Tuvalet Eğitimi geçmeyen kabızlık ( 3 yaş )

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.
Canım Aynı sorun bizdede var doktorumuz kolonoskopi yapılmasını istedi bende Ankarada yaşıyorum ve sanırım sadece Gazi ve Hacettepe bakıyormuş çocuk olduğu için bişiler yazın ne olur giden yaptıran varmı?????:gitme:

merhaba arkadaşım ben kızımı dışkapıda dr. sami ulus çoçuk hastalıkları hastanesine götürüyordum tam teşkilatlı ve bir ünv. hastanesi kadar imkanları var doktorları çok iyi 2 sene gastroenterolojide uzm.doktor selim beye götürdüm benim kızıma bagırsak filmi ve safra kesesi filmi ayrıca t9 ları için kan alerji için kan vs.. alındı bunların ardından bagırsak tembelliği dendi ve diyet verdi zaman zaman halen aynı şikayetlerimiz var ama eskiye nazaran çok ama çok yol kat ettik enginar ve brokoli yediğinde düzeliyor koloskopi bilmiyorum ama bence seninkinde kabızlık dışında başka sıkıntılarda var sanıyorum bu yöntemle ince bagırsak girişine bakılıyor yinede başka bir hekime gitmeni öneririm sana ondan sonra gerekiyorsa tabiki yapacak bir şey yok çok geçmiş olsun iyi haberlerini bekliyorum

Saol canım benim walla kafam öle karşıkki yazarım burdan sonucu...

merhaba arkadaşım ben kızımı dışkapıda dr. sami ulus çoçuk hastalıkları hastanesine götürüyordum tam teşkilatlı ve bir ünv. hastanesi kadar imkanları var doktorları çok iyi 2 sene gastroenterolojide uzm.doktor selim beye götürdüm benim kızıma bagırsak filmi ve safra kesesi filmi ayrıca t9 ları için kan alerji için kan vs.. alındı bunların ardından bagırsak tembelliği dendi ve diyet verdi zaman zaman halen aynı şikayetlerimiz var ama eskiye nazaran çok ama çok yol kat ettik enginar ve brokoli yediğinde düzeliyor koloskopi bilmiyorum ama bence seninkinde kabızlık dışında başka sıkıntılarda var sanıyorum bu yöntemle ince bagırsak girişine bakılıyor yinede başka bir hekime gitmeni öneririm sana ondan sonra gerekiyorsa tabiki yapacak bir şey yok çok geçmiş olsun iyi haberlerini bekliyorum

Bizde o hastaneye o dokotra gideceğiz canım yraın sabah bakalım artık araştırmadanda direk ona sokmaz herhalde??*

çok geçmiş olsun.inşallah kısa zamanda çözülür bu sorunumuz.kızım 2,5 yaşında.1 yaşından sonra ara ara kakası keçi pisliği şeklinde olmaya başladı..doktora götürdüm..posalı yiyecekler ve bol sıvı tüketmeli dedi..ama benim kızım bu yaşına geldi ağzına kesinlike meyve koymaz..ağzında dolaşan liflerden tiksinip öğürüyor..salatalık domates de yemez..hiç ilaçta kullanmadım..bu aya kadar hergün 1-2 kez kakasını düzenli, yapardı.poposuna vazelin sürüyorum her sabah 1 çay kaşığı zeytinyağı ayrıca kuru fasulye,nohut,yeşil mercimek,pırasa ıspanak zeyinyağlı pişirerek yedirmeye dikkat ediyorum.kakası yumuşak ve poposunda şükür ağrı,çatlak yok..kaka yaparken zorlanmaz..ama bu ay bazen 2 gün yapmadığı oldu.böyle oluncada kakası serteşiyor tabi..yeme alışkanlığı düzelene kadar beklemek istiyorum..bu durumda diyet uygulamakta zor..abur cuburada dikat etmeye özen gösteriyotum..ama endişelenmeye başladım.

tavsiyelerinizi bekliyorum arkadaşlar..zamanla kronikleşip daha zor bir duruma düşmeden ne yapabilirim..

Bizim sorunumuz daha yeni yeni toparlanmaya başladı..Çocuk poposu acıyacak diye kakasını tutuyor korkudan..artık biyolojik sorundan çok psikolojik olmaya döndü..2-3 gün tutuyor artık tutamayacak duruma gelince zorlanarak ta olsa yapıyor..posalı,z.yağlı yiyecekleri hep verdim kayısı suyu,sabahları bir yemek kaşığı zeytinyağı..son birkaç haftadır gün aşırı yapıyor..yapınca da,acımadı anne diyor yavrum..
ınşallah az kaldı diye düşünüyorum..

onlarda kabızlığı iyice tetikleyen gıda ve yiyecekleri tespit etmek gerekiyor.aksi halde bir yandan tedavi etmeye çalışıp diğer yandan halla kabız yapan gıdaları vermekle tedavi sağlanması zormuş.

mesela benim gözlemlerime göre çukulata ve çukulatalı yiyecekler,pirinç pilavı,süt ve süt ürünleri fazla yediği zamanlarda oluyor..ama yağlı yoğurt,pırasa,k.fasulye , nohutlu yemekler çok faydalı..

Biz duphalac tedavisine başladık 1 haftadır her gün yumuşak bir şekilde yapıyoruz.ılacı bırakınca acaba ne yapacağız..

benim oğlumda 3yaşında ve bikaç gün önce kakasını yaparken çok zorlandı lazımlığına baktığımda 4-5damla kan gördüm ve çok ktü oldum 4-5gün biriktiriyo sonra çok zorlanıyo dr a gitmedim napabilrim ?

benim oğlumda 3yaşında ve bikaç gün önce kakasını yaparken çok zorlandı lazımlığına baktığımda 4-5damla kan gördüm ve çok ktü oldum 4-5gün biriktiriyo sonra çok zorlanıyo dr a gitmedim napabilrim ?

canım sanırım kabızlıktan dolayı hemoroid oluşmuş eger her seferinde böyleyse mutlaka doktora gidin eger ara sıraysa posalı gıdalar yedir eger yedire bilirsen 2 tane inciri 1 bardak suda haşla 5 dakika kadar soguduktan sonra içine kepek at biraz hem suyunu içir hemde incirleri yedir sabahları aynı gün içinde brokoli yada enginarın tam mevsimi enginar yedir ve bol su poposu içinde ilaç ismi vermek sanırım yasak ama eczaneden sorarsan çok etkili bir kremi var hemen geçiri rönce suya oturtuyorsun sonra da kremi kullanıyorsunçok geçmiş olsun

Kabızlık bizimde 1 yıldır sorunumuz, geçen yıl tuvalet eğitimi verirken oldu ve son bir kaç aydır sürekli kabız halindeydi. 1 ay önce devlet hastanesinde çocuk cerrahisine götürdüm. sadece 15 gün kullanmak üzere likid parafin bir şurup ardından Duphalac a başladık. Sabah akşam poposuna anestol sürüyoruz. Şu an iyi gidiyor. Önümüzdeki günlerde kontrolü var ilacı bıraktırırsa ve yine olursa diye korkuyorum çünkü daha önce dr kontrolünde bir çok laksatif şurup kullanmıştık ya vücudu alışıyor etki etmiyor ya da ilacı kesince yine kabız oluyordu. Beslenme ile alakalı bir durummuş ama ben psikolojik olduğunu da düşünüyorum. Çocuk kakası sert olunca yapmak istemiyor erteledikçe de kabız oluyor.

canım doktora götürecektin ne yaptın götürdün mü
Gittim canım ilaca başladık işte.Batikonlu suya oturma ve krem kullanıyoruz ve şuan iyiyiz.
Kabızlık bizimde 1 yıldır sorunumuz, geçen yıl tuvalet eğitimi verirken oldu ve son bir kaç aydır sürekli kabız halindeydi. 1 ay önce devlet hastanesinde çocuk cerrahisine götürdüm. sadece 15 gün kullanmak üzere likid parafin bir şurup ardından Duphalac a başladık. Sabah akşam poposuna anestol sürüyoruz. Şu an iyi gidiyor. Önümüzdeki günlerde kontrolü var ilacı bıraktırırsa ve yine olursa diye korkuyorum çünkü daha önce dr kontrolünde bir çok laksatif şurup kullanmıştık ya vücudu alışıyor etki etmiyor ya da ilacı kesince yine kabız oluyordu. Beslenme ile alakalı bir durummuş ama ben psikolojik olduğunu da düşünüyorum. Çocuk kakası sert olunca yapmak istemiyor erteledikçe de kabız oluyor.

Canım bende aynen korkuyorum bırakınca yine aynısı olurmu die?Bakalım hayırlısı inşl düzelir.

arkadaşlar öncelikle hepinize geçmiş olsun.bu sancılı dönemi bizde yaşadık.bayadır cebelleşiyorduk kızım şükürler olsunki yeni yeni düzenli(her gün bir defa) dışkılamaya başladı.hikayemiz sizinkilerden farklı değil benimde kızım kronik kabız olmuştu ve ter kan içinde ağlaya ağlaya yapıyordu kakasını üstelik bezini açtığımda bezi çatlaklarından dolayı kandan kıpkırmızı halde oluyordu. çok çekti yavrum, bizde çok zor günler geçirdik.ilk dr a götürdüğümüzde poposunu kontrol etti ve hikayemizide dinledikten sonra kronik kabız olduğunu söyledi.bizimki fazla süt içmeye bağlı oluşmuş.gerçekten son zamanlarda neredeyse katı hiçbirşey yediremez olmuştum varsa yoksa bisküvili süt..dolayısıyla bağırsakları bozuldu, bedelini ağır ödedik.doktorumuz bize durumu gayet iyi izah etti:çocuğunuzun poposunda çatlaklar oluşmuş kakalama esnasında anüs gerildiği için bu çatlaklar açılıyor ve sızlıyor dolayısıyla çocuk siz ne kdar sıvı beslerseniz besleyin ne kadar lifli yedirirseniz yedirin kakasını tutuyor ve yapmıyor ama tabi tutunca kaka sertleşiyor sertleşince yapmak daha da güçleşiyor yeni çatlaklar oluşuyor..yani durum kronik bir hal alıyor:'bu nedenle bize önce poposundaki yaraların iyileştirilmesi gerektiğini söyledi oturma banyosu verdi ve bebanten krem..tabi kakanın sertleşmesini önlemek içinse duphalak şurup günde3-4 yemk kaşığı..bu şurup midede besinlere karışıyormuş ve besinin katılaşmasını engelliyormuş..onun dışında 60 tanede lavman yazmıştı ama ben lavmanın bir tanesini bile kullanmadım.poposu yara içinde olan çocuğun poposuna o sert pilastiği sokmak nasıl bir mantıkla uygun görülüyor hala anlamış değilim.onun yerine ben fitili baya bi inceltip zeytinyağına batırıp gönderdim poposundaki yaralar geçene dek. Bu sanırım 2-2.5 hafta kadar sürdü.duphalak şurubuda bir şişe bitirdik bir daha almadık araştırdığıma göre oda bağırsakları bozuyormuş uzun süreli kullanılırsa..sonuçta kızımın poposundaki yaralar düzelmişti ama fitil kullanmadan yapamıyordu.bu seferde fitil bağımlılık yaratmıştı.bi an önce ondan kurtulmam gerektiğini farkettim ve arkadaşlar başardımda şükürler olsun.netten hep araştırdım benzer sorunları okudum çoğusunda yazıyordu kuru siyah kayısı ama hep gözardı etmiştim ama meğerse gerçekten tam bir bağırsak düzenleyici imiş.gerçekten çok çok çok faydalı.onsuz olmuyor.ben kızımın kakası düzene girmesine rağmen hala devam ediyorum sonuçt çok besin değeri yüksek bi yiyecek.arkadaşlar ayrıca çocuğunuzun dışkı miktarını arttırmak ve hergün dışlkılamasını sağlamak için mutlaka bol beslenmesini sağlayın ama tabi bunlar patates gibi kabız yapıcı özellikler taşımasın.ben size bi liste yazıcam lütfen bunu dişinizi sıkıp hergün düzenli uygulayın ben uyguladım ve biz atlattık umarım sizlerin yavrularıda rahat eder..

arkadaşlar bebişiniz anne sütü alıyorsa ne ala almıyorsa sabah kahvaltısına bi biberon ılık süte bi tatlı kaşığı balla başlayabilirsiniz.süt günde bi biberonu geçmesin ama.sütte ılık olmalı soğuk süte katılan bal kabız yapıyormuş..bi tatlı kaşığı zeytinyağıda kattım ben hep.
öğlenleri tarhana çorbasını kızım sevdiği için bi kase dolusu içiriyordum içine biraz ekmek içi katarak.tabi çorbanız piştikten sonra mutlaka bi tatlı kaşığı zeytinyağını bebişinize içireceğiniz çorbanın üzerine ilave edin zeytin yağıda çok kurtarıcı.
ikindide kayısılı tarifimizi uyguladım hep.arkadaşlar iki tane kuru kayısı(siyah) ve bi tane incir bi tane siyah eriği cezveye koyun üzerine su alıp iyice kaynatın.sonra onları bi süzgeçten geçirin eriğin tadı çok ekşimsilik verdiği için ve kızım ekşi sevmediği için ben eriği sonraları koymamaya başladım ama oda çok etkili.siz çocuğunuzun damak zevkine göre ayarlayabilirsiniz bunları.süzgeçten geçirdikten sonra bi tane küçük tatlı kırmızı elmayı rendeleyin çocuğunuz pütür şeklinde yemeyi sevmiyorsa mecbur onuda süzgeçten geçireceksiniz ben öyle yapıyorum tabi robotta işinizi görebilir.sonra bunlara iki kaşık kadar yoğurt ekleyin yoğurdunuz çok ekşiyle bi kaşık da olur.hatta hiç katmayada bilirsiniz.bunu mutlaka yediriyorsunuz olmazsa olmaz bir öğün.kayısı ile yaptığım bir muhallebide var onuda paylaşayım kabızlığınız çok ileri düzeydeyse öğlen bu tarifi akşam muhallebili tarifi deneyin mutlaka.onun içinde yine 1.5 su bardağı su ile kayısıları haşlayın incirle bereber.haşlama suyu soğuduktan sonra ayrı bi tencerede bi tatlı kaşığı tereyağında yarım yemek kaşığı mısır ununu kavurun haşlama suyunu azar azar ilave edin muhallebi kıvamında pişirin lif miktarını arttırmak isteseniz bu esnada yulaf ezmesi katabilirsiniz etinin var mesela lifalif ben onu kullandım bir yemek kaşığı.muhallebi pişdikten sonra yine kayısıları süzgeçten geçin muhallebiye katın.sonra bi tatlı kaşığı pekmez ilave edin ılıkken.tadı çok güzel oluyor siz bile yiyebilirsiniz:)arzu ederseniz bunada bir dilim elma yada armut ilave edebilirsniz.gerçekten çok faydasını göreceksiniz inşallah.bunun dışında kabızlık yapmayacak şekilde et sebze yemmeklerini ögün olarak verbilirsiniz arkadaşlar tabi bebişiniz çok kabızsa sevdiği çorbadan günde iki defa birer kase vede zeytinyağı ilavesiyle verin çorbalarınızı da unla değil yulaf unuyla pişiriseniz daha iyi olur yulaf ezmeniz varsa bi yemek kaşığı kadar un yerine çorbanız kaynarken atabilirsnizin oda kıvam veriyor.arkadaşlar benden bu kadar nolur dediklerimi sabırla uygulayın hemen zırt diye ilk yedirdiğiniz gün düzelmesini beklemeyin en az bi hafta denemelisniz farketmek için tabi farkettikten sonrada devam.sonuçta önemli olan bebişlerimizin sağlığı ve huzuru.onlar için bu kadarcık zahmete değmez mi?ayrıca bebanteni her alt değişmesinden sonra popo deliğine bolca sürün çok iyi krem.umarım şifa bulusunuz allah emanet olun sağlıcakla..

HA ARKADAŞLAR AYRICA ANESTOL POMAT KULLANIN KAKA YAPTIKTAN SONRA. POPOSUNUN ACISINI ALIYOR BıRAZ DA OLSA.BıRDE SAKIN ISLAK MENDıL KULLANIP ÇOCUĞUNUZU ıYıCE MAHFETMEYıN. PAMUĞU SUYLA BıRAZ ISLATIP ÖYLE YAPIN ALT TEMıZLıNı.ALKOL,PARFÜM ıÇERıKLı OLAN ıSLAK MENDıLLER ZATEN BENCE HıÇ KULLANILMAMALI.YENı DOĞANLAR ıÇıN OLAN , SAF SU VE PAMUK ıÇEREN ISLAK MENDıLLER KULLANILABıLıNıR TABı..

Son düzenleme:
kızlar benım oglumdada var kabızlık..tuvalete gıtmneye korkuyor..bu yuzden gunlerce gıtmedıgı oluyor..
bwn bır çozun farkettım..
1 tencereye 2 bardak su koyuyorum.neredeyse 1 bardaga yakın kırmızı mercımek..1 sogan... mercımek corbası yapıyorum...
blenderden gecmeden oncede 2-3 yemek kasıgı zeytın yagı ılave edıp 2 gun yedırıyoryum...zaten 2 kase çıkıyor corba..
çorba ıçtıgı ertesı gun koşa koşa wc yw gıdıyor...düzene gırdı bıraz..
çok sıkışınca ben bu çorbayı pişiriyorum..
bugunde yapıcam..

hep aynı sorunlar sanırırm bizede dr duphalac ve magnecise calcine diye bi ilaç verdi 2. ilaç bildiğimiz müshil bence çünkü bende içteim anında su gibi ama oğlum hala kabızdı diğer ilacin prespektüsünü okuyunca yanlış anlamadıysam bağırsak düzenleyici yani ishalse kabız kabızsa ishal yapıyo bren şuan sadece magnecise calcine isimli ilacı veriyorum ve çok rahat ettim normal bi şekle döndü kaka ama şimdide acaba tek başına zararı olurmu yanlış mı yapıyorum diye düşünüyorum ilçede çocuk dr yok bilgi alabilecek olan varsa lütfen bu ilaç hakkında bilgi alabilir mi

yalnız şunu söyleyebilirim 1.5 yaşında oğlum ve ben alt değiştirmenin ne olduğunu yeni anladım kesin çözüm

DR sordum ilacın tek başına zararı yokmuş şiddetle tavsiye ederim önce bu ilaçla çocuğu rahatlatıp diyetine dikkat edildimi kısır döngü kırılmış olur

Çelik198408 eğer bahsettiğin ilaç lavman türü bir şeyse yani ağızdan alınan türü oluyor barsakları temizliyor müshil gibi demişsin ya dr fazla kullandırtmıyor onu.

Benim oğlumda 2.5 aydır kabızlık tedavisi görüyor. ılk başta 2 hafta barsak temizleyici kullandık biz sonra duphalac a geçtik, bize de dr duphalac ı 6 ay 1 sene kullanabileceğini söyledi. Ayda bir kontrole gidiyoruz bizim durumumuzun psikolojik yönleri daha çok bu yüzden çocuk psikiyatristine gitmemizi önerdi. Beslenme düzenimiz berbat hiç bir yemeği sevmiyor ve tadına bile bakmayı reddediyor. Dr bize hangi çocuk cerrahına gitseniz eğer fizyolojik bir durum yoksa aynı tedavileri önereceğini söyledi. Psikiaytrist ve çocuk cerrahının uygulayacağı tedavilerle aşmaya çalışacağız bu kabızlık kabusunu Allah yardım etsin ne zor zamane çocukları.

Çelik198408 eğer bahsettiğin ilaç lavman türü bir şeyse yani ağızdan alınan türü oluyor barsakları temizliyor müshil gibi demişsin ya dr fazla kullandırtmıyor onu.

Benim oğlumda 2.5 aydır kabızlık tedavisi görüyor. İlk başta 2 hafta barsak temizleyici kullandık biz sonra duphalac a geçtik, bize de dr duphalac ı 6 ay 1 sene kullanabileceğini söyledi. Ayda bir kontrole gidiyoruz bizim durumumuzun psikolojik yönleri daha çok bu yüzden çocuk psikiyatristine gitmemizi önerdi. Beslenme düzenimiz berbat hiç bir yemeği sevmiyor ve tadına bile bakmayı reddediyor. Dr bize hangi çocuk cerrahına gitseniz eğer fizyolojik bir durum yoksa aynı tedavileri önereceğini söyledi. Psikiaytrist ve çocuk cerrahının uygulayacağı tedavilerle aşmaya çalışacağız bu kabızlık kabusunu Allah yardım etsin ne zor zamane çocukları.

arkadaşım öncelikle çok geçmiş olsun bunu çekenbilir benimde kızımı da 1 yıldan fazla gastroenterolojiye götürdüm bazı tahliller sonucu bagırsak tembelliği dendi diyet ve ve osmalak verildi harfiyen uyulacak diyete dedi çoçuk sürekli kabızlık yaşadığından psikolojik olarakda tuvalet gitmek hatta kaka yapmak istemiyordu doktorumuz çoçuk psikiyatr görsün demişti sadece iki kere gittik ve sorun olmadığını bu korkuyu yenme yöntemlerini anlattı anne baba olarak önce bizim davranacagımızı anllattı ama inan bana diyeti kararlı bir şekilde uygularsan gerçekten gözle görülür bir iyleşme görüyorsun tabi bu süre çok uzun oluyor bunu yaşarken hiç bitmeyecek sanıyorsun ama sen ısrar etmediğin halde kendinin tuvalete gittiği zamanlarıda göreceksin sadece sabır arkadaşım çok geçmiş olsun

DR sordum ilacın tek başına zararı yokmuş şiddetle tavsiye ederim önce bu ilaçla çocuğu rahatlatıp diyetine dikkat edildimi kısır döngü kırılmış olur

sevgili arkadaşım çoçuk gastrolokları asla lagman ve buna denk ilaçları asla kullanmayın bu ilaçlar bagırsağın içindeki yarralı sıvılarıda yok ediyor dışarı atılmasını saglıyor diyorlar verilen diyete ve ilaca harfiyen uyduğun sürece çoçuğun kabız olmayacak ve lagman asla ama asla yapmayacaksın kendinin yapmasını bekleyeceksin diyorlar ve aynen uygularsanda doğru söylüyorlar bunu benden iyi kimse bilemez şimdi senin doktorun bunu şiddetle önermiş doğrusu kafam karıştı yarın bende gastroloji doktorumuza telefon edip sorucam ilacı ama kanımca bence yanlış yapıyorsun var olan bir şeyi geciktiriyorsun kronik bir hal alır kalmışki lagmanları bile her zaman yapılması halinde bagırsağın tembelleşeği söylenir çok ama çok geçmiş olsun

slm

benimde 21 aylık bi oğlum var.bizde hemen hemen 6 aylıktan beri yani ek gıdalara geçtiğimizden beri kabızlık sorunu çekiyoruz.ama Allah'a şükür hiç poposu kanamadı.artık 4-5 gün tutup yapmaya çalıştığında ağlayarak yapıyordu.Tabi malum onunla beraber bende ağlıyordum.sonra çocuk doktoru biz- çocuk gastroloğunu önerdi.götürdük diyet listesi ve osmalak şurup verdi.şurubu verdiğimin ertesi çocuğumun paçasından akmış artık kakası.neyse şurubu biraz kullandıktan sonra baktık ki yapıyo şurubu kestik.bir ara düzeldi 2-3 ay gibi.şimdi yine başladı.ama doktorun bize verdiği diyet listesi geçen gün elime geçti.orda şurubu 6 ay düzenli kullanmamız gerektiği yazıyordu.şimdi 1 aydır devam ediyorum bakalım.fakat diyet listesine tam olarak uyamıyoruz.çünkü benim oğlum tam bir süt delisi.ayrıca tuvaletten çok korkuyor ve lazımlığına da oturmak istemiyor.bakalım şimdilik şurupla bi problemimiz yok.Allah bütün kabızlık çeken çocuklarımızı bu hastalıktan kurtarsın inş.bizlerede sabır versin.

X