babaanne çilesi............

sea sea

RABBİM SANA EMANET...
Kayıtlı Üye
22 Nisan 2008
1.261
3
39
kızlar nerden başlasam bilmiyorum aslında.benim 83yaşında bi babanem var.artık pek çok ihtiyacını kendi karşılayamıyor tuvalette dahil.bütün bunlara rağmen kafası hala şeytanlığa çalışır ama.başından beri hep öyleymiş annemi çok hor görmüş iftira atmış yalan yanlış,annemle babamın yuvalarını yıkmaya kadar gitmiş zamanında.halada öyledir.annem şuan kalp hastası.psikolojik sorunlar yaşıyo bunun tek sebebi babanem ve halalarımdır.annem okadar saf ve temiz kalplidirki buunca şeye rağmen 15yıl babaneme bakmış halalarımın kahrını çekmiş sırf yuvası için babam için.ama artık oda dayanamıyor.babanem bakıma muhtaç.3halam ve biz her ay birimizde bakmak için alıyoruz babanemi.sıra bizde ve geldi 2gün önce.annem herşeye rağmen kabul ediyo ki babam için yapıyrz yine.ama kızlar sabrımızı okadar zorluyoki.akşama kadar bize hizmet ettiriyo.tuvalet ihtiyacı olmadığı halde bizi wcnin önünde bekletiyo 2saat.çok özürdilerim ama su bile dökmeden çıkıyo biz temizliyoruz okadar söyleyim.yaptığımız hiç birşeyi beğenmiyo elinize sağlık demiyo bile.çok acımasızdır ve inançsızdır.hiç ALLAH demez bile.ve annem artık dayanamıyo inanın kızlar.oda cok hasta gücüm yok katlanamıyrm dio artık.biraz önce yine kriz geçirdi bağırdı bi sürüsenağlamaelimden geldiğince herşeyi ben yapmaya çalışıyorum ama belli bir noktaya kadar.biraz önce ben temizledim wcyi ama öldüm artık.hertarafım kaşınıyo çok tiksiniyrmsenağlamanapcaz biz kızlar.daha 20gün bakmamız lazım.ama dayanılıcak gibi değil lafı sözü yaptıkları.babamda bilio bunları ama dayanın dio mecburuz dio.bakmazsak laf ediyor halalar zehir ediyolar hayatı bize.zaten hep öyleler ama.şu gerçekte var bizde yaptıklarını kızlarında yapmıyo babanem eziyeti anneme ve bize.bunu bilmiyolar bize inanmıyolar.bakmamak için bahane uyduruyosunuz diyolar.işin içinden çıakmadım ben napcaz bilmiyorumsenağlama

ne desem şaşırdım kaldım hayatım.. insanın içindeki acıma duygusu işte..
bu halde baktığınıza şükretmiyo bide üstüne çile mi çektiriyo size? saçma bi öneri ama onunla konuşmayı denediniz mi? hafif sert konuşsanız.. yani bilerek.. abaklım değişecek mi die? belki bu kadar suskunluğunuz onu bu hale getiren. . annen ne olack? o kadın hayatını bitirmişte annen gençtir daha bebeğim. o kadının güzel günler yaşamaya ihtiyacı olacak ilerde.. peki hangi psikolojiyle? hangi sağlıkla? olan yine sana olur ona bişey olursa.. çok ciddi olay. babanla konuşsan. olayın ciddiyetini annenin durumunu sölesen.. yakında sende sorun yaşamaya başlarsın die korkuyorum. bi kadın tutun babannene. .en azından bakmıyolar demezler.. saçma mı konuştum bilmiyorum valla.

aaaa sanki benimkini anlatmışsın..
o kadar memnuniyetsiz,o kadar bencil bir insanki..85 yşında bizimkide.bütün çocuklarında kalıyor sırayla..elbet bakacağız yani evlatlar ne günler için..ama inan kök söktürüyor yaaa...hiç eline sağlık demez,annemin herşeyine karışır...
annem dışarı çıkar,bir sürü söylenir,akşama kadar gelmiyor vs vs diye..annem ses etmez..bakıma muhtaç değil,yani sizinki gibi wc ye falan götürüp bekleme diye bişey yok...yemeğini yiyor,banyo yaptırıyoruz o kadar..ama o turur ne bulsamda bir kulp taksam bunlara diye gözlerini kısar öyle düşünür...sen iyilik yaparsın o bi tarafından çeker ona bişeyler katar kötülük olarak anlatır hep şikayet eder..çocuklarınıda şikayet ediyor..ay artık fenalık geldi inanki..anneme hayret diyorum nasıl dayanıyor..ben olsam 1 haftada çıldırmıştım,sabrım yok annem kadar...
hep onun yanında oturacaksın hep..hiç bir yere gitmeyeceksin...hemen çıkar evin içinde aramaya başlar,bulamayınca göremeyince küfürlere başlar..şunlara bak bi,gidin gidin ananızın .... gidin,allah sizede göstersin,sizde çekin(ne çektiriyorsak,her türlü en iyi şekilde bakılıyor yinede yaranılmıyor)
ayy bak sinir oldum..seni çok iyi anlıyorum inanki..Allah sabır versin güzelim...çekmeyen görmeyen anlamaz...ben bir kere Aallah razı olsun dediğini duymadım

ayy canım alalh yardımcınız olsun yaa.. allh size yardım etsiz. üzülmeyin.. allah bilir..allah görür.

ne desem şaşırdım kaldım hayatım.. insanın içindeki acıma duygusu işte..
bu halde baktığınıza şükretmiyo bide üstüne çile mi çektiriyo size? saçma bi öneri ama onunla konuşmayı denediniz mi? hafif sert konuşsanız.. yani bilerek.. abaklım değişecek mi die? belki bu kadar suskunluğunuz onu bu hale getiren. . annen ne olack? o kadın hayatını bitirmişte annen gençtir daha bebeğim. o kadının güzel günler yaşamaya ihtiyacı olacak ilerde.. peki hangi psikolojiyle? hangi sağlıkla? olan yine sana olur ona bişey olursa.. çok ciddi olay. babanla konuşsan. olayın ciddiyetini annenin durumunu sölesen.. yakında sende sorun yaşamaya başlarsın die korkuyorum. bi kadın tutun babannene. .en azından bakmıyolar demezler.. saçma mı konuştum bilmiyorum valla.

ohoooo canım benim babam kaç kere konuştu kaç kere...anne daha ne istiyorsun ne yapalım,neden böyle yapıyorsun biz sana ne çektiriyoruz,yazık şu kadına(anneme)sana yaranıcam diye herşeyi yapıyor...dua etmiyorsun bari küfür etme beddua etme diye...susuyor..ben bişey demiyorum ki diyor...

ohoooo canım benim babam kaç kere konuştu kaç kere...anne daha ne istiyorsun ne yapalım,neden böyle yapıyorsun biz sana ne çektiriyoruz,yazık şu kadına(anneme)sana yaranıcam diye herşeyi yapıyor...dua etmiyorsun bari küfür etme beddua etme diye...susuyor..ben bişey demiyorum ki diyor...

nasıl bi sınav bu ama.. babana da sanada annene de yazık.. sanırım bunlar size çok büyük hayır ve kısmet olarak geri dönecek ve siz inanamayacağınız kadar mucizevi olacak..

inanın çok zor.konuşmayıdenedim cok babanemler ama anlamıyoki yaşlıya duymamazlıktan gelir hiç aldırmaz valla.arada kaldım inanın.onca yaptığına yinede acıyosun ama diğer taraftada annem var.annem babama söyleyince durumu babamda küsüyo benm için katlanmıyosun diyo 1ay ama o sabah gidiyo akşam gelio olan anneme ve bana oluyo ne yazıkki..

bu konulardaki fikrim sabittir, değişmez...
zaten 83 yaşında
muhtaç...
eli iş gormuyor
bugun var yarın yok
kötülüğe kötülük her kişinin, kötülüğe iyilik er kişinin işidir
evinizde bir yaşlı varsa onlara öyle davranın ki yarın bu dünyadan göçüp gittiklerinde vicdanınız sizi rahatsız etmesin...
geçmişte yaptıklarının hesabını Allah sorsun ondan
ama biz kul olarak hesap sorma mercii değiliz
Güzel Allah'im bile yarattiginin kendisine asiliğini, kötülüğünü, nankörlüğünü affediyoken, duasını geri cevirmiyoken biz kimiz ki kin tutalım, bize uzanan imdat elini boş cevirelim?

83 yasında bi insandan lütfen kişisel ihtiyaçlarını kendisinin karşılamasını beklemeyin...
1 yaşındaki cocuktan bekleyebilir misiniz bunu?
aynı şeydir...

bizler de yaşlanacagiz
tahammül sinirlarimiz daralacak
bugun bi baskasinda gorup kızdigimiz tiksindigimiz seyi bizler de yapacagiz
cunku etme bulma dünyasıdır bu dünya...
ne ekersen onu bicersin
vakit geçmiyor belki ama bi bakıyorsun yıllar geçmiş bükülmüş belin, tutmuyor elin kolun
bunun bilinciyle yaklaşirsak bize muhtaç insanlara Allah da muhakkak karşiliğini verir...

ayrıca birilerinin imanını sorgulamak haddimize değil ki...
almayabilir Allah lafzini agzina
zorlayamazsiniz kimseyi
fakat bu onun inancı olmadigini gostermez
bu konularda kesin hüküm sizin imaninizi goturebilir, muhattabınızın değil...

ne diyeyim
bakana da zor, bakılana da...
Rabbim kimseyi kimseye muhtaç etmesin...

Zor bir durum tabiki allah yardimciniz olsun...

Benim kaynanam 30 yil bakti kayinvalidesinle kayinpederini...ölene kadar...af edersiniz altlarini bile aldi, cok cekmis oldugu halde onlardan yinede gik demeden bakti...onunda saglik sorunlari var romatizma yüksek tansiyon hatta depression bile gecirdi...nasil dayandin Anne diye sordugumda....Duymadim ve Görmedim kizim dedi..yoksa tahamül edemezdim..onlarin her lafini her hareketini kafama taksaydim, kafayi yerdim dedi...:kahve:

Tabiki herkesin durumu farkli fakat yinede bence böyle yapmalisiniz canim, ne derse he he deyin gecistirin, baska türlü tahamül edemezsiniz...:teselli:

Birde anlayamadigim birsey var, neden 3 kiz kardes illede gelinlerininde bakmasini istiyor anlamiyorum, her ne kadarda baban abileri olsa, bakacak kisi o degilki, Annene düsüyor bütün yük...el kizi cekmek zorunda degil diye düsünemiyorlarmi ya? :nazar:

Benim aile fertlerimin böyle bir durumu olsa onlara bakmak benim ablamin ve kizkardesmin görevidir..erkek kardeslerimin eslerini böyle birseye mecbur tutmaya ne hakkimiz var??:nazar:

nasıl bi sınav bu ama.. babana da sanada annene de yazık.. sanırım bunlar size çok büyük hayır ve kısmet olarak geri dönecek ve siz inanamayacağınız kadar mucizevi olacak..

valla öylemi olur tam tersi adama cehennememi götürür bileyimiyorum..çünkü öyle sabrını taşırıyorki söylendiğin zaman oluyor..hiç söylenmeden baksan belki dediğin olurda..söyleniyoruz derken kendi kendimize....
babam yaprak dökümündeki tahsin gibi aynı...offff anne offff der durur...

inanın çok zor.konuşmayıdenedim cok babanemler ama anlamıyoki yaşlıya duymamazlıktan gelir hiç aldırmaz valla.arada kaldım inanın.onca yaptığına yinede acıyosun ama diğer taraftada annem var.annem babama söyleyince durumu babamda küsüyo benm için katlanmıyosun diyo 1ay ama o sabah gidiyo akşam gelio olan anneme ve bana oluyo ne yazıkki..

çaktırmadan kameraya al her dakkayı.. ver kaseti babana iş yerinde izlesin bakalım..
benim için yapmıyosun demek için biraz fazla ağır bi olay bu.. kadına da yazık ya..
üzüldüm valla annene.. genede sabırlıymış.. metanetliymiş.. atabilirdi banane diye..

gurbaaa haklısın zaten öyle düşünüpte dayanıyor insan..annem hep diyor biz ne hallere düşeceğiz kimbilir..Allahım muhtaç etme diye dua eder...başkasına da hiç anlatmaz..evde olan evde kalır...hatta diğer yengelerim bunalırlar kapı kapı gezip yaptıklarını anlatırlar...geçende yengemin biryle güne gitmişler orda başlamış bizimki şöyle yapıyorda böyle eziyet çektiriyorda diye..annem diyo utandım yerin dibine girdim neden anlatıyorki..sonuçta eşinin annesi diyor..hemen anneme sormuşlar yaa gerçektenmi öyle mi diye..annemde bana bir zararı yokki onun yemeğini yiyor oturuyor,biz bakmayacağızda kim bakacak demiş..yengem bozulmuş ve sinirlenmiş herhalde destek olmadığı için..ama annem hep duymamazlıktan geliyor..yoksa çekilmezz...

bu konulardaki fikrim sabittir, değişmez...
zaten 83 yaşında
muhtaç...
eli iş gormuyor
bugun var yarın yok
kötülüğe kötülük her kişinin, kötülüğe iyilik er kişinin işidir
evinizde bir yaşlı varsa onlara öyle davranın ki yarın bu dünyadan göçüp gittiklerinde vicdanınız sizi rahatsız etmesin...
geçmişte yaptıklarının hesabını Allah sorsun ondan
ama biz kul olarak hesap sorma mercii değiliz
Güzel Allah'im bile yarattiginin kendisine asiliğini, kötülüğünü, nankörlüğünü affediyoken, duasını geri cevirmiyoken biz kimiz ki kin tutalım, bize uzanan imdat elini boş cevirelim?

83 yasında bi insandan lütfen kişisel ihtiyaçlarını kendisinin karşılamasını beklemeyin...
1 yaşındaki cocuktan bekleyebilir misiniz bunu?
aynı şeydir...

bizler de yaşlanacagiz
tahammül sinirlarimiz daralacak
bugun bi baskasinda gorup kızdigimiz tiksindigimiz seyi bizler de yapacagiz
cunku etme bulma dünyasıdır bu dünya...
ne ekersen onu bicersin
vakit geçmiyor belki ama bi bakıyorsun yıllar geçmiş bükülmüş belin, tutmuyor elin kolun
bunun bilinciyle yaklaşirsak bize muhtaç insanlara Allah da muhakkak karşiliğini verir...

ayrıca birilerinin imanını sorgulamak haddimize değil ki...
almayabilir Allah lafzini agzina
zorlayamazsiniz kimseyi
fakat bu onun inancı olmadigini gostermez
bu konularda kesin hüküm sizin imaninizi goturebilir, muhattabınızın değil...

ne diyeyim
bakana da zor, bakılana da...
Rabbim kimseyi kimseye muhtaç etmesin...

ablacım haklısın tabi söylediklernde.ama diyorumya kızlarına gidince çok hanımdır sessizdir tuvaletine kendi kalkıp gider.huysuzkuk yapmaz onu öyle görünce okadar şaşırıyorumki.eziyeti bize.hala ugraşıyo bizle.hiç acımadı sevmedi bizi ve annemi ve aynı zamanda babamıda.hep sömürdüler yıllarca.şimdi yazsam sayfalar yetmez valla.ama biz herşye rağmen annedir diye bakıyoruz anlıycanız.ama inanın benm annem sağlığı daha kötü ondan.

Allah sabır versin ne diyeyim aynı şeyleri babaannemde yaptı duymadığımız hakaret iftira kalmadı yengemler hiç bizim gibi bakıp ilgilenmedikleri halde onlar hep daha kıymetli oldular biz kötü olduk... Şimdide bize muhtaç oldu o çok kıymetli gelinleri almamak için bin türlü bahane buluyolar... Oda yaptıklarının cezasını odasında tek başına oturarak ödüyo.... O pisletme olayını bende çok kafama takıyodum ama takmamayı öğrendim sende biraz daha kabullenmeye çalış olayları takmamaya çalış yoksa olan sana olur...

halalarında farklı sizde farklı davranıyosa nediyim artık ya benneyaptımki
Allah mukafatını vericek annene :1hug: Allah yardım etsin

nur yüzlü yaşlılar vardır.gençliklerinde de hep iyilik yapmışlardır.bazı yaşlılar da nursuz olur gitse diye beklersiniz.bu insanlar gençliğinde de çekilmez insanlardır.sizinki de onalrdan biri sanırım
Allah kolaylık versin

denizcim nediyim bilemiyorum gerçekten çok zor,ya annene yapıyor diyelim orası ayrı bir saçmalık zaten ama siz torunusunuz yani,size niye garezi var anlamıyorum,siz sadece allah rızası için yapın zaten,allah sabır versin canm

cok zor bir durum
rabbim yardımcınız olsun :Saruboceq:
siz elinizden geleni yapın
iyilik yap denize at, balık bilmezse halik bilir :Saruboceq:

83 yaşında .. bir ayağı çukurda yani..
çok zor olduğunu biliyorum bizde bakıyoruz babaanneme..
ama dişinizi sıkın,sabredin,yaşlı bir insana "off" demeden bakmanın mükafatını Allahtan alın..

X