Kırmızı Lahana Salatası Nasıl Hazırlanır?

seerni

hoşgeldin Nehir
Kayıtlı Üye
27 Eylül 2007
1.301
5
38
genelde lokantalarda otellerde salata menüsünde görüyorum pembemsi kırmızı lahana tadıda ekşimtırak çok seviyorum. Ama evde nasıl yapılır bilmiyorum. pazarda mor lahana var ondanmı yapılıyor yoksa bu lahananın başka bir çeşidimi var?.... lütfen yardım edin.........

canım evet pazarlardaki mor lahanadan alıyosun...ince ince doğrayıp tuzla ovuyorsun....eziliyo ve yumuşuyo....daha sonrada elma sirkasi ve limon suyu ekliyorsun damak tadına göre dolapta ağzı kapalı bir cam kasede arasıra karıştırarak 1 gün bekletiyosun....nefis oluyor....

resim görmek istersen...

Leziz Yemekler - Blogcu

teşekkürler canım şimdi hemen denemeye gidiyorum ama elma sirkem yok bu seferlik üzüm sirkesi ile yapıcam bakalım güzel olacakmı

Bende elma sirkesi olmayınca üzüm sirkesiyla yapıyorum.....ve 1 2 saat sonra yemeğe başlıyorum bile.....inşallah beğenirsin........

canım evet pazarlardaki mor lahanadan alıyosun...ince ince doğrayıp tuzla ovuyorsun....eziliyo ve yumuşuyo....daha sonrada elma sirkasi ve limon suyu ekliyorsun damak tadına göre dolapta ağzı kapalı bir cam kasede arasıra karıştırarak 1 gün bekletiyosun....nefis oluyor....

resim görmek istersen...

Leziz Yemekler - Blogcu

ya bu tarıfı nette gorup yapmıstım cunku dısarda bu salatayı yemeyı cok sevıyorum bıde heveslenmıstımkı ama hıc guzel olmadı oldugu gıbı dokmek zorunda kaldım.allahtan deneme amaclı az bır mıktar yapmıstım

keri 34 canım ben yaptım çok ta güzel oldu kaç defa denedim sana bir kaç önerim var bide öyle dene:
tuzla ovduktan sonra lahanayı yıka tuzlu kalmasın limonu az koy sirkeyide fazla koyma fazla sulu
olmasın
bir gün sonra yemek için çıkardığında limonu tuzu ve zeytin yağını ekle işte ozaman tam dışarda yediğimiz gibi oluyo
ben böyle yapıyorum..

benim aldığım bir duyuma göre bildiğimiz beyaz lahanayla kırmızı lahanayı karıştırıp yapıyorlar. aynı turşu gibi yapılıp bi süre açılmadan bekletiliyor.. kırmızı lahana rengini beyaz lahanaya veriyor..

Bu saltanın sırrı bol tuz ve sirke ile iyice ovmakta.
Benim de ilk denmelerim hüsranla sonuçlanırdı ama azmettim ve başardım aynı otellerdekiler gibi oluyor, iyice ovun rengi açık mor olacak, bekletip yerseniz tadına doyamassınız.

vereliniortakselam kizlar bende kirmizi lahanayi ince ince kiydiktan sonra süzgece aliyorum üzerine 2 yemek kasigina yakin toz seker koyuyorum önce güzel ovuyorum sonrada yikiyorum yumasacik oluyor sonrada bol limon .zeytinyagi döküyorum cok güzel oluyor mideyi rahatsiz etmiyor yerimseniben

keri 34 canım ben yaptım çok ta güzel oldu kaç defa denedim sana bir kaç önerim var bide öyle dene:
tuzla ovduktan sonra lahanayı yıka tuzlu kalmasın limonu az koy sirkeyide fazla koyma fazla sulu
olmasın
bir gün sonra yemek için çıkardığında limonu tuzu ve zeytin yağını ekle işte ozaman tam dışarda yediğimiz gibi oluyo
ben böyle yapıyorum..

:lepi::lepi::lepi::lepi:
bende böyle yapıyorum

Ben lahanayı ince ince doğrayıp sirke koymadan bol tuzla 20 dk kadar ovuyorum.Sonra yıkayıp içine mısır limon suyu ve yağını ekliyorum.

ben nar ekşisi ve limon koyuyorum. sirke koymuyorum.

bir de aynı işlemi beyaz lahana için de yapıyorum . o da çok lezzetli oluyor..

tavsiye ederim

nerde bekletiyosunuz peki kızlar, buzdolabındamı oda sıcaklığındamıbilmiyorumkismile

gecen gün misafiirm geldi mor lahana salatası yaptım ama bunu ilk defa yaptım çook güzel oldu önceden normal ince ince doğrardım limon yağ ile yapardım ama şimdiki yaptığım daha güzel oldu lahanayı rondodan gecirdim üzerine yoğurt mayonez sarımsak tuz ve cok az sıvı yağ koydum karısınca rengi lila oldu aklinialirimsmile tadına rengide çook güzel oldu denemenizi tavsiye ederimm

bende arkadaşımda yemiştim çok beyenmiştim. her pazara gittiğimde mutlaka alırım mor lahanayı. ben şöyle yapıyorumm
lahanayı rendeliyorum . tuzla ovalayıp yıkıyorum.. sarımsaklı yoğurtla karıştırıyorum. süpper oluyor.. rengide lila oluyor görünüşten belli zaten güzel olduğu bide böyle deneyin derimcokacimcoook

lahanayı bide kırmızı biberle yapın salatasını oda çok güzel oluyo çok yemek ayıran kolay kolay bişi beğenmeyen kıl kocamında çok hoşuna gitmişti tavsiye ederim

Bir şey soracağım, bir arkadaşımın annesi dedi ki, kırmızı lahana yıkanmazmış. Dışındaki birkaç yaprağı soyup atmak yeterliymiş. Doğru mu kızlar? Siz yıkıyor musunuz marul gibi? Yoksa dışını soymak yeter mi?

Bir de ben ince ince doğramayı beceremiyorum. Rondoda çok az çevirsem doğranmış gibi olur mu, ille bıçakla yapmam mı gerek? Nasıl ince kıyacağım bunu?

Son düzenleme:
X