Bebek Beslenmesi Bebeğine Kefir Veren Var mı?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

megilara

onelife,onesoul,onelove..
Kayıtlı Üye
28 Ocak 2008
3.377
26
zamanında çok araştırıp birçok faydasının olduğunu öğrenmiş ve bir dönem kendim
mayalayıp içmiştim...
bebeklere verilir mi acaba?

pediatri portalında verilebileceğini okumuştum ama ben vermiyorum.kendimde hiç denemedim öyle değişik şeylere pek açık biri değilim :)

Bu kadar olur ne düşünsem o gün burada konu açılyor ben de bugün bu konuyu araştrdm ve linkteki doktorun ropörtajın okudum ve tüm burad okudugum şeylerle çelişen şeyler de var , pekmez vermeyin diyor vs.. .
Bebeklerde Beslenme
bunun dışında araştırdım kefirle ilgili olarak bebeklere verilebilir şeklinde bilgilere de ulaştım. aklıma yatt gibi sen ne dersin bi bak yine tartşalım istersen .

ben vermiyorum aslında çekiniyorum yazmaya ama kefir haram diye biliyorum hatta bu konuda arkadaşımla tartıştık daha sonra onda bi kitap vardı ona bakmıştık ordada yazıyodu

ben verileceğini okumuştum hatta yoğurdu bu şekilde mayalayın diyordu bir doktorun bir yazısında.anca ben nasıl yapıldığını bilmiyorum kimyacı bir arkadaşıma sordum çok dikkat etmelisin kefiri içinden aldığına doğuruyor demişti.vermek istiyorum ama bu konuda bilgisizim.Sen bu konuda bilgiye ulaşırsan bizide bilgilendirirsen çok sevinirim.

çok dikkat etmelisin kefiri içinden aldığına doğuruyor demişti
ayy ben anlamadım ne demek istemişsin burda :)))
ipeği götürdüğümüz doktorumuza çok güveniyorum,çok iyi bir dr.
önümüzdeki hafta gideceğiz,en iyisi ona sormak...
size de yazarım artık

gülcede zaman zaman yiyeceklerden oluşan alerjik kızarıklıklar olusuyor bir arkadaşım kefirin alerjiye iyi geldiğini kullanmamı önermişti ciddi ciddi kullanmaya karar vermiştim kontrol için dra gittigimizde sormuştum kefir çok yararlı faydalı yalnız içinde bircok canlı bakteri var dedi aynı zamanda bebeklere verilebilecegine dair kesin bir bilgi yokmuş dr illada vermek istiyorum derseniz 1 yasından sonra verebilirsiniz demişti

ayy ben anlamadım ne demek istemişsin burda :)))
ipeği götürdüğümüz doktorumuza çok güveniyorum,çok iyi bir dr.
önümüzdeki hafta gideceğiz,en iyisi ona sormak...
size de yazarım artık
Bende anlamadım işte:))galiba yanlışlıkla çocuğun kefir yemesinden korkuyor benim arkadaş.Neyse senden haber bekliyorum.

benim kayınvalidemde de vardı sütün içine atıyodu canlı hücre gibi bişi bi kaçgün sonra oda mayalanıp kefire dönüşüyo.bende canlı hücreyi görünce iğrenmiştim.süzgeçten geçirip içiyodu onu gördükten sonra dahada içemedim kefiri.ama çok yararlı olduğunu biliyorum

Ben yaklaşık 10 gündür oğluma günlük mayalayıp veriyorum yoğurttan ziyade ayran kıvamında oluyor başlangıçta tadını sevmedi şimdi alıştı ben kendimde içiyordum bir sürü faydası var ayrıca haram konusuna gelince doğrudur mayalanma süresini uzatırsanız (24 saati aşınca) süt şekeri (laktoz) süt asiti (laktik asit) ve alkole dönüşüyor... Ben mayalanmasını biliyorum ve dikkat ediyorum yıllardır kullanılan bir ürün, doğal olduğuna inanıyorum yoğurtla dönüşümlü vermeye devam edeceğim..Ama siz yinede doktorunuza danışın
Kefirin sağlık üzerine etkilerini gösteren güzel bir bilimsel makale okumak için tıklayın
Ayrıca mayalamak isteyenlere yardımcı olabilirim

Son düzenleme:
kefirin içilmeye hazır olanlarından aldım marketten ,üzerinde pastörize inek sütü ne kefir kültüründen mamuldür yazıyor tadı dediğin gibi ayrana benziyor,
ben bu şekilde yogurt niyetine sebze püresinin yanında verdim severek yedi,
merak etiğim mayalanması nasıl oluyor?yazabilirsen sevinirim çünkü ürünün üzerinde soguk tüketin yazıyor , ama yogurt yaparken ısıtmak gerekiyor kefiri ısıtınca başkalaşıma uğramyormu? cevabn için şimdiden teşekkürler

kefirin içilmeye hazır olanlarından aldım marketten ,üzerinde pastörize inek sütü ne kefir kültüründen mamuldür yazıyor tadı dediğin gibi ayrana benziyor,
ben bu şekilde yogurt niyetine sebze püresinin yanında verdim severek yedi,
merak etiğim mayalanması nasıl oluyor?yazabilirsen sevinirim çünkü ürünün üzerinde soguk tüketin yazıyor , ama yogurt yaparken ısıtmak gerekiyor kefiri ısıtınca başkalaşıma uğramyormu? cevabn için şimdiden teşekkürler

Sizin aldığınız zaten mayalanmış içime hazır hale gelmiş ek hiçbirşey yapılmıyor..Sütün kefire dönüşmesi için mayalama işlemi çok basit bir blogda gördüm resimli olarak anlatmış okumak için TIKLA
tek sorun mayayı bulmak çevrenizde kullanan varsa verecektir çünkü zamanla mayası büyüyüp bölünüyor yoksa üniversitelerin gıda bölümlerinden, aktarlardan satın alabilirsiniz Ankara'da isteyen olursa ben 1-2 kişiye verebilirim.

Son düzenleme:
Merhaba
Annem kefiri 30 senedir kendi mayalıyor. Birçok hastalığa iyi geldiğini kendi gözlerimizle gördük ama bebeğime verme konusunda çok emin değildim açıkçası.. Kızım 8.5 aylık ve 3 hafta önce egzama oldu. Çocuk drumuz ne yaptıysa geçiremedi ve en sonunda dermatologa yönlendirdi. Dermatolog da kefir içirmemizi tavsiye edince hemen başladık. yaklaşık bir haftadır kefir içiyor ve 2 tatlı kaşığı içirmeme rağmen egzaması hemen hemen hiç kalmadı. Ben de tadını sevmediğim halde içmeye başladım tekrar, hem süt olsun hem de kilo vereyim diye.. Azar azar başladığınız zaman bebeklerinize çok faydası olacağına inanıyorum. Bu arada kefire hiç bir şekilde metal değmemesi gerekiyor. Tahta, cam ve plastik kullanılıyor. Aklınızda bulunsun.

kefiri bebeklerinize vermenizde sorun yok ancak canli hizli ureyen bakteri icerigi nedeniyle bunu 1yasindan sonra vermeniz daha saglikli 1yasindan sonra bunye bircok yiyecege karsi alerjik kalkanini kaldiriyor

Merhaba
Annem kefiri 30 senedir kendi mayalıyor. Birçok hastalığa iyi geldiğini kendi gözlerimizle gördük ama bebeğime verme konusunda çok emin değildim açıkçası.. Kızım 8.5 aylık ve 3 hafta önce egzama oldu. Çocuk drumuz ne yaptıysa geçiremedi ve en sonunda dermatologa yönlendirdi. Dermatolog da kefir içirmemizi tavsiye edince hemen başladık. yaklaşık bir haftadır kefir içiyor ve 2 tatlı kaşığı içirmeme rağmen egzaması hemen hemen hiç kalmadı. Ben de tadını sevmediğim halde içmeye başladım tekrar, hem süt olsun hem de kilo vereyim diye.. Azar azar başladığınız zaman bebeklerinize çok faydası olacağına inanıyorum. Bu arada kefire hiç bir şekilde metal değmemesi gerekiyor. Tahta, cam ve plastik kullanılıyor. Aklınızda bulunsun.

verdiğin bilgiler için teşekkürler
kefiri sen mi mayalıyorsun yoksa hazır mı alıyorsun?

bunu bir araştırayım bari.faydalı bişeymiş fakat bebek için yani 1 yaş altı bebek için nasıl olur bilemedim.hani canlı hücre falan denmiş ayyy bir tuhaf oldum insanın kulağına değişik geliyor doğrusu.çok iyi araştırmak lazım arkadaşlar.ondan öncesi aslında doğanın bize armağanı olan bütün sebze ve meyvenin kendi çaplarında birçok şeye faydası var en azından şimdilik bebeklerimiz bunlardan faydalanıyor.

dun marketten kefır alıp verdım bugun ogluma burda yazılanlarıysa sımdı okuyorum acaba kalanını vermesemmı

yeni bir konu olduğu için islam alimleri arasında ihtilafa sebep olmuş ve kimi caiz kimide caiz değil diye fetva vermişlerdir ProfDrHayrettin Karaman hocamızda kefir içilebilir fetvasını vermiştir
araştırmalarım sonucu verdığım kanı ise en iyisi şüpheli olan bu içecekten uzak durulması/içilmemesidir

"Helal da bellidir haram da bellidir İkisi arasında da çok kimsenin ne olduğunu bilmediği, şüpheli şeyler vardır Her kim şüpheli şeylerden sakınırsa, dinini ve ırzını kurtarmış olur" (Hadisi Şerif)

Kefir asit ve alkol fermantasyonunun (mayalanmasının) bir arada oluşmasıyla elde edilen bir üründür

Koyu ayrana veya sulu yoğurda benzeyen hafif ekşimsi bir süt ürünüdür Fermantasyon süresinin uzunluğuna bağlı olarak içinde oluşan alkol oranına göre bir sınıflandırma yapılmıştır

Etil alkol ise sarhoş edici ve içilmesi haram olan alkoldür Tatlı kefirde bile bir kiloda en az 1 gram, diğer bir ifadeyle yirmi damla alkol bulunmaktadır

O zaman parfüm de kullanılmasın, sirke de kullanılmasın, oda spreyi sıkılan yerleri boykot edelim, deodorant da kullanmayalım ve kokalım topluca.. Allah'ım sen kullarına akıl fikir ver!

X