Tuvalet Eğitimi geçmeyen kabızlık ( 3 yaş )

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.

2sekerli

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Ocak 2009
40
0
selamlar,
3 yaşındaki oğlumun 5-6 aydır kabızlık sorunu var. doktorun verdiği ilaçlar , bol sıvı lifli gıdalara dikkat etmemizde fayda etmedi. 4-5 gün sıkıyor kendini , sonra da katılaşıncada acı çekiyor. birkaç önce doktor değiştirdik, önceki durum psikolojik, çocuk korkuyor dem,işti. 8 günlük bir program yaptı. sabahları makattan lavma yapılıyor. çok korkuyor, ağlıyor sızlıyor, ve yine yarım saat direniyor yapmamak için. bakalım ne olacak.
stres içindeyim. bu konuda benzeri sıkıntıyı yaşayanlar lütfen deneyimlerinizi paylaşın. biter mi bu sıkıntı ? şimdiden teşekkürler...

2,5 yaşındaki oğlumda hemen hemen aynı sorunu biz 1,5 yıldan beri yaşıyoruz.Bu olay kabızlık değil,çocuk kakasını yapmamak için tutuyor çünkü canı yanıyor kakası çok sert olduğu için.Bu anal fissür denilen makattaki çatlak olayıdır.En azından bizimkisi öyle.Çocuk doktoru bizi çocuk cerrahına yönlendirdi tedavimiz öyle devam ediyor.Duphalac denilen bir şurup,biokadin denilen bir mayi ile sıcak suda oturma banyosu daha sonra anestol verdi ama inan ki çok küçük adımlarla ilerledik birkaç aydır rahatız biraz.Önceden sizin gibi 3-4 günde yapıyordu kakasını daha sonraları tabiki aylar sonra gün aşırı veya hergün olmaya başladı.Bunun sebepleri de ya şiddetli ishal(bizde bu oldu)veya kabızlık veya da psikolojik.Sonuçta böyle bir sorun yaşanıyor ve bu bir kısırdöngü gibi bişey.Sert kaka yaptıkça tahriş oluyor kakasını tutunca da kaka sertleşiyor.Cocuk cerrahını tavsiye ederim fakat muayene doktorun vazelinlediği eliyle makatını kontrol etmesiyle oluyor bu sebepten canları yanıyor çocukların

Ayrıca sizin gibi bize de lavman verdi doktorumuz tavsiye ettiği herşeyi yaptık bence bu oturma banyosunun da faydası var.(tıpkı hemoroid tedavisi gibi)Çocuğun sıkıntısı başladığında kakası kuzu kakası gibi zeytin gibi fakat aynı zamanda bir top gibiydi zannedersem böyle başlıyor.o zaman doktorumuza bundan bahsettiğimde de olur öyle bazen dedi ve kapattı konuyu problem bu zamanlara kadar uzadı da uzadı.Başka bir dr. çocuk cerrahını tavsiye ettide öyle yakaladık tedaviyi.Cocuğun çektiği acı da cabası.İnşallah sizin bu kadar uzamazda kısa zamanda toparlanır.Geçmiş olsun

merhaba suziciğim. benim kızımda da 1,5 yaşındayken başlayan ve uzun süre devam eden kronik kabızlık vardı. 4-5 gün hiç tuvalete çıkamıyor ve çok sıkışıncada yerleri tırmalayarak tuvaletini yapıyordu. kızımla birlikte bende ağlıyordum. daha sonra tıp fakültesinde çocuk cerrahisine götürdüm. oradaki doktor muayene etti ve makatında çatlak olduğunu ve kızımızın kronik konstipasyon (kabızlık) olduğunu söyledi. tuvaletinde poposu kanıyordu çünkü. sonra bize 20 gün boyunca hergün lavman verdi. 20 gün sonra gittiğimizde gün aşırı kullanmak şartıyla 20 tane lavman daha verdi.toplam 60 gün süren lavman tedavisi uyguladık. Amaç dışkının popoda birikmesini engelleyip bağırsakların boşaltım yapmasına alışmasıydı. burada çocuğumun bağırsakları lavmanla tembelleşirmi diye endişe edebilirsin. bizde eşimle bu endişemizi doktora söylediğimizde bu durumun olmayacağını amacımızın bağırsak faaliyetinin tekrar kazanılması olduğunu anlattı. doktorumuz bu konuda çalışmalar yapan bir doçentti. bu arada poposuna hametan türü kremler kullandık. çatlağının geçmesi için.aynı zamanda doktorumuz bizi bir diyetisyene yönlendirdi ve kızıma bir diyet listesi hazırlandı. orada yememesi gereken ve kesinlikle yemesi gereken yiyecekler belirlendi. bu ara bütün yemekleri zeytinyağıyla yapmaya başladım. hatta pilavı bile. zeytinyağlı yemeklere de kızım vesilesiyle alışmış olduk. yumurta kızartıcaksam onu bile zeytin yağı ile pişirdim. ayrıca kuru kayısıyı da sürekli yedirdim ve kayısı marmeladı hazırlayıp her sütünü onunla tatlandırdım. ilaç gibi marmelat yedirdim. bununla birlikte sürekli olarak kızıma kakasını tutarsa poposunun acıyacağını ama onu atarsa canın acımayacağını anlattık.bu süreci sürekli telkin ve diyetle atlattık. önemli olan çocuğun popom acıyacak korkusunu yenmesine bağlı.sana tavsiyem iyi bir çocuk cerrahisine görünmeniz ve diyete dikkat etmeniz. Hayırlısıyla kolayca atlatırsınız İnşaAllah. :1hug:

2,5 yaşındaki oğlumda hemen hemen aynı sorunu biz 1,5 yıldan beri yaşıyoruz.Bu olay kabızlık değil,çocuk kakasını yapmamak için tutuyor çünkü canı yanıyor kakası çok sert olduğu için.Bu anal fissür denilen makattaki çatlak olayıdır.En azından bizimkisi öyle.Çocuk doktoru bizi çocuk cerrahına yönlendirdi tedavimiz öyle devam ediyor.Duphalac denilen bir şurup,biokadin denilen bir mayi ile sıcak suda oturma banyosu daha sonra anestol verdi ama inan ki çok küçük adımlarla ilerledik birkaç aydır rahatız biraz.Önceden sizin gibi 3-4 günde yapıyordu kakasını daha sonraları tabiki aylar sonra gün aşırı veya hergün olmaya başladı.Bunun sebepleri de ya şiddetli ishal(bizde bu oldu)veya kabızlık veya da psikolojik.Sonuçta böyle bir sorun yaşanıyor ve bu bir kısırdöngü gibi bişey.Sert kaka yaptıkça tahriş oluyor kakasını tutunca da kaka sertleşiyor.Cocuk cerrahını tavsiye ederim fakat muayene doktorun vazelinlediği eliyle makatını kontrol etmesiyle oluyor bu sebepten canları yanıyor çocukların

öncelikle teşekkür ediyorum. ikinci gittiğimiz çocuk cerrahıydı zaten. işte 10 gün falan oldu. lavmalar bitti, duphalac 'ı ise aylardır kullanıyor. ama yine üç gün oldu yapmıyor. beslenmeye de dikkat ediyoruz. dr. parmağıyla muane etmişti. sorun sadece psikolojikmiş. çok sıkıntı çektiği zaman eşim hemen banyoya koyuyor , o arada ... biraz daha sabır gerekiyor ama o acı çekince , ben ondan daha beter acı çekiyorum.

merhaba suziciğim. benim kızımda da 1,5 yaşındayken başlayan ve uzun süre devam eden kronik kabızlık vardı. 4-5 gün hiç tuvalete çıkamıyor ve çok sıkışıncada yerleri tırmalayarak tuvaletini yapıyordu. kızımla birlikte bende ağlıyordum. daha sonra tıp fakültesinde çocuk cerrahisine götürdüm. oradaki doktor muayene etti ve makatında çatlak olduğunu ve kızımızın kronik konstipasyon (kabızlık) olduğunu söyledi. tuvaletinde poposu kanıyordu çünkü. sonra bize 20 gün boyunca hergün lavman verdi. 20 gün sonra gittiğimizde gün aşırı kullanmak şartıyla 20 tane lavman daha verdi.toplam 60 gün süren lavman tedavisi uyguladık. Amaç dışkının popoda birikmesini engelleyip bağırsakların boşaltım yapmasına alışmasıydı. burada çocuğumun bağırsakları lavmanla tembelleşirmi diye endişe edebilirsin. bizde eşimle bu endişemizi doktora söylediğimizde bu durumun olmayacağını amacımızın bağırsak faaliyetinin tekrar kazanılması olduğunu anlattı. doktorumuz bu konuda çalışmalar yapan bir doçentti. bu arada poposuna hametan türü kremler kullandık. çatlağının geçmesi için.aynı zamanda doktorumuz bizi bir diyetisyene yönlendirdi ve kızıma bir diyet listesi hazırlandı. orada yememesi gereken ve kesinlikle yemesi gereken yiyecekler belirlendi. bu ara bütün yemekleri zeytinyağıyla yapmaya başladım. hatta pilavı bile. zeytinyağlı yemeklere de kızım vesilesiyle alışmış olduk. yumurta kızartıcaksam onu bile zeytin yağı ile pişirdim. ayrıca kuru kayısıyı da sürekli yedirdim ve kayısı marmeladı hazırlayıp her sütünü onunla tatlandırdım. ilaç gibi marmelat yedirdim. bununla birlikte sürekli olarak kızıma kakasını tutarsa poposunun acıyacağını ama onu atarsa canın acımayacağını anlattık.bu süreci sürekli telkin ve diyetle atlattık. önemli olan çocuğun popom acıyacak korkusunu yenmesine bağlı.sana tavsiyem iyi bir çocuk cerrahisine görünmeniz ve diyete dikkat etmeniz. Hayırlısıyla kolayca atlatırsınız İnşaAllah. :1hug:
Evet, benzeri sorunları yaşamışız. yaklaşık 10 gün önce çocuk cerrahına götürmüştük zaten. 8 günlük lavma verdi. tedavi esnasında doğal olarak yapıyordu. ama 3 gündür yine sıkıyor kendini. sabah kalktımı ilk sorduğu , lavma yapacamısınız oluyor. çok korkuyor, ve tüm apartmanı ayağa kaldırıyor. ancak dr. bir liste vermedi. ama biz zaten dikkat ediyorduk. sanırım bazı gıdaları belli bir süre hiç vermemek. kuru kayısıyı bir ara yediriyordum ama çabuk sıkıldı.yemiyor artık. şurup hariç bir kaç günde bir bir çay kaşığı zeytinyağı içiriyoruz. bakalım ne zaman bitecek sıkıntımız.

benim kızım 2.5 yasında oda bazen koyun kakası gibi tuvaletini yapıyo arada bir de makatından kan geliyo bu esnada ufak bir basur oldugunuda fark ettim dr. götürücem fakat büyük birşey oldugundan korkuyorum varmı çocugunda basur farkedip dr götüren?

benim kızım 2.5 yasında oda bazen koyun kakası gibi tuvaletini yapıyo arada bir de makatından kan geliyo bu esnada ufak bir basur oldugunuda fark ettim dr. götürücem fakat büyük birşey oldugundan korkuyorum varmı çocugunda basur farkedip dr götüren?
Arkadaşım bizimde aynı senin çocuğun gibi başlamıştı kaka yapması.aşağı yukarı aynı şeyler arama motorundan anal fissur diye aratırsan bilgi alabilirsin.cocuk cerrahına götürmelisin çocuğunu bundan başka bişey çıkmıyacaktır.

merhaba arkadaşlar..aynı sorunu bizde 10 gündür yaşıyoruz..çok stresli günler yaşıyorum..psikolojim bozulma noktasına geldi..oğlum 2 yaş 3 aylık.makat girişi pişik oldu geçen hafta kakasını yapamadı..popom açıyor diye..dr getirdik kremler verdi,kakasını yapması için duphalac verdi.ama yapmadı çok sancısı olmasına rağmen kendini sıktı asla yapmadı..dün gece acile getirdik lavman verdi.eve geldik yaptık ama gene kendini sıktı ve yapmadı..yapmayınca sancısı oldu çok ağladı..tekrar acile gittik başka bir acil..oda yapacağınız herşeyi yapmışsınız korkuyor acıyacak diye yapmıyor dedi.
giliserinli fitil attım oda işe yaramadı.aslında yarıyor ama oğlum kendini sıkıyor..ben duphalac a devam ediyorum kakanın katılaşmasını engelliyor çünküü.gaz çıkarıyor çok kötü kokuyorçiştahı kandı yemek çok zor yiyor.kayısı suyu yaptım..kabak çorbası yaptım ona..ama tutuyor işte...çok zor yaaa çıldırmak üzereyim artık..

arkadaşlar ben de aynı durumdayım...bebeğim 2,5 yaşını doldurdu..2 yaş civarı çiş alışkablığına başlamıştı beraberinde de kakaya başladı...ama bakıcımın yanlış beslemesi nedenyle bir kabız oldu 2 hf kaka yapamayınca tekrar başa döndük yani beze...buna da razıyım ama kaka gelince kendini kasıyor,sıkıyor ,yapamıyor yani...doktorumuz 3-6 ay gibi bir sürede normale döner diyor...3 ay geçti ama hala bir gelişme göremedim...bahsettiğiniz ilaçları biz de kullanıyoruz..kayısı,kabak yemiyor..ne yapacağımı şaşırdım...eminin bizimkinin de yara filan olmaya başladı..o ağlıyor ben ağlıyorum yapmaya çalışırken...Anne olmayan anlayamazmış...off off...

kreşe filan vermemiştik..acaba diyorum kreşe versek wc alışkanlığı olan arkadaşlarına özenir korkmadan yapmaya başlayabilir mi? ne dersiniz?

arkadaşlar ayrıca aklıma geldi...hani biz de arada kabız olunca karışık bitki çayı içeriz ya sonra rahat ederiz...acaba 2-3 yaş grubu bebeklere de verilebilir mi bu çaylardan?zararı olur mu ? ben bebekler için milupa'nınkini kızıma denedim ama sonuç vermedi..

selamlar,
3 yaşındaki oğlumun 5-6 aydır kabızlık sorunu var. doktorun verdiği ilaçlar , bol sıvı lifli gıdalara dikkat etmemizde fayda etmedi. 4-5 gün sıkıyor kendini , sonra da katılaşıncada acı çekiyor. birkaç önce doktor değiştirdik, önceki durum psikolojik, çocuk korkuyor dem,işti. 8 günlük bir program yaptı. sabahları makattan lavma yapılıyor. çok korkuyor, ağlıyor sızlıyor, ve yine yarım saat direniyor yapmamak için. bakalım ne olacak.
stres içindeyim. bu konuda benzeri sıkıntıyı yaşayanlar lütfen deneyimlerinizi paylaşın. biter mi bu sıkıntı ? şimdiden teşekkürler...

merhablar arkadaşım senin halini benden iyi kimse anlamaz çünkü 3 yaşındaki kızmın 1 senedir tek problemi kabızlık sorunu ancak ben lagman yada fitil atarsam yaptırabiliyordum ki buda kızımda psikolojik olarak tuvalet alışkanlığını etkiledi götürmediğim doktor kalmadığını düşünüyordum ancak bir çoçuk gastroenteroloji uzmanına götürene dek ve alahıma şükürler olsun ben bu ğünleri asla yaşamayacagımı zannederken kabızlık sorunumuzun çoğunu hallettik lütfen çoçuklarımızı bu problemi inceleyen bir doktora götürelim malesef aynı hatayı bende yaptım ve çoçuk pediatrisine götürdüm ilaçlar ve fitil veriyorlar ama buradaki doktorumuz bize bir diyet listesi yazdı aslında diyet listesi denemez bunun adı bence saglılı beslenme ve kesinlikle lagman fitil yapılmaması gerektiğini bagaırsaktaki faydalı sıvıların lagmanla atıldığını söyledi 3 ayımızın içindeyiz ve kızım 2 gün aralıklarla kendisi tuvalete yapıyor burdaki amacın sadece lifi hücrelere metobolizmaya depolamak olduğunu ve takiben ne kadardır kabızsa iyleşmeninde o kadar zaman alacagını söyledi ve bu diyetin dışında agız yoluyla alınan sadece gliserin şurubu verdi ve şu anda o kadar rahatızki tuvalet korkusunu yenmiş devamlı karnındaki şişlikten dolayı ağlayan bir çoçugumuz yok sizede geçmiş olsun diliyorum

Canım benim kızımın da öle 6 yaşında ana sınıfına gidiyor ve bu sene başladı zaten çok sert çıkıo kakası ve kanıyor cerraha götürdüm bi krem verdi makatın içine uygulanıo ama hala var yarın yine götüreceğim bakalım...

Canım benim kızımın da öle 6 yaşında ana sınıfına gidiyor ve bu sene başladı zaten çok sert çıkıo kakası ve kanıyor cerraha götürdüm bi krem verdi makatın içine uygulanıo ama hala var yarın yine götüreceğim bakalım...

inş. kötü bişey yoktur geçicidir sonucunu yazarsan sevinirim cnm

:çok üzgünüm:

ayni sorun benim 4 yasindaki kizimda da var maalesef..

Canım kabızlıktan oluyomuş işte kabız olmamasına dikkat edin dedi.Şurup zararlıymış vermedi krem verdi fitille....

ben hiç bişe uygulamadım minik basuru ilerler die korkuyorum kabız olmuyo bu aralar çok şükür krem basur içinmi cnm acaba?

ben hiç bişe uygulamadım minik basuru ilerler die korkuyorum kabız olmuyo bu aralar çok şükür krem basur içinmi cnm acaba?

canım benim ara sıra olan kabızlıktan basur çıkmaz büyüme işine gelince tabiki büyüycek ne kadar kabızlık artar sa her seferinde poposundaki meme biraz daha büyüycek ılık suya oturmasını sagla o zaman iyi gelir birde tabi bolca posalı gıdalar yedir geçmiş olsun

canım benim ara sıra olan kabızlıktan basur çıkmaz büyüme işine gelince tabiki büyüycek ne kadar kabızlık artar sa her seferinde poposundaki meme biraz daha büyüycek ılık suya oturmasını sagla o zaman iyi gelir birde tabi bolca posalı gıdalar yedir geçmiş olsun

teşekkür ederim cnm elimden geldiğince uygulamaya çalışıyoruma.s.

X