sperm tahlili sonucu

kucuks1

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
26 Aralık 2008
3
0
doktor bey merhaba, lütfen eşimin en son yaptırdığı sperm tahlilini yorumlarmısınız, ayrıca eşim 2 yıl önce varikosel ameliyatı olmuştu ve ameliyat öncesi sperm sayısı 400 bindi.Acaba sperm sayısının düşük olmasının sebebi varikoselmiydi?doğal yoldan hamile kalma şansım var mı? tüp bebek deniyoruz sonuçlar olumsuz. cevaplandırırsanız memnun olurum teşekkür ederim.
ANALİZ SONUCU
sperm sayısı(milyon/ml) - 4
toplam sperm sayısı - 10
hızlı doğrusal hareketli % 0
yavaş doğrusal hareketli % 75
yerinde hareketli %0
hareketsiz % 25

ıyı calısmalar
ben 4 dusuk yaptım malesef yaplan arastırmalarda ofıs kan tahlıllerı falan hıcbır sorunun olmadıgı tespıt dıldı tekrarlayan dusuklerde esımın spermlerınınde tahlıl edılmesı gerkırmı bu dusuklere sebep olabılırmı sımdıden tesekkur ederım ıyı calısmalar

ıyı calısmalar
ben 4 dusuk yaptım malesef yaplan arastırmalarda ofıs kan tahlıllerı falan hıcbır sorunun olmadıgı tespıt dıldı tekrarlayan dusuklerde esımın spermlerınınde tahlıl edılmesı gerkırmı bu dusuklere sebep olabılırmı sımdıden tesekkur ederım ıyı calısmalar

Merhaba umut_sevgim,

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum, gebe kalamama gibi üstüste düşükler yaşama da oldukça zor bir durum. Yaşadığınız düşüklerin nedenini araştırmada, yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile sadece anatomik yapınız üzerinde durulmuş. Bunlar da gerekli elbette, ancak, bağışıklık sisteminiz, gen mutasyonları ve pıhtılaşma faktörlerinizin de incelenmesinin gerektiğini, ve sonuçların bütüncül bir yaklaışma yorumlanamsı gerektiğini düşünüyorum. Eşinize ait sperm özelliklerinin bilinmesi de çözümün anahtarlarından bir tanesi. Bu sperm analizinin de mutlaka bir tüp bebek merkezinde Kruger kriterlerine göre incelenmesi bir o kadar önemlidir.

Tüm bunların sonuçlarını yine burada yorumlayabiliriz. Herşey normal çıkarsa eğer, o zaman mikroenjeksiyonla dışarıda döllenmenin sağlanarak, rahminize yerlerştirilecek embriyolarda PGD ile inceleme yaparak, genetik yönden sağlıklı olanları transfer etme yoluna gidilebilir.

Sağlıklı günler ve doğru-etkin tedavilerle buluşmanızı dilerim.

--------------------------------------------------------------------------------

hocam merhaba eşimin sperm sonuçlarını yazıyorum.. yaşadıım yerdeki doktorlardan bir açıklama alamadık. yardımcı olurmusunuz.. sonuçlar gebeliğe engel teşkil ediyormu..

görünüm...opak
miktar......4cc
çözünme...30
viskozite... normal
ph...8.0
sperm sayısı...12.000.000 /ml de,
48.000.000 tüm semende

sperm hareketi
a tipi (ileri progresif ) hareketli.....%40
b tipi hareketli.......%20
c tipi (yerinde hareketli).....%10
hareketsiz....%30

sperm morfolojisi
normal morfolojide....%16
baş anomalisi......%47
orta parça anomalisi....%:12
kuyruk anomalisi.....%25

mikroskopi... 1-2 spermatogenetik hücre izlendi.

X