Mutfak Püf Noktaları Derin Dondurucuda Mantı Saklamanın Püf Noktaları

wsw

Nirvana
Kayıtlı Üye
27 Ocak 2008
342
87
kızlar şubatta annemgil gelecek onlara şimdiden açma mantı yapıp derin dondurucuya atmayı düşünüyorum yalnız daha önce hiç yapmadım buzluğa koymadan önce bir işlemden geçirmem gerekiyomu yoksa hemen poşetlip atıyımmı?
yardımcı olursanız sevinirim

canım öce tepsiye biraz un serp mantıyı koy biraz kurusun arada bir elinle karıştır her tarafı kurusun sonra poşetle buzluga koy. eger biraz kurutmadan yaparsan hepsi birbirine yapışır

Annemde buzluga koyar mantiyi. Ama koymadan once firinda kizartir biraz..

Açılın Kayserili geldi!! :eek:Öhöm öhöm sırnaşık şeykaydirigubbakcemile3
Bizim burdakiler mantıyı doldurduktan sonra düz bir zemine ( masanın üzerine bir gazete kağıdı açıp) sererler ki biraz kurusun. Gidip gelip onu elleriyle gelişi güzel karıştırırlar ki altta kalan kısımları da üste gelsin oralar da kurusun.1-2 saat sonra da poşetleyip buzluğa kaldırırlar.
Pişeceği zamanda 15-20dk önceden buzluktan çıkarırlar hafif buzu çözülünce kaynamış suya atarlar.
Şimdiden afiyet olsun annenlerecokacimcoook

cnmm bizde yaparıs..fırında üzeri hafif pembe olana kdr kalırr..sonrada buzluga koyarıs..

diğer arkadaşlarında söylediği gibi buzluğa girebilecek bir tepsinin üzerine hafif un serptikten sonra yaptığımız mantıları üstüste gelmeyecek şekilde tepsiye koyup buzluğa yerleştiriyoruz. tepsiyi çok uzun süre buzlukta bekletmeye gerek yok mantılar birbirine yapışmayacak kadar sertleştikten sonra çıkarıp poşetleyip tekrar buzluğa koyuyoruz. fırınlamakta güzel oluyor farklı bir lezzet hangisini tercih ederseniz... afiyet olsun :) olsada yesek...

bende ocak üstünde teflon tavada çevirip buzluğa atıyorum.fırınlanınca sert oluyor, direk atınca da hamur oluyor geliyor bana tabiki tercih meselesi..............

ben mantı yaptığım zaman 5-6 pişirimlik yapıp buzdolabı poşetleriyle deepfreeze koyuyorum
önce tepsiye yayıp donduruyorum,daha sonra poşetler koyup ağzını hava almayacak şekilde kapatıyorum

önce dondurmazdım ve hep yapışırlardı sonradan öğrendim dondurup sonra poşetlenmesi gerektiğini
dışarda kurutmayı tercih etmem çünkü içindeki kıyma bozulabilir diye düşünürüm

canım,, ya fırında kuruturum eğer fırında istemiyorsan masanın üzerine gazate serip onun üzerine aradabi elinle karıştırarak kurutabilirsin ..

arkadaşlar , ben mantıyı biraz unla karıştırıp saklama poşetlerine bölüp atıyorum..çok nefis oluyo ...(kurutmaya gerek yok bence)

selam kızlar bişey sorcam size akşam ablam hazır dondurulmuş mantı almış iki paket birini ullandık ikincisi kaldı hemde akşam dışarda kaldı buz eridi tabiki tekrar difrize koyulurmu acaba yoksa onudamı yiycez

ben buzluğa sığacak boyuttu bi tepsiye mantıyı serip buzlukta 10-15 dk bekletiorum donup sertleşmeye başlayınca tepsiden poşete doldurum hızlı bi şekilde tekrar uzluğa atıyorum bölesi daha pretik gelio bana yapışma derdide yok..

diğer arkadaşlarında söylediği gibi buzluğa girebilecek bir tepsinin üzerine hafif un serptikten sonra yaptığımız mantıları üstüste gelmeyecek şekilde tepsiye koyup buzluğa yerleştiriyoruz. tepsiyi çok uzun süre buzlukta bekletmeye gerek yok mantılar birbirine yapışmayacak kadar sertleştikten sonra çıkarıp poşetleyip tekrar buzluğa koyuyoruz. fırınlamakta güzel oluyor farklı bir lezzet hangisini tercih ederseniz... afiyet olsun :) olsada yesek...

ben anlatacaktımm sen anlatmışsınn
en güzel saklama yoluu buu
dışarda bekletincee soğann kokusu kalırr
ama böyle tazee olurrr

genel yorumlara bakılırsa fırınlandıktan sonra buzdolabının buzluk kısmına koyulmalı deniliyor.. normal bolumune koyabilir miyiz peki?

X