bebekte tırnak batması

bidy

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Ocak 2009
19
0
bebeginde tırnak batması sorunu yaşayan var mı?benim kızım 2 gün sonra 3 aylık olacak,dogdugundan beri her iki ayagında basparmaklarında tırnaklarının ucu ete gömülü gibi,ama herhangi bir aglaması rahatsızlıgı yok gibi.bugünde iltihaplanmaya basladıgını gördük doktora gittik.antibiyotikli krem verdi.bizim gibi antibiyotikli krem kullanan var mı acaba??..

benim kızımdada olmuştu aynı durum iltihap toplamıştı
yanlarından bastırarak içindeki iltihabı çıkarttım ağlamadıda
ardından geçti bidahada olmadı

ya aynı sey bızdede var dogdugundan berı ıkı ayak parmagının tırnakları yanlardan ıcerı dogru batma yapıyor. orası sıs ve kızarık. doktorumuz normal oldugunu bır sey yapamayacagını soylemıstı. sızler hangı kremı kullanıyorsunuz?

geçmiş olsun bebişlere..bizim böyle bir sorunumuz yok şimdilik çok şükür ama bir tavsiyede bulunmak isterim.göbeği düşmeden önce yakmayan alkol ve gazlı bezle temizliyoruz ya işte aynı yöntemi tırnağa uygulayın bence.temiz dursun.

bizde de aynısı oldu doktor sarı su ile temizle sonrada fucidin krem sür sabah akşam yaptım 4gün falan sonra tırnak normale döndü.sonrada dümdüz kestim doktor düz kes dedi yoksa tekrar batma olurmuş şimdi normale döndük

ya aynı sey bızdede var dogdugundan berı ıkı ayak parmagının tırnakları yanlardan ıcerı dogru batma yapıyor. orası sıs ve kızarık. doktorumuz normal oldugunu bır sey yapamayacagını soylemıstı. sızler hangı kremı kullanıyorsunuz?

bizde fucidin krem kullanıyoruz dünden beri kızarıklıkda azalma basladı..doktorumuz kulk cubugu ıle kremı tırnagın battıgı yerden ete dogru ıttırerek surmemızı soyledı boylece tırnak zamanla duzelecekmıs.ama kızarıklık azalıyor gercekten deneyebılırsınız sızde.

ben hiç ayak tırnaklarını kesmedim daha bakmadımda :bbo:yarın bi bakiiim altını değiştirirken inşallah böle bi sorunumuz yoktur

Merhaba mesajınızın üstünden hayli zaman geçmiş neler yaptınız, durumunuz şimdi nedir? Benim kızım şu anda tam 22 aylık, 30 Nisan da 2 yaşını dolduracak inş.

Kızım doğduğundan beri ayak baş parmak tırnakları içe çökük bir biçimde. Büyüdükçe düzeldi ama tam düz olmadı hâlâ çukurlar. Mealesef çok feci şekilde tırnak batması var ve ne yapacağımı şaşırdım.
TAVSİYE EDEBİLECEĞİNİZ DOKTOR YA DA BAŞKA BİR YÖNTEM VARIMDIR ACABA?

Bizimde tirnak batması sorumuz var ne yapmaliyiz

Merhaba mesajınızın üstünden hayli zaman geçmiş neler yaptınız, durumunuz şimdi nedir? Benim kızım şu anda tam 22 aylık, 30 Nisan da 2 yaşını dolduracak inş.

Kızım doğduğundan beri ayak baş parmak tırnakları içe çökük bir biçimde. Büyüdükçe düzeldi ama tam düz olmadı hâlâ çukurlar. Mealesef çok feci şekilde tırnak batması var ve ne yapacağımı şaşırdım.

Ayak tirnaklarini duz kesin ve kisaltmayin batacak alandan uzun olsun yani tirnak

Bebeklerde Ayak Tırnak Batması​

Bebeklerde ayak tırnak batması yetişkinlerinkine benzer. Tırnak batmasına bağlı iltihap devam ederse, etkilenen bölgede bir yumru oluşması mümkündür. Çocuğun cildi arasında oluşan sarımsı bir salgı (irin) görünmesi daha az tekrarlanır.

• Bebeklerde Ayak Tırnak Batmasının Nedeni Nedir?
  • Bebeklerde Tırnak Batması Nasıl Önlenir?
    • Bebeklerin tırnakları nasıl kesilir?
  • Bebek Ayağında Tırnak Batmasına Ne Yapmalı?
    • Tırnak batması için papatya çayı
Bebeklerde ayak tırnak batması yaygın bir sorun olarak kabul edilir. Ancak iyi haber şu ki; bebek ayağında tırnak batması biraz dikkat ve özenle önlenebilir. Çoğu zaman, doğum servisinde hemşire ekibi, bebeğin yüzünün çizilmesini önlemek için yenidoğanın tırnaklarını keser. Eve giderken, çizilme riskini de önlemek için gerektiğinde kesim yapılması önerilir.

Tırnaklar çok ince ve kırılgan olduğu için anne ve babaların bebeğinin narin el ve ayak tırnaklarını keserken zorlanması normaldir. İşte bu yazıda; bebeklerde ayak tırnak batması nedenini ve nasıl önleneceğini ve olursa ne yapılması gerektiğini anlamanıza yardımcı olmaya çalışacağız.

Bebeklerde Ayak Tırnak Batmasının Nedeni Nedir?

Bebeklerde ayak tırnak batması, çocuğun yaşamının ilk aylarında, genellikle batmaya yatkınlık ve yeni doğanın tırnaklarının şekli nedeniyle ortaya çıkabilir. Ayak parmakları daha kapalı bir anatomiye sahip olduğu için tırnağın büyümesi için fazla yer yoktur. Bebeğin ayak parmakları henüz son halini almadığı için tırnak köşeleri gizlenir ve büyüdükçe derinin altına girmeye başlar.

Bu batma, ayak parmağının köşesinde şişlik ve sertleşen bir iltihaplanma sürecine neden olur. Bu durum bebek için ağrı ve rahatsızlığa neden olur. O bölgeye dokunulduğunda acı duyar ve ağlayarak tepki verir. Bebeklerde ayak tırnak batması genellikle başparmakta görülür. Ancak diğer küçük ayak parmaklarını da etkileyebilir.

Bebekte tırnak batmasının bir başka nedeni de anne-baba tarafından yapılan yanlış kesimden kaynaklanan bir durumdur. Bu nedenle, çocuğunuzun hassas cildine zarar vermemek için tırnaklarını keserken çok dikkatli olmanız önemlidir.

Bebeklerde ayak tırnak batması sorununu gösteren ana belirtiler şunlardır:

• Bebeğin parmağında kırmızılık;
  • Ağrı;
  • Şişkinlik;
  • Bebeğin parmaklarında ısı artışı;
  • İrin birikmesi.
Gördüğünüz gibi bebeklerde ayak tırnak batması yetişkinlerinkine benzer. Tırnak batmasına bağlı iltihap devam ederse, etkilenen bölgede bir yumru oluşması mümkündür. Çocuğun cildi arasında oluşan sarımsı bir salgı (irin) görünmesi daha az tekrarlanır.

Bebeklerde Tırnak Batması Nasıl Önlenir?

Bebeklerde ayak tırnak batmasının nasıl önleyeceğini bilmeniz size oldukça fazla katkı sağlayacaktır. Tırnak makas kullanırken dikkatli olun ve sterile edilmemiş herhangi bir cisim kullanmaktan kaçının.

Bebeklerde ayak tırnak batmasının nasıl olduğunu anladığınıza göre, bir sonraki adım bunun oluşmasını önlemektir. Tırnakları çok uzun süre bırakmak çizik gibi küçük yaralanmalara neden olabilir. Çünkü bebek kaşınırken veya elini yüzüne getirirken yaralanabilir. Ayrıca uzun tırnak, içerisinde kir birikmesine yardımcı olur.

Bebeğin el tırnakları daha hızlı büyürken, haftada bir kesilmesi gerekirken, ayak tırnakları daha yavaş büyür ve iki haftada bir kesilmelidir. Bu noktada bebeğin cildinin iltihaplanmasına neden olabilecek sorunlardan kaçınmaya özen göstermek önemlidir.

İlk önlem, kesimi doğru yapmak olmalıdır. Bebeğin tırnaklarını, bebek tırnak makasıyla, düz bir şekilde kesmeye çalışın. Bebeğin tırnaklarını keserken olası iltihaplanmayı önlemek için köşeleri kesmekten kaçının. Ayrıca, törpü veya bıçak kullanarak parmakların kenarlarındaki derileri asla çıkarmayın.

Bebeklerin tırnakları nasıl kesilir?

Altı aydan önce bebeğin tırnaklarını bebeklere uygun bir makasla kesmeyi tercih edin. Bu süreden sonra dairesel şekilli bir makasla kesilebilir. Tırnak törpüsü kullanılması durumunda, yalnızca aleti tutarken güvenliyse kullanın. Cilde zarar vermemek için yumuşak ve nazikçe yapılmalıdır.

Bir yaş civarında, çocuk genellikle annenin tırnak kesmesini engellemeye çalıştığından, tırnakları kesme sorumluluğu daha karmaşık hale gelir. Bu nedenle, yaralanma riski daha fazladır ve bu da daha fazla dikkat gerektirir. Bu durumda, beslenme, uyku veya çocuğun bir şeyle meşgul olduğu gibi stratejik zamanlarda tırnakların kesilmesi önerilir.

Bebeklerde ayak tırnak batmasına neden olabilecek sıkan ayakkabı ve çorap kullanmaktan kaçının. Bir diğer detay ise ayakları daha dar olan tulum kullanımına işaret ediyor. Zaten tırnak batmasına yatkınlığı olan bebeklerde bu tarz kıyafetlerin kullanılması sorunun ortaya çıkmasına neden olan bir faktör olabilir.

Bebek Ayağında Tırnak Batmasına Ne Yapmalı?

Bebek ayağında tırnak batması
Bebek ayağında tırnak batması durumunda ne yapılması gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin. Bebekte bazı tırnak batması vakaları evde çözülebilir.

Küçük çocuğunuzda tırnak batığını gösteren şişlik ve kızarıklık gibi ilk belirtileri fark ederseniz, sorunu ev yapımı tekniklerle çözmeyi deneyebilirsiniz. Bebeklerde ayak tırnak batması varsa, bebeğin ayaklarını ılık sabunlu suda ıslatın. İşlemi günde iki kez tekrarlayın ve bir çocuk doktorunun rehberliğinde bölgeyi sterilize edin ve iyileştirici bir krem veya iltihap önleyici uygulayın. Tırnak batması olan bölgeye hafifçe masaj yapın.

Tırnak batması için papatya çayı

Papatya çayına batırılmış pamukla günde iki ila üç kez 5 ila 10 dakika kompres yapılması da önerilir. İki ila üç gün, parmak daha az hassas olduğunda, etkilenen bölgeyi su veya nemlendirici ile nemlendirin ve tırnağı yukarıdan tutarak batığı çıkarmaya çalışın.

Bebeklerde ayak tırnak batması daha ileri düzeyde olduğunda ve iltihap veya irin fark edildiğinde doktorunuza görünmeniz önerilir. Doktor muhtemelen bölgeyi bandajlayacaktır veya gerekirse bu amaç için tasarlanmış bir alet kullanarak tırnağın köşesini çıkaracaktır.

Bebeğin ateşi varsa veya kızarıklık tırnak dışında diğer bölgelere yayılmışsa, bakteriyel bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Bu durumda hemen çocuk doktoruna gitmek şarttır. Sonuçta, sadece bir doktor her vaka için uygun tedaviyi önerebilir.

Gördüğümüz gibi bebeğin tırnağını keserken basit bir bakımla bebeklerde ayak tırnak batmasını önlemek mümkündür. Bebek ayak tırnak batmasında temel tedavi evde yapılabilir. Bununla birlikte, çocukta farklı bir komplikasyonunu gösteren herhangi bir işaret fark ederseniz, onu mümkün olan en kısa sürede doktora götürün. Doktorunuz durumu değerlendirecek ve ne yapılması gerektiğini söyleyecektir.

1. Hamilelikte Ayak Şişmesi Nasıl Geçer?
  2. Bebeklerde Konjonktivit Nasıl Geçer?
  3. Bebeklerde Sarılık Neden Olur? Nasıl Geçer?
  4. Hamilelikte Tırnak Kırılması ve Saç Dökülmesi
  5. Bebeklerde Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı?

Son düzenleyen: Moderatör:
X