İskender Pala

dilekkaranfil

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
3 Şubat 2009
21
0
Profesör Doktor İskender Pala (8 Haziran 1958 Uşak), edebiyatçı ve edebiyat araştırmacısıdır. Divan Edebiyatı üzerine yaptığı çalışmalar ile tanındı. İstanbul’da ikamet eden yazar 3 çocuk babasıdır.

İlkokul’ u Uşak’ta ki Cumhuriyet İlköğretim okulu’nda bitirdi. Lise’yi Kütahya’ da ki Kütahya Lisesi’nde bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fak. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okumaya hak kazandı. Aynı okulda yaptığı Lisans Tez çalışması ;Câmiu'n-Nezâir’dir. Doktora çalışmasını ise yine İstanbul Üniversitesi’nde yaptı; Aşkî, Hayatı, Edebî Şahsiyeti ve Divânı. Divan edebiyatı dalında 1983 yılında Doktor, 1993 yılında İstanbul Üniversitesi’nde Doçent, 1998 yılında da Kültür Üniversitesi’nde Profesör oldu...

eserleri
Ansiklopedik Divan Şiiri Sözlüğü
Kronolojik Divan Şiiri Antolojisi
Akademik Divan Şiiri Araştırmaları
Divan Edebiyatı
Atasözleri Sözlüğü
Müstesna Güzeller
Şairlerin Dilinden
Aşina Güzeller
Ah Mine’l-Aşk
Efsane Güzeller
Kudemanın Kırk Atlısı
Kırklar Meclisi
Şiirler Şairler Meclisler
Şi’r-i Kadim
…Ve Gazel Yeniden
Perişan Gazeller
Peri-şan Güzeller
İki Dirhem Bir Çekirdek
Ayine
Gözgü
Tavan Arası
Kahve Molası
Güldeste
Gül Şiirleri
Hayriyye
Hilye-i Saadet
Babil’de Ölüm İstanbul’da Aşk
Kadılar Kitabı
Kırk Güzeller Çeşmesi
Kitab-ı Aşk
Kırk Ambar
Mir'at

çok sevdiğim bir yazar olduğundan tanıtmak istedim ayrıca seminerlerine katılmak ve onun aşk ile ilgili konuşmalarını dinlemek isteyen varsa yardım edebilirim...

sınav zamanı az iskender pala kitabı okumadık...eski edebiyat bilgilerimin çoğunu iskender hocadan öğrendim.çok başarılı bir hoca

divan edebiyatını sevdiren şahıs :) mükemmel bi üslubu var çok beğenerek okuduklarım arasında duymayanların ilk önce iki dirhem bir çekirdek isimli kitabıyla adım atmalarını tavsiye ediyorum

yazarın hayranıyım,dinleyemedim dinlemek isterim. divan edebiyatı ve tarihi sayesinde sewdim

Kahve Molası
Şah ve Sultan
Katre-i Matem
İki Darbe Arasında
Leyla ile Mecnun
Kitab-ı Aşk

okudum herkese tavsiye ediyoruum

Ben 10. sınıfa giderken Katre-i Matem kitabını okumuştum ama çok anlayamamıştım. Hani ağır gelecek bir şey olsa hoca okumamızı istemezdi herhalde. Sorun bende mi yoksa ya :/

Ben de yeni kitabın haberini verecektim :KK1:
Yunus Emre'yi bir de İskender Pala'nın dilinden okumak nasıl olcak bakalım.
Merakla bekliyorum

başlarda çekinerek okumuştum kitabını:KK17:
ama katri matemden sonra diğer kitaplarını da okumak istiyorum..tarihi olaylara yaklaşım tarzı gerçekten çok güzel ...
aşk bir başka güzel durmuş onun gönlünde ve kaleminde:KK69:

Profesör Doktor İskender Pala (8 Haziran 1958 Uşak), edebiyatçı ve edebiyat araştırmacısıdır. Divan Edebiyatı üzerine yaptığı çalışmalar ile tanındı. İstanbul’da ikamet eden yazar 3 çocuk babasıdır.

İlkokul’ u Uşak’ta ki Cumhuriyet İlköğretim okulu’nda bitirdi. Lise’yi Kütahya’ da ki Kütahya Lisesi’nde bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fak. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okumaya hak kazandı. Aynı okulda yaptığı Lisans Tez çalışması ;Câmiu'n-Nezâir’dir. Doktora çalışmasını ise yine İstanbul Üniversitesi’nde yaptı; Aşkî, Hayatı, Edebî Şahsiyeti ve Divânı. Divan edebiyatı dalında 1983 yılında Doktor, 1993 yılında İstanbul Üniversitesi’nde Doçent, 1998 yılında da Kültür Üniversitesi’nde Profesör oldu...

eserleri
Ansiklopedik Divan Şiiri Sözlüğü
Kronolojik Divan Şiiri Antolojisi
Akademik Divan Şiiri Araştırmaları
Divan Edebiyatı
Atasözleri Sözlüğü
Müstesna Güzeller
Şairlerin Dilinden
Aşina Güzeller
Ah Mine’l-Aşk
Efsane Güzeller
Kudemanın Kırk Atlısı
Kırklar Meclisi
Şiirler Şairler Meclisler
Şi’r-i Kadim
…Ve Gazel Yeniden
Perişan Gazeller
Peri-şan Güzeller
İki Dirhem Bir Çekirdek
Ayine
Gözgü
Tavan Arası
Kahve Molası
Güldeste
Gül Şiirleri
Hayriyye
Hilye-i Saadet
Kadılar Kitabı
Kırk Güzeller Çeşmesi
Kitab-ı Aşk
Kırk Ambar
Mir'at

çok sevdiğim bir yazar olduğundan tanıtmak istedim ayrıca seminerlerine katılmak ve onun aşk ile ilgili konuşmalarını dinlemek isteyen varsa yardım edebilirim...

Ben istiyorum hem de çok istiyorum arkadaşım..
.

OD un ilkk sayfaları sıkıcı olsa da sonrası oldukkça güzel son sayfayı okurkken iyi ki okudum bu kitabı diyrsunuz en azından ben öyle dedim :))

İskender Pala çok sevdiğim bir yazar.

Babilde ölüm İstanbul da aşk
Od
Şah & Sultan

Okuduklarım.

Sırada Katre-ı Matem var.

X