hamileyim ve diş tedavisinden aşırı korkuyorum yardım

E

EU1

Ziyaretçi
arkadaslar 23 haftalık hamileyim çok dişim agrıyor bgn dişçiye gittim kanal tedavisi önerdi ben çektirelim dedim o da ikiside aynı iğne yapcam sonuçda dedi birde asla korkmaman lazım dedi ama ben daha o dişlerime bakarken gerildim ne yapmalıyım benim gibi olup korka korka diş çektiren varmı yada tedavi yaptıran bişey oldumu ters gittimi?acayip korkuyorum birde enfeksiyon başlangıcı varmış dişde bebege daha çok zararlı ihmale gelmez dedi doktor.ben doğumdan onraya bırakayım dedim de o da böyle söyledi ne yapayım ne olur bişey yazın normaldede çok agrıyo parol içiyorum:a015:

ahh canım benimde en arka dişim mahvolmuş..
tamamen çökmüş içi..çürükten..
iğrenç yani..
bende doktoruma 2sinde gittiğimde sorucam kısmetse.

Ben dün gittim, yarım doz lokal anestezik verdi sonra gerekli işlemleri yaptı. Bu anesteziklerin genelde etken maddesi lidocaine ve gebelik risk kategorisi B, yani içtiğin Parol'le aynı. B demek, genel olarak bugüne kadar bebeğe bir etkisi görülmemiş, ama kesin olarak da bir şey söylenemez demek. Özetin özeti, Parol'le ne riskin varsa, yapılacak iğneyle riskin de aynı.

Eğer 3. trimesterde dişin çok kötü olursa o zaman ağrılı bir işlemde erken doğum yapma riskin var, o nedenle doktorla diş işlerinin ikinci trimesterde halledilmesini öneriyorlar.Yani doğum sonrasına ertlenemeyeceği belliyse hiç korkma, geç de kalma bence.

doktor korkuyorsan ikinci üçüncü evre falan farketmez erken doğum başlar dedi yani asla korkmayacakmışım ama malesef ne yapayım ya yardım edin şuan bile agrıyor doğumdan sonraya bırakmak riskli zaten korka korka çektiren biri varsa bende düşünmiycem çektircem acayip tırsıyorum iğnesinden kerpetenle çekeceginden hepsinden çok korkuyorum:KK43:(

doktor korkuyorsan ikinci üçüncü evre falan farketmez erken doğum başlar dedi yani asla korkmayacakmışım ama malesef ne yapayım ya yardım edin şuan bile agrıyor doğumdan sonraya bırakmak riskli zaten korka korka çektiren biri varsa bende düşünmiycem çektircem acayip tırsıyorum iğnesinden kerpetenle çekeceginden hepsinden çok korkuyorum:KK43:(

Ya o kadar da değil, insan o koltuğa oturunca tabii ki geriliyor, bir de ağız açık, ağız kasları acıyor falan ama kendine sakinlik telkin et. Elini kolunu rahat bırak mümkün olduğunca. Bir de bence çektirmektense kanal tedavisini düşün, çünkü kısmetse doğumuna 4-5 ay var, çektirirsen o sürede diğer dişler arayı kapatmaya başlar. Yeni diş yaptırırken de sorun yaşarsın.

Korkma sakinleştir kendini.

hadi ya ay napıcam ben kanalı hiç kaldıramam gibime geliyor çektirmekden o kadar tırsıyorum kanal tedavisini anlattı doktor iyice korktum zaten gerçi kanaldada 1 kez iğne yapcam çekerkende dedi kanal yapalım kaybetme dişini dedi ama benim gözümde şuan diş yok bebegimi kaybetmek istemiyorum ya elimi kolumu serbest bırakmaya çalışırım ama canım acıyınca sıkarım kendimi o zaman bişey olurmu acaba? brde 2. veya 3. dönemde oluşun faretmez herzaman korktugun sürece riskin var dedi bu beni korkuttu off ya şu sitede korkarak diş çektiren yokmu acep:KK43:(

aradığın kişi benim canım
şimdi sana hikayemi anlatayımmm bende bebiş istemeye başladığımda ki dişlerin hamilelikte sorun çıkarma ihtimaline ve bunun bebeğime zarar verebileceği düşüncesine iyice kafayı takınca bi arkadaşımın zoruyla gitmiştimm ama karar verdikten sonra gitmem 1 haftayı buldu ve ben o hafta boyunca hiç uyku uyumadım(ne aptalmışım)neyse randevu günü geldi arkadaşımla dişçiye gittik kaçıç yoktu ya çektirecem ya çektirecem ama korkudan bayılacam o dereceyim yaniii aynen senin dediğin gibi o berbat işkence aletlerini ve bana ne kadar acı vereceğinin hayallerini kuruyorum psikopata bağlamışım yaniii

herneyse odaya girdim ben internetten de aldığım bilgiler doğrultusunda doktora ne kadar korktuğumu anlattım o da beni saolsun rahatlatmak için elinden geleni yaptı güzel slow bi müzik açtı ortamı yumuşatmak için sonra yapacağı işlemleri anlattı bana acı hissettiğim an kesinlikle dişime dokunmayacağını ve işaret vermem gerektiğini söyledi.neyse iğneyi yaptı ve bana önceden ağzın burnun yamulacak uyuşmadan demişlerdi kaslarını kontrol edemezsin bi süre demişlerdi bende öyle olacak sandım ama benim sadece çekilecek olan dişim uyuştu başka hiç biyerde uyuşma olmadı biliyomusun tabi ben o sırada gözlerimi kapadım hiç bişey görmek istemedim ki görsem zaten kalkardım herhalde o koltuktan o an.herneyse uyuşmuşmu diye önce kontrol etti acı varmı diye sordu bende hiç bişiy hissetmediğimi söyledim sadece dokunma hissi var o kadar herneyse 1 dakika bile sürmeden işlem bitti ki ben bittiğine inanamadım çünkü anlamıyosunn yaniii hatta doktor kandırdı beni daha bitmedi diyee

biraz uzun oldu ama ayrıntılı anlatmak istedim inan bana en ufak sızı bile yokkk gittiğinde sende göreceksin canımmm bacakları zangır zangır titreyen ben korkudan senelerce o dişi çekilecek hale getiren ben dişçiye gitmemenin bana nelere malolduğunu görünce çok üzüldüm tabiii ve diş çekimi bile acısız bi işlemmiş yaniiii

hay eşşek kafam dedim

ama önemli olan canım doktoruna gittiğinde mutlaka bu konuda kendisini uyar ve bence doktorunu da değiştir seni rahatlatacağına korkutan bi doktor seni daha fazla strese sokmaktan başka hiç bi işe yaramaz canım kendini güvende ve rahat hissedeceğin bi doktor bul bence canımmm

ve bence daha fazla erteleme bian önce git kurtull ve kurtulunca biz de haber ver çünkü bekleme dönemi daha işkence dolu bilirim o işkenceyi çekmeye değmiyo inan

cnm sağolasın iyiki yazmışsın bende aynı senin gibiyim acayip korkuyorum sen bunları yaşarken hamilemiydin kaç haftalıkdın?doktor doğumu başlatır demesinede acaip tırstım çünkü?

canım önce kendi dr'un ne derse ona yönel eğer bebeğe zararı yoksa diş tedavinin yaptır....

bebege zararı yok doktorum öyle dedi ama korku olayı varsa erken doğum olabilirmiş bende çok korkuyorum

8 aylık hamileyim dişlerim çok ağrıyor..:çok üzgünüm:ne yapacağımı bilmiyorum.doktorum diş doktora görün dedi ama yapacapı tedavi bebeğe zarar verir diye gitmeye çekiniyorum.Bu konuda bilgisi olan varmı önerebileceği bişe varmı ?ne iyi gelir?tuzlu ılık su gargarası dışında.

20 haftalığım..2 hafta önce kanal tedavisi yaptırdım..bir sakıncası yok..doktor öyle dedi..hem yaptırmasam hiçbirşey yiyemiyordum ki..şimdi rahatım..

ben de 30 haftalık iken kanal tedavisi yaptırdım..Lokal olarak iğneyle uyuşturdu..psikolojik olarak kendinizi rahat hissetmeye bakın..Çünkü çok gerilmek erken doğumu tetikleyebiliyormuş..Bir de şöyle düşünün..En fazla 15 dakikalık bir işlem...Sonra Allah'ın izniyle bebek de sen de rahat ediyorsun...Kanal tedavisi yaptırıncaya kadar ben de 20 gün falan diş ağrısı çektim,geceleri uykusuz kaldım...Gerçekten boşuna çekmişim o eziyetleri...Allah'ıma şükür ...Şimdilik bir sorun yok..34.haftadayım...

aradığın kişi benim canım
şimdi sana hikayemi anlatayımmm bende bebiş istemeye başladığımda ki dişlerin hamilelikte sorun çıkarma ihtimaline ve bunun bebeğime zarar verebileceği düşüncesine iyice kafayı takınca bi arkadaşımın zoruyla gitmiştimm ama karar verdikten sonra gitmem 1 haftayı buldu ve ben o hafta boyunca hiç uyku uyumadım(ne aptalmışım)neyse randevu günü geldi arkadaşımla dişçiye gittik kaçıç yoktu ya çektirecem ya çektirecem ama korkudan bayılacam o dereceyim yaniii aynen senin dediğin gibi o berbat işkence aletlerini ve bana ne kadar acı vereceğinin hayallerini kuruyorum psikopata bağlamışım yaniii

herneyse odaya girdim ben internetten de aldığım bilgiler doğrultusunda doktora ne kadar korktuğumu anlattım o da beni saolsun rahatlatmak için elinden geleni yaptı güzel slow bi müzik açtı ortamı yumuşatmak için sonra yapacağı işlemleri anlattı bana acı hissettiğim an kesinlikle dişime dokunmayacağını ve işaret vermem gerektiğini söyledi.neyse iğneyi yaptı ve bana önceden ağzın burnun yamulacak uyuşmadan demişlerdi kaslarını kontrol edemezsin bi süre demişlerdi bende öyle olacak sandım ama benim sadece çekilecek olan dişim uyuştu başka hiç biyerde uyuşma olmadı biliyomusun tabi ben o sırada gözlerimi kapadım hiç bişey görmek istemedim ki görsem zaten kalkardım herhalde o koltuktan o an.herneyse uyuşmuşmu diye önce kontrol etti acı varmı diye sordu bende hiç bişiy hissetmediğimi söyledim sadece dokunma hissi var o kadar herneyse 1 dakika bile sürmeden işlem bitti ki ben bittiğine inanamadım çünkü anlamıyosunn yaniii hatta doktor kandırdı beni daha bitmedi diyee

biraz uzun oldu ama ayrıntılı anlatmak istedim inan bana en ufak sızı bile yokkk gittiğinde sende göreceksin canımmm bacakları zangır zangır titreyen ben korkudan senelerce o dişi çekilecek hale getiren ben dişçiye gitmemenin bana nelere malolduğunu görünce çok üzüldüm tabiii ve diş çekimi bile acısız bi işlemmiş yaniiii

hay eşşek kafam dedim

ama önemli olan canım doktoruna gittiğinde mutlaka bu konuda kendisini uyar ve bence doktorunu da değiştir seni rahatlatacağına korkutan bi doktor seni daha fazla strese sokmaktan başka hiç bi işe yaramaz canım kendini güvende ve rahat hissedeceğin bi doktor bul bence canımmm

ve bence daha fazla erteleme bian önce git kurtull ve kurtulunca biz de haber ver çünkü bekleme dönemi daha işkence dolu bilirim o işkenceyi çekmeye değmiyo inan

:KK66:çok güzel anlattın arkadaşım

X