Tatlı Tarifi Fıstıklı İrmik Helvası-Resimli

Adivar

Guru
Kayıtlı Üye
27 Haziran 2007
6.169
49
Yapışmaz bir tencereye öncelikle margarini eritip,yarım çay bardağından az olan zeytinyağını katıp,hemen fıstıkları atıp kavuruyoruz.Sonrasında irmikleri atıp kısık ateşte yağı iyice yedirene kadar tahta kaşık yardımı ile iyicene kavuruyoruz..Ne kadar ateş kısık olunca o kadar tadı lezzetli olucak..Rengi pembeleşince irmiklerin hemen hazırladığımız 2 bardak soğuk sütü yine yavaş yavaş içersine atarak içine yediriyoruz..Tekrar bir taşım daha iyicene kavurmaya devam ediyoruz.
İyicene kuruduğunu anlayınca kaynattığımız şerbeti bir kepçe yardımı ile yavaş yavaş yine tencerenin içersine atıp iyicene şerbeti irmiğe yediriyoruz.
Suyu birden dökmüyoruz.Çünkü şerbet irmiği pişirmeye yardımcı olucak..Dökerkende çok dikkat edin kendinizi yakmayın..
Sonrasında tatlımızı hemen bir tepsiye alıyruz ve soğuması için bekliyoruz..
Afiyet olsun

yarım kilo irmik
yarım paket margarin
yarım çay bardağından biraz az zeytinyağ
yarım paket fıstık
2 bardak süt
3 bardak şeker
4 bardak su

3 bardak şeker ile 4 bardak suyu ocağa koyuyor va kaynayınca altını kapatıp beklemeye alıyoruz

01022009495qe7.jpg

w768.png

Buda resmicokacimcoookharika görünüyor dimi.Yapalı 3 gün oldu ama bitti hepsini ben yedimkaydirigubbakcemile3

:1hug:Bende yapıyorum sık sık.Birde biz burada acele bacı deriz:)Cuma günü bu tarifini verdiğin fıstıklı irmik helvasını dua ederek kararız ve dileklerimizi içimizden söyleriz.Ve evin içinde kim varsa apartmanda dağıtırız miss gibi kokar yeriz hepbirlikte.Dileği kabul olan hemen o Cuma yine yapar.Yine dua ederiz böyle birşey işte hem dua edip sevaba giriyoruz hem tatlı yiyoruz hem hayır yapıyoruz:asigim:
Seninde ellerine sağlık canım .Çok öperim Şeniz

irmik helvasını zaten çok severim içine bir de fıstık girmiş harika olmuş ellerine sağlık a.s.

Çokk güzell görünüyorrr.Adıvarım ellerine sağlıkk canım.cokacimcoookŞimdi olsada yeseki:eek:

elelrine saglik canim cok güzel gözüküyor bende yapiyorum fistik bol ya herseyie ekliyorum..

yaa bu irmik helvasina bayiliyorum ama bir türlü düsüremedim ama bu tarifle mutlaka deniyecegimcokacimcoook
paylastiginiz icin cok tesekkür ederim ellerinize saglikopuyorumnanaktan

X