uzun protokol ve kısa protokol nedir

Kayra

Guru
Kayıtlı Üye
26 Ocak 2008
4.104
19
ben 6 yıl önce mikroenjeksiyon yöntemiyle hamile kaldım. o zamanlar uzun yada kısa protokol diye bir şeyden bahsedilmiyordu. şimdi yaptıranlardan bunu sık duyuyorum ve internettede var. ama tam açıklayıcı bir şey bulamadım. mesela ;
bizim tek sorunumuz eşimin sperm azlığı.inmemiş testis sebebiyle 11 yaşında ameliyat olmuş.sperm sayısı 5000 ile 10000 arasında değişiyordu. 6 yıl önce. teseye falan gerek kalmadan tedavimiz başarılı geçti. bir çocuğumuz var. lucrin menogon ve puregon iğneleriyle tedavi gördük son aşamada bir kee çatlatma işlemi içinde pregnyl kullanıldı. zannediyorum bu tedavi uzun protokol oluyor. peki kısa protokol bize uygunmu onda hangi ilaçlar kullanılıyor ve maliyetide aynımı.

Son düzenleme:
ben 6 yıl önce mikroenjeksiyon yöntemiyle hamile kaldım. o zamanlar uzun yada kısa protokol diye bir şeyden bahsedilmiyordu. şimdi yaptıranlardan bunu sık duyuyorum ve internettede var. ama tam açıklayıcı bir şey bulamadım. mesela ;
bizim tek sorunumuz eşimin sperm azlığı.inmemiş testis sebebiyle 11 yaşında ameliyat olmuş.sperm sayısı 5000 ile 10000 arasında değişiyordu. 6 yıl önce. teseye falan gerek kalmadan tedavimiz başarılı geçti. bir çocuğumuz var. lucrin menogon ve puregon iğneleriyle tedavi gördük son aşamada bir kee çatlatma işlemi içinde pregnyl kullanıldı. zannediyorum bu tedavi uzun protokol oluyor. peki kısa protokol bize uygunmu onda hangi ilaçlar kullanılıyor ve maliyetide aynımı.

Merhaba Kayra,

Protokol seçimi anne adayının yumurtalıklarının rezervine göre yapılmaktadır. Yumurtalık rezervinin nasıl olduğuna karar verebilmek için hem kanda hormon düzeylerinin ve hem de USG ile yumurtalık görüntülerinin sonuçlarına bakılmalıdır. Bunlar yapılmadan protokol türünü belirlemek yanlış olur. Belirlenen protokollerde kullanılması gereken ilaçlar ve dozları maliyeti oluşturur, bu da her yumurtalık yapısına göre farklılık gösterebilmektedir. Örneğin, aynı protokolde aynı ilaçları kullanan iki anne adayından birinde daha yüksek doz kullanılmak durumunda kalınırsa, ya da yumurtalık cevabı (yumurta büyüme ve gelişme) diğerine göre biraz daha uzarsa o zaman maliyeti de artacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

Op. Dr. Osman Denizhan Özgün

Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi

X