Efeksor ve Bağımlılık...

kapadokya57

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Kasım 2008
1
0
Meltem Hanım Merhaba;
Öncelikle gönüllü desteginizden dolayı size tesekkurlerimi sunar ve sizi ilgiyle takip ettigimi belirtmek isterim. Benim de sizden ögrenmek istedigim bir konu var. 3 yıl önce eşimi ve annemi çok kısa aralıkla kaybettim, bir süre sonra ruhsal çöküntü ile pskiyatri ye başvurdum ve yaklaşık 1,5 yıl depresyon ve panik atak tedavisi gördüm, bu süre zarfında efeksor kullandım, tedavi sonunda 7-8 ay kadar efeksor hiç kullanmadım ve ilacı bıraktım, fakat yaşamış oldugum bi takım olayların etkisi ile tekrar aynı belirtilerle yeniden doktoruma gittim ve tekrar efeksor kullanmaya başladım, şimdi tedavi sürecinin sonuna yaklaşmaktayım, fakat ilacı bıraktıktan sonra yine kötü olacagımı sanıyorum ve ilacı bırakmak istemiyorum, sizce ilaca karsı bagımlı mı oldum, bu ilac uzun süre kullanılırsa bagımlılık yapar mı? İlacı kullanırken hersey cok iyi, bıraktıktan sonra tekrar başa dönüyorum, yoksa bu ilacı ömür boyu kullanacak mıyım? Aslında bende ilacı bırakmak ve kendime yeni bir şans vermek istiyorum ama ilacla bütünleşmiş gibiyim sanki, bırakmakta zorlanıyorum, sizin fikrinizi de almak istedim, yanıtlarsanız çok memnun olurum, sizinde dediginiz gibi iyiliklerle... hoşçakalın...

Merhaba Kapadokya, başınız sağolsun. Zor bir travma yaşamışsınız.
Hayır, Efexor bağımlılık yapmaz. Antidepresanlar zaten bağımlılık yapmaz. Şikayetlerinizin nüksetmesinin sebebi tedavinizdeki eksiklik. Depresyon ve panik bozukluk salt ilaç ile tedavi edilmez. Aynı zamanda bir psikolog ile de görüşerek düzenli terapi görmeniz lazım. İlaçlar problemin oluşturduğu semptomları tedavi eder, problemi çözmez. Problemler ancak terapi ile çözülür. Siz lütfen ilacı bırakmadan terapiye başlayın. Terapinin belirli bir süresinden sonra ilaçlarınızı son derece kolaylıkla bırakabileceksiniz.
Sağlıkla,
Dr. Meltem

X