Seboreik Dermatit(Yüzde kızarıklık, yanma hissi ve kepek)

KuRabiYe

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
1 Ocak 2009
9.187
1
Arkadaşlar merhaba
yaklaşık olarak 5 yıldır aynı dertten müzdaribim. En sonunda hastalığın adını öğrendim "Seboreik Dermatit ". aslında toplumda çok sık rastlanan fakat tıpta kesin tedavisi olmayan bir hastalık türüymüş bu. Belirtileri saç derisinde kaşıntı pul pul dökülme kızarıklık. kızarıklık ve yanma hissi sactan sonra cilde yayıloyor kaş üstü kulak arkası burun kenarları gibi. Kortizonlu ilaçlar bir süre geçiriyor fakat kısır döngü gibi tekrar ediyor hastalık kendini. pek çok şampuan losyon ve krem kullandım evet etkilerinide gördüm ama asla kesin çözüm olmadı ve hastalık tekrarladı. şimdi doktordan geldim en azından hastalığın adını aslında gayet basit bir hastalık olduğunu öğrendim içim rahatladı. Hastalık kesinlikle bulaşıcı değil içten gelen (karaciğer gibi) bir durum söz konusu değil ve kansere dönüştürme riski yok. Herhangi birşeyi yemek ya da yememekle ilgili kesin bir sonucada varmış değiller. Dediğim gibi maalesef tıpta kökten bir çözümü yok. şimdi 2 tane kremim ve bir medikal sampuanım var bunlarıda denicem hayırlısı bakalımfisfisfis. aynı dertte olan var mı aranızda???

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba
yaklaşık olarak 5 yıldır aynı dertten müzdaribim. En sonunda hastalığın adını öğrendim "Seboreik Dermatit ". aslında toplumda çok sık rastlanan fakat tıpta kesin tedavisi olmayan bir hastalık türüymüş bu. Belirtileri saç derisinde kaşıntı pul pul dökülme kızarıklık. kızarıklık ve yanma hissi sactan sonra cilde yayıloyor kaş üstü kulak arkası burun kenarları gibi. Kortizonlu ilaçlar bir süre geçiriyor fakat kısır döngü gibi tekrar ediyor hastalık kendini. pek çok şampuan losyon ve krem kullandım evet etkilerinide gördüm ama asla kesin çözüm olmadı ve hastalık tekrarladı. şimdi doktordan geldim en azından hastalığın adını aslında gayet basit bir hastalık olduğunu öğrendim içim rahatladı. Hastalık kesinlikle bulaşıcı değil içten gelen (karaciğer gibi) bir durum söz konusu değil ve kansere dönüştürme riski yok. Herhangi birşeyi yemek ya da yememekle ilgili kesin bir sonucada varmış değiller. Dediğim gibi maalesef tıpta kökten bir çözümü yok. şimdi 2 tane kremim ve bir medikal sampuanım var bunlarıda denicem hayırlısı bakalımfisfisfis. aynı dertte olan var mı aranızda???

evet canım malesef bende hemen hemen 7 senedir seboreik dermatitle mücadele ediyorum.benim sadece saçlı deride var çok şükür kaşlarıma kulaklarıma ilerlemedi.ama inanılmaz rahatsız edici bi durum.dönem dönem kullandığım ilaçların etkisiyle azalıyo ama hiç bir zaman tamamen geçmedi.
6 aydır tamamen geçmişti ama 1 hafta kadar önce yeniden kafamda çıkmaya ve yayılmaya başladı.stres sıkıntı tetikliyo canım.
benim en son gittiğim doktor bana içinde zeytinyağıda olan bi karışım hazırlamıştı onu kullandım çok faydasını gördüm.ama onu kullanınca evden dışarı çıkamıyosun saçların vıcık vıcık yağ oluyo çünkü.
sıkıntıdan uzak durun diyo doktorlar ama elde değil,ben artık alıştım bu hastalığa.allah başka dert vermesin.
sanada geçmiş olsun canım.

benim saclarımda var resmen pul pul dökülüyor sanki altından yara olacak gibi ama olmuyor ama cok sinir bozucu hep saclarım kirli gibi geliyor kepek yüzünden kaslarımdada oluyor bazen ama kolanya ve kremle düzeliyor ama saclarıma cözüm bulamıyorum

Arkadaşlar sanırım bende aynı sorunu yaşıyorum. Tam olarak adı nedir bilmiyorum aslında.
Cildim zaten çok kuru ve zaman zaman iyice kuruyup birkaç noktada kızartı ve pullanma olurdu.
Ancak dün yüzümün neredeyse yarısı kızardı, gerildi kabarıklıklar oluştu. Bugün kalktığımda ise
o bölgelerin kepek gibi pullandığını gördüm. İkidebir yüzümü yıkama ihtiyacı hissediyorum.
Bulunduğum yerde cilt uzm yok. Yarında geçmezse dr gideceğim. Çok rahatsız etti beni.
Yüzümde olduğu için kaşımakta istemiyorum, çok gergin sızlıyor. Dilerim biran önce tedavi
yöntemini öğreniriz.

evet arkadaslar rahatsız edici bir durum ve maalesef tam tedavi yöntemi yok sadece şiddetini azaltabiliyorlar

X