doğum kontrol hapı zararlı mı?

beril84

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Ocak 2009
74
1
merhaba kızlar 9 aylık evliyim ilk üç ay korunma yöntemi olarak doğum kontrol hapı kullandım daha sonra eşim korundu 3 aydır bebek istiyoruz ama malesef hamile kalamadım ben bu hapları herhangi bir doktora danışmadan kullandım sizce hamile kalamama bu hapların bir etkisi varmıdır yada hap kullanan arkadaşlar bıraktıktan ne kadar zaman sonra hamile kaldılar cevap yazarsanız sevinirim.

Doğum kontrol haplarını bıraktıktan sonra hemen hamile kalınabileceği söylense de, gerçekte durum pek öyle değil. Özellikle kullanma süresine bağlı olarak hamile kalma ihtimali gecikebiliyor. Çevremde de bu nedenle veya başka nedenlerle doğum kontrol hapını bıraktıktan sonra bir sene ve ötesine uzayabilen hamile kalamama durumlarına şahit oldum.

Öte yandan, doğum kontrol hapının mucize ilaç olmadığını da belirtmek isterim. Bu ilaçlar bu şekilde gösteriliyor ancak doğum kontrol haplarının meme kanseri ve serviks (rahim ağzı) kanseri riskini artırdığına yönelik bir çok çalışma var. Ben bunları bizzat buldum ve okudum, ama doktorlar nedense kabul etmek istemiyorlar. Bu risk artışı belli durumlarda daha az ya da daha çok olabiliyor. Mesela, hiç doğum yapmadan önce 4,5 yıl veya üstü doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda meme kanseri riski artıyor, doğum yaptıktan sonra kullanımda risk artışı daha az. Ya da kullandığınız hapın içindeki östrojen miktarına göre değişebiliyor risk, vs.

Doğum kontrol hapının olumlu etkileri ise rahim kanseri ve yumurtalık kanseri risklerini azaltması. Yani bir taraftan da bu şekilde iyi etkileri var.

Siz çok az bir süre doğum kontrol hapı kullanmışsınız, o nedenle doğurganlığınıza çok etkisi olduğunu zannetmiyorum ben. Doğurganlıkta problem olması da 1 sene denemeden sonra çocuk olmuyorsa düşünülmeye başlıyor, yani siz doktorunuza gidin, ama büyük ihtimalle size "1 sene korunmadığınız halde çocuk sahibi olamazsanız o zaman tedaviye başlarız" diyeceklerdir. 3 ay bir problem olduğunu düşünmek için yeterli bir süre değil yani.

Son düzenleme:
teşekkürler sui çok korkyorum etkisi oldu diye inşallah bişey çıkmaz beklicez artık yapıcak bişey yok inşallah önümüzdeki ay hamiş kalırım tekrar saol

kişinin bünyesine göre değişiyor cnm ya
ben bıraktıktan 2 ay sonra kalmıştım
kiminin ki çok gecikiyor
kiminin hemen olabiliyor işte

X