Tatlı Tarifi Gül Tatlisi(Resimli)

Malen

Hadi gel bebegim
Kayıtlı Üye
19 Ocak 2009
736
0
43
Begendigim ve sürekli yaptigim bir tatlidir.Cok kolay bir tatli.

Sakin serbetine fazla limonu kacirmayin tadini bozuyor..Kücük bir parca SIKSANIZ yeterlidir.

1 Su bardağı sıvıyağ
yarım su bardağı yoğurt
1 su bardağı irmik
1 yumurta
yarım paket oda sıcaklığında margarin
1 paket vanilya
yarım paket kabartmatozu
1 çorba kaşığı sirke
1 tutam tuz
aldığı kadar un
1 su bardağı kadar ceviz yada fındık
ŞERBETİ :
3 Su bardağı su
2.5 Su bardağı şeker
çeyrek limonun suyu

Yapılışı;
1. Önce şerbetinin malzemelerini bir tencereye koyun ve kaynatın.
2. Hamurun un , kabartmatozu ve vanilya hariç tüm malzemelerini karıştırın.
3. kabartmatozu , vanilyayı ve aldığı kadar unu ilave edin.Kulak memesi yumusaklığında bir hamur elde edilir.
4. Hamur ikiye kesilir. Bir parçası merdane ile 3-4 mm kalınlığında açılır.
5. Çay bardağı ile kesilir.
6. 6 adet yuvarlak yarılırı üst üste gelecek şekilde yanyana dizilir.
7. rulo şeklinde sarılır.
8. ikiye kesilir.
9. tepsiye dizilir.
10. ortalarına cevizyada fındık yerleştirebilirsiniz.
11. orta hararetli fırında üzerleri kızarana (20-25 dakika) kadar fırınlanır.
12. şerbetini üzerine dökün. Tatlıların şerbeti iyi çekmesi için alt üst cevirerek şerbeti iyice cekmesi saglanır.
Afiyet Olsun.

Son düzenleyen: Moderatör:
gl_tatlisi.jpg

Buyrun negüzel duruyorlar degilmi..Dün yapmistim isteyen varsa buyursun gelsin..Biraz zahmetli ama degiyor..

ewt görüntüsü gibi tatdıda muhteşem olan bi tatlı tavsiye ederim bu arada şekilleri çok muntazam olmuş tebrikler

wowwwwwww görüntü süpper
ellerine saglik
serbetli tatlilari pek sevmem ama bigün yapip denicem

ewt görüntüsü gibi tatdıda muhteşem olan bi tatlı tavsiye ederim bu arada şekilleri çok muntazam olmuş tebrikler

Seklini vermek cok zor oluyor yani ugrastiriyor,hamuru oklama ile aciyorum,iyice actiktan sonra büyük cay bardaklari olur ya onla kesiyorum hamurlari yuvarlak olarak..3 adet birbirine üst üst ilistiriyorum sonra sariyorum..Hepsi bu sefer ayni boyda oluyor:)

wowwwwwww görüntü süpper
ellerine saglik
serbetli tatlilari pek sevmem ama bigün yapip denicem

Tsk ederim:)
Merak etme cok asiri serbetli,agir bir tatli olmuyor.Oldukca hafif bir tatli ama birgün serbet ile bekletince tadi dahada güzel oluyor..
Denemeni tavsiye ederim.

cok güzel görünüyor en kisa zamnda denicem
yaptigim zaman sonucu da sizinle paylasirim

Arkadaşlar bu nefis tatlıyı yeni yapıcak olan var ise aşamalarını resimliyebilir mi rica etsem.(Malen ellerine sağlık)

Arkadaşlar bu nefis tatlıyı yeni yapıcak olan var ise aşamalarını resimliyebilir mi rica etsem.(Malen ellerine sağlık)

Sürekli yapan biri olarak tavsiyem irmigini 1 bardak,tan fazla koymayin.
Limon olayina gelince cok az koyun serbete cünkü sonra tadini bozuyor.

Bak simdi hamurunu yogurduktan sonra eline al eline yapisiyorsa biraz daha un koy.Iyice yogur sonra bir tutam al eline yumarla ve hamur acar gibi oklava ile düz bir alanda ac.
Bardagin agzi ile daire seklinde kes..Simdi resimlere bak senin icin koyuyorum resimleri..
Birinci asama hamurlari bardakla kestin bu sekilde dizeceksin..

gullutatlihamurem0.jpg

Ve sonra böyle katlayip ortadan keseceksin..tek tek tepsine yerlestir..

Son düzenleme:
Canım çok tşk ederimhihoyyyt.Bu kadar çabuk olduğu için çok memnunoldum:1hug:yaptığım zaman yazarım..
Bunlar senin içina.s.a.s.a.s.a.s.

HARIKA gorunuyor canım ellerıne saglık anene tatlısı derım hep ben buna cunku anneannem o kadar cok yapar kı gul tatlısını bayılırız hepımız..
Ben de yapmıstım bır ara,arkadaslarım aramıstı aksama sızdeyız dıye oooyle aceleyle malzemelerı falan kafamdan uydurarak hızlı bır sekılde sarıp kesmıstım serbetını de cok cekememıstı malesef ama sonrakı gun harıka oldu..
Tabı 20 dakkalık tatlılar bu kadar olur :) foto cekmıstım..Kakao da eklemıstım bır kısmına..
dsc02269smallspb8zi5.jpg

Son düzenleme:
ya canım gerçekten teşekkürler.ben bunu çok yerde yedim ,ama tatlı yapma özürlüyümdür,ben bu gül deseni tek tek veriliyor sanırdım,çok zor gelirdi,işin aslında ne kadar pratik olduğunu öğrenmiş oldum.

ya canım gerçekten teşekkürler.ben bunu çok yerde yedim ,ama tatlı yapma özürlüyümdür,ben bu gül deseni tek tek veriliyor sanırdım,çok zor gelirdi,işin aslında ne kadar pratik olduğunu öğrenmiş oldum.

Aynen bende o özürlülerden biriydim,Bekarken bir kurabiye bile yapmayan ben evlendikten sobra herseyi dener oldum.Genelde ben bekarken annem yapardi tatli,kurabiye vs gibi seyleri..Bu tatliyi ilk yaptim sekli tamam ama limonu fazla katmistim,ikici yapmamda hersey daha yerine oturdu ve tadi cok güzel oldu...
Kolay ve pratik,en azindan baklava acmak yerine bunu hemen yapabilirsiniz..

Bu tatlıyı komşumuz yapardı.. kulakları çınlasın.. tadı mükemmeldir.. annemde yapılışını öğrenmişti bana gösterecekti ama tatilim kısıtlı olduğundan gösteremeden ayrdıldık.. eline sğlık cnm

cok tskler cok guzel tarif ayrica yapilisinida cok guzel anlatmissiniz tskler

Rica ederim hanimlar ne demek,begenmenize cok sevindim.

Demin yaptim serbetin cekmesini bekliyorum..
Esim cok seviyor,hafta sonlari ona yapiyorum..
Yapanlara kolay gelsinkaydirigubbakcemile5

Ilk defa görüyorum bu tatliyi, görüntüsü cok hos gercekten...
Bende yapilisini tam anlamamistim tariften, ama resim eklemisin simdi yapilisinida anladim... Paylastigin icin tesekkürler

Himm bundan bende yapiyorum ama tarif farkli goruntu ayni ellinize saglik

ya ayip olmazsa bisey sorabilirmiyim kizlar pazar kizkardesimi istemeye gelicekler allahin izniyle ve ben görüntü acisindan bu tatliyi begendigimi belirtmisdim zaten ve o güne yapmak istiyorum ama annem irmigi pek sevmedigi icin hayir dedi simdi sorum su sekerpare hamuru tarzinda yani irmiksiz bi tarifi varmidir bunun sekil olarak böyle güllü yapmak istiyorumda :eek:kusura bakmayin nolur ama yardimci olabilirseniz cok sevinirima.s.

X