırgan
bir tatlı kaşığı ıhlamur
bir çay kaşığı anason

3 lt su da cabası

slm hanımlar 2 aylık prematüre bi kızım var sütümün daha fazla olmasını istiyrm çok ii tavsiyelerde bulunmuşsunuz deneyeceğim herkese bol süt :CüvCüv:

zaman zaman sütümün azaltığı hatta kesiliyor zanettiğim zamanlar oldu.humana still tee içtim epey bir süre o artırdı ,baktık epey yekün tutuyor,ve artık etki etmemeye başladı eşim aktara gitti o bir karışım vermişti çeşitli bitkilerden oluşan ,abartmıyorum arkadaşlar ilk içtiğim gecenin sabahında tamamen yumuşamış olan göğüslerim:))bir uyandım sanki 2 tane kayanın üzeirnde yatıyorum,:)) o an çok komikti hemen eşime seslendim,ve epey uuzun süre sağmak zorunda kaldık,üstelik çok acımışlardı doluluktan,artı bu kış hiç hastalanmadım masaşllah bu çay korudu diye düşünüyorum
zencefil
zerdaçal
hibiskus
ıhlamur
rezene
ben bugün aktardan bu bitkileri alacaktım; ama zencefil, zerdeçal ve hibisküsü vermedi, bebeği etkiler dedi. diğer bitkileri tavsiye etti.

zencefil
zerdaçal
hibiskus
ıhlamur
rezene

cnm bu karışımın ölçüleri nasıl

Alkolsüz bira namı diğer malt içeceği var evet.. Tadı biraya pek benzemiyor daha güzel :))
İki marka var piyasada biri vitamalt biride maltana vitamalt pekmez tadındaymış ben pekmezi hiç sevmem. Küçükken kan yapar diye içire içire bıktırdılar. O yüzden maltana aldım Bayıla bayıla içiyorum..evde pekmez var ama içemem yaa hamileykende bir kaşık bile içmedim...
Şimdilik çok çok iyi süt durumları. Aklımda bulunsun kayınvalidem gelince birara yüzüne fışkıtcam :roflol:xamanında sütün yok sütün yok aç bu çocuk benimki fışkırırdı zaptedemezdim diyordu gelsin elini yüzünü yıkasın sütümle şimdi sırnaşık şey Başka keşfin olursa haberimiz olsunn..opuyorumnanaktan
cnm nerde satılıyor o dün eşim eczaneye sormuş bilmiyoruz demişler? ben hep eczane satar deyü düşünüyodum. fışkırt bacımm ohhhh ne kızdırıp moral bozuyorlardı beee:))) benm de bırakınca fışkırıyor suratına oğluşun:)

slm hanımlar 2 aylık prematüre bi kızım var sütümün daha fazla olmasını istiyrm çok ii tavsiyelerde bulunmuşsunuz deneyeceğim herkese bol süt :CüvCüv:

cnm dene bakalım bizde tuttu inş sende de tutar bol sütlü günler inş hepimize maşallahhhh

X