dış gebelik ve dış gebelik geçiripte hamile kalan varmı

merhaba arkadaşlar. bende dış gebelik yaşıyorum şuanda ve malum hepimiz gibi internette araştırma yaparken epey bi okudum yazıklarınızı ve sonunda ben de yazmaya karar verdim. ben en son kasım ayında adet oldum ve 25 aralıkta şüphelenip test yaptım. ikinci çizgi çok silik çıktı ve bende hemen kan testi yaptırım. sonuç:bhcg 21,4 çıktı. iki gün sonra ise kanamam başladı ancak 1 gün sürdü ve çok şiddetli bir kanamaydı. ilk testin üstünden 1 hafta geçtikten sonra bhcg 27,9 çıktı. daha sonra drum ne olduğunu iyice anlayabilmek için 2 günde bir bhcg testi istedi. çıkan sonuçlarım tarihleriyle beraber: 04 ocak-41,3 ; 07 ocak-58,2 ; 09 ocak-124 ; 11 ocak-155 ; 14 ocak-130 ; 16 ocak-150. en son 2 ölçüm bir düşüp bir arttığı için drum dış gebelik olduğundan emin oldu ve ben 17 ocakta hastahaneye yattım. malum kemoterapi iğnesi uygulandı ve değerim 1 hafta sonra 124e düştü ve benim ısrarım üzerine drum taburcu etti ancak 2 gün sonra yine bhcgye bakılmak şartıyla. nitekim 25 ocak son ölçümüm bhcg değerim 161e çıkmış yeniden. drum pazartesi gel hastaneye yatış yapıcaz yine iğne uygulanacak dedi. yani yarın yine yatıyorum hastaneye.. artık her bi bhcg ölçümü günü sanki sınav sonucu bekler gibi bekliyorum sonucumu. bitmek bilmedi bu süreç bir türlü.. 1 aydır 2 günde bir kan veriyorum .... tavsiyem kesinlikle ihmal etmeyin.. erken yakalamak çok çok önemli bu süreçte.. umarım benim için de bu iğne ile düşmeye başlar değerlerim de normal hayatıma dönerim.. bir de hep aklıma şu soru takılıyor: acaba bi sonraki hamileliğim normal olabilecekmi? :uhm:

tazzie öncelikle geçmiş olsun.bende 1 yıl önce lekelenme şikayetiyle dr gittiğimde dr normal hamilelik veya dış gebelik olabilirsin deyince hemen bir test aldım sonuç pozitifti kan sonucunu beklemeden özel hast vaj.ultrasona girdim dış gebelikti dr acilenhast yatmamı söyledi sol tüpümde oluşan dış gebelikte kalp atışı bile vardı dr buna çok şaşırmışlardı banada o kemoterapi iğnelerindne yaptılar ağzım hep yara oldu bhcg değerim düşmeye başladı 20 gün hast yattım benim 18 aylık bir oplum vardı bende dr görüşerek 2 günde bir kan vermeye gittim ama 10 gün sonra dayanılmaz bir kramp ve mide bulantısıyla tekrar hast yattım tüpüm yırtılmıştı ve iç kanama başlamıştı kanım sürekli düşüyordu içerde o kadar kan birikmiştiki ben oturamıyodrum artık ameliyata aldılar sol tüpüm alındı düzeltilemeyecek kadar hasar old alındı ve ben bu yıl agustos ayında tekrar hamile kaldım tek tüple .yani olmayacak diye bir şey yok ALLAH ın izniyle sizlerinde olur moralinizi bozmayın yeterki

canım hiç merak etme kuzenim şu an 3 aylık hamile .Dış gebelikten 4 ay sonra hamiş kaldı.Hiçbir sorun olmadı,gönlünü ferah tut

yaseemin ve TUNANAY çok teşekkür ederim sizlere. içim rahatladı açıkcası biraz daha. yaseemin senin bhcg değeri kaçlardaydı ki kalp atışı bile varmış... benim yumurtam hem doğru yerde değilmiş hem de normal gelişmemiş. vajinal ultrasonla 2 kere inceledi dr ama bişey göremedi. ancak benim ağrım olduğu zamanlarda hep sol yumurtalığım ağrıyor. sanırım oralarda bi yerde. bakalım ne kadar sürecek değerlerimin normale dönmesi.. inşallah güzel haberlerimi paylaşırım sizinle. yaseemin bebeğini hayırlısıyla büyüt canım. çok teşekkürler..

kızlar slm bende cuam günü öğrendim dış gebeliğim olduğunu ancak bende 21 ine kadar herşey normaldi b-hcg 1300 dü, 25 inde baktığımızda 1664 tü, dr. film çektirdi birkaç gün bekleyelim dedi yarın tekrar bakacak b-hcg'ye bana ilaç tedavisine başlayacaz olmazsa en son çözüm ameliyat dedi, yazılarınızdan okuduğum kadarıyla hastanede yatarak geçiyor ilaç devresi, neden peki, yasemin canım senin sol tüpünde alınmış benimde sol tüpümde ama benim sağ tarafta zaten yumurtlama olmuyor hiç bebişim olmaz diye çok korkuyorum lütfen bilgi verin arkadaşlar bana

kızlar slm bende cuam günü öğrendim dış gebeliğim olduğunu ancak bende 21 ine kadar herşey normaldi b-hcg 1300 dü, 25 inde baktığımızda 1664 tü, dr. film çektirdi birkaç gün bekleyelim dedi yarın tekrar bakacak b-hcg'ye bana ilaç tedavisine başlayacaz olmazsa en son çözüm ameliyat dedi, yazılarınızdan okuduğum kadarıyla hastanede yatarak geçiyor ilaç devresi, neden peki, yasemin canım senin sol tüpünde alınmış benimde sol tüpümde ama benim sağ tarafta zaten yumurtlama olmuyor hiç bebişim olmaz diye çok korkuyorum lütfen bilgi verin arkadaşlar bana

canım bu iğne uygulandıktan sonra bebek hücresi vücuda verilen ilaç tarafından eritiliyor. yani kanama şeklinde atılmıyor. bu nedenle eğer iğne nedeniyle o hücre eritilirken eğer tutunduğu yerlerde bir damar varsa iç kanama başlatabilir diye dr hemen müdahele edebileceği yerde tutmak istiyor hastayı. ben çok istemiştim beni hastaneden çıkarsın diye sonra bana öyle güzel anlattı ki bu durumu ben aman dr bey ben hastanede kalayım dedim :) kendinde hiçbir değişiklik hissetmiyorsun nerdeyse, iyisin gibi geliyo kendine..

bana gelince arkadaşlar bugün gittim hastaneye yatış için. önce dr ultrasonla bi bakmak istedi ve bugüne kadar ilk kez rahmimin arka tarafında bi sıvı birikintisi gördü. kan olabilir dedi ve hemen bhcg testi istedi. eğer test sonucu değerin artmış olursa ameliyata alıcam seni dedi. ve ben kan verdim. o beklediğim 45 dakika bana 45 saat gibi geldi. neticede değerim 65 çıktı ( cuma günü değerim 161 idi) ve dr beni evime gönderdi. tabi ağrım sızım olduğunda derhal onu aramak şartıyla. inanılmaz sevindim, bugüne kadar değerim hiç bu kadar çok düşmemişti. paylaşmak istedim sevincimden. deniz033 acil şifalar canım..

tazzie canım çok teşekkürler cvp için, ben dün sizin yazıları okuyunca eşimi aradım bak böyle böyle yaşayan arkadaşlar varmış diye oda heyecanlanıp dr.u aramış, dr. azarlamış bizimkini neden böyle araştırmalar yapıyorsunuz ne hastanede yatırması falan diye ben iğne verecem sonrada evinize gideceksiniz demiş, bende dün akşam üstü kanama başladı hafiften çok koyuda değil ama görünüyor bende aradım bu sefer dr.u yarın geleceksin zaten normal dedi, bugün b-hcg verdim 14.30 da alıp dr.a gösterecem umarım kötü bişey yoktur ama keşke senin dr.un gibi banada açıklama yapıp ilgilenseydi sanırım bunlardan sonra dr.umu değiştirecem

valla anlam veremedim dr un öyle bi tepki vermesine. sonuçta bu süreçte dr un her zaman ılımlı yaklaşması lazım hastasına. hastanede yatmama olayına gelince dr un bileceğiişdemek isterdim ancak bugüne kadar birçok yazı okudum dış gebelik atlatanlarla ilgili ve hepsi bu süreci hastanede yatarak geçirmiş. yani ilk defa duydum bi dr un eve gidiceksin demesini... eğer bu konuda dr una güvenmiyorsan ve eğer imkanın varsa hemen bi başka dr a danış derim çünkü gerçekten dr una güvenince inanılmaz rahat oluyor için. yapılabilecek en iyi müdaheleri dr um yapıyor zaten diyebiliyorsun. umarım bugünkü bhcg sonucun iyi çıkmıştır cnm.. kanamaya gelince benim de hala hafif hafif kanamam var. ama yalnızca tuvaletimi yapınca geliyor o da 3-5 damla. aşırı olmadığı sürece bu kanamaya normal gözüyle bakılıyor..

kizlar bu konu cok once acilmis ama baktim hamile kalmak istiyorum diyen arkadaslarin cogunun altinda birer gebelik takvimi. nasil sevindim nasil umut oldunuz anlatamam.

baska arkadaslar da vardir belki yazmak isteyen diye gene konuyu gundeme tasiyayim dedim.

dis gebelik gecirip de ustelik tupu hasar goren alinan ama hamile kalan arkadaslar varsa yazsinlar. neler yapildigini paylasalim.

umut olsun bizim icin.

Canım bende dış gebelikden sonra korunmayı bırakdığım ay hamile kaldım buraları bende çok araştırmışdım zamanında geçmişde yazmış olanların birer bebekleri varmı yokmu diye senin gibi bakmışdım seni çok iyi anlıyorum ama korkma sadece 3 ay sonra bir rahim filmi çekdir tüpüne bakdır ben rahim filmi çekdirmeden korunmayı bırakmamışdım.

canim ben de umutsuz degilim. hatta cok umutluyum. daha yeni oldu olaylar ama adetimi bekliyecegim. bir ay da tekrar adet beklerim sonra birsakirim korunmayi gibi geliyor. bilmiyorum. burada hsg cektirebilir miyim bilmiyorum. sonuna kadar zorluyacagim sartlari. hayirlisi rabbimden. insallah yakin zamanda tekrar hamile kalacagim insallah. Umarim bu sefer sonuna kadar verir rabbim.

Canım bende dış gebelikden sonra korunmayı bırakdığım ay hamile kaldım buraları bende çok araştırmışdım zamanında geçmişde yazmış olanların birer bebekleri varmı yokmu diye senin gibi bakmışdım seni çok iyi anlıyorum ama korkma sadece 3 ay sonra bir rahim filmi çekdir tüpüne bakdır ben rahim filmi çekdirmeden korunmayı bırakmamışdım.

canim rahim filmi cektir tupune de baktir demissin bunlar ayri seyler mi? bir de hormon tahlili vs istiyorum. yumurta rezervleri acisindan. burada doktorlar bir tuhaf. olsen bile surunuyorsun.

Yok farklı şeyler değil rahim filminde tüplerdeki geçiş izleniyorda ondan dedim dış gebelikde tüplerde oluşduğundan.Kolay hamile kaldıysan hormonlarında birşey yokdur ama yinede sen bilirsin.

canim malesef kolay hamile kalamadim. 7. ayda kalmistim. adet duzensizligi vardi belki bir de luteal faz yetmezligi oldugunu dusunuyorum. yani yumurtlamadan hep 9-10 gun sonra regl olurdum. 14 gun olmasi gerekirken. onu da kontrol ettirecem. bir de yumurta gelisimine bakmalarini isteyecem. bu ay bir reglim gelsin. sonraki aydan itibaren korunmayi dusunmuyorum.

canim malesef kolay hamile kalamadim. 7. ayda kalmistim. adet duzensizligi vardi belki bir de luteal faz yetmezligi oldugunu dusunuyorum. yani yumurtlamadan hep 9-10 gun sonra regl olurdum. 14 gun olmasi gerekirken. onu da kontrol ettirecem. bir de yumurta gelisimine bakmalarini isteyecem. bu ay bir reglim gelsin. sonraki aydan itibaren korunmayi dusunmuyorum.

Bence 7. ayda hamile kalmakda zor hamile kalmak değil.Ovulasyon testleriylemi hangi gün yumurtanın çatladığını biliyorsun.Bende hep 24 günde bir adet olurum ama bu hep böyleydi ve ovulasyon testi kullandığımda 12. gün yumurtamın çatladığını görmüşdüm benimde geriye 12 günüm kalıyor hatta adet olduğum günü sayarsam 11 gün kalıyor aslında ama hamile kalmamda problem yaşamadım.Yani luteal fazın kısalığı döllenmeye engel değil bence olsa olsa en kötü ihtimal tutunmaya engel olabilir oda progesteron hormonunu luteal fazı daha uzun olan diğer insanlardan daha geç salgılanmaya başladığı için rahim kalınlığı yeterince kalınlağa ulaşamadığından tutunmaya engel olabilir en fazla diye düşünmekdeyim biraz araştırmışdım bu konuyu.Birde 14 gün olayı 28 günde bir adet olanlar için geçerli hep bu baz alınır ya 28 gün olayı aslında ovulasyondan önceki dönemle ovulasyondan sonraki dönemin eşit olması gerekir diye biliyorum.

yok canim ben 35 gunde falan adet olurdum. 20 li gunlerdi yumurtladigim. yani 28 gunde bir olan 14. gun yumurtlar. 32 gunde bir olan 18. gun yumurtlar. yani son 14 gun sabit genelde. onceki gunler degisken.

bakalim. bugun benden kocaman kati bir parca dustu sanirim regl olmaya duvarlarim yikilmaya basladi. Allah biliyor ya hic korunmak istemiyorum. bakalim sali gunu doktor randevum var.

aslinda boyle bir baslik acilmisken bu konuda basindan birseyler gecen tum arkadaslarin bu baslik altinda toplanip tecrubelerimizi paylasmamizi isterdim. insallah olur.

buradaki tupler konusunda uzman bir doktorla yazistim durumumu. sizler icin de yararli olacagini dusunuyorum.

Sol tup olmasa bile karin bosluguna dusen yumurtayi sag tup yakalayabilir dedi. tupun alindiktan sonra bile hemen yumurtlamaya baslarsin, bir kac ay ovulasyon olmaz diye birsey yok ve adetlerinde bir bozukluk olmaz dedi ve vucudunu hazir hissettigin ve reglin normale dondugu anda tekrar calismalara baslayabilirsin dedi. :)

Tabiki illah hangi tarafından yumurtlamışsan o taraftaki tüp çekmiyor yumurtayı bende araştırmışdım bunu dış gebeliğim sol tüpümdeydi acaba demişdim sağ tarafdan yumurtladığım ay denesem hamile kalmayı sağ tüpmü kullanılır diye alakası yokmu sol taraftan yumurtlayıp sağ tüpde çekermiş hiç belli olmazmış.

Tabiki illah hangi tarafından yumurtlamışsan o taraftaki tüp çekmiyor yumurtayı bende araştırmışdım bunu dış gebeliğim sol tüpümdeydi acaba demişdim sağ tarafdan yumurtladığım ay denesem hamile kalmayı sağ tüpmü kullanılır diye alakası yokmu sol taraftan yumurtlayıp sağ tüpde çekermiş hiç belli olmazmış.

canim sen kac ay korundun ameliyattan sonra acikcasi ben pek korunmayi dusunmuyorum da:)

arkadslar bende cok uzun zamandır adet olmadım tum belırtılerı var fakat sol kasıgımda sancı var bacagıma cok agrı yapıyo dıs gebe olmayayım ya korkuyorum

canim bugun kontrolum vardi. doktor 1 ay korunman yaterli dedi. ilk tremesterde oldugu icin. arkadaslarin bilgisine...

X