Gebelik Konusunda En çok Merak Edilen Sorular ve Cevapları..

başka bir adı yok adı buymuş. enfeksiyonmuş bu. vücuda girdi mi çıkmazmış. aktif halindeyken hamile kalmak ve hiç geçirmemişken ilk kez hamilelikte yakalanmak çocuk için risk. engelli olabiliyormuş. bunları da internetten araştırdım. bende öğrenmek için sordum inan çok bişey bulunmuyor internetten
adı ne adı enfeksiyon mu ?
ne enfeksiyonu idrar mı rahim de mi enfeksiyon yumurtalıkta mı tedavi için ne verildi

başka bir adı yok adı buymuş. enfeksiyonmuş bu. vücuda girdi mi çıkmazmış. aktif halindeyken hamile kalmak ve hiç geçirmemişken ilk kez hamilelikte yakalanmak çocuk için risk. engelli olabiliyormuş. bunları da internetten araştırdım. bende öğrenmek için sordum inan çok bişey bulunmuyor internetten
şimdi baktım bildiğimiz toksoplazma olayı pozitif çıkmış sizde hiçbir sıkıntı olmaz önemli olan gebelikte kapmamanız toksosu olup hamile kalanlar çok değerinizde düşük zaten iyi bir doktorla kontrollü dikkat ederek çok rahat doğum yapabilirsiniz bence korkmayın

adı ne adı enfeksiyon mu ?
ne enfeksiyonu idrar mı rahim de mi enfeksiyon yumurtalıkta mı tedavi için ne verildi

doktorum kan aldı ve sonuçta bunu söyledi. bir hastalık geçirmişim ve vücudum antikor oluşturmuş felan tam anlatmadı sonuç bir gelsin dedi. belki daha yardımcı olur internetteki tanımını atayım size.

Herpes virüs ailesinden bir DNA virüsü olan Sitomegalovirüs (Cytomegalovirus, CMV) en çok görülen hamilelik ve doğum öncesinden görülür. İnsanların yarısından fazlasında görüldüğünden çok sık karşılaşılan bir enfeksiyon olarak kabul edilir.

doktorum kan aldı ve sonuçta bunu söyledi. bir hastalık geçirmişim ve vücudum antikor oluşturmuş felan tam anlatmadı sonuç bir gelsin dedi. belki daha yardımcı olur internetteki tanımını atayım size.

Herpes virüs ailesinden bir DNA virüsü olan Sitomegalovirüs (Cytomegalovirus, CMV) en çok görülen hamilelik ve doğum öncesinden görülür. İnsanların yarısından fazlasında görüldüğünden çok sık karşılaşılan bir enfeksiyon olarak kabul edilir.
tokso haricinde önceden bi enfeksiyon virüs geçirmişsiniz demekmiş beta olabilir mesela önemli olan bağışıklık kazanmakmış bence korkmayın çoğu kişide çıkıyor böyle şeyler iyi bir doktorla önlem aldıktan sonra ya da gerekirse tedavi olduktan sonra gebe kalabilirsiniz bence kendinizi üzmeyin

tokso haricinde önceden bi enfeksiyon virüs geçirmişsiniz demekmiş beta olabilir mesela önemli olan bağışıklık kazanmakmış bence korkmayın çoğu kişide çıkıyor böyle şeyler iyi bir doktorla önlem aldıktan sonra ya da gerekirse tedavi olduktan sonra gebe kalabilirsiniz bence kendinizi üzmeyin

inşallah ya çok teşekkür ederim. şuan geçiriyorsun büyük ihtimal dedi. eğer öyleyse durağan olmasını bekliyeceğiz sonra hamile kal dedi yani bağışıklık kazandıktan sonra. süreç uzun olur mu acaba? dev. hastanesinde bana bu testi yapmadılar başka testler yapıp hamile kalabilirsin engel yok triodler b12 vitamin felan normal dediler. içim rahat etsin die özele gittim doktor direkt bir test eksik dedi. ya demeseydi. bazen devlet hastanesine gitmek içimden gelmiyor böyle olunca. ama onlarda yüzlerce kişiyle uğraşıyolar. Allah hayırlısını versin ne diyim.

inşallah ya çok teşekkür ederim. şuan geçiriyorsun büyük ihtimal dedi. eğer öyleyse durağan olmasını bekliyeceğiz sonra hamile kal dedi yani bağışıklık kazandıktan sonra. süreç uzun olur mu acaba? dev. hastanesinde bana bu testi yapmadılar başka testler yapıp hamile kalabilirsin engel yok triodler b12 vitamin felan normal dediler. içim rahat etsin die özele gittim doktor direkt bir test eksik dedi. ya demeseydi. bazen devlet hastanesine gitmek içimden gelmiyor böyle olunca. ama onlarda yüzlerce kişiyle uğraşıyolar. Allah hayırlısını versin ne diyim.
iki türlüde iyi şeyleri oluyor bazı devlet hastaneleri çok karşılatıklarından daha tecrübeli oluyor
evet atlatıp bağısıklık kazanmanıza bakarlar bağısıklık daha kazanılmadan gebeliğiniz mantıken olmaz çocuga geçer

bence güvendiğiniz bi özelde devam edin derim

iki türlüde iyi şeyleri oluyor bazı devlet hastaneleri çok karşılatıklarından daha tecrübeli oluyor
evet atlatıp bağısıklık kazanmanıza bakarlar bağısıklık daha kazanılmadan gebeliğiniz mantıken olmaz çocuga geçer

bence güvendiğiniz bi özelde devam edin derim
cok teşekkür ederimm

Merhaba arkadaşlar hamilelikte kalça ağrısı için ne yapıyorsunuz çok kotüyüm yürümek falan çok zor:KK43:

Kızlar 13 haftalık hamileyim 2 gündür başımın sadece sağ tarafında ağrı ve acıma var elinle bastırınca çok acıyor evham yapmalı mıyım yoksa hamilelikte olabilecek bir şey mi? Lütfen yardımcı olun

Bu soru ve cevapların hepsi netten alıntıdır arkadaşlar;doktorluk ile yakından uzaktan alakam yoktur,amacım burada sıkça sorulan soruları derleyerek sizlere yardımcı olup paylaşmak adınadır.
Sevgilera.s.
Düşük Yaptıktan Ne Kadar Sonra Tekrar Gebe Kalabilirim?

Düşük yapmış olan kişilere düşükten sonra 3 ay korunması önerililir, daha sonra gebe kalabilirsiniz.
Gebelikte Epilasyon Yapılabilir mi?

Gebelikte lazer yada elektroliz (iğne aspirasyonu) yöntemleriyle epilasyon yapılmasının bir zararı yoktur. Yalnız 5 aydan sonra karın ve meme bölgesindeki tüylere epilasyon yapılması önerilmez.Gebelikte tüy dökücü kremler v.b maddeler genellikle önerilmezler.Gebelikteki tüylenme artışı çoğu kadında olabilmektedir ve doğumdan sonra düzelebilmektedir o yüzden gebelikte bu tür kaygılardan mümkün olduğunca uzak durup bu tüylenmeyi azaltıcı girişimlerin doğum sonrası tüyler azalmazsa uygulanması daha doğru olur.
Hangi Zamanlarda Korunmadan ılişkiye Girersem Gebelik Oluşmaz ?

Teorik olarak korunmasız girilen ilişki ne zaman olursa olsun gebeliğe sebep olabilir.
Fakat düzenli ve 28 günde bir adet gören bir kadında yumurtlamanın (ovulasyon) en sık 14. gün olduğunu düşünürsek adetinin 8. ve 18. günleri arası ilişki için en riskli idönemdir. Bu dönem dışındaki günler daha az risklidir. (Çünkü yumurta hücresi 1 gün, sperim 3 gün (nadiren 7 gün) canlı kalır.)
Fakat daha önce de bahsedildiği gibi bunun garantisi yoktur. Adetleri düzenli olan bir kadında bile yumurtlama her zaman 14. gün olmayabilri, daha önce yada daha sonra olabilir, bu da o dönemde girilen ilişkide gebelik riskini arttırır.
Erkeğin Boşalmadan Geri Çekmesine Rağmen Gebelik Oluşabilir mi?

Geri çekme yöntemi doğum kontrolü için önerilmez çünkü bu yöntemle gebelik oluşma riski çok yüksektir. Nedenine gelince erkek boşalmadan önce de penisten çok az miktarda sıvı ve sperm kadın vajinasına geçebilir, bunu erkek yada kadın farketmez. Bu az sayıda sperm bile gebelik oluşturabilir.
ılişkiden Sonra Vajinayı Yıkamak Gebeliği Önler mi?

Önlemez. Çünkü spermler çok hızlıdır ve saniyeler içinde kadının rahmine ulaşırlar.
Ayrıca vajinayı (hazneyi) yıkamak enfeksiyon yani vajinit ve akıntıya sebep olacağı için kesinlikle yapılmaması gerekir.
Banyo Yada Havuzlarda Olabilecek Spermler Gebeliğe Neden Olabilir Mi?

Buralarda olabilecek spermler gebeliğe neden olamaz.
Gebelikte Cinsel ılişkiye Girilebilir Mi ?

Genel olarak gebelikte bir problem yoksa cinsel ilişkinin bir sakıncası yoktur. Yalnız erken gebelik döneminde yani ilk 3 ay herhangi bir kanama v.b riskli durum varsa ilişkiden kaçınılmalıdır. Plasentanın rahim ağzını kapattığı durumlarda doktorunuz ilişkiye girmemenizi tavsiye edecektir. ıleri gebelik aylarında göğüslere aşırı dokunulması rahim kasılmasına sebep olabilir, bundan kaçınılmalıdır.
Amniosentezde Düşük Riski Ne Kadardır?

Amniosentez yapılan her 200 - 300 kişiden birinde işlemden sonra 2-3 hafta içinde düşük izlenmektedir.
Ultrason Bebeğe Zarar Verir Mi?

Karından yada transvajinal yapılan ultrasonun bebeğe herhangi bir zararı yoktur.
Doğum Kontrol Hapını Bıraktıktan Ne Kadar Sonra Gebe Kalabilirim? Ara Vermeden Gebe Kalırsam Bebeğe Zararı Olur mu?

Doğum kontrol hapını kestiğiniz andan itibaren gebe kalma yeteneğinizi hemen geri kazanırsınız, belli bir süre geçmesi gerekmez.
Hapları kestikten hemen sonra gebe kalmanızın da bebeğe herhangi bir zararı olmaz. Gebe kalmak için ara vermenize, belli bir süre geçsin diye beklemenize gerek yoktur.
Adetin Kaçıncı Günlerinde Gebe Kalmam Daha Kolay Olur ?

Düzenli adetleri olan ve ayda bir adet gören kadınlarda yumurtlama çoğunlukla adetin başlamasında 14 gün önce olur. Yani adetleriniz düzenliyse birdahaki adetinizin başlayacağı günü tahmin edebilirsiniz ve bu günden yaklaşık 14 gün önce yumurtlama olacağını düşünerek yumurtlama gününden birkaç gün önce başlayarak 2 gün arayla ilişkiye 1 hafta boyunca girebilirsiniz. Bu dönemde gebelik şansınız en yüksektir.
Fakat her kadının adeti düzenli değildir ve her kadında yumurtlama bu kadar düzenli olmaz, o yüzden herhangi bir zamanda da gebelik olma şansı vardır.
Gebelikte Sigaranın Zararları Nelerdir ?

Gebelikte sigara kesinlikle kullanılmamalıdır. Sigaranın vereceği başlıca zararlar:
- Düşük doğum ağırlığı, prematurite
- Bebeğin akciğer gelişimi daha zayıf olur, doğum sonrasında sıkıntı riski artar.
- Bebeğin doğumdan sonra erken dönemde ölme riski 2 kat artar.
- Bebeğin doğumdan sonra hasta olma oranı artar.
- Bebeğin eşinin erken ayrılma (dekolman, ablasyo) riski artar.
- Sigara içenlerde düşük yapma riski de artar.
Gebelikte Bacaklarda Ağrı

Gebelikte en sık rastlanan problemlerden birisidir. Doğumdan sonra geçecektir.
Bu ağrıları gidermek için egzersiz yapmak, bol sıvı almak, ayakta çok durmaktan kaçınmak faydalı olabilir
Vejeteryanım. Gebe Kaldığımda Et Yemek Zorunda Mıyım?

Dengeli beslendiğiniz ve doktorunuzun önerdiği vitamin ve demir haplarını aldığınız sürece vejeteryan beslenmeye devam edebilirsiniz. Et yemek zorunda değilsiniz. Et yemediğiniz için gebelikte artan demir ihtiyacınızı demirden zengin sebzelerden ve demir haplarından almalısınız.
Gebelikte Kabızlık

Gebelikte artan hormonların (progesteron) etkisi ve büyüyen uterusun baskı yapması sonucu kabızlık (konstipasyon) çok sık görülür. Bol sıvı almak, düzenli ve bol lifli beslenmek, egzersiz yapmak kabızlık şikayeti olanlara faydalı gelecektir.
Gebelikte Kedi, Köpek Kuş Beslemek Sakıncalı Mıdır?

Gebelikte evde kedi besleyenlerin bazı hususlara dikkat etmesi gerekir. Kedinin dışkısı ile gebeler temas etmemeliler, temas toxoplazma enfeksiyonunu almanıza sebep olabilir ve bu bebeğinize zarar verebilir. Kedinin dışkısını ve kumunu evde gebe olmayan kişiler temizlemeli. Kediye dokunduktan sonra ellerinizi sabunla yıkamalısınız.

Köpekler karnınıza yada üstünüze atlayıp düşmenize sebep olmadıktan sonra gebelikle ilgili bir risk taşımazlar.

Kuşlar bazı salmonella, kampilobakter gibi bakteriel enfeksiyonlar yada protozoal enfeksiyonları insanlara bulaştırabilirler o yüzden veteriner tarafından mutlaka bu tür hastalıklar açısından muayene edilmeleri gerekir.
Gebelikte Folik Asiti Ne Kadar Kullanmalıyım?

Gebe kalmayı planladığınız andan itibaren (gebelikten önce) folik asit günde 400 mikrogram (mcg) kullanmaya başlamalısınız ve gebeliğin 12. haftası bitene kadar buna devam etmelisiniz.Gebelikte bu şekilde folik asit takviyesi bebekte nöral tüp defekti (anensefali, spina bifida v.b) yani omuriliğinde doğumsal anomaliler (sırtında oluşacak sinirsel anomaliler) oluşma riskini azaltır.

Daha önceki gebekliklerinde nöral tüp defekti oluşmuş bebek öyküsü olan kadınlarda ve diabeti olanlarda esk fazla olduğu için folik asit günlük dozu 4000 mikrogram olacak şekilde verilir.
Gebelikte Demir ve Vitamin Hapı Kullanmalı Mıyım?

Gebelikte kesinlikle önerilen folik asit alımıdır. Gebelikten önce folik asit kullanılmaya başlanır ve gebeliğin ilk 3 ayı boyunca günde 0.4 mg folik asit almaya devam edilir. Her gebeye anemi (kansızlık) yoksa bile günde en az 60 mg demir takviyesi verilmelidir. ıyi ve dengeli beslenen bir anne adayına vitamin takviyesi vermek de şart değildir, ancak dengeli beslendiğinden şüphe varsa verilebilir.
Gebelikte Ton Balığı Yiyebilir Miyim?

Büyük balıklar fazla miktarda civa içerdikleri için genellikle hamilelikte önerilmezler. Ton balığı ise büyük olmasına rağmen az miktarda civa içerir. Yüksek oranda Omega 3 içermesi, doymuş yağ oranlarının düşük olması ve yüksek kaliteli proteini nedeni ile ton balığı tüketilmesi gebelikte önerilmektedir. Fakat gebelikte light yani yağsız konserve ton balığı tüketilmeli ve haftadan iki kereden fazla tüketilmemelidir.
Merhaba! Bilginiz için çok teşekkür ederim cnm! Ben şimdi biıtexcom kliniğinde tüp bebek tedavisi görüyorum. Gebe kalmak çok isterim. Forumdaki tavsiyeler bazen daah faydalı olabilir:)

Kızlar selam. Adetime 9 gün kala kan testi yaptırdım ve 20.66 çıktı. Ama bir kaç kişi beni adet olabilirsin düşükle sonuçlanabilir 2 günde bir test yaptır saülıklı bir şekilde artması lazım diye diye psikolojik bunalıma soktu. Şuan iyi hiçbir şey düşünemiyorum. Moralim bozuldu. Adete 9 gün kala 20.66 lık değer kötü mü?

Kızlar selam. Adetime 9 gün kala kan testi yaptırdım ve 20.66 çıktı. Ama bir kaç kişi beni adet olabilirsin düşükle sonuçlanabilir 2 günde bir test yaptır saülıklı bir şekilde artması lazım diye diye psikolojik bunalıma soktu. Şuan iyi hiçbir şey düşünemiyorum. Moralim bozuldu. Adete 9 gün kala 20.66 lık değer kötü mü?
Erken canım sen adet günü tekrar test yaptır düşük riski gebeykende var 9 ay inanılmaz bi süreç Allah beterinden korusun test çok erken bakılmıs bıraz bekle olur mu içini ferah tut

Erken canım sen adet günü tekrar test yaptır düşük riski gebeykende var 9 ay inanılmaz bi süreç Allah beterinden korusun test çok erken bakılmıs bıraz bekle olur mu içini ferah tut
Evet aynı düşünüyorum. Biraz bekelmek lazım sonra tekrarca test yapın İnşallah artacak.

kizlar gebelikte papatya cayi icilmesinde acaba bi zarar varmidir bilgisi olan varmi ben günde iki kere iciyorum ama iyimi kötümü bilmiyorumCADIARZU
Bildiğime göre papatya çayı özellikle havuç ile beraber gebelikte çok sağlığa yararlı ama sebzeler temiz yani hiç bir kimyasal gürbelerden olmalı.

Bu sabah gittim yine kan verdim. Yarın çıkacak sonuç. Dua edin bana kızlar ne olur beta hcg değerim 2 katına yükselmiş olsun..

Kızlar merhaba benim sat 3 agustos aşılama tarihim 14 ağustos 5+4 de keseyim gördük 7+0 da gittik kese vardı Dr boş gebelik olabilir dedi Siz ne zaman gördünüz fasulyenizi yazarsanız sevinirim teşekkürler

Kızlar merhaba benim sat 3 agustos aşılama tarihim 14 ağustos 5+4 de keseyim gördük 7+0 da gittik kese vardı Dr boş gebelik olabilir dedi Siz ne zaman gördünüz fasulyenizi yazarsanız sevinirim teşekkürler
8-9 da kesın netlesır ama ben de 6. haftalıkken gorulmustu
soyle bır sey var bazen bebek oluyor kese sonra gelısıyormus bazen kese olusuyor bebek sonra ıcınde gelısıyormus
sız 8. hafta da bı gıdın

X