Özel okulda çalışmanın zorlukları neledir ? Devlet okulunda görev daha mı kolay ?

DingiltereKralicesi

Nirvana
Kayıtlı Üye
31 Ağustos 2008
5.746
10
Hanımlar,
Bazılarınızın da bildiği gibi bu sene benim okulum bitiyor ve inşallah önümüzdeki sene sınıf öğretmeni olarak göreve başlayacağım.

Siz tecrübeli öğretmenlerin bu konuda fikrini almak istiyorum. Sizce özel okulda çalışmanın ne gibi zorlukları vardır ? Ya da devlet okulunda görev yapmak daha mı kolay özel okula göre ?

Ben bu konuda net fikir sahibi değilim. Bana akıl verirseniz sevinirim.​

Özel okulda çalışmadım ancak bazı çıkarımlarda bulunabilirim sanırsam.ben bir kasaba okulundayım öğrenci sayım az 17 kişi ve 2. sınıfı okutuyorum.devlet okuluda bence kendi içinde ikiye ayrılıyor.merkez okulları ve köy kasaba okulları bu iki grup arasında bile okadar uçurum varki kaldiki özel ile devlet arasında olmasın.
Baştan başlayalım merkez ile köy kasaba okullarını karşılaştıralım.birincisi merkezde velinin maddi ve manevi desteği çoktur bu nedenle kaynak sıkıntılarını ve teknolojık ihtiyaçları karşılamak daha kolaydır ayrıca merkezdeki veli öğrencisiyle daha alakalı daha ilgilidir yeri gelir size hesap daha sorar sizi eleştirir..
kasaba köy okullarına gelince bir kere veliyi unutacaksınız yok veli kavramı yok öğrenci siz ve okul var.veli yok.maddi yada manevi size bir destek sağlamazlar hatta köstek olmazlarsa sevinin derim.( yada ben gerçekten veli anlamında kötü bir yerdeyimki bu kadar umutsuz yazıyorum). okulun imkanları kısıtlıdır teknolojı ve maddi yönden çocuklarda ise anlamadığınız bir algı sorunu vardır ders anlatıren amuda kalkmadığınız kalır bi. ve bir türlü bazı sorunların üstünden gelemezsiniz.idareniz iyi ise gerçekten şanslısınızdır yoksa birde ordan kolunuz kırılır.Kısacası maddi manevi her iş size bakar(sınıfı boyamak materyal hazırlamak çocuklara kendi kesenizden ek kaynak almak ..............)
Gelelim Özel okula çalışmadığım için çok net bilemem ancak şahit olduğum bir kaç durumdan dolayı söyleyebileceğim şu.özel okullarda veliler para ödedikleri için kendini bilmez bazıları sizi kendi malı gibi görebiliyor.sanki siz onların emrine çocuğuna amade bir köle gibi sizi algılayabiliyor .çocuklarında yaşı ilerledikçe lise düzeyinde özellikle parayı verdim düdüğü çalarım havası olabiliyor(ancak biz sınıf öğretmeni olduğumuz için bu anlamda şanslıyız.
Sonuç olarak canım hacer kardeşim nerde öğretmenlik yaparsan yap eminim seninde bildiğin gibi fedekarlık sabır hep senden olacak.allah yolunu açık etsin.

((bir dahada bişi dicem diyerek lafa başlama sonra korkuyorum__diyet grubunda__))))

Özel okulda çalışmadım ancak bazı çıkarımlarda bulunabilirim sanırsam.ben bir kasaba okulundayım öğrenci sayım az 17 kişi ve 2. sınıfı okutuyorum.devlet okuluda bence kendi içinde ikiye ayrılıyor.merkez okulları ve köy kasaba okulları bu iki grup arasında bile okadar uçurum varki kaldiki özel ile devlet arasında olmasın.
Baştan başlayalım merkez ile köy kasaba okullarını karşılaştıralım.birincisi merkezde velinin maddi ve manevi desteği çoktur bu nedenle kaynak sıkıntılarını ve teknolojık ihtiyaçları karşılamak daha kolaydır ayrıca merkezdeki veli öğrencisiyle daha alakalı daha ilgilidir yeri gelir size hesap daha sorar sizi eleştirir..
kasaba köy okullarına gelince bir kere veliyi unutacaksınız yok veli kavramı yok öğrenci siz ve okul var.veli yok.maddi yada manevi size bir destek sağlamazlar hatta köstek olmazlarsa sevinin derim.( yada ben gerçekten veli anlamında kötü bir yerdeyimki bu kadar umutsuz yazıyorum). okulun imkanları kısıtlıdır teknolojı ve maddi yönden çocuklarda ise anlamadığınız bir algı sorunu vardır ders anlatıren amuda kalkmadığınız kalır bi. ve bir türlü bazı sorunların üstünden gelemezsiniz.idareniz iyi ise gerçekten şanslısınızdır yoksa birde ordan kolunuz kırılır.Kısacası maddi manevi her iş size bakar(sınıfı boyamak materyal hazırlamak çocuklara kendi kesenizden ek kaynak almak ..............)
Gelelim Özel okula çalışmadığım için çok net bilemem ancak şahit olduğum bir kaç durumdan dolayı söyleyebileceğim şu.özel okullarda veliler para ödedikleri için kendini bilmez bazıları sizi kendi malı gibi görebiliyor.sanki siz onların emrine çocuğuna amade bir köle gibi sizi algılayabiliyor .çocuklarında yaşı ilerledikçe lise düzeyinde özellikle parayı verdim düdüğü çalarım havası olabiliyor(ancak biz sınıf öğretmeni olduğumuz için bu anlamda şanslıyız.
Sonuç olarak canım hacer kardeşim nerde öğretmenlik yaparsan yap eminim seninde bildiğin gibi fedekarlık sabır hep senden olacak.allah yolunu açık etsin.

((bir dahada bişi dicem diyerek lafa başlama sonra korkuyorum__diyet grubunda__))))

ay benim ürkek ceylanımmmm Şeniz
teşekkür ederim paylaştıkların için a.s.

ahhh canım özel okul mu? benden uzak olsun ben çalıştım 6 ay gibi bir süre devlete atanınca ayrıldım ayrılırkende burnumdan geldiler milyarlar verseler çalışmam yaa amele yapıolar insanı üni okumuşmusun okumamışmısın belli değil
veliler seni dadı gibi görüyo zaten

ahhh canım özel okul mu? benden uzak olsun ben çalıştım 6 ay gibi bir süre devlete atanınca ayrıldım ayrılırkende burnumdan geldiler milyarlar verseler çalışmam yaa amele yapıolar insanı üni okumuşmusun okumamışmısın belli değil
veliler seni dadı gibi görüyo zaten

deme kuzum yaa :çok üzgünüm:
gözümü korkuttun amaaaa :çok üzgünüm:
peki maaşları kıyaslar mısın benim için,
ayrıntılı bilgi almak isterim sendena.s.

Maaşlar arasında bir uçurum söz konusu değil .Ama yeni mezunmussun sende benim gibi.Özel okulda kesinlikle devletteki gibi hemen tam bir öğretmen sıfatına koymazlar,maaşını eğer şanslıysan okul yönünden zamanında yatırırlar ve performans cok onemlı,her an çıkarılma korkusu vs vs vs...

Devlette ise ilk önce biliyorsun ki KPSS 'ye girip belirli bir puan alman lazım.Dezavantajı dogu gorevın var.Ama mesela dogu gorevı İzmırın ya da Istanbul'un bazı semtlerıde dogu gorevı sayılıyor.Onun dışında hiç bir zorlugu yok devlette çalışmanın.

Maaşlar arasında bir uçurum söz konusu değil .Ama yeni mezunmussun sende benim gibi.Özel okulda kesinlikle devletteki gibi hemen tam bir öğretmen sıfatına koymazlar,maaşını eğer şanslıysan okul yönünden zamanında yatırırlar ve performans cok onemlı,her an çıkarılma korkusu vs vs vs...

Devlette ise ilk önce biliyorsun ki KPSS 'ye girip belirli bir puan alman lazım.Dezavantajı dogu gorevın var.Ama mesela dogu gorevı İzmırın ya da Istanbul'un bazı semtlerıde dogu gorevı sayılıyor.Onun dışında hiç bir zorlugu yok devlette çalışmanın.

canım sen de biliyorsun ki Kpss'yi kazanmak ayrı bir dert. Yıllarca okuyup da sonra meslek sahibi olmak için bir sınava tabi tutulmak çok canımı sıkıyor. Kazanan insan sayısının az olması da ayrı bir olay zaten. Bu yüzden Kpss ve devlette çalışmanın yanında alternatif bir şey arıyorum. Kpss kazanamazsam oturup senelerce yeniden girmeye hazırlanmak için boş beklemek istemiyorum. :1no2:

O bakımdan haklısın.Ama ya olmazsa diyipte baştan koyvermek olmaz.Branş nedir ? Ona göre daha sağlıklı yorum yapabılelim ?

Sınıf öğretmenliği benim bu sene son senem. Ales'e girdim, güzel bir puan aldım. Bana kalsa Kpss'ye girmem, ama en azından elimde sonuç ve alternatif bir yol olması için girmek zorundayım...

Sınıf öğretmenliğisin bir de.En fazla kontenjan ayrılan branş sınıf öğretmenliği.Son senen ise bu hazırandakı kpss ye hazırlanmam seneye daha duzenlı olarak hazırlanıcam dersen şansın fazla atanmak için.

Ales puanının atanmada bır payı yok.Eğer okulda kalmak gibi bir düşüncen varsa işine yarayabilir aldığın güzel puan arkadasım.

Benim isteğim üniversitede kalmak, ama onun da maaşları malum...

Bu sene için hala Kpss çalışmaya başlamadım. En fazla alınan öğretmenlerin sınıf öğretmeni olduğunu biliyorum, ama biz bile çok kısıtlı sayıda kazanan duyuyoruz. Kendimi verip çalışırsam başaracağımı biliyorum, ama başaramamaktan çok korkuyorum. Bu yüzden çalışmaktan kaçıyorum biraz da.

Çok mu geç kaldım dersin ?

Çok geç kalmadın tabiki.Çalışmayı sıkı tutarsan olmayacak iş değil.Kaynak al .Eğitim bilimlerinden.Turkce matematıkten sorunun oldugunu zannetmıyorum.Tarıh-cografya-vatandaslıgı hallettın mı guzel bır puan alırsın ki bu sene düştü sizin branşın puanları .

türkçe matematikte sorun yok dediğin gibi.
eğitim bilimleri için kitaplarımı aldım ama hala tek sayfa açmadım.
vatandaşlığı zaten bu sene ders olarak da alıyorum.
aslında bir başlasam devamı gelecek de, başlayamadım :mymeka:

sen de izmirdeymişsin, nerede görev yapıyorsun ?

Ben şubat ataması beklıyorum ayrıca dershaneye gidiyorum .Geçen sene aldığım puanı deniycem önümüzdeki günlerde olmadı hazırana adapte olucam.Yani kpss'ye hazırlanıyorum anlayacağın.

Eğitim bilimlerine bir an önce başla.Zaten aşina olduğun konular hepsi.
Tarih-Vatandaşlık çok fazla zorlar özellikle Tarih.O bakımdan Tarihe yüklenmeni tavsiye ederim.

Şu sıralar fellik fellik özel okullara cv bırakıyorum. Ama okuduğum yorumlara göre de ilk sene maaş verilmiyormuş yeni mezun olduğumuz için. Doğru mu acaba ?

canım sen sınıfçı mıydın?
ne gerek var özel okullara bakmaya, hiç çalışmadan girsen KPSS'ye ataman olur...
en çok alım sınıf öğretmenliğinde oluyor çünkü..

canım sen sınıfçı mıydın?
ne gerek var özel okullara bakmaya, hiç çalışmadan girsen KPSS'ye ataman olur...
en çok alım sınıf öğretmenliğinde oluyor çünkü..

evet canım sınıfçıyım ama ben kpss.ye hiç hazırlanmadım
ve şu anki düşüncem 2 sene yüksek lisans yapıp sonra önüme bakmak
2 sene daha baba bana para ver okuyacağım demek istemediğimden bir şekilde iş bulmalıyım
tek çıkarı özel sektör :sinifsinif:

evet canım sınıfçıyım ama ben kpss.ye hiç hazırlanmadım
ve şu anki düşüncem 2 sene yüksek lisans yapıp sonra önüme bakmak
2 sene daha baba bana para ver okuyacağım demek istemediğimden bir şekilde iş bulmalıyım
tek çıkarı özel sektör :sinifsinif:

anladım canım, iyice araştır o zaman özelleri..
ona göre başla..
bir de dediğin gibi maaş vermezlerse emeğine yazık olur..
Allah gönlüne göre versin..
ben de atanamazsam dersane düşünüyorum..
burda fazla özel okul yok çünkü..

anladım canım, iyice araştır o zaman özelleri..
ona göre başla..
bir de dediğin gibi maaş vermezlerse emeğine yazık olur..
Allah gönlüne göre versin..
ben de atanamazsam dersane düşünüyorum..
burda fazla özel okul yok çünkü..

amin canım amin
Allah hepimizin gönlüne göre versin inşallah.
Dershaneler daha kötüymüş sanırım ama bir yerden başlamak lazım
Ben de özel okul olmazsa dershaneye başvuracağım :gitme:

X