anne sütü

melis08

Nirvana
Kayıtlı Üye
24 Ekim 2008
5.726
1.039
Arkadaşlar dün işe başladım sonunda bebeğim bugün tam 6 ay 10 günlük. Ek gıdalara başladık 10-15 gündür, günde 2-3 öğünü geçmiyorum. Evdeyken ek gıdaları ara, sütü ana öğün olarak veriyordum.
Biberon hiç kullanmadık. Eve sağıp süt bırakıyorum ama bardak, kaşık, sululuk asla içmiyor. 120 ml süt bırakmıştım bugün, toplam 6 saat yoktum, emzirip çıktım kahvaltı ve çorba yemiş (bunları şimdilik 80 ml yiyor yani tam bir öğün değil henüz) sütü içmemiş, bunlarla doymamıştır. Böyle bir durum yaşayan var mı? Acaba sütü bir şekilde içmeye alışır mı zamanla, yoksa başka çaresine mi baksam? Mesela ek gıdaları kendi sütümle hazırlasam, yoğurdu mayalasam bir şekilde versem, ziyan olmasa, sütüm var kızım bir şekilde içse. Dondurucuda da süt var önceden kalma. İşyerinde mecburen sağacağım nasıl değerlendirebilirim? Bir de su veriyormusunuz bebişlere, ben sadece 2-3 öğün ek gıda veriyorum onun dışında emziriyorum diye gerek duymamıştım sevmiyor zaten ama artık gündüz süt içmezse mecburen su içmeli değil mi?

6 saat yokmuşsun emziripte gittiysen bide yedikleri gayet iyi tabi kahvaltının içeriğini bilmiyorum.benimki 3-4 sat te bir yiyor. kahvaltıyı ayrı ayrı verdiğimden cc sini bilemicem ama sebze çorbasını 100 cc yi çok az geçiyor.belkide acıkmadığından içmemiştir sütü.kahvaltıyı ıslatmakta yoğurt yapımında gece tahıllarını hazırlamaktda kullanabilirsin sütünü.ben su veriyorum özellikle sebze çorbası çok susatıyor.bazen içiyor bazen içmiyor kendisi belirliyor.

ben yaklaşık 1,5 aydır çalışıyorum. benim oğlum da biberonu hiç tanımıyordu ve almayı reddediyordu. hatta 1-2 hafta ek gıdaya geçmeden önce çalışmaya gitmiştim. ancak uyurken alıyordu biberonu.dalmak üzereyken ya da dalınca veriyordu annem. zamanla alıştı. şimdi biberonu kendisi tutup içiyor. tabi ona bırakmıyoruz.:) bence senin bebeğin de alışabilir. başlarda ben de endişe etmiştim "ne olcak şimdi, sütümü kaybetmek istemiyorum" diye.. çok şükür sütü de alıyor ek gıdayı da. ek gıdaya geçince artık su vermek şart oluyor. gün içinde ara ara su içirmek lazım. sevse de sevmese de bakan kişi 2-3 saat de bir mutlaka versin. sütü de bizim gibi uyku halinde iken versin. bi de sanırım anne sütü ile yoğurt yapılmıyormuş. ben de araştırdım ama denemedim. bir de öğünlerine meyve suyu-püresi ve yoğurdu da yavaş yavaş ilave edebilirsin bence. ben meyve ve çorba ile başlamıştım. yoğurdu ve en son kahvaltıyı ilave ettim. sabah süt sağıyorum, kahvaltı yapıyor emiyor ve uyuyor. öğlen geliyorum meyvesini yemiş-içmiş oluyor. yine emzirip uyutuyorum. akşam üzeri geldiğimde yeni uyanıyor ve çorbasını yiyor. bıraktığım süt ileri saatlere kalıyor genelde. öğleden sonra uykusu kaçarsa ya da doymamış olursa diye dolapta duruyor. eve dönünce kendim içiriyorum. buzlukta da yedek bırakıyorum. ne olur ne olmaz!

Son düzenleme:
Canım ben 4 aydır çalışıyorum ve anne sütünü biberonla verdim bir şey olmuyor. Ek gıdaya başlamadım ben yokken 600 gr süt içiyor.Toplam 9 saat yokum evde...

6 saat yokmuşsun emziripte gittiysen bide yedikleri gayet iyi tabi kahvaltının içeriğini bilmiyorum.benimki 3-4 sat te bir yiyor. kahvaltıyı ayrı ayrı verdiğimden cc sini bilemicem ama sebze çorbasını 100 cc yi çok az geçiyor.belkide acıkmadığından içmemiştir sütü.kahvaltıyı ıslatmakta yoğurt yapımında gece tahıllarını hazırlamaktda kullanabilirsin sütünü.ben su veriyorum özellikle sebze çorbası çok susatıyor.bazen içiyor bazen içmiyor kendisi belirliyor.

Evet aslında haklısın, evdeyken ben de öyle besliyorum, uzak kalınca aç kalıyor gibi geliyor ve saat çok uzun gibi geliyor. Kahvaltıda ne veriyorsun. Biz yeni başladık 1 hafta falan oldu, Bulamaç tariflerden denedim yemedi. Babası milupanın sütlü bisküvili kahvaltısını almış onu veriyorum seviyor, içine yavaş yavaş birşeyler ilave ediyorum, bugün pekmez ve peynir de ilave ettim. Bugün su içirdim, ama az içti, bugün toplamda 30cc içmiştir, biberonla ağzına sıktım, alışır herhalde tadına. Sütümü muhallebisine koydum, tadı daha güzel oldu.

ben yaklaşık 1,5 aydır çalışıyorum. benim oğlum da biberonu hiç tanımıyordu ve almayı reddediyordu. hatta 1-2 hafta ek gıdaya geçmeden önce çalışmaya gitmiştim. ancak uyurken alıyordu biberonu.dalmak üzereyken ya da dalınca veriyordu annem. zamanla alıştı. şimdi biberonu kendisi tutup içiyor. tabi ona bırakmıyoruz.:) bence senin bebeğin de alışabilir. başlarda ben de endişe etmiştim "ne olcak şimdi, sütümü kaybetmek istemiyorum" diye.. çok şükür sütü de alıyor ek gıdayı da. ek gıdaya geçince artık su vermek şart oluyor. gün içinde ara ara su içirmek lazım. sevse de sevmese de bakan kişi 2-3 saat de bir mutlaka versin. sütü de bizim gibi uyku halinde iken versin. bi de sanırım anne sütü ile yoğurt yapılmıyormuş. ben de araştırdım ama denemedim. bir de öğünlerine meyve suyu-püresi ve yoğurdu da yavaş yavaş ilave edebilirsin bence. ben meyve ve çorba ile başlamıştım. yoğurdu ve en son kahvaltıyı ilave ettim. sabah süt sağıyorum, kahvaltı yapıyor emiyor ve uyuyor. öğlen geliyorum meyvesini yemiş-içmiş oluyor. yine emzirip uyutuyorum. akşam üzeri geldiğimde yeni uyanıyor ve çorbasını yiyor. bıraktığım süt ileri saatlere kalıyor genelde. öğleden sonra uykusu kaçarsa ya da doymamış olursa diye dolapta duruyor. eve dönünce kendim içiriyorum. buzlukta da yedek bırakıyorum. ne olur ne olmaz!

Canım biberon alınca emmeyi bırakmadımı. Korkuyorum öyle söylüyorlar, doktor asla biberon verme dedi. Zaten istemiyor ama dediğin şekilde denersek alışır belki. Su içirmeye başladık, sever zamanla herhalde. Evde olduğum günlerde meyve suyu-püresi veriyorum. Yoğurdu mamadan kendim mayalıyorum, seviyor. Doktor 2-3 öğünü geçme dediği için dönüşümlü veriyorum. Senin öğlen gelebilmen büyük şans. Benim yolum 1,5 saat :KK43: Bide uykusu ne kadar güzel nazar değmesin. Benimki gün içinde toplamda 2 saat uyuyor. Sabah 1,5 saat, öğleden sonra yarım saat.

Canım ben 4 aydır çalışıyorum ve anne sütünü biberonla verdim bir şey olmuyor. Ek gıdaya başlamadım ben yokken 600 gr süt içiyor.Toplam 9 saat yokum evde...

canım seni de emiyor mu, bıraktımı biberon alınca? Bi de kaç saatte bir sağıyorsun sütünü? İyi içiyormuş, ben ne kadar içiyor bilmiyorum merak ettim şimdi. Ben sabah sağdım bıraktım, bir kere de işte sağdım. Gelince de emzirdim. Her sağışta tek göğsümü sağdım, emzirir gibi, çünkü her emişte tek göğüsümle doyuyor. Bir göğüsten 120cc civarı çıkıyor. Acaba ikisinide mi sağmalıyım? Bi de nasıl taşıyorsun, ben işyerinde buzdolabına koydum, buz aküsü götürömüştüm yanımda yolum uzun 1,5 saat, getirdim dolaba koydum yine.

Evet aslında haklısın, evdeyken ben de öyle besliyorum, uzak kalınca aç kalıyor gibi geliyor ve saat çok uzun gibi geliyor. Kahvaltıda ne veriyorsun. Biz yeni başladık 1 hafta falan oldu, Bulamaç tariflerden denedim yemedi. Babası milupanın sütlü bisküvili kahvaltısını almış onu veriyorum seviyor, içine yavaş yavaş birşeyler ilave ediyorum, bugün pekmez ve peynir de ilave ettim. Bugün su içirdim, ama az içti, bugün toplamda 30cc içmiştir, biberonla ağzına sıktım, alışır herhalde tadına. Sütümü muhallebisine koydum, tadı daha güzel oldu.

ben kahvaltıda yumurta sarısı, beyaz peynir(bir gece suda bekletilmiş) bir ceviz içi, milupanın tahıllı mamasından bir kaşık bazen cici bebe(benimki sevmiyor cicibebeyi)bunları önce hepsini ıhlamurda yada anne sütünde ıslatarak veriyordum hepsni yemeyince bide tadlarını farkına varsın diye hepsini ayrı ayrı ıhlamurda ıslatarak vermeye başladım.peyniri sevmiyor önceleri yutamadığını düşündüm blenderdan geöirdim cevizle beraber ama farkettimki sorun peynirin tadında şimdi bir kaşık haşlanmış patates peynir bir iki damla zeytinyağıyla çatalla ezip ıhlamurda ıslatarak veriyorum.pekmezi peynirle karıştırmayı doğru bulmuyo drlar mamaylada.(pekmezdeki demirin yararlanımını süt ürünleri bozuyormuş) pekmezi kahvaltıdan bir iki saat sonra tek başına yada turunçgilleirn suyunun içine sıkarak verebilirsin. benimki yemiyor.aslında çok az oluyor toplamda bir çay bardağını geçmez ıhlamuruda. ama yumurtanın tok tuttuğunu düşünüyorum çünkü üstüne mama versemde anne sütü versemde içmiyor.

canım sağol çok yardımcı oldun. Ben de yeni başladım yavaş yavaş nelerden hoşlandığını bulacağım. Pekmez peynir konusunda haklısın, hamileliğim boyunca kansızlıkla savaştım ve çok dikkat ediyordum. Şimdi aklıma hiç gelmedi, daha doğrusu tüm kahvaltı tarifleri öyle olunca üzerinde düşünmedim hiç. Yumurtaya henüz başlamadım, hafta sonu evdeyken azar azar başlarım. Ama şunu keşfettim, benim sevmediğim hiçbir şeyi sevmiyor. Geçen gün tarhana çorbası yaptım tatsız tuzsuz salçasız, hiç sevmedi ama bizimkileri yiyor. Çocuğunda bir damak tadı var :)

Ege beni emmeyi bırakmadı ben 3 saatte bir her iki göğsümüde sağıyorum... Benim yol yakın 20 dk evdeyim. İş yerinde buzdolabının altına koyuyorum eve gidene kadar bir şey olmuyor havalar serin şimdi. Eve gidince hemen derin dondurucuya atıyorum.. İçeceği zaman derin dondurucudaki sütü bir gün evvellden buzdolabının altında çözdürüyorum. Dışarıda çözdürmeyi önermiyorlar.. Başka sorun olursa burdayım. Allah yardımcın olsun

X