Ana baba duas

Nadas

Guru
Kayıtlı Üye
31 Temmuz 2008
2.925
55
38
kızlar günaydın..
ben evlilikte ana baba duası almanın
çok önemli olduğunu düşünüyorum
hatta en başta onların ne düşündüğü önemli diyorum
belki de anneme çok düşkün olduğum için böyle
hissediyorum ama ana babanın kalbini kararttıktan sonra
yapılan evlilikten hayır glmez diye düşünüyorum
ee peki onları mutlu etcez diye kendi beklentilerimizden
isteklerimizden vazgeçersek ne olcak?
örneğin sirf onlar mutlu olsun diye hiçbirşeye ses çıkarmamak
onlar istedi diye uygun gördükleri biriyle evlenmek falan filan...
peki aranızda var mı anne babasının rızası olmadan evlenip çok mutlu olan?

ben bekarım...etrafıma baktıgımda...anne baba rızası olmadan evlenenlerın cokta mutlu olmadıgını .görüyorum....
ama bır sekıldede evliligini yürütüyorlar....öyle yada böyle....belki boşanmalarda oluyor...

ama ...mutlu olanlarda var...azda olsa...ıyıkıde karsı gelmişim ıyıkıde evlenmişim dıyenlerde var...

ailenin evlen dedıgı kımseylede ...hemen evlenilecegini sanmıyorum..yanı zorlada bır sey olmaz...
evlilik bu...aynı evı aynı sorunu aynı yatagı ve her seyı paylasıyorsun...
evet tanıdıktan sonra evlenıle bılır...ama hiç tanımadan sırfta aile istıyor dıyede evlenmem sahsen....

hayatı ..yanlışlarıyla gunahları ve sevaplarıyla yasıyacak olanda bızlerız..
belkı yanlışlarımız bıze olgunluklaştıracak.. ve akıllanmamızda işe yarıyacaktır...

anne babt duası yabıkı tek evlılıkte degıl hayatın tum alanlarında ..işe yarıyor..
allah basımızdan eksık etmesın...

Son düzenleme:
ben eşimle evlenmeden önce babam buna karşı çıkmıştı çünkü eşimin gerçekten zor bir mesleği var.. eşim asker.. tayin tayin gezersiniz köylerde kalırsınız sen şehirde büyüdün köy hayatına alışamazsın demişti... eşim de baban seni bana vermezse bana kaç demişti.. ama ben eşime karşı çıkmıştım asla kaçarak evlenmem ama babamı mutlaka ikna etmenin bir yolunu bulurum demiştim.. sadece evlilik konularında değil, her konuda ana-baba rızası-duası önemlidir.. sonunda babamı ikna etmeyi başardım ve çok mutlu bir yuva kurdum.. şuan babam bana kızım allah razı olsun senden güzel bir yuva kurdun ve yüzümü yere eğmedin senden de, kocandan da allah razı olsun der hep..

anne baba duası önemlidir tabıkı....
anne ve babanın çocuğu için yapacağı dua kabul olumuş hak nazarında..
o yuzden çok önemli

benim evliliğimde iki ailenin de pek rızası olmadı.
eşimin ailesi beni başta istemedi. geçerli bir nedenleri de yoktu, olsaydı ayırmayı başarırdılar. (kendi memleketlerinden değildim diye istenmedim.)

eşimin ailesinin davranışları,saygısızlıkları sonunda ailem, böyle bir aileye gelin gitmemi istemedi. eşimi baştan beri seviyorlardı ama ailesinden dolayı çok soğudular. ailemin önceden gördüğü olumsuzlukları hep yaşadım, ama geçti gitti. sakinliğe kavuştuk çok şükür.

kişiler kendilerini bildikten sonra anne babaların gönlü olacak diye onların istedikleri şekilde yaşamamalılar bence. biz de çok taviz verdik ama ne onlar mutlu oldu ne de biz.
ailelerin çocuklara fikrini söyleyip kendilerini geri çekmeleri lazım. büyükler sınırı belirleyemiyorsa, gençlerin uygun bir dille bunu açıklamaları, yine anlatamazlarsa kendi bildiklerini yapmalarından yanayım.
kendimizi hiçe sayıp ille de büyükleri memnun etmeye çalışmak doğru değil...

Anne babanin rizasinla olan evlilikte bosanma ayrilma olmicak o evlilik cok daha mutlu olucak diye birsey yok bence, :nazar:

tabiki herkesin rizasinla olursa dahada güzel olur, ama bir yerde aile evladinin kararini kabul etmeli ve geri cekilmeli, zoraki ayirmak illede kendi dedigini kabul ettirmek yanlis....Bu birazda cocugun yasina bagli galiba...benim ikitane kizim var, 16 - 17 yasinda kalkipta bana anne ben evlenecem derse baska olur, 26 - 27 yasinda bunu derse cok farkli olur...:kahve:

anne baba bedduası almaktan çok korkmuşumdur
hep onların duasını almaya çalıştım
3 günlük yalan dünya napalım ana baba atalımmı onlarda bizim iyiliğimizi isterler elbet
onların bitanesi gözlerinin bebeğiyken hiç tanımadığımız bilmediğimiz bir insanla evlilik yapıyoruz
başımıza ne gelir allah bilir
herşey anne baba rızasıyla olmalı bence
annem babam katı bi insandır asla ben sevdiğim olsa söyleyemezdim onlara
ama eğerki gerçekten çok seviyosam açılırdım anlatırdım rızalarını alarak evlenirdim heralde

anne baba duası almadan evlenen yahut yaşamında onların sözünü kale almayan, bedduasını alan kalbini kıran bırakın dünyada iki cihanda hayır göremez .. anne ,baba bukadar önemli olmasaydı ALLLAH cc. bunu bize ayetlerinde, gönderdiği peygamberlerinde bildirmezdi ..ben buna çok dikkat ederim.çevremdede çok vardır böğle örnek .. tabi sitisnalar hariç evatlarında anne baba üzerinde hakları vardır ..mesela evlatlarını zorla evlendiremez ,işte gençler birbirini seviyo tüm şartlar uygun kişilik olsun diğer şeyler olsun mesela kızın ailesi vermiyo noluyo bu sefer kaçarak evleniyorlar .bu sefer aile evlattıktan reddetmeye kadar geliyo v.b. ama burda şuç ailede dinimizde bu tür olaylara meğil vermemek ve evlat ve aile arasına bu hiçte hoş olmayan ve insaların hayatını nerdeyse zindana çeviren ailelere karşı çıkıyor ve evlatlarınızı dengine ve gönlününde kabul ettiğine verin diyor ..

Her zaman şunu bilmiş,şunu söylemişimdir;

Anne & baba rızası,duasıyla bir evlilik yaşamak,büyük bir aile olmak bu hayatın en güzel nimetlerinden...

Her zaman anne baba duası çok önemli.
Hep üzerimde koruyucu bir kalkan olduğunu düşünmüşümdür.
Bazen öyle sıkıntılı anlardan hiçbir şey olmadan kurtulduğum olmuştur ki bence kesinlikle annemin ve babamın duaları sayesinde.

ailemle ve ailemin çokta hoş karşılamadığı erkek arkadaşım arasında kaldım,

Ben yürümeyen evliliğin duayla alakalı olduğunu düşünmüyorum.

Bu anne babanın tecrübelerinin, söylediklerinin çıkmasıyla alakalı.

Onlar bu kişi yanlış diyorsa, bununla evlenme diyorsa keyiflerinden veya illa bizim seçtiğimiz birisiyle evlensin diye değil bir bildikleri olduğu için söylüyorlar. Çünkü onlar bizim göremediklerimizi görürler, insanları çok daha iyi tanırlar ve o işin yürüyüp yürümeyeceğini çok iyi bilirler.

E anasının babasının bu fikirlerini önemsemeyip, hayırsız insanlarla bile bile lades diyenler de en sonunda anasının babasının sözüne geliyor.

İkinci sebep de anne-baba rızası olmamış kızlar kimi cahil erkekler tarafından sahipsiz sanılıyor. Yani rıza ile evlenmiş kız kadar ana-babasına nazı geçmiyeceği için mecbur benim her yaptığıma katlanacak, ses çıkaramayacak diye düşündüğünden daha bir eziyet etme, kötü davranma, ilgisiz olma, yersiz kaprisler, küsmelerle kadını bunaltıp, üzüp, hatta dayak bile atıp evliliği çekilmez kılıyorlar.

Diğer sebepte kendi rızaları olmadığı için yapılan evlilikte bir tarafı bir türlü sevmemek genelde de gelinler olur. Ve yine kimi cahil büyükler istemediği evliliği bozmanın yollarını ararlar, bzmaya çalışırlar, gider oğlunu fitler, bir huzur bırakmaz o evlilikte...

Son düzenleme:
ben ana baba rızasına çok önem veriyorum...
bi sevgilim vardı annemin rızası yoktu çok uğraştım didindim ama razı edemedim...
bana bi tek laf etti" onunla konuştuğun için sana karşı kalbim çok kırılıyor"
bunu duydum aklım başıma geldi
şimdi ben annemi kırıyorum o üzgünken ben sevgilimle evlensem bu evlilik ne derece sağlıklı olur..
bi takım sebeplerde üst üste gelince ayrıldım..
annem sevinçten ağladı...
sen beni mutlu ettin allahta sana ömür boyu yüzünü güldürecek bi eş nasip etsin dedi...
akabinde hegün dua etti canım anneciğimin duaları kabul oldu...
dünyalar iyisi kocam o bir melek ve beni hiç üzmüyor....
annecğimin duaları tuttu ben onu üzmekten vazgeçtim oda benden dualarını esirgemedi...

temmuzcum çok haklısın kararından ötürü tebrik ederim hayırlısıa.s.

Anne baba duası, rızası olmadan yapılan evliliklerin uzun ömürlü olamayacağını düşünüyorum. Sadece evlilikte değil her konuda onların duası çok çok önemli...

temmuzcum çok haklısın kararından ötürü tebrik ederim hayırlısıa.s.

yorumun için ben teşekkür ederim...
böyle konularda mantıklı hareket etmek gerekiyor..
bizi büyüten anne babalrımızı görmezden gelmemeliyiz...

tabi ki ana babanın rızasını hayır duasını almak iyi olur ama öyle analar babalar var ki ruh hastsı kendinden başka kimseyi düşünmeyen, evladını bile düşünmeyen zevkine yaşayanlar var, onlarada ne yapsan memnun edemezsin zten allah affetsin yinede.........

X