Melisa Çayı ile stresten uykusuzluktan uzak durun

bebisim52

Tüm varlığım kızımmm...
Kayıtlı Üye
7 Aralık 2007
5.054
245
gerçektende öyle dün içtim yattım süper uyudum ve sakindim :icecream::kahve:

Melisa çayı iç, rahat uyu

melisa çayı,stresten mide rahatsızlıklarına, baş ağrısından iştahsızlığa kadar birçok hastalığın tedavisinde etkili olan doğal bir ilaçtır.

Halk arasında “oğul otu”, “limon otu”, “kovan otu”, “limon nanesi” ve “acem otu” gibi adlarla da bilinen melisa, stresten mide rahatsızlıklarına, baş ağrısından iştahsızlığa kadar birçok hastalığın tedavisinde etkili olan doğal bir ilaçtır. Özellikle yorgun ve stresli geçen bir günün ardından, içeceğiniz iki fincan (yaklaşık bir su bardağı) melisa çayı, rahat ve deliksiz bir uyku çekmenizi sağlayacaktır. Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü uzmanı Dr. Oya Kaçar da, eski çağlardan beri sinirleri yatıştırıcı özellikleri olduğu bilinen “melissa”nın, hiç bir yan etkisi olmadığı için birçok ülkede stres kaynaklı uykusuzluk durumlarında, bir ilaç gibi kullanılmakta olduğunu belirtiyor.

STRES İLACI GİBİ
Yatıştırıcı, temizleyici, yenileyici ve dinçleştirici etkilerinin yanısıra, melissanın antiseptik (mikrop kırıcı) özelliğinin de çok yüksek olduğunu belirten Dr. Oya Kaçar, bu harika bitkinin faydaları konusunda da şunları söylüyor: “Yapılan araştırmalar, melisanın 20. asrın hastalığı olan stres ve kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılabileceğini göstermiştir. Ayrıca rahim ve sindirim sistemlerini hastalıklara karşı korur. Vücudu kuvvetlendirerek bitkinlik ve halsizlikleri giderir. Spazm çözücüdür. Ruhsal ve fiziksel sakinleştiricidir. Hazmı kolaylaştırır. Karın-mide ağrısı ve ishalin tedavisine yardımcı olur. Bağırsak gazlarını giderir. Cildi güneşin zararlı ışınlarından korur.”

KOZMETİKTE ÖNEMLİ
Kalp hastalıklarının tedavisinde de olumlu sonuçlar verdiği belirlenen melissa, kokulu bir bitki olduğu için, kozmetik sanayiinde de önemli bir yeri bulunmaktadır. Özellikle, yağlı saç şampuanlarında, yıpranmış, cansız ve güçsüz saç losyonlarında, ağız hijyen ürünlerinde, yağlı ciltler için temizleme maskelerinde, yaşlanmış ve yıpranmış ciltler için yenileyici kremlerde ve hassas cilt losyonlarında kullanılmaktadır...

Kırışıklıkları yok ediyor
Cildin parlak, kırışıksız ve duru olması herkesin arzusudur. Melisa bu konuda yararlanabileceğiniz harika bir bitkidir... Gerçekten de melissanın yaprakları ve tomurcukları, içerdikleri madensel tuzlar ve yağlar sayesinde cildi tazeler, yaşlanmasını geciktirir ve ince kırışıklıkları giderir. Bu şifalı bitki ile yapılacak toniği uygulamak da oldukça kolay: Bir tas kaynamış suya bir avuç melissa koyun. Bir-iki dakika kaynattıktan sonra, yüzünüzü bu suyun buharına tutun. Bu işlemi 10 dakika sürdürün. Buhardan sonra melissa ile yapılmış olan yüz toniği ile cildinizi hafif masaj yaparak yıkayın. Pamuğu toniğe batırıp bol sulu bir biçimde hafif hafif bastırarak yıkamak daha uygundur. Yüz toniğini hazırlamak da çok kolay. Bir su bardağı ölçüsünde kaynar suya bir çorba kaşığı melissa koyun. Üstü kapalı olarak kısık ateşte 5 dakika kaynatın. Ateşten indirdikten sonra 20 dakika demlenmeye bırakın. Sonra süzün. İşte cildiniz için harika toniğiniz hazır.

MELİSA ÇAYININ YAPILIŞI : Kuru melisa yapraklarının üzerine kyanar su döktükten sonra, 5-10 dak demlenmesini bekleyin. İçine 1 tatlı kaşığı bal ilave ederek için.
MELİSA ÇAYININ FAYDALARI ;
*Yapraklar yatıştırıcı etkiye sahiptir.
* Mide problemlerine iyi gelir. Midedeki gazı söker.
* Terlemeyi sağlar ve antiseptiktir.
*Hafızayı güçlendirir.
*Baş dönmesi ve kulak çınlaması gibi şikayetleri keser.
*Hazımsızlık, baş ağrısı ve migrende de faydalıdır.
*Huzursuzluk ve sıkıntıları giderir.

Son düzenleme:
şuan içtim sanki gözlerimden uyku akıyo tadıda iyi kötü değil dün bal koyup içmiştim az önce içtiğim sadece 1 dilim limon kattım içtim iyiydi.tavsiye ederim

ben depresyon tedavisi için ilaÇ kullanmam gerekiyordu kullanamadım ben zayıfım iyice zayıflattı onun için bıraktım sakinleştirdiği için bu çayı kullanmak istiyordum acaba zayıflatırmı diye kullanamıyordum ama iştah açtığını öğrendim burda artık kullanmak istiyorum

eğer uykusuzluğunuz varsa aktarlarda hazır satılan uyku karışımları var onlardan da kullanabilirsiniz aşırı uykusuzlara valerjan kökünü yani kedi otunu tavsiye ederim melisa otundan 10 kat etkili

bugün aktardan melisa ve kediotu aldım..ikisini karıştırıp içsem ağırmı olur acaba bilemedim.. inşallah faydasını görürümde şu uyku problemim çözülür...

bende içiyorum arada bir tadı çok hoşuma gidiyor şekersiz içebildiğim ender bitki çaylarından biri :))
ama çok uyku yapıyor bende sabahları işe erken gitmem gerekiyorsa uykudan gözümü açamıyorum:)

Benim eşimin işi çok stresliydi. İşyerinden arkadaşı ona muslu medine diye bir firmanın çayı ve toz çayı olduğunu söyledi. internetten bulduk siteyi sipariş verdik. şimdi çok memnun. tavsiye ederim gerçekten çok işe yarıyor.

merhaba kızlar bende baya bir zamandır içiyorum ben panik atak tedavisi görüyorum artık ilaçları bırakma aşamasındayım inşallah bırakacamda ama bu çay çok iyi geliyor bana hemde zayıflamaya yardımcı :KK52:

bu çayı babaneme babam kabızlık sıkayetı ıcın almıstı evde duruyordu bende bır ıcıyım dedım bagırsakları acayıp cozuyor kabızlık sorununa bırebır.artı kabızlıga ıyı gelen bırseyın kılo aldıracagını hıc zannetmıyorum.uyku yaptıgını bılmıyordum ama ben 1 haftadır hergun ıcıyorum ve yaklasık 1 haftadır 9da uykum gelıyordu demekkı bu caydanmıs sabaha kadar ölü gibi uyuyordum.

X