Doğuma Hazırlık Ecrin Tuana Ceylin isimlerinin gerçek anlamları

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
22 yaşındayım ben doğduğumda ne internet bu kada yaygında nede ceylin ismi. Ben ismimi cennet kapisi olarak biliorum edebiyat hocam arastirmisti Ve yengeç yuvası die bir şey ilk defa duyuyorum şaşırtıcı dil bilimcimi bu insanlar anlamadım hem zaten neyi degistirir ki en manidar isim olsa kisilik düzgün olmadıktan sonra Butun degerini kaybeder.
Ecrin isminide cok beğenirim kızım olursa Ecrin koymak isterim adını. Ceylin'le uyumlu olur.

sitenize yeni hatıldım kızımın ismiyle ilgili çıkan saçma sapan söylentilere yanıt vermek istedim.kızıma ceylin ismini koydum severekte söylüyorum çocucuğumun isminin anlamına yengeç denmesi beni üzüyor isimlerin anlamlarının güzel olması gerekio evet ama kimse ada toprak su kuzey güney gibi isimlerde var kuranda geçmio bunlar die kimse söylemio ben kızıma bu ismi cennete açılan kapı sıfatıyla koydum o yüzden boş konuşanlar beni ilgilendirmiyor benim gibi olan arkadaşlar lütfen üzülmeyin insanlar aynadır nasıl bakarsa karşısındakine öyle görür

sitenize yeni hatıldım kızımın ismiyle ilgili çıkan saçma sapan söylentilere yanıt vermek istedim.kızıma ceylin ismini koydum severekte söylüyorum çocucuğumun isminin anlamına yengeç denmesi beni üzüyor isimlerin anlamlarının güzel olması gerekio evet ama kimse ada toprak su kuzey güney gibi isimlerde var kuranda geçmio bunlar die kimse söylemio ben kızıma bu ismi cennete açılan kapı sıfatıyla koydum o yüzden boş konuşanlar beni ilgilendirmiyor benim gibi olan arkadaşlar lütfen üzülmeyin insanlar aynadır nasıl bakarsa karşısındakine öyle görür

Herkes burda iyi niyetiyle yorum yapiyor, yorumlara üzülmenizi kimse istemez.
Bak, siz de demissiniz "ben kızıma bu ismi cennete açılan kapı sıfatıyla koydum". Tabii hangi düsünceyle kiziniza ismini koydugunuz önemli, fakat kandirilmak sizin zorunuza gitmiyor mu?
Siz Ceylinin çok güzel anlamli ve dini bir isim sanarak koydunuz, fakat Ceylin yengeç anlaminda bir kelime...

Ceylin ismini koymayi düsünen annelere yönelik bir konu bu.
Onlari gerçek anlamlari hakkinda bilgilendirmek önemli.
Yoksa onlar da daha gerçek anlamini ögrenip üzülecekler.

Ada, Toprak, Su gibi isimlerin anlamli zaten orta da.
Herkes bu isimlerin anlaminin ne oldugunu biliyor.
Kimse demiyor ki "Su cennete açilan kapinin adi" .

Biz burda zaten kimsenin cocugunun ismini kötülemek istemiyoruz.
Fakat annelerin kandirilmasini istemiyoruz!

Ceylin ismi benim cok hosuma giden bir isim soulediklerimi lutfen yanlis anlamayin. Sadece dini bir anlami var kuran i kerim de geciyor diye cocugun adini melodik olarak cok kotu bir isim koymaya gerek yol bence. Oyle isimler duyuyorum ki tamam iyi hos islami bir anlami var ama kulaga gelisi hic guzel degil..
Tuana ismi ile ilgili durumu daha once de duymustun Tuana degil Tuvana ve cok guzel bir isim bence..
Bebeginin adini Ceylin koyanlar da hic uzulmesinler bence cunku kulaga cok guzel geliyor.

Herkes burda iyi niyetiyle yorum yapiyor, yorumlara üzülmenizi kimse istemez.
Bak, siz de demissiniz "ben kızıma bu ismi cennete açılan kapı sıfatıyla koydum". Tabii hangi düsünceyle kiziniza ismini koydugunuz önemli, fakat kandirilmak sizin zorunuza gitmiyor mu?
Siz Ceylinin çok güzel anlamli ve dini bir isim sanarak koydunuz, fakat Ceylin yengeç anlaminda bir kelime...

Ceylin ismini koymayi düsünen annelere yönelik bir konu bu.
Onlari gerçek anlamlari hakkinda bilgilendirmek önemli.
Yoksa onlar da daha gerçek anlamini ögrenip üzülecekler.

Ada, Toprak, Su gibi isimlerin anlamli zaten orta da.
Herkes bu isimlerin anlaminin ne oldugunu biliyor.
Kimse demiyor ki "Su cennete açilan kapinin adi" .

Biz burda zaten kimsenin cocugunun ismini kötülemek istemiyoruz.
Fakat annelerin kandirilmasini istemiyoruz!

yengeç argo gibi bir karşılık böyle bir anlamı oduğunu bilmiyordum,teşekkür ederiz aydınlattığınız için :))

yenge%C3%A7.jpg

hayır bir kişi de dese ki ben şu sözlüğe şu islami kaynağa efendim şu tefsire baktımşöyle dese tamam amenna koyarım başımın üstüne bana gösterilen kaynak ne? internet. ben asıl buna dayanamıyorum.

hayır bir kişi de dese ki ben şu sözlüğe şu islami kaynağa efendim şu tefsire baktımşöyle dese tamam amenna koyarım başımın üstüne bana gösterilen kaynak ne? internet. ben asıl buna dayanamıyorum.

merhaba kzızmın ismi ecrin koymak istediğimde bu kadar yaygın fılan olduğunu bilmiyordum kuran ı kerim okurken eşimin dikkatini çekmişti sonra araştırmaya başladığımızda mesela yasin i şerifin mealine bakdığımda mükafat olarak geçiyordu özellikle hamdi yazarın çevirisnden başlayıp en az 5 meal araştırdım hepsinde mükafat diye geçiyor.içim rahat etmedi internetteki olumsuz söyleyişlerden dolayı ilçe müftüsüne danıştım o da mükafat dedi bende bunlara inanıp güvenip ecrin ismini koydum. Lütfen kimse kimsenin kalbini kırmasın herkesin çocuğu kendine özeldir isminin anlamı ister mükafat olsıun ister ücret olsunn kızım bana ait ve ben onu ismiyle seviyorum.anne babaları üzmeye kafasını karıştırmaya kimsenin hakkı yok.
madem böyle bir durum var diyanet bu isimler konulurken cıkıp açıklama yapardı sonuçta isim istatistikleri onlarada ulaşıyor.
sevgili arkadaşlarım güzel gören gören düşünür sevgiyle kalın

Son düzenleme:
Isim bulmak çok zor ya benimde kızım olacak büyük ihtimalle şimdiden kara kara düşünüyorum birtürlü karar veremiyorum

merhaba kzızmın ismi ecrin koymak istediğimde bu kadar yaygın fılan olduğunu bilmiyordum kuran ı kerim okurken eşimin dikkatini çekmişti sonra araştırmaya başladığımızda mesela yasin i şerifin mealine bakdığımda mükafat olarak geçiyordu özellikle hamdi yazarın çevirisnden başlayıp en az 5 meal araştırdım hepsinde mükafat diye geçiyor.içim rahat etmedi internetteki olumsuz söyleyişlerden dolayı ilçe müftüsüne danıştım o da mükafat dedi bende bunlara inanıp güvenip ecrin ismini koydum. Lütfen kimse kimsenin kalbini kırmasın herkesin çocuğu kendine özeldir isminin anlamı ister mükafat olsıun ister ücret olsunn kızım bana ait ve ben onu ismiyle seviyorum.anne babaları üzmeye kafasını karıştırmaya kimsenin hakkı yok.
madem böyle bir durum var diyanet bu isimler konulurken cıkıp açıklama yapardı sonuçta isim istatistikleri onlarada ulaşıyor.
sevgili arkadaşlarım güzel gören gören düşünür sevgiyle kalın

hanımefendi kimse kimseye bir şey yapmıyor. bakın siz doğru cevabı zaten bulmuşsunuz. maaşımız da yaptığımız iş için aldığımız mükafat değil midir? ne deriz günlük hayatta? Allah ecir sabır versin bu da aynı kökten geliyor. bizim burada anlatmak istediğimiz her isme internette yanlış anlamlar yüklenp insanların kandırılmasıydı bunu önlemeye çalıştık. kızınız adıyla yaşasın araştırmanızı yapıp bilerek ve iç rahatlığı ile koymuşsunuz. peki bunları hiç yapmayıp yalnızca internetteki
doldurma anlmaları kullananlara ne demeli? susalım değil mi? Temel'in Büdü fıkrasına dönecek en sonunda bu iş.

hanımefendi kimse kimseye bir şey yapmıyor. bakın siz doğru cevabı zaten bulmuşsunuz. maaşımız da yaptığımız iş için aldığımız mükafat değil midir? ne deriz günlük hayatta? Allah ecir sabır versin bu da aynı kökten geliyor. bizim burada anlatmak istediğimiz her isme internette yanlış anlamlar yüklenp insanların kandırılmasıydı bunu önlemeye çalıştık. kızınız adıyla yaşasın araştırmanızı yapıp bilerek ve iç rahatlığı ile koymuşsunuz. peki bunları hiç yapmayıp yalnızca internetteki
doldurma anlmaları kullananlara ne demeli? susalım değil mi? Temel'in Büdü fıkrasına dönecek en sonunda bu iş.

merhaba çok şükür gerekli araştırmamı yaparak koydum kızımın ismini ama birkaç kişininde bu böyle değildir demesiyle düşüncemi değiştirmem.Fakat internetteki anlamlarına kanıp kanmamak ailenin kendi insiyatifindedir ve bu sorumluluk onlara aittir şuan herkes nette varolan bilgi kirliliğininden haberdardır diye düşünüyorum.Bu isimler yaygınlaştıktan sonra kimsenin içine şüphe düşürmeye gerek yok bence bu isimler için uyarılar isimler yaygınlaşmaya başlanmadan yapılmalıdır.

merhaba çok şükür gerekli araştırmamı yaparak koydum kızımın ismini ama birkaç kişininde bu böyle değildir demesiyle düşüncemi değiştirmem.Fakat internetteki anlamlarına kanıp kanmamak ailenin kendi insiyatifindedir ve bu sorumluluk onlara aittir şuan herkes nette varolan bilgi kirliliğininden haberdardır diye düşünüyorum.Bu isimler yaygınlaştıktan sonra kimsenin içine şüphe düşürmeye gerek yok bence bu isimler için uyarılar isimler yaygınlaşmaya başlanmadan yapılmalıdır.

Konunun açılış tarihine bakarsanız bizim de bu konuyu çoktan kişilerin inisiyatiflerine bıraktığımızı görürsünüz. Ara ara alevlendirenler olunca konu da takrar gündeme geliyor. Ben bir dilbilimci olarak mesleki sorumluluğumu yerine getirdim. Doktorlar sigara içen hastalarına zaten başmlamış karışmayalım mı diyor? bahsettiğiniz bilgilendirme sorumluluğu Türk Dil Kurumu'na aittirr ne yazık ki hiçbir şey yapılmıyor. Ve bilgi kaynaklarını bilinçli kullanan insanlarla ilgili sizin kadar iyimser değilim.

inanın için rahat etmedi akşam tekrar baktım özellikle kuranı kerimde geçen yerlerde araştırdım.Ecrin mükafat,ecren ücret olarak geçiyor.Kök olarak ecr den geliyor ama kelime anlamı tamamen farklı.Neyse dediğim gibi önemli olan gönül ferahlığı benim için.Sizde sağlıcakla kalın

tuana ya da tuvana diye konan isim yunanca kökenli bir kelime. Cennete düşen ilk yağmur damlası anlamı da mitolojik bir hikayeden geliyor diye biliyorum. kuranla ilgisi yok diye biliyorum. Anlamında cennet geçiyor diye bizce kutsal sanılarak koyuluyor. Türkçe isim koymak isteyenlere duyurulur.

X