Her sorunda bir hatam olduğunu düşünüyorum

entelliye

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
27 Eylül 2008
1.401
0
meltem hanım bu bölümü gördüğümde çok sevindim eğer fikrinizi belirtebilirseniz çok sevinirim,benim sorunum şu anda 28 yaşındayım çocukluğumdan beri yaptığım bir yanlış yüzünden birilerine çok kötü zararlar verebileceğimi düşünüyorum.örneğin birinin evine gidiyorum beraber bir şeyler yedik çay içtik gece eve geldiğimde tam yatıyorum ocağı açık bırakmış olabileceğimi düşünüyorum bütün ailesinin zehirlenip ölebileceğini düşünyüorum benim yüzümden ve gece saat kaç olursa olsun arayıp kontrol etmesi için hatırlatıyorum bu en basiti yani benim taptığım bir hata yüzünden insanla ölebilir intihar edebilir hapse girebilir gibi uç şeyler bazen öle kötü düşünceler beynimi sarıyorki uyuyamıyorum aklbim çok kötü atmaya başlıyor bütün bunlar genellikle geceleri oluyor gündüz olunca saçma bir şey için kendime boşuna zarar verdiğimi düşünüyorum.en kötüsüde iş yerinde bir sorunla karşılaştığımızda başkasını bile ilgilendirse bende kaynaklanabilecek bir sorun olduğunu düşünüp kendimi sorgulamaya başlıyorum acaba bu konu ile ilgili bir hata yaptımmı diye telaşlanıyorum kendi kendime halledebileceğim bir sorun olduğunu düşünüp doktora gitmedim şimdiye kadar
şimdiden teşekkürler

MErhaba Entelliye, sorunu bilmenize, nedenini bilmenize rağmen bu zamana kadar kendi başınıza üstesinden gelemediyseniz, bundan sonrasında da kendi başınıza üstesinden gelemezsiniz. Yapmanız gereken bu konuda profesyonel yardım almak, bir psikologa başvurarak bir süre terapi görmelisiniz.
Sağlıkla,
Dr. Meltem

teşekkür ederim meltem hanım bende böyle olması gerektiğini artık farkındaydım ama profesyonel birinin fikrini almaya ihtiyacım vardı
ilginize tekrar teşekkürler

meraba meltem hanım
uzun zamandır akıl danışmaya ihtiyacım vardı, esimden cok istedim psikolaga götürmesini ama götürmedi.Ben herseyi cabuk kafaya takan ,kırılgan biriyim .Birine canım sıkılsa ,üzülsem asla dile getiremiyorum tabi belli de edemiyorum kırarım diye korkuyorum . Bide söz düellosuna giremiyorum çünkü kendimi savunamıyorum haklıda olsam haksız duruma düşüyorum .böyle olunca hep kendimi sucluyorum acaba nerde ne yaptım diye,tabiki bu kadar stresin acısını en yakın eşimden cıkarıyorum . yardımınıza ihtiyacım var lütfen bir fikir verin .Kimsenın benı kırmasını izin vermemeyim..

Selma Hanım, şikayetlerinizi birden geçirecek bir fikir vermem maalesef mümkün değil. İfade ettiğiniz şikayetlerinizin nereden köklendiğini bulup sonrasında da doğru duygulanım ve davranış biçimlerini oturtmak lazım. Bu da bir fikir ile olmaz. Bunun için profesyonel yardım almalısınız. Eşinizin sağlılığınız ile ilgili yaklaşımı yanlış. Bu konuda eşinizi ikna etmelisiniz.
Sağlıkla,
Dr. Meltem

meltem hanım benim üç çocugum var
ben çoçuklarıma ailenin önemli oldugunu nasıl anlatırım
çoçuklarımın düşünçelerinde ailem herseyden önemlidir
demelerini istiyorum ve sorumluluk duygusu kac yaşında verilir ve nasıl verilir

Çocuklarınıza ailenin önemli olduğunu her şeyden önce siz ve eşiniz aileye önem vererek öğretirsiniz. Çocuklar söylenenlerden çok izlediklerini öğrenirler. Siz çocuklarınıza nasıl bir model olursanız, çocuklar sizden verdiğiniz model doğrultusunda öğrenirler.
Sorumluluk duygusu çok küçük yaşlardan itibaren verilir. 2 - 2,5 yaşından itibaren tuvalet eğitimi ile birlikte bu süreç başlar.
Suhake, ben çocuk konusunda uzman değilim. Bu soruları çocuk konusunda uzman olan bir meslektaşıma danışmanız, daha doğru olacaktır.
Sağlıkla,
Dr. Meltem

X