İlk gebelik belirtileri.....

pferd

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
29 Ocak 2009
180
4
İlk gebelik belirtileri..
--------------------------------------------------------------------------------

Çok fazla değişiklik olabilir, ya da hiçbir şey değişmeyebilir
Kişiler arası çok belirgin farklılıklar olmasına karşın sık görülen gebelik bulgularını kısaca ele alalım.
Beklenen adet tarihinde gecikme Her zaman gebeliği göstermese ya da gebelik bulunmasına rağmen adet görülebilmesine karşın binlerce yıldır olduğu gibi hala gebeliğin en erken bulgusudur.

Bulantı: Sabahları daha belirgin olan bulantılar genelde günün ilerleyen saatlerinde hafifler ya da kaybolur.Bazı hastalarda beklenen adet gününden bile önce ortaya çıkabilir.Gebeliğin 10. haftasına kadar şiddeti artabilir.Büyük bölümünde daha sonra kaybolur.Gebelik hormonunun (Chorionic gonodotropin) düzeyindeki artışa bağlanmaktadır.
Kokulara karşı duyarlılık: Genel olarak kokulara karşı bir duyarlılık olsa da her anne adayında farklı şekilde ortaya çıkabilir.Örneğin mutfağa giremeyen,sabun kokusuna duyarlılık nedeniyle ellerini yıkayamayan,dişlerini fırçalayamayan anne adaylarına sıklıkla rastlarız.

Fazla uyuma ihtiyacı: Genelde hamileliğin erken dönemlerinde ortaya çıkar.Çalışan hanımlar bunu daha iyi fark edebilir.

Tansiyon düşmesi: Açlık durumunda ve yetersiz sıvıalındığında daha sık görülür.Gebeliğin etkisiyle dolaşım sisteminde oluşan değişikliklere bağlıdır.Birinci ve ikinci 3 aylık periodta belirgindir.

Kasık ağrıları: Ani yapılan hareketlerde , oturur pozisyondan ayaga kalkarken ya da yatar pozisyonda sağa sola dönerken çoğu kez tek taraflı ,ancak bazen çift taraflı da olabilen kısa süreli keskin ağrılar görülebilir. ‘Round ligament ağrısı’ olarak bilinen bu ağrı rahimi yerinde tutan bağların gerilmesiyle
ortaya çıkar.Keskin bir ağrı olmasına karşın zararı yoktur. Ani hareketlerden kaçınmak uygun olacaktır.
Sık idrara çıkma: Erken dönemde başlar ve genelde hamilelik boyunca da devam eder

Göğüslerde değişiklikler : Şişkinlik,gerginlik ve ağrı görülebilir.bu bulgular adet öncesi gerginlik sendromunde da ortaya çıkabilecek bulgulardır.Ayrıca bazı gebelerde de görülmeyebilir.

Hamilelik başlangıcında ilk kontrol genelde gebelik boyunca yapılacak bütün kontrollerinizden daha ayrıntılı olacaktır. Beklenen adet kanamasının 1hf 10 gün gecikmesinin ardından doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır.Bu dönemde yapılan ultrasonografi ile dış gebelik ekarte edilebilir ve gebelikle ilgili danışmanlık verilebilir.

İlk muayene genel olarak en uzun olanıdır. Doktorunuz sizi ilk kez görüyorsa gebelik öncesi sağlık durumunuz,yaşadığınız bütün sağlık sorunları,aileniz ve daha pek çok şey hakkında sorular soracaktır.Ayrıca bütün sistemlerle ilgili kısa bir muayene yapacak,gebelikte yaşamınızda değişen faktörler , beslenme alışkanlıkları ve daha pek çok şey hakkında bilgi verecek ve uygun görürse laboratuar tetkiklerinizi başlatacaktır. Bundan sonraki kontroller özel durumlar dışında genelde daha kısa sürer

Bilgileri için teşk. bu belirtilerin hepsi bende var ama dış gebe olma ihtimlim yüksekmiş:KK43::KK43:

merhaba kizlar nasilsiniz bende de bu belirtler var ama hala doktora gorunmemisim daha adetime 8 gun kalmis beklyim diyorum .. fazla bilgim yok dis gebelikten ama sanirim bebegin fazla yasama sansi olmuyormus cunku bebek rahim de beslenyormus dista degil umarim seninki oyle degil canim umarimde uzmamisim...ya kizlar bisey de sorucaktim ben tuvalete cok girerim bazen kendimi tutamyom hamile belirtleri mi acaba oda ...opuyorum

Dış gebelik nedir?
Dış gebelik, normalde bir gebeliğin rahim içinden farklı bir yerde yerleşip orada büyümeye devam etmesidir.

Aslında bütün gebelikler dış gebelik olarak başlar. Genellikle döllenme tüpte oluşur, sonra 10-12 gün süren bir yolculuktan sonra rahim içine yerleşir ve burada büyümeye devam eder.

Darlık, tıkanıklık, yapışıklık ve benzeri herhangi bir nedenle gebelik ürünü rahim içine ulaşmadan bir yerde üremeye başlar ve devam ederse dış gebelik denilen tablo oluşur.

bu senin icin arkadasim umarim faydalidir...saygilarimla

kızlar 6 ocakda temizlendimnormal adetime beş gün kala 23 ocak 2009 da üstüne gorme gibi yerleşme kanması gibi koyu ama adtten az kanmaam oldu 5 gün sürdü ve temizlendi üzerinden de 6 gün geçti acaba hamlemiyim 26 sinda test yaptırdım akıntı varken negatif di boyle bi durum yuaşayan var bugunlerde hafif kasık ağrım ve bel ağrım var daha test yapmadın yapsammı ki

pferd bilgilern için saol bütün gebelikler dışta başlar demişisin inş... öledir benmkide (dış gebe olma ihtimali birz fazlaymış) beta chg testi yaptrmıştm ordan degerlr bayaa düşük çıktı bu kanıya onun için vardk malesf çarşamba tekrar gitcem inş.. yoktur öle bii senin dedigin gibi rahme yerleşmiştr inş.. az da olsa umtlanrdrn beni:)

pferd bilgilern için saol bütün gebelikler dışta başlar demişisin inş... öledir benmkide (dış gebe olma ihtimali birz fazlaymış) beta chg testi yaptrmıştm ordan degerlr bayaa düşük çıktı bu kanıya onun için vardk malesf çarşamba tekrar gitcem inş.. yoktur öle bii senin dedigin gibi rahme yerleşmiştr inş.. az da olsa umtlanrdrn beni:)

canım üzüldüm durumuna.bi yakınım aynı şeyi yaşadı.ama onun dış gebe olduğunu farketmemiş dr ve tüpü patladı.sen o aşamaya varmadan kontrol altına alınıyosun.hem belki de normal gebeliktir.

X